İslam Alimi

Zebur Hakkında Bilgi

Zebur Hangi dine aittir ve Zebur hangi peygambere indirilmiştir? İnsanlığa indirilmiş olan ve dört büyük kitaptan biri olan Zebur kelimesi anlam itibari ile “parça, yazılı şey ve kitap” gibi anlamlara gelmektedir. Yüce Mevla’mız tarafından Hazreti Davud (a.s) gönderilmiştir. Yüce Allah’u Teala ayeti kerimede şöyle buyurmuştur: “Rabbin göklerde ve yerde olanları en iyi bilendir. And olsun ki; biz Peygamberlerin kimini kiminden üstün kıldık. Davud’a da Zebur verdik.”(İsra Suresi, 17/55)

Bu ayeti kerimeden de anlaşıldığı üzere Zebur kitabının Hazreti Davud (a.s.) indirildiği açık bir şekilde biz insanlığa bildirilmektedir. Bu hakikati destekleyici olarak da Hazreti Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde, Zebur adlı kutsal kitabın ehli kitaba indirildiğini ve onlar tarafından okunduğunu haber vermiştir. (Buhari, Teyemmüm, 6)

Yüce Mevla’mız tarafından Hazreti Davud aracılığı ile İsrail oğullarına doğru yolu göstermek için nazil olan Zebur kitabının gerçek aslı İbranice lisanında yer almaktadır. Eski kaynaklar da belirtildiği üzere Zebur’da yer alan kutsal metin manzum şeklindedir. Zebur’un içeriğinde genellikle Hazreti Davud’un yüce Allah’u tealaya yakarışları bulunmaktadır. Yahudi kavminin, “Tevrat kitabından sonra kitap gelmeyecektir” yolundaki düşüncelerinin Zebur’un Hazreti Davud’a gelmesiyle yanlış olduğu anlaşılmıştır.(Elmalılı, Hak Dini Kur’an Dili, İstanbul 1938, IV, 3081). Buradan da anladığımız üzere Zebur kitabı dört kutsal kitaptan biri olan Tevrat’tan sonra indirilmiştir.

Zebur Hakkında BilgiZebur Hakkında ve Zebur’a İman

Şüphe yok ki kutsal kitaplardan biri olan Zebur Yüce Allah (c.c) tarafından yeryüzüne ve insanlığa indirilmiş kutsal bir kitaptır. Bu açıdan, Allah’tan (c.c) Hazreti Davud’a indirildiği şekliyle Zebur’a inanmak, İslam dinine imanın gereklerinden biridir. Günümüzde Zebur’un bahsettiğimiz orijinal metni mevcut bulunmaktadır. Bu günde yer alan Kitabı Mukaddes içerisinde, Ahdi Atik bölümünde Mezmurlar adı altında yer alan kitap, ne yazık ki insanlar tarafından birçok müdahaleye uğrayarak bozulmuştur. Kutsal Kitap Zebur Hıristiyanlık inancının yayılması sonrasın da Latince diline çevrilmiştir. Günümüz de Yahudiler ve Hıristiyanlar yapmakta oldukları ayinlerde Zebur’u okumaktadırlar. Bilhassa Hıristiyanlar ayinlerinde Zebur’dan seçilmiş bölümler okumayı ihmal etmemektedirler.

Zebur hangi dine mensuptur konusunda tam bir bilgi olmamakla birlikte hem Hıristiyanlar, hem de Yahudiler arsında önem görmüştür. Günümüzde ise Zebur’da yer alan mevcut bilgiler hakkında bir Müslümanın olması gereken tutumunu şöyle ifade edebiliriz. Eğer duyduğumuz veya Zebur da yer alan bilgiler, Kuran ve sahih hadislerdeki bilgilere uyuyor ise kabul edilmeli, aksi halde uymuyor ise reddedilmelidir. Ayeti kerimelerde ve hadislerde bu bilgilerin hiç bahsi geçmiyor ise ve İslam dinini temel prensiplerine ters düşmüyor ise Hazreti Peygamber (s.a.v.) şu hadisinde ki tavsiyesi doğrultusunda hareket edilmelidir:

“Ehl-i Kitabı tasdik de etmeyin, tekzip de (yalanlamayın). “Biz Allah’a ve bize indirilenlere iman ettik” deyin.” (Buhârî, Tefsîr, 13)

Zebur Hakkında Sorular

Soru: Zebur hangi topluluğa indirildi bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Zebur İsrailoğularına indirilmiştir.

Soru: Zebur hangi dini temsil eder yani Müslüman, Hristiyan gibi o dinin ismi var mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İbrani dilinde olan  Zebur manzum şekildedir ve dört ilahi kitaptan biridir. Tevrat’tan sonra gönderilmiştir ve vaaz, nasihatlar ile Tevrat’ı kuvvetlendirmiştir. Dolayısı ile Zebur daha çok o günkü Tevrat’ı  açıklayan onunla amel etmeye çağıran bir ilahi kitaptır. Özetle, Zebur hangi dine inmiştir sorusuna günümüzde Yahudi dini olarak adlandırılan dini temsil etmektedir demek mümkündür.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 62 YORUM
 1. TyfAkg dedi ki:

  Yahudilik diye bir din yoktur. Musevilik vardır. Yahudi bir ırktır Türk gibi Alman gibi Slav gibi Kürt gibi.

  1. Sümeyye otugüzel dedi ki:

   Bak kardeş yahudilik bir ırk değildir sana açıklayayım musevi Türkiyede ki yahudilere denir yahudiler Türkiyede kendilerini böyle tanıtırlar örnek vereyim Türkiye musevi hahambaşlığı gibi yahudi Dünya çapında bir kavram

   1. Prometheus dedi ki:

    Yahudi ırktır. Lütfen iyice araştırın.

    1. ... dedi ki:

     Aslında bugünkü Yahudiliğin bir din mi, ırk mı, yoksa millet mi olduğu, pek net değildir.

 2. Süleyman Dağ dedi ki:

  Inançların değeri, Inananların Dürüstlüğü ve yaptıkları
  İyiliklerden geçer.
  Süleyman Dağ.

 3. Pervin dedi ki:

  Allah ın ve resulunun selamı üzerinize olsun .
  Yukarıda Allamadığım bir yer oldu yanliş yazılmış

  Biz Allaha ve bize indirilene imam ettik diyin .

  Bu kısımda Allaha insirilen diye geçiyor .
  Yüce Allah indiren ona indirilmedi ! Yazım hatası olmuş sanırım sevgiler saygılar .

 4. Zebur dedi ki:

  Merhaba adım Zebur acaba İslami bakış açısindan dolayı bir sakıncası varmı bilgisi olan cvp verirse memnun olurum

 5. Konuk dedi ki:

  Guzell

 6. Ihsan Isildak dedi ki:

  Zebur kitabının inş tarihini tesbit edemedim.. Peygamberler sırasında Hz. Musa dan sonra olduğu bilinmesi rağmen açıklık getiriliyor. ..

 7. kıraç dedi ki:

  çok sağolun tazılı konusuydu öğretmen yazdırmamıştı

 8. Ahmet melih yaşar dedi ki:

  Allah sizden razı olsun

 9. mehmet doğan semiz dedi ki:

  Dinin derinliği inananların imanlarının derinliği ile artar. Ben peygamberlere ve indirilen Kitplara inanırım.
  Semavi kitapları okumak ve okutmak ne kadar sevapsa Semavi Kitapları ortaya getirmek, açmak, öğrenilmelerini, anlaşılmalarını, ilgili bilumum bilgileri edinmek gibi hususlarda insanlara ışık tutmak bence en değerli sevaplardandır. Bu konuda mutluyum çok şükür, ELHAMDÜLİLLAH.

 10. NAİL dedi ki:

  KISACA….İNEN KİTAPLARIN ŞU ZAMANDA HANGİ DİNLERE AİT OLDUGUNU BİR TÜRLÜ AÇIKLAYA BİLECEK KİMSE ÇIKMADI..LAF BAŞIDA GELDİMİ HERKES AHKAM KESİYOR

 11. AHMET CERRAH CERRAHOĞLU dedi ki:

  HZ DAVUT İSLAM PEYGAMBERİDİR.ZEBUR İLE GELEN DİN DE İSLAMİYETTİR..ALLAHIN GÖNDERDİĞİ BÜTÜN PEYGAMBERLER İSLAM PEYGAMBERİ BÜTÜN DİNLERDE İSLAMİYETTİR…

  1. mr19 dedi ki:

   Evet doğru bir yorum islam zaten barış demek ve Allah’ın (C.C.) gönderdiği bütün dinler tek mesajı taşıyor :Tevhid. (Allah’ın(C.C.) birliği)

  2. Fethi Özant dedi ki:

   Bu kadar. Bütün hak Peygamber’ler müslümandır. Ali İmran 67 “İbrahim Yahudi değildi. O Hristiyan da değildi. O Hanif bir müslümandı. O Müşrklerden de olmadı.

 12. Nur dedi ki:

  Kuran da tekrar edilen ” insanoğulları” derken kasıt nedir? Neden insanlar değilde, insanoğulları?

 13. Ulaş Güler dedi ki:

  Selamünaleyküm 4 hak kitabımızında hangi tarihte geldiğini yazarmısınız lütfen

 14. nihat dedi ki:

  dunyadaki savaşların kötuluklerin kaynağı bu inanış samanizim sihir buyu

 15. nihat dedi ki:

  bu inancı nasıl yok edebilir insanlık kuranda ayetler var incilde var zeburda tevratta var ama insanlar halen şamanizm ile dunyayı yok etmeye çalışıyor nasıl engellenir kitablarda tam olarak yokmu yazılı bir sure

 16. Zeynep dedi ki:

  Kaynakça yazarmısınız

 17. caner dedi ki:

  Zebur kacinci indirilmis kitaptir

  1. islamalimi dedi ki:

   Zebur 2. kitaptır. Hz. Dâvûd’a İbrâni dilinde Zebûr kitabı geldi. Zebûr, ünlü 4 ilâhi kitaptan biri olup, Tevrât’tan sonra gönderilmiştir.

 18. Misafir dedi ki:

  Yorumunuz dikkat ederseniz hep azgın toplumlara peygamber ve kitap indirilmiştir demekki türk toplumu azgın ve günah içinde bir toplum oluşturmamış Allahın varlığını ve kudretini kendi var oluşundan idrak etmiş ve inanmıştır o toplumlar kabullenmeyip ikna olmak için mucize sayılan Allahın peygamber ve kitap göndermesine sebep olmuşlardır kainatı ve kendilerini sahipsiz sanmışlardır doğdukları ve öldükleri halde.demekki diğer toplumlar yaradılışlarının tesadüf olmadığını idrak ediyormuş. Elastibü rabbiküm Kalü bela

 19. hasan dedi ki:

  islamiyetten önce şarap yasak değilmiydi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yahudilikte haram olan şarabı, Hz. İsa aleyhisselamın kaldırdığı ve şarabın Hristiyanlıkta helal olduğu bilinmektedir. Ancak bugünkü İncil metinlerinde şarabın hem helal kılındığına hem de haram olduğuna dair ifadeler vardır. Demek ki, İncil’in aslını değiştirenler, bununla ilgili hükümleri de değiştirmişlerdir.

  2. Ahmet Nedim Kaya dedi ki:

   Açıklamanız tam gerçeği yansıtmaktadır, Peygamberler insanların en çok bozulduğu topluluklar içine gönderilmiştir. Bu açıklamaya paralel olarak genellikle İsrailoğullarına ve son olarak da Arap kavmi’ ne gönderilmiştir. Çünkü; yaşadıkları bütün çağlarda Kuran’ı Kerim’deki açıklamaların ışığı altında olarak, en azgın millet İsrailoğulları ki bu günde aynılar ! İkinci olarak Araplar azgınlıkta 2. kavim. Neden Norveç, Almanya İngiltere Japonya ve Hindistana (Hindistanda Hindu’lar ve bazı inançlar olarak doğru, güçlü ve İslam çizgisine yakın din adamları liderler aydınlatıcı olmuştur) Çine, Afrikaya Amerika kıtalarına Peygamber gönderilmemiştir, bu durum herkesin bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir.

 20. Ahmet Beysan dedi ki:

  Neden Tevrat israilogullarına özel olarak indirilmiştir. Bu israilogullarının kendilerinin biz Allah katında özel olarak yaratılmış kullarız. Demelerine sebeb olmuyor mu? Allah israilogullarının bazı isteklerini karşılıyor. Bu gün dini kuralları na uyan devlet rejimi İsrail değilmi.

  1. islamalimi dedi ki:

   Kuran ı Kerim nasıl ki sadece Araplara inmediyse Tevratta sadece İsrailoğullarına inmemiştir. Sizin bahsettiğiniz konu onların iddiasından ibarettir.

  2. Fatih dedi ki:

   Allah aşırı derecede sapıtan milletlere uyarı maksadıyla kitaplarını ve suhuflarını göndermiştir ve israil oğullarına 4 büyük kitaptan 3 ü gönderildiği halde hala böyleler. (OrtaAsyadaki atalarımızın inancı gök tanrı idi bizimkiler farkındaymış putla mutla olamayacağının ?)

   1. Merve dedi ki:

    İsrailoğulları tarihte en sapıtan en inanmayan topluluk olduğu için en çok peygamber onlara inmiştir. Kur-an ı Kerim ise Alemlerin Rabbi olan peygamberimize indirilip tüm insanlara hitap etmektedir

 21. Onur dedi ki:

  4 kitap inmesiyle kuranda geçen biz cümlesinin bir alakası var mıdır. Biz derken neden bahis ediyor yüce kuranda

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzu tam olarak anlayamadık ama Kuran ı Kerimde geçen biz ifadesi yüce Mevla’mıza işaret etmektedir.

   1. Murat altan dedi ki:

    Aferim fatih yerinde guzel bir ornek verdigin icin tebrik ederim goktanri orta asya

 22. Kasım Bozkurt dedi ki:

  Zebur hangi dini temsil eder yani müslüman Hristiyan gibi o dinin ismi varmı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konunun sorular bölümüne eklenmiştir.

  2. Elif dedi ki:

   değerli kardeşlerim sadece bir kitabımız var oda kuran bilinen El Kitabe Elimizde tuttuğumuz dur.incil kuran tevrat zebur kitabın içindeki hikmetlerdir.açın bakın gerçekleri öğrenmeyi Rabbinizden isteyin o size öğretecek olan

 23. celal-i dedi ki:

  Tevrat Zebur ve incil israiloğullarına kur an i Kerim araplara inmiş. Dünyada başka insan nesline kitap inmemiş. Diğer toplumlar yok mu kabul edilmiş yoksa bu iki topluma sadece inmesi nasıl açıklanabilecek bir durum. Türklere neden kitap bu inmemiş. Allah katında kitap inmeyecek kadar zayıf bir toplummuymuşuk.

  1. islamalimi dedi ki:

   Yüce Mevla’mızın kitaplarının hepsi, bütün insanlığa, sadece her dönem bazı kavimlerden başlamıştır. Bir kitabın bütün insanlığa bir anda inemeyeceğine göre bir yerden başlamalıdır. Örneğin İslam dini Arap toplumundan başlamıştır. Fakat unutmayın ki ilk müslüman olan sahabelerin hepsi arap değildir.Araplar İslamın bütün insanlığa ulaşması için aracı olmuşlardır. Yoksa Kuran Araplara inmiştir demek büyük bir hata hatta günah olacaktır.

 24. Fatma dedi ki:

  Demek istediğim zaten israiloğulları zebur ile bilinçlendirilmişti Allah ın dininin ne olduğu hakkında, onun yasakları hakkında,yapılması gereken şeyler hakkında. Neden tekrar aynı kavme 2.bir kitap indirildi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Nedeni zamanla insanları Allah’ın ayetlerini değiştirmeleridir. Bu nedenle Mevla’mız lütfetmiş ve kullarına doğruyu bildirmek için tekrar peygamber ve kitap göndermiştir.

 25. Fatma dedi ki:

  Anladığım kadarıyla zebur da tevrat da israiloğullarına indirilmiş. Zebur, tevrat içerisinde bir bölüm mü? Açıklarsanız memnun kalırım.

  1. islamalimi dedi ki:

   Zebur Tevrat’ın içinden bir bölüm değildir. Ayrı peygamberlere inen iki ayrı büyük kitaptır. Her ikiside israiloğullarına inmiş olsada aslında bütün insanlığa inmiştir ve bir birilerinden ayrı zamanda inmişlerdir

 26. Eda Sönmez dedi ki:

  Hangi topluluğa İndirildi Zebur Acil söyler misiniz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

 27. semra dedi ki:

  iyi güzel hoş ama öğretmene gösterdim bu yazılanların hepsi yanlış dedi arkadaşlar sakın yazmayın iğrenç bidaha bu sayfaya girmem salak değilim

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz bu konu diyanet işlerinin sitesinden istifade ederek hazırlanmıştır. Dolayısı ile bilgilerde bir yanlışlık yoktur. Öğretmeniniz yanlış olduğunu ifade ediyor ise doğrunun ne olduğunu söylemeli ve bize bu konuda bir kaynak göstermelidir.

 28. AHMET dedi ki:

  CUM’A SÛRESİ

  5. TEVRAT’LA YÜKÜMLÜ TUTULUP DA ONUNLA AMEL ETMEYENLERİN DURUMU, CİLTLERLE KİTAP TAŞIYAN EŞEĞİN DURUMU GİBİDİR. ALLAH’IN ÂYETLERİNİ İNKÂR EDEN TOPLULUĞUN HÂLİ NE KÖTÜDÜR! ALLAH, ZALİMLER TOPLULUĞUNU HİDAYETE ERDİRMEZ.

  MÂİDE SÛRESİ

  43. YANLARINDA, İÇİNDE ALLAH’IN HÜKMÜ BULUNAN TEVRAT VARKEN NASIL OLUYOR DA SENİ HAKEM YAPIYORLAR, SONRA BUNUN ARDINDAN VERDİĞİN HÜKÜMDEN YÜZ ÇEVİRİYORLAR? İŞTE ONLAR (KENDİ KİTAPLARINA DA, SANA DA) İNANMIŞ DEĞİLLERDİR.
  47. İNCİL EHLİ ALLAH’IN ONDA İNDİRDİĞİ İLE HÜKMETSİN. ALLAH’IN İNDİRDİĞİ İLE HÜKMETMEYENLER, FASIKLARIN TA KENDİLERİDİR.

  din tektir.allaha giden yollar farklıdır.İYİ ANLAYIN.YUKARIDAKİ AYETLERİ İYİ DÜŞÜNÜN VE İÇSELLEŞTİRİNİZ.

  HERKES MÜSLÜMANDIR.MÜSLÜMANLIK ARAPLARIN VE TÜRKLERİN VS.LERİN TEKELİNDE DEĞİLDİR.ALLAHA KARŞI MGELMEY

 29. ask filozofu dedi ki:

  Çok güzel sınavım için iyi bir bilgi oldu yazanın ellerine sağlık tekrar dan teşekkürler.

 30. merve duman23 dedi ki:

  Bence çok güzel. Yazanın ellerine sağlık.

 31. memduh dedi ki:

  'Tek tanrı düşüncesinin' insanlık medeniyetinin gelişmesiyle 'çakışan' bir 'ihtiyaca cevap verme' biçimi olduğu 'fikri'nin bilinen tanrı anlayışı ile neden çeliştiğini açıklayan bir 'imani derinlik' var mıdır? Veya bu imani derinlik, bu düşüncenin ağırlık verdiği Şeytan'ı davet eder nitelikli yaşama biçimini örtme anlamında bir Tanrı görevlendirilmesi olarak, Yahudi fikri'nin insanlığa açtığı şeytani bir yaşam pusulası olarak, diğer tek tanrılı dinlerin yaşama şirk koşan benzer uslubu ile neden paylaşıldığını sormaya gerek yok mudur? İslamlık kısaca, bu 'üç dinin' dünyasallığı yönetme iddiasıyla öne çıkan bir versiyonu dışında, 'çok tanrılı din ahlakının pratik ihtiyaca dönük sadeliğini örtme ustalığıyla öne çıkan biçimi midir? Bana, ahlakı, yaşadığı duyya yansısından üreten bir temizliğin, 'iman adına' kirliliğini tercih etmemek mi sayılan dinsizlik sorusundaki tercih edilen 'günah' bu düşüncenin hangi bölümüyle inandırıcıdır 'iman'dan önce gelmesi gereken!

 32. zafer dedi ki:

  Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 33. merwan dedi ki:

  Teşekkürler bu güzel aydınlatıcı yorumlarınız için.

 34. hfghhfhf dedi ki:

  Kutsal kitaplardan Zebur hakkında iyi bilgiler buldum bu sitede.

 35. nazli47 dedi ki:

  ALLAH ,HZ.MUHAMMED.

  COK BEYNDIM

 36. islamalimi dedi ki:

  İlginiz için teşekkürler. Zebur Hakkında Bilgi başlıklı yazı tekrar gözden geçirilmiş ve elden geldiğince imla hataları düzeltilmiştir. Saygılarla…

  Alıntı: İsim
  Her şey harika ama yazım hataları var.Yine de elinize sağlık :)))

 37. İsim dedi ki:

  Her şey harika ama yazım hataları var.Yine de elinize sağlık :)))

 38. Kedi28 dedi ki:

  Alıntı: Kedi27
  Harika çok güzel yapmışsınız elinize sağlık.
  A
  R
  İ
  K
  A.

  Ödev için yapıyorum :):):)

 39. Kedi27 dedi ki:

  Harika çok güzel yapmışsınız elinize sağlık.
  A
  R
  İ
  K
  A.

 40. Halil İbrahim Kalkanlı dedi ki:

  Bence çok güzel bir şey Araştırmama çok yaradı, yani herkese Öneriyorum 5 dakika ayıra bilip okuyabilir misiniz?

 41. Nur Senem Cirik dedi ki:

  bence dinimizin geçmişini öğreniyoruz bu çok güzel bir şey.

BİR YORUM YAZ