NamazSorularınız

Zuhri Ahir Namazını Neden Kılmalıyız?

Cuma namazı sonrası zuhri ahire nasıl niyet edilir ve son iki sünnet ne için kılınır neyin yerine yani?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, cuma namazı hakkında çeşitli görüşler vardır. Bu görüşler örneğin ülkemizde cuma namazının kılınma şartları mevcut değil gibi ve benzeri konulardan oluşmaktadır. Bu konular uzar gider ve azda olsa tartışmaya açık konulardır. Ancak İslam alimlerimiz bu konuları derinlemesine tartışmışlardır ve İslam alimlerinin ortak görüşüne göre cuma namazı kılınmalıdır ki bu nedenle cuma namazlarını kılmaktayız.

Ancak Hanefi mezhebi tedbiri elden bırakmamak adına cuma namazını kıldıktan sonra zuhri ahir dediğimiz niyet şekliyle öğlen namazının farzının kılınması gerektiğini bizlere söylemektedir. Bu nedenle Zuhri ahir namazını kılmaktayız. Zuhri ahir namazı üzerimize kazaya kalmış olan en son öğlen namazı anlamına gelmektedir.

Biz burada özet bir bilgiye yer verdik. Detaylı bilgi için Zuhri Ahir Namazı Neden Kılınır? Zuhri Ahir Kılmak Gerekli midir? başlıklı konuyu ve Cuma Namazı Kaç Rekattır Nasıl Kılınır? başlıklı konuları ziyaret etmenizde fayda vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu