Dua

Zihin Açıklığı ve Unutkanlıktan Kurtulmak İçin Okunacak Dualar Var mıdır?

Hocam zihnimin açılmasını ve unutkanlıktan kurtulmak istiyorum bunun için bir dua var mı şimdiden Allah razı olsun.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Tabi ki bunlar için dualar vardır ve bu dualara devam ederseniz Allah’ın izniyle fayda göreceksiniz.

Zihin Açıklığı ve Unutkanlık İçin Okunacak Dua

Unutmamamız gerekir ki hangi duayı okuduğumuz tabi ki önemlidir. Ancak bu noktada daha önemli olan duayı nasıl ve ne kadar samimi yaptığımızdır. Zikredeceğimiz duaları okurken bu hassasiyetleri taşımamız dualarımızın kabul olmasına tesir edecektir. Nasıl Dua Yapılır? başlıklı konuda bu bilgilere yer verdik.

Unutkanlıktan kurtulmak ve zekanın açılması için bu duaları sürekli okumak gerekir Dualar şunlardır:

Birinci dua şöyledir: 1.“Rabbi zidnî ilma”

Duanın manası: “Ey Rabbim! Benim ilmimi arttır.”“Rabbim! İlmimi arttır” Bu dua Yüce Mevla’mızın bir öğüdüdür. Bu duanın tamamı ise şu şekildedir:

Zihin Açıklığı ve Unutkanlıktan Kurtulmak İçin Okunacak Dualar

Duanın Anlamı: Gerçekliğinde şüphe bulunmayan, her şeye hükümran olan Allah yüceler yücesidir. Sana vahyi tamamlanmadan Kur’an’ı okumada aceleci davranma ve “Rabbim! İlmimi arttır” de.

(Tâ Hâ Suresi, 114. Ayet)

2. Dua ise şöyledir:

“Bismillâhirrahmânirrahîm, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün(1). İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în.(2) İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.”(3) bu duayı da 19 defa okuyunuz.

Zihin Açıklığı ve Unutkanlık Hakkında Tavsiyeler

Unutkanlığın giderilmesi, hafızanın güçlenmesi için dua okumakla birlikte, maddi tedbirlere uymak ve de yapılan işin gereklerini yerine getirmek gerekmektedir. Sadece dua ederek bir işin gerçekleşmesini istemek olmaz.

Örneğin Dersine çalışması gereken bir öğrenci yalnızca diliyle değil halen ve bedenen de dua etmelidir. Bu duruma fiili dua denilir. Kişi üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdikten sonra diliyle de dua eder bu duaya da kavli dua denir.Bu iki fiili ve kavli duayı birlikte yapan insan muradına erer biiznillah.

Bunların yanı sıra öğrendiklerini unutmamak ve onları korumak adına da bazı tedbirler alınmalıdır. Çünkü unutkanlığa neden olan konular vardır. Bunlardan sakınmamız gerekmektedir. Bir kaç tanesini sayalım:

Zihin Açıklığı ve Unutkanlıktan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Tabi ki dua etmek çok önemlidir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz üzere duanın kabulünü bizim halimiz ve samimiyetimiz belirmektedir. Zira Yüce Mevla’mız yapılan bir duayı karşılıksız bırakmamaktadır. Şimdi bu başlıkları sıralayalım.

  • Harama bakmak.
  • Haram olan besinlerle beslenmek.
  • Zihni çok yoracak olan gereksiz şeylerle doldurmak. Televizyon izlemek, bilgisayar telefon başında çok vakit harcamak.
  • Aşırı derecede bedene zarar verecek kadar cinsel ilişkiye girmek. Özellikle de kendi kendine tatmin olmak.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Yardım!
    Hocam birini seviyorum istiyorum o beni istedi önce yok dedim ama şimdi onu istiyorum seviyorum ama bu seferde o gururundan olmaz diyor ama ben onu istiyorum neden dualarım kabul olmuyor ne yapacağım yardım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu