Mahrem KonularSözlük

Zina Nedir? Açıklama Yapar mısınız?

Size sorum Zina nedir? Maalesef günümüzde bu sözü çok duymaktayız. Rabbim herkesi muhafaza eylesin. Bu konu hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Zina Nedir? Konusunda Detaylı Cevap

Değerli ziyaretçimiz, yüce dinimizde zinanın anlamı şudur. Evli olmayan, yani nikahsız olan kadın ve erkeğin cinsi ilişkiye girme durumudur. Bu duruma zina adı verilmektedir. Nikahı olmadan kişinin kız arkadaşıyla ya da nişanlı olduğu kişiyle cinsi münasebeti zinadır.

Allahü Teala bu günahı haram kılmıştır. Haramın ne olduğunu açıklayalım. Haram demek Allah ve Resulünün mümin kullara yapılmasını kesinlikle yasaklamış olduğu söz ya da davranışlardır. Dinimize göre yasak olan bu davranışları yapan mümin kullar büyük bir günah işlemiş olurlar. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Mevla’mız şöyle buyurmuştur;

 “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çok çirkin bir iş ve kötü bir yoldur”

(İsrâ Suresi, 17/32)

Ayette zinanın insanoğlunun tertemiz olan yaratılışına ve aklıselimine uymayan bir durum olduğuna işaret edilmiştir.

Zina İle Alakalı Hadislere Örnekler

Efendimizin zinanın kötü olduğunu ve ahirette sebep olacağı sıkıntılarını anlatan birçok hadisi şerifleri bulunur.

  • Peygamberimiz, zinayı büyük günahlar içinde saymıştır. (Buhari, Edep 6),
  • Aynı zamanda zina eden kişinin Mümin olarak zina etmiş olmayacağını söylemiştir. (Tirmizi, İman 11) bu hadisten anladığımız zina eden kimse mümin sıfatını kaybetmiştir.
  • Bir hadiste de zinanın açıkça yapılmasını kıyamet alameti olarak bildirmiştir. (Buhari, Hudud 22)

Bu Günahın Topluma Çok Büyük Zararları Vardır

İslam Dinimizde haram kılınan zina, eğer ki serbest olsaydı halimiz çok kötü olurdu. Yani dileyen nikahsız biriyle zina günahını işleseydi ve bu zina günahının sonucunda aileler dağılırdı. Dağılmış aileler, ahlaktan yoksun kişiler ve çocukların yetişeceği temiz ailelerden mahrum bir toplum meydana gelirdi. O zaman, İslam dininde zina neden yasaklanmadı diye mutlaka sorardık.

Zina Nedir? Konusu Hakkında Açıklama

Burada söylemek istediğimiz konu şudur. İslam dininde esas olan konu, evvela vahyi kabul etmek gerekmektedir. Kuran ve Sünnetin insanoğluna sunduğu tüm değerleri başımıza koymamız ve de hakkıyla amel etmemiz gerekir. Efendimiz (SAV) hadisinde zina ile ilgili şöyle buyurmuştur: “Eğer zinanın uğratacağı azapla ilgili olarak benim bildiğimi sizler de bilseydiniz pek az güler, çok çok ağlardınız.” Başka bir hadiste ise: “Rüyamda, helâdaki necaset gibi pis kokan kimseler gördüm. Sonradan bunların zina edenler olduğunu öğrendim.”

Hadisten anladığımız şudur. Zina olayı çok kötü ve çirkin bir olaydır. Ahirette azabı da şüphesiz ki çok büyüktür. Yapan kimselerin ise heladaki necasetten farksız olduğunu efendimiz bizlere bu değerli hadisiyle bildiriyor. Bunun yanı sıra zina, dinimizin bizden korumamızı istediği beş ana şartta engel olmaktadır. Bunlar (din, mal, can, nesil, akıl) olan neslin korunmasına şüphesiz halel getirmektedir. Şöyle ki zinanın çoğaldığı bir toplum içinde, nesiller karmakarışık olur.

Evlilik dışında olan ailesi beli olmayan bebekler doğar. Babası belirsiz olan çocuklar korunmaz. İlgisiz kalırlar ve sağlıkları olmadan dengesiz bir şekilde yaşarlar. Miras problemleri çokça meydana gelir ve ortalık çok karışır.

Yine Bir Hadiste : “Zina edenlerin avretlerinin kokusu, bütün Cehennem halkına eza verir”. Buyurarak bu kimselerin ahirette uğrayacağı büyük ve elim olan azaplardan bahsedilmiştir. 

Peygamberimiz (s.a.v.) hadisi şeriflerinde evliliğin önemli olduğunu bizlere belirtmiş ve insanları evlenmeye yöneltmiştir. İnsanoğlu yaratılışı ile de evlenmeyi diler. Evlenme olayının şehevi istekleri tatminden başka çokça yararları da bulunur. Zina olayı ise evliliğin önünde büyük kötü bir engeldir. Zina olayı tüm semavi olan dinlerde de şüphesiz haram kılınmıştır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam selamın aleyküm 22 yaşında bir genç kızım bir hata yapıp erkek arkadaşımla birlikte oldum 2 yıldır ilişkimiz bu denli devam ediyor evlenmek istemiyor bu sebebten defalarca ayrılık yaşadık barıştık ama bu hafta içinde ayrıldık tekrar dönmek istemiyorum ama beni sürekli kandırıyor ve cirkin laflarla suçluyor vazgeçemiyorum ama günaha girmek istemiyorum Allah rızası icin bi akıl verin .

    1. Değerli ziyaretçimiz, öncelikle samimiyet ile tövbe etmelisiniz. Yüce Mevla’mız bir şeyi yasaklıyor ise mutlaka bunda pek çok hayırlar vardır. Bir erkek bir kadınla birlikte oluyor ancak evlenmiyor. Bunun bahanesi ne olursa olsun sonuç o erkeğin o kadını sevmediğini ve hatta kullandığını göstermektedir. Yaptığınız çok büyük bir günah ve hatadır. Ancak bunda devam etmek dahada büyük bir günahtır. Aklınız ile hareket edin ve hep bu dünyanızı hemde ahiretinizi ziyan etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu