DuaKurbanYazarlar

Zilhicce Ayı ve İlk On Gecenin Fazileti

Zilhicce Ayı

Hicri ayların 12’ncisi olan zilhicce ayı, islamın beş esasından biri olan hac ibadetinin ifa edildiği umumi af ayıdır. Arafat’a çıkıldığı, Allah için milyonlarca kurban kesildiği ve bir senelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandığı mukaddes bir aydır.

Zilhiccenin ilk on gecesi “Leyle-i aşere” yani on mübarek gecedir. Bu ayda noksanların tamamlanması için istiğfar, salevat-ı şerife, diğer dualar ve tesbih namazına devamda hayır vardır.

Hacca gidemeyen mü’minlerin bu günlerde oruç tutmaları çok büyük fazilettir. Kurban bayramından evvel dokuz gün oruç tutmalı, 10. günü kurban kesilinceye kadar bir şey yemeyip kurban etinden yemelidir. Bu mendubtur. Hiç olmazsa 8. gün ile beraber 9. günü (arefe günü) oruçlu olmak lazımdır.

Arefe günü sabah namazından bayramın 4. günü ikindi namazına kadar, bütün farz namazların arkasından Teşrik tekbiri (Allahü Ekber Allahü Ekber, La İlahe İllallahü Vallahü Ekber, Allahü Ekber ve Lillahil-hamd) okumak kadın-erkek her mükellef müslümana vaciptir.

Zilhiccenin İlk On Gününde Ne Yapılır?

Zilhicce ayının birinden onuna (yani kurban bayramının ilk gününe) kadar, her gün sabah namazlarından sonra:

10 salavat-ı şerife:

“Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala a’li seyyidina Muhammed.”

10 istiğfar:

Estağfirullahel-azim el-kerim ellezi la ilahe illa hüve’l-Hayye’l-Kayyüme ve etübü ileyk ve nes’elühü’t-tevbete ve’l-mağfirate ve’l-hidayete lena innehü hüve’t-tevvabü’r-rahim.”

10 tevhid:

“La ilahe şllallahü vahdehü le şerike leh lehü’l-mülkü velehü’l-hamdü yuhyi ve yümit ve hüve hayyün la yemütü biyedihi’l-hayr ve hüve ala külli şey’in kadir.” okunur.

 

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu