Genel

Zilhicce Ayının fazileti ve hakkında bilgi

Zilhicce Ayının fazileti ve hakkında bilgiKuran ı Kerimde de Yüce Mevla’mızın buyurduğu üzere bir yıl içerisinde ki ay sayısı on ikidir ve bu kameri ayların dört tanesi haram aylardır. Bu aylar ise Zilkade, Zilhicce, Muharrem, Recep aylarıdır. İslam dininde fazileti bilinen Zilhicce ayı bu dört tane haram ayın ikincisidir. Bu mübarek ay içerisinde Kurban bayramını, arefe gününü, terviye ve teşrik günlerini gibi bir çok dini değeri içerisinde barındırmaktadır.

Zilhicce ayının sekizinci günü “terviye günü”, dokuzuncu günü “arefe günü”, onuncu gününe ki bu kurban bayramının ilk günüdür, “nahr günü”, bayramın bütün günlerine ise “teşrik günleri” başka bir değişle (eyyâm-ı teşrik günleri de) denilmektedir. Kurban bayramının günlerine teşrik günleri denmesinin nedeni bu günlerde teşrik tekbiri getirilmesidir.

Teşrik tekbirleri hakkında bilgi için başka bir konu olan Teşrik Tekbirleri nedir, ne zaman söylenir? Konusuna başvurabilirsiniz.

Bir hadis-i şerifte Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Zilhicce ayının ilk on günü içerisinde yapılan ibadetler diğer aylarda yapılan ibadetlere nazaran, Allah nezdinde daha makbuldür.” (Sünen-i Darimî) Yüce Mevlamız bu konu ile alakalı olarak bir ayeti kerimede “O on geceye yemin olsun” (Fecr Suresi, 892) buyurarak, Zilhicce ayının ilk on günü üzerine Kuran-ı Kerim’de yemin etmiştir.

Şöyle bir dipnot geçelim ki İslam alimlerimiz ayette bahsedilen on günde ki kastın Ramazan ayın son on günü mü, yoksa Zilhicce ayının ilk on günü mü olduğu konusunda değişik görüşler belirtmişlerdir. Alimlerimizin genel görüşü ise “Zilhicce ayının on günü içerisinde arefe günü yer almaktadır, Ramazan ayının son on günün de ise oruç ve Kadir gecesi yer almaktadır.” Özetle, Alimlerimiz ayette bahsedilen on günün zikredilen her iki on gününde olabileceği yönündedir.

Zilhicce ayının ilk dokuz gününü oruçlu olarak ihya etmek müstehaptır. Zira ilk on günü hakkında hadisler bulunmakta ve bu günlerin ameller ile ihya edilmesi tavsiye edilmektedir. Bir hadiste Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Onda ki ( Zilhicce deki her bir günün orucu bir yıllık oruca (yani alınacak sevaba) eşittir. Ondaki bir gecede yapılacak kıyam (ibadetle ihya etmek) Kadir gecesinin kıyamına eşittir.” (Tirmizî, Savm 52)

Zilhicce ayının onuncu günü yani Bayramın birinci günü oruç tutmak İslam dinide haramdır. Zira bugün Müslümanların bayramıdır. Arefe gününden önceki gün olan Zilhicce ayının sekizinci gününe terviye günü denildiğini öğrendik. Bahsettiğimiz Terviye gününde, hacılar Mekke’den Mina’ya çıkmaktadırlar. Bu güne “Terviye günü” denmesinin hikmeti, hacıların o gün zemzem suyundan doyasıya içmeleridir. Terviye gününü oruçlu geçirmekte büyük hayırlar vardır. Arefe günü ise hacılar, haccın en önemli farzı olan vakfe için Arafat’a giderler. Bu günde hacılar Arafat’a çıkarak yüce yaratıcımız olan Allah’u tealaya yalvarır ve yakarırlar. Tabi bu hikmetler ve sayamadığımız bir çok hikmet Zilhicce ayının faziletini artırmaktadır.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem hazretleri ve ashâb-ı kiramı Zilhicce’nin ilk yarısını zikir, tesbihat, ibadet ve tefekkür ile geçirirlerdi ve durumu olmayan yoksullara yardım ederlerdi. Biz Müslümanlarda bu günleri ibadetler, dualar, hayır ve hasenat ile geçirmeli, nefis muhasebesi yaparak tövbe etmeliyiz. Bu günlerde her zaman yaptığımız beş vakit namazın yanı sıra teheccüd, duha, evvabin, hacet, tesbih namazları ve Kuran ı kerim okuma gibi ibadetlere de yönelmemizde büyük hayırlar vardır. Yüce Mevlamız bir ayeti kerime de ne güzel buyurmuş: “Haydin öyleyse hep hayırlara koşun, yarışın!” (Bakara suresi, 2148)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu