İslam Alimi

Zina Nedir? Açıklama Yapar mısınız?

Zina nedir, zina günah mıdır zina hakkında tam olarak bilgi verir misiniz?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, Öncelikle zina nedir sorunuzu açıklamaya çalışalım Zinanın anlamı şudur: Evli olmayan, yani nikâhsız olan kadın ve erkeğin cinsel ilişkiye girme durumudur bu duruma zina adı verilir. Nikâhı olmadan kişinin kız arkadaşıyla ya da nişanlı olduğu kişiyle cinsel ilişkiye girmesi de şüphesiz ki zinadır.

Zina etmek haramdır Allahü Teâlâ zinayı haram kılmıştır. Haramın ne olduğunu açıklayalım Haram demek Allah ve Resulünün mümin kullara yapılmasını kesinlikle yasaklamış olduğu söz ya da davranışlardır. Dinimize göre yasak olan bu davranışları yapan mümin kullar büyük bir günah işlemiş olurlar. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Mevla’mız şöyle buyurmuştur; “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çok çirkin bir iş ve kötü bir yoldur” (İsrâ Suresi, 17/32) ayette zinanın insanoğlunun tertemiz olan yaratılışına ve aklıselimine uymayan bir durum olduğuna işaret edilmiştir

Zina İle Alakalı Hadislere Örnekler

Efendimizin zinanın kötü olduğunu ve ahirette sebep olacağı sıkıntılarını anlatan birçok hadisi şerifleri bulunur.

  • Peygamberimiz, zinayı büyük günahlar içinde saymıştır. (Buhari, Edep 6),
  • Aynı zamanda zina eden kişinin Mümin olarak zina etmiş olmayacağını söylemiştir. (Tirmizi, İman 11) bu hadisten anladığımız zina eden kimse mümin sıfatını kaybetmiştir.
  • Bir hadiste de zinanın açıkça yapılmasını kıyamet alameti olarak bildirmiştir. (Buhari, Hudud 22)

İslam Dinimizde haram kılınan zina, eğer ki serbest olsaydı yani dileyen nikahsız biriyle zina günahını işleseydi ve bu zina günahının sonucunda, etrafta gezen soysuz bebekler, dağılmış aileler, ahlaktan yoksun kişiler ve çocukların yetişeceği temiz ailelerden mahrum bir toplum meydana gelseydi; o zaman, İslam dininde zina neden yasaklanmadı diye mutlaka sorardık.

Zina Konusu Hakkında Açıklama

Burada söylemek istediğimiz konu şudur ki: İslam dininde esas olan konu, evvela vahyi kabul ederek Kur’an ve Sünnetin insanoğluna getirip sunduğu tüm değerleri başımıza koymamız ve de hakkıyla amel etmemiz gerekir. Efendimiz (SAV) hadisinde zina ile ilgili şöyle buyurmuştur: “Eğer zinanın uğratacağı azapla ilgili olarak benim bildiğimi sizler de bilseydiniz pek az güler, çok çok ağlardınız.” Başka bir hadiste ise: “Rüyamda, helâdaki necaset gibi pis kokan kimseler gördüm. Sonradan bunların zina edenler olduğunu öğrendim.”

Hadisten anladığımız şudur ki zina olayı çok kötü pis bir olaydır zinanın ahirette azabı da şüphesiz ki çok büyüktür zina eden kimselerin ise helâdaki necasetten farksız olduğunu efendimiz bizlere bu değerli hadisiyle bildiriyor. Bunun yanı sıra zina, dinimizin bizden korumamızı istediği beş ana şarttan (din, mal, can, nesil, akıl) olan neslin korunmasına şüphesiz halel getirmektedir. Şöyle ki zinanın çoğaldığı bir toplum içinde, nesiller karmakarışık olur, evlilik dışında olan soysuz bebekler doğar. Babası belirsiz olan çocuklar korunmaz, parasız ve ilgisiz kalıp sağlıkları olmadan dengesiz bir şekilde yaşarlar ve de miras problemleri çokça meydana gelir ve ortalık çok karışır.

Yine Bir Hadiste : “Zina edenlerin avretlerinin kokusu, bütün Cehennem halkına eza verir” buyurarak zina eden kimselerin ahirette uğrayacağı büyük ve elim olan azaplardan bahsedilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.)hadisi şeriflerinde evliliğin önemli olduğunu bizlere belirtmiş ve insanları evlenmeye yöneltmiştir. İnsanoğlu yaratılışı ile de evlenmeyi diler. Evlenme olayının şehevi istekleri tatminden başka çokça yararları da bulunur. Zina olayı ise evliliğin önünde büyük kötü bir engeldir. Zina olayı tüm semavi olan dinlerde de şüphesiz haram kılınmıştır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ