İslam Alimi

Zinaya Yaklaşmayın Ayetini Nasıl Anlamalıyız?

Bu büyük ayeti kerime bizlere zina konusunda bizlere çok şeyler anlatmaktadır. Ayetin bizlere verdiği en büyük mesaj ise bir Müslümanın kendini günahın içinde değil günaha yaklaşmayarak kendisini koruması gerektiğidir. Şimdi söylemek istediğimizi açıklayalım. Bahsi geçen ayeti kerime şu şekildedir:

Diyanet Meali : 17.32 – “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur”.

Şüphe yok ki insan oğlunun nefsi bulduğu ilk fırsatta günaha düşmeye meyillidir. Bunu her insan kendi dünyasında tecrübe etmiştir. Dolayısı ile günaha yaklaşan bir insanın o günahtan uzaklaşması çok daha zordur. İnsanların geneli yaklaştığı günaha düşmektedirler. Bu ayeti kerimede Yüce Mevla’mız bizlere çok büyük bir nasihat ve emir vermektedir. Zira insanı en iyi tanıyan o insanı yoktan var eden Rahman ve Rahim Yüce Mevla’mızdır. Adeta Yüce Mevla’mız bizlere şöyle hitap etmektedir. “Ey kullarım, sizi ben yarattım ve sizi en iyi ben tarım. Size yasakladığım şeylerden sakının. Bununla birlikte zina günahına girmek şöyle dursun ona yaklaşmayın. Zira zina serin bir havada yanan ateş gibidir. Uzaktan sıcaklığı nefsinizi cezbedebilir. Ancak yaklaşırsanız iman elbiseniz tutuşur ve yanarsınız”.

Yüce Mevla’mız cümle ümmeti Muhammedi bu büyük günahtan muhafaza eylesin. Bu konuda ki bir hadis i şerifi aktararak konumuzu sonlandıralım. Bakın Peygamber Efendimiz zina günahına bulaşan bir kimsenin iman elbisesinin yandığını nasıl ifade etmiştir:

“Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi muallak durur. Zinadan çıkınca iman adama geri döner.” (Ebu Davud, Sünnet 16, (4690); Tirmizi, İman 11, (2627)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ