Sorularınız

Zikir Nedir, Geçmişte de Zikir Bu Günkü Gibi miydi?

Merhaba zikir geçmişte de aynı mıydı yani Peygamber efendimiz zamanında da şuan çeşitli internet sitelerinde gördüğümüz üslupta zikir yapılıyor muydu yapılıyorsa, kimler yapmıştır, yapılmıyorsa neden sonradan yapılmaya başlanmış ?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, zikir genel anlam itibari ile Yüce Mevla’mızı anmak ve hatırlamaktır. Peygamber Efendimiz zamanında sizin bahsettiğiniz tarzda yapılan zikir namazlardan sonra yapılan ve günümüzde de yapılmakta olan namaz tesbihatıdır. Bir çok alimin bu konuda yazıları vardır. Buna Bediüzzaman Hazretleri bir örnektir. Sonra ki dönemlerde İslam alimleri namaz tesbihatını desteklemek açıdan çeşitli zikirler önermişlerdir ve uygulamışlardır.

Bunda herhangi bir mahsur olmadığı gibi hayır vardır. Zira Yüce Mevla’mız İslam ahlakına uygun olan her şekilde zikir edilebilir ve edilmelidir. Tabi altını tekrar çizmekte fayda var sizin kastettiğiniz zikirleri tam olarak bilmiyoruz fakat bu noktada önemli olan İslam dininin ahlakına uygun olmasıdır.

Tabi belki siz burada zikir esnasında belki kendinden geçen kimselerden bahsediyor olabilirsiniz. Eğer kasıtlı yani adeta oyun gibi yapılmıyor ve samimiyetle yapılıyorsa bir mahsuru yoktur. Zaten samimiyet ile yapanlar Mevla aşkı ile kendilerinden geçerek yapmaktadırlar. Bir hadis i şerifite Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Allah’ı öyle çok zikredin ki, tâ -insanlar- size mecnun/deli desinler.”(Ahmed b. Hanbel, 3/68; Hâkim, 1/499; Mecmau’z-Zevaid, 10/16).

Bu hadis i şerifi doğru anlamak gerekir. Burada insanlar delirmeye değil aşık olmaya çokça zikir etmeye teşvik edilmektedir. Burada deli ifadesinin kullanılmasının nedeni ise insanlar çokça zikir eden akıl sahibi insanları deli diye adlandırılmasından dolayıdır. Zira onlar deli değil aşıktırlar ve Mevla’mızın aşkı ile yanıp tutuşurlar. İnşaallah yeterli olmasa da anlaşılır bir cevap olmuştur. Mevlaya emanet olun. Yüce Mevla’mız bütün kullarına salih bir kalp ile zikir edebilmeyi nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu