Mahrem Konular

Zina Eden Kadın, Zina Ettiği Kişiyle Evlenebilir mi?

Zina etmiş bir kadın 4 mezhebe göre de zina ettiği kişiyle hamilelik olsa da olmasa da iddet beklemeden evlenebilir mi?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, Zina etmek, kesinlikle en büyük günahlardan bir tanesidir. Dört hak olsan mezhebe göre, zina eden kişinin zina ettiği kadınla evlenmesi caizdir. Ancak bu yapılan evlilikten 6 ay kadar sonra kadın doğum ederse bu doğan bebeğin bu adamın olduğu kabul edilir. Eğer 6 ay olmadan doğum olur bebek olursa bebek bu adamın değildir. Fakat erkek “bu bebek benimdir” derse bu durumda onun bebeği olarak kabul edilir. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 7/147-148)

Hanefi, Şafi ve Hanbelî mezheplerine göre, bir adam bir kadınla iddet zamanı içerisinde ya da dışında zina yaparsa, bekleme süresi bitince, o kadınla evlenebilir. Maliki mezhebine göre ise, iddet süresinde bir ilişki olmuşsa, bu kadınla birlikte olduğu erkek ebediyen evlenemezler. (Zuhayli, a.y) Şu anlaşılıyor ki bir erkek zina ettiği bir hamile kadınla ancak iddet süresi bittikten yani doğum yaptıktan sonra ancak evlenebilir. Maliki mezhebine göre ise bir kişi iddet zamanı içinde beraber olduğu kadının iddet süresi bitse yani doğum yapsa dahi bir daha o kadınla evlenemez.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Merhaba ben eşim ile çok sorunlar yaşadık ve hiç anlaşamıyorduk kaç çok fazla sorunlarımız oldu ayrılcam dedim ve artık ayrıldım sonra başka biri ile görüştüm bi kaç sefer beraberliğimiz oldu i. Ama eşimin haberi yok hala ama çok pişmanım ve iki çocuğum var çok pişmanım çocuklarıma bakınca bille üzülüyorum ağlıyorum eşimde hala benimle birleşmek istiyo ama hiç bişey den haberi yok napabilirim lütfen yardımcı olun.

    1. Dinen bir daha evlenmeden eski eşinizle evlenemezsiniz. Ikinci durum çok büyük bir günah işliyorsunuz. Katiyyen uzak durun. Ancak o kişi ve siz samimi iseniz evlenmelisiniz.

  2. Selamünaleyküm hocam bir arkadaşımın sorunu var anne hakkıyla ilgili. Hanımının annesi hanımını aramış ve bir daha çocuk doğurursan hakkımı helal etmiyorum demiş. Bunun bir hükmü var mıdır veya annenin bunu demesine bir hakkı var mıdır? Yardımcı olursanız çok iyi olur. Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Bir anne evli kızına ciddi bir sağlık durumu söz konusu değil ise çocuk doğurursan hakkımı helal etmiyorum demesinin bir hükmü yoktur. Zira dinen bir annenin çocuğuna çocuk doğurma demeye hakkı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu