Sözlük

Zeval Vakti Nedir?

Zeval vakti ne demektir ve bu zaman vaktini nasıl anlaya biliriz? Bu konuda detaylı bilgi verir misiniz ?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Zeval vaktini kısa ve özet bir şekilde şöyle açıklaya biliriz; Zeval vakti öğlen namazının belirlenmesinde kullanılan ve özellikle fıkıh alimlerinin kullandığı bir fıkıh verimidir. Zeval vakti güneşin tam tepeye ulaşmasıyla vuku bulmaktadır ki bu vakit kış saatleri uygulamasına göre 12 gibi, yaz saatleri uygulamasına göre ise de saat 1 gibidir. Bu vakti anlamanın eskiden beri kullanılan en güzel yöntemi, yere dikilen bir çubuğun veya Her hangi bir şeyin gölgesinin, o şeyin gölgesinin tam dibine düştüğü vakittir. Böylece öğlen namazının vakti başlar ve nesnenin gölgesinin iki katı uzamasına kadar sürer.

Zeval Vakti Nedir? Zeval Vakti Kelimesinin Manaları

1. Güneşin gökyüzünün ortasından batıya doğru hareket etme zamanıdır.
2. Gün ortası.
3. Öğlen vakti.

Zeval Vakti ne Demektir ve Bu Zaman Vaktini Nasıl Anlayabiliriz?

Soru: Zeval vakti ne demektir ve bu zaman vaktini nasıl anlaya biliriz? Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Zeval vaktini kısa ve özet bir şekilde şöyle açıklaya biliriz;

Zeval vakti öğlen namazının belirlenmesinde kullanılan ve özellikle İslam alimlerinin kullandığı bir fıkıh terimidir. Zeval vakti güneşin tam tepeye ulaşması ile vuku bulmaktadır. Bu vakit ise kış saatleri uygulamasına göre 12 gibi, yaz saatleri uygulamasına göre ise de saat 1 gibidir. Bu vakti tam olarak anlamanın en güzel tekniği eskiden beri kullanılan bir yöntemdir.

O yöntem ise yere dikilen bir çubuğun veya her hangi bir eşyanın gölgesinin, o eşyanın gölgesinin iki katı kadar uzaması ile anlaşılan vakittir. Yani mesela dikmiş olduğumuz çubuğun gölgesi kendi boyunun iki katı kadar yükseldiği vakit, zeval vakti girmiş demektir. Bu süre aynı zamanda öğlen namazınında vaktidir.

Zeval Vakti İlgili Ayeti Kerimeler

1. “Bakmaz mısın Rabbinin eserlerine? Gölgeyi nasıl uzatmakta? Dileseydi elbet onu hareketsiz de kılardı. Sonra Biz nasıl güneşi ona (gölgeye) rehber yapmışızdır”. (Furkan-45)
2. “Biz geceyi gündüzü iki alamet yapmışızdır. Sonra gece ala­metini giderip, gündüz alametini gösterici kıldık ki, Rabbinizden lütuf isteyesiniz ve senelerin sayısını ve hesabını bilesiniz”. (İsra-12)
3. “Güneş ve ay bir hesap ile akıp gider” (Rahman-5)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Zeval vaktindeki gölge boyu yanlış söylenmiş. Zeval güneş en tepe yerdeyken veya buna yakın vakitte söz konusudur yani gölge boyu en kısayken veya buna yakınken söz konusudur. Cismin gölgesi kendi boyunun iki katı olacak kadar uzadığında öğle vaktinin çıkıp ikindi vaktinin girmiş olması kuvvetle muhtemeldir. Yazan ve okuyanların tekrar araştırmalarını rica ediyorum.

    1. Teşekkür ederiz…
      Ben de mevcut metini okuyunca emin olduğum öğle ve ikindi vakitlerini karıştırmış; kavramakta sıkıntı çekmiştim… ? ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu