Mahrem KonularSorularınız

Zina Günahına Düştük Pişmanız, Evlenmek Amacıyla Konuşabilir miyiz?

Benim hayatımda biri var ve biz zina günahına düştük. Cahildim hiç günahını sevabını önemsemedim ama ben çok pişman oldum. Tövbe ettikten sonra o kişi ile hiç görüşmedim. Allah affeder mi çok pişmanım?

Bir de biz bu kişiyle evlenmek istiyoruz. Bu zamana kadar da görüşmeden evlilik niyetiyle konuşsak günah olur mu? Benim okulum olduğu için ailem şuan evlenmeme müsaade etmiyor. Asla görüşmeden evlilik maksadıyla konuşmamız caiz olur mu? Bu konuşmadan mesajlaşmamdan annemin ve babamında haberi var.

Zina Günahına Düştük Pişmanız Sorusunun Cevabı

Değerli ziyaretçimiz, samimiyet ile pişman olmak gerçekten çok değerli bir şeydir. Ancak bildiğiniz üzere zina çok ama çok büyük bir günahtır. Bu yaptığınız hata büyük günahlardan biridir. Paylaştığımız konu içerisinde 50. maddede bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tabi ki cahil olmak bu sonucu değiştirmektedir. Ancak nasuh bir tövbe edilirse af edilmeye bir vesile olabilir. Unutmayın ki tövbe ederken samimiyet ile cahilliğimizi Yüce Mevla’mıza arz etmemiz çok önemlidir.

Allah Affeder mi Çok Pişmanım?

Yüce Mevla’mızın affı var olan her şeyden çok daha büyüktür. Bunun bilincinde olarak tövbe etmeliyiz. Nasuh tövbesi tam anlamıyla nedir? başlıklı konudan istifade etmenizi önemle tavsiye ederiz. Tövbe konusunda Kuranda geçen bir ayeti kerime şöyledir.

Ey iman edenler! İçtenlikle ve kararlılık içinde Allah’a tövbe edin. Umulur ki rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlerine koyar.

(Tahrim 8)

Dolayısı ile günah işleyen bir kul asla Mevla’sının affından umudunu kesmemelidir. Hatta bununla birlikte adeta şöyle demelidir. “Ya Rabbi ben bir cahillik yaptım. Bununla birlikte çok ama çok pişmanım. Bu kulunu affetmez sen dahi senin kapından başka gidecek yeri yoktur. Senin kapında senin affetmeni bekliyorum ve beklemeye devam edeceğim”. Yüce Mevla’mız günahlarımızı bağışlasın.

Evlilik Niyetiyle Konuşsak Günah Olur mu?

Unutmayın ki bir günaha düşen bir kimsenin aynı günaha düşme ihtimali çok büyüktür. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız. Aileler çocuklarımızın iyiliğini düşünüyoruz diyorlar. Ne yazık ki çocuklarını ateşe attıklarının farkında değiller. Şüphesiz buda bir vebaldir.

Ancak çok şanlısınız ki Yüce Mevla’mız sizi çok seviyor. Bunun nedeni bu kadar büyük bir günaha girmenize rağmen kalbinize iman aşkını koymasıdır. Dolayısı ile bu aşka yakışır davranmalı ve asla aynı günaha düşmemelisiniz.

Evlenmeye karar vermeniz de çok güzel ve yerinde bir şeydir. Bu niyetiniz ile hatanızı telafi etme yolunda ilerlemektesiniz. Görüşme konusunda ailenizin haberinin de olduğunu söylemişsiniz. Evlilik maksadı ile görüşmenizde bir mahsur yoktur. Ancak bu görüşmeler İslam dini ahlakı çerçevesinde olmalıdır.

Yüce Mevla’mız hayırlısı ile okulunuzu bitirmeyi ve eş adayınızla hayırlı bir yuva kurmayı nasip eylesin. Son olarak size ve eş adayınıza Seyyidül İstiğfar Duasını okumayı tavsiye etmekteyiz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu