Akaid

Zati ve Sübuti Sıfatlar Arasındaki Farklılıklar

Akaidi İslam’da yer alan çok önemli konulardan biride Zati ve Sübuti sıfatlardır. Şimdi bu konuda Zati ve Sübuti sıfatlar arasındaki farklılıklar hakkında özet bir bilgi verelim.

Zati kelimesi anlamından da anlaşılacağı üzere zat demektir. Sonuna gelen i ise zata ait anlamını vermektedir. Yani zati sıfatlar deyince bizlerin anlaması gereken bizleri yoktan var eden yüce Mevlamızın yalnızca zatına, başka bir değişle şahsına, kendisine ait özellikler sıfatlar demektir. Sübuti sıfatlar ise yüce Mevlamızın zatında olan “ki Rabbimiz her şeye kadirdir” ancak bununla birlikte yarattıklarına da nasip ettiği vasıflar sıfatlar özellikler anlamına gelmektedir.

Özetle, şunu anlıyoruz ki Zati ve Sübuti sıfatlar arasındaki farklılıklar, zati sıfatların Yüce Allah’a özel, Sübuti sıfatların ise mahlukatta da bulunabilmesidir. Bu noktada bizim size tavsiyemiz sizin için hazırlamış olduğumuz Zati ve Sübuti sıfatlar konularını da incelemenizdir. Zira bunu yaptığınız taktirde bu konuya daha hakim olabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bu ne ya ellerinize sağlık ama ben madde madde istiyorum yardımcı olur musunuz?

    1. Konunun sonunda yazan Zati sıfatlar ve Sübuti sıfatlar linkine tıklar iseniz maddeler halinde görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu