Mahrem KonularSorularınız

Zinayı Nasıl Telafi Edebilirim?

Hocam ben geçmişimde çok büyük hata yaptım ve zinaya bulaştım. Zinayı nasıl telafi edebilirim? Şimdi tövbe ettim ve namazlarıma başladım. Kaza namazlarımı da kılıyorum, fakat bu günah beni çok düşündürüyor. Pişmanım içimi yakıp kavuruyor bir telafisi var mıdır?

Zinayı Nasıl Telafi Ederim Sorusunun Cevabı

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevla’mız günahınızı bağışlasın. Sizinde bildiğiniz üzere zina çok büyük bir günahtır. Bu günahın af olabilmesi için tek yapmanız gereken samimiyet ile tövbe etmektir. Yüce Mevla’mız ayeti kerimede şöyle buyurmuştur.

Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz, ondan başkasını dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a ortak koşan büsbütün sapıtmıştır.

(Nisa 116)

Tövbelerin en etkilisi ise nasuh tövbesidir. Nasuh tövbesinin en büyük özelliği ise aynı günaha bir daha düşmemektir. Konuyla ilgili bir ayeti kerime şöyledir.

Ey iman edenler! İçtenlikle ve kararlılık içinde Allah’a tövbe edin. Umulur ki rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlerine koyar. O gün Allah, peygamberi ve onunla aynı imanı paylaşanları utandırmaz. Onların nuru önlerinde ve sağ yanlarında ilerleyerek yollarını aydınlatırken şöyle derler: “Rabbimiz! Nurumuzu arttır eksiltme ve bizi bağışla. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter.”

(Tahrim 8)

Zinayı Telafi Etmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Şöyle düşünmemiz gerekmektedir. Kişi bu günahtan ne kadar uzaklaşırsanız, af edilmeye de o kadar yaklaşmış olur. Dolayısı ile ilk yapılması gerek samimiyet ile tövbe etmektir. Daha sonra pişman olduğumuz göstermek adına zina yapılan kimse ile evlenmenin faydası olacaktır.

Ancak bu noktada şu konuya dikkat edilmelidir. Bir kimse ben ziya yapayım nasılsa sonra evleniriz ve tövbe ederiz demesi çok daha büyük bir günah olacaktır.

Bu Gibi Durumlarda Evliliğin Yapılmasını Tavsiye Etmekteyiz

Dinimizde zina yapılan kişi ile evlenmek affa vesile olur diye bir konu yoktur. Bizim burada söylemeye çalıştığımız şudur. Zina yaptıktan sonra pişman olan kimse tövbe etmelidir. Mümkünse o kişi ile evlenmelidir. Eğer böyle yaparsa adeta şöyle demiş olacaktır. Ya Rabbi ben çok büyük bir hata yaptım. Ancak ben o kişi ile evlenerek yaptığım hatayı bir nebze telafi etmek istiyorum. Sen beni affeyle.

Bunu dememizin asıl nedeni ise şudur. Zina yapıp pişman olanların pek çoğu biz birbirimizi seviyoruz demektedirler. Bizde bu bağlamda şunu tavsiye ediyoruz. Madem kişi hata yaptığının farkında ve o kişiyi seviyor, o halde önce sözleri ile sonrada evlenerek halin ile tövbe etmelidir. Böyle yapıldığı taktirde tövbenin kabul olma ihtimalini büyük görmekteyiz.

Zira aksi taktirde kişinin sözlerinde şu anlaşılmaktadır. Ben seviyordum yani bu aşkı içime ben koymadım. Mevla bu aşkı bana verdi, sonra dayanamadım ve zina yaptım. Ama ben yinede pişmanım. Evlenmekte istemiyorum, fakat affedilmeyi bekliyorum. Sözlerimizin biraz karışık olduğunun farkındayız. Çünkü seviyorum diyerek zina yaptıktan sonra, bu günahtan pişman olan bir kimsenin halen evlenmemesi çok karmaşık bir ruh halidir.

Zinayı Telafi Etmek Konusunda Son Söz

Özetle, bu günahın telafisi için kesin bir şey söylemek yanlış olacaktır. Zira işlenen çok büyük bir günahtır. Bir günahın en güzel tedavisi ise o günahın her halini hayatımızdan çıkarmak ve asla geri dönmemek üzere hayra yol almaktır.

İbadetlerinize çok önem verin. Zira zina gibi büyük günahlar insan ruhunu kararmaktadır. Bu karanlıktan çıkmanın yolu ise samimiyet ile ibadetlere devam etmektir.

Eğer bu konu sizin için faydalı olduysa zina nedir? başlıklı konuda ilginizi çekebilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam, 3 yıldır erkek arkadaşımla birlikteyiz, sevgisine eminim, elimi tutması sarılması öpmesi günahmıdır? Hiçbir kötü niyyetle yapilmamaktadır

  2. Merhaba. Ben üç ay önce erkek arkadaşımla bir ilişki yaşadım. Cinsel ilişkiye girmedik ama bana dokunmasina izin verdim. Hatta bir kaç kez oldu bu. Biraz ileriye gittik ama ilişkiye girmedik. Bir ay önce ayrildik. Ailem bunu bilmiyor. Mesajladirken ona açık fotoğraf falan da attım. Pişmanlık duyuyorum. Dua ediyorum. Ama korkuyorum. Bana yardımcı olur musunuz. İçim hep huzursuz. Ben onu çok seviyorum. Ve onunla evlenmek istiyorum. Bu yüzden devamlı dua ediyorum. Allaha yalvarıyorum kabul olur mu? İçim çok huzursuz ama.

  3. Merhaba 1 hafta sonra düğünüm var ve eşim 8 senelik erkek arkadaşımdı, biz birlikte olduk defalarca ve tövbe ettik şimdi de evlendik tövbelerimiz kabul olur mu?

    1. Bunu ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. Büyük günahlar işlemişsiniz. Ancak evlenmeniz samimi olursa günahınızın affına vesile olabilir.

  4. Merhaba.ben de 3 sene önce büyük günah işledim.ama çok pişman oldum.tövbe ettim.asla da aynı günaha düşmedim.ama son günlerde içimi bir soru yiyip bitiriyor.ya Allah beni affetmezse.ya cehennemde yanarsam.çok kötüyüm.lütfen yardım.edin.
    Bir de benim iman zayıflığım var.imanımı güçlendirmek için ne yapa bilirim?

    1. Dinimiz de haram, günah sayılabılecek ihtimali olabilececek her şeyden uzak durun.Cevrenızdekı ınsanlara dıkkat edın, Bu yanlış fıkırdekı ınsanları kendınızden uzaklaştırın hatta ilşiği kesın. Buda anca Allahı zıkretmeyle olur. Sure, kuranı okuyun bilmiyorsanız ögrenmek için caba sarfedın .Allah bu cabalarınızı karşılıksız bırakmaz, Allah yardımcınız olacaktır,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu