NamazSorularınız

Zuhri Ahir Namazının Yerine Başka Bir Vakit Namaz Kılınır mı?

Cuma namazı nasıl kılınır? Zuhri Ahir namazın yerine başka bir vakit namazı kılınır mı? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, cuma namazının kılınışı hakkında sitemizde yer alan Cuma Namazı Nasıl Kılınır? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz. Zuhri ahir hakkında ki sorunuz için ise şunları söyleye biliriz. Hanefi mezhebine göre zuhri ahir namazı kılınması gereken bir namazdır. Zuhri ahir namazı kılınmadığı taktirde cuma namazı eksik olmaktadır.

Aslında zuhri ahir namazı cuma namazının bir parçası değildir. Ancak İslam alimleri cuma namazının kabulü ve geçerliliği hakkında itilaflara düşmüşlerdir. Bu itilafların sonucu olarak ortak bir karar almışlardır. Bu karar ise Cuma namazının kılınmasına ancak  Cuma namazının sonrasında zuhri ahir namazının da kılınması gerektiğidir. Bu konu hakkında ise sitemizde yer alan Zuhri Ahir Namazı Neden Kılınır? Zuhri Ahir Kılmak Gerekli midir? başlıklı konuya başvurabilirsiniz. Özetle, zuhri ahir namazının yerine başka bir vakit namaz kılmak doğru değildir ve zuhri ahir namazı kılınmalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu