Mahrem KonularSorularınız

Zina Korkusu İle Mastürbasyon Yapmak Caiz midir?

Bende dahil bir çok genç günahlardan kaçınıyoruz. Benim sorum zina korkusu ile mastürbasyon yapmak caiz midir? Mastürbasyon yapmasam zina yapacağım. Kendime hakim olamıyorum. Lütfen bana yardımcı olun.

Zinadan Korkmalı ve Mastürbasyondan Kaçınmalıyız!

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bizi lütfen yanlış anlamayın, durumunuz bu kadar sıkıntılı ve bu günaha düşmekten korkuyor iseniz neden evlenmiyorsunuz?

Eğer evlenme konusunda da maddi gibi veya ailevi sıkıntılarınız var ise bunu bir an önce çözmek için çaba sarf etmelisiniz. Her yolu denediniz fakat bir türlü çözüm üretemiyor iseniz size Peygamber Efendimizin şu anda evlenme imkanı olmayan gençlere tavsiyesi olan bir hadis i şerifini paylaşalım.

“Ey gençler topluluğu! Sizden kim evlenmeye güç getirip imkan bulabiliyorsa evlensin; çünkü evlenmek gözü haramdan sakınmaya, yummaya daha uygun, namus ve iffeti korumaya daha elverişlidir. Kim de evlenmeye güç getiremiyor, imkan bulamıyorsa, kendisine oruç tutmak gerekir; çünkü oruç, şehveti kesicidir.”

Bu hadis i şerifi bulunan tavsiye orucu uygularsanız inşaallah faydası olacaktır. Bununla birlikte şu bilgiye de verelim zina mastürbasyon ile yanyana zikredilmeyecek derecede büyük bir günahtır. Fakat bu sözlerimizden mastürbasyonun küçük bir günah olduğu değil zinanın ne kadar büyük bir günah olduğu anlaşılmalıdır.

Zina Korkusu İle Mastürbasyon Yapmak Caiz midir? Sorusunun Cevabı

Zira zina konusunda yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:

Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.

Diyanet Meali : 17.32

“Bekar kimseye (kendisini zina, livata gibi şeylerle harama atacağından) korktuğu şehvetini teskin için istimna caizdir. Bu fiilinden dolayı ne sevab ne de günah kazanır, başa baş kurtarır. Fakat celb-i lezzet için yaparsa günâhkar olur.”

Hanefi fukahasından Şürünbülali:

Hanefi mezhebinde yukarıda verdiğimiz bilgide yer aldığı gibi zina korkusu ile mastürbasyon yapmak caiz görülmüştür. Ancak sadece keyf için yapmak caiz görülmemiştir. Dolayısı ile bunun son çare olarak görmemiz gerekmektedir.

Unutmayın ki zina büyük günahlardan biridir, ki bu konu ile alakalı Büyük Günahlar ve Yedi Kebair Günahlar Nelerdir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz. Size bu konu ile alakalı olan Mastürbasyon Yapmak Caiz midir? başlıklı konuyu okumanızıda tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu