Zekat

Zekat Vermek ve Önemi

Ahiret hayatını düşündüğümüz zaman aklımıza gelen ilk konulardan bir tanesi de “ Zekat” vermek olmalıdır. Bu nedenle Zekat vermek ve önemi konusu önem arz eden bir konudur. Zekat vermek zaten oldukça önemlidir ve bu konuda bizlere düşen görev bu duruma oldukça dikkat etmemiz gerekir. Zekat Müslümanların hayatında oldukça önemlidir ve bu bakımdan insanlara düşen görev çevresinde bulunan yardıma gerçekten muhtaç kişilere yardım etmek amacıyla verilmelidir.

Gerçek anlamda düşündüğümüz zaman Zekat verme işlemini en fazla hak eden kişilere yapmak gerekir ve bunun içinde iyi bir anlayış lazımdır. “ Ey iman edenler! Kazandıklarınızın iyilerinden ve rızık olarak yerden size çıkardıklarımızdan hayra harcayın size verilse, gözünüzü yummadan almayacağınız kötü malı, hayır diye vermeye kalkışmayın. Biliniz ki Allah zengindir, övgüye layıktır.” ( Bakara 267)

Bu ayette söylendiği üzere gerçekten Zekat vermenin ne kadar büyük bir iş ve sevap olduğu anlaşılmaktadır. Zekat vermek konusunda bilinmesi gereken ve bizlerin birer Müslüman olmamızdan dolayı çevremizde yardım bekleyen insanlara gönlümüzden geçtiğini vererek onları sevindirmek görevimizdir. İnsanlar olarak bu anlamda bu konuya oldukça çok dikkat etmeliyiz ve bu bakımdan da üzerimize düşen görev çevremizdeki gerçekten yardıma muhtaç kişilere gereken Zekatı vererek bu anlamda Müslümanlar olarak bizlere düşen görevi layıkıyla yerine getirmemiz gerekir.

Zekat vermek özellikle içerisinde bulunduğumuz ve Mübarek ay olan bu “ Ramazan Ayında” daha da önem ve anlam kazanmaktadır. Zekat vermek bu aylar da daha hayırlı ve daha sevaptır. Çünkü bu Mübarek ayda yardıma muhtaç kişiler daha fazla düşünülür ve bu bakımdan da insanlara düşen bu aylarda gerçekten yardım bekleyen ve evine ekmek bile alamayacak bu kişileri bularak onlara verilen Zekatlarla gerçekten büyük bir sevaba girilmesi gerekir. Bu mübarek Ramazan ayı insanların bir birleriyle yardımlaşma, selamlaşma ve sevap işleyerek daha fazla hayra geçme ayıdır. Bu anlam da özellikle oruç tutamayan insanlar yardım bekleyen çevresindeki bu gerçek insanları bularak onlara Zekatlarını vererek hayra geçmeleri gerekmektedir.

“ Hayat bugün güzel ama yarın tam tersi olabilir” bu yüzden de yapılması gereken durumunuz iyiyken ve çevrenize baktığınız zaman gerçekten yardım bekleyen insanları bularak onlara Zekatlarınızı vermeli ve bu anlamda Dinimizin emrini de yerine getirmeniz gerekir…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu