İslam Alimi

Zalimleri , zalimliğini göz göre göre adil olmadığını bile bile, nasıl öğülür? Zulmün artmasına nasıl yol açarız?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Öncelikle insan olarak aklını kullanan ve idrak edenler ve aklını kullanmayanlar ve idrak edemeyenler olarak ikiye ayıralım, gerçi dünyanın her yerinde bu aynıdır, tarih de aynıdır, günümüzde de aynıdır. Hakkı bilenler, hakkın ne olduğunu bilmeyenler. Hakkın sadece kendisine ait olduğunu bilenler, hakkın herkesin hakkı olduğunu bilenler ve bu uğurda mücadele verenler, vermeyerek seyirci kalanlar. Yüce Allah’ı bilenler ve bilmeyenler, Yüce Allah’ın kâinatta uymamız için koyduğu kurallara uyanlar, uymayanlar… Hayatın her anında her şeyin güzel olmasını herkesin yaşamasını isteyenler, sadece kendileri yaşaması için, insanlara zulüm edenler, onların haklarına saldıranlar, saymakla bitmez.

Gönlünde sonsuz yaşamaya inanan ve onu herkesin yaşaması için çaba sarf eden, haksıza ve haksızlığa karşı hakkın ve haklının yanında yer almak, hak alanın haddini bildirmek Müslüman’ın olmazsa olmaz özelliğidir. Her ne olursa olsun, zalime destek olmak, zulmüne ortaklık etmek, gerçek bir Müslüman’ım diyen, vicdan ve insaf sahibi bir insanın yapacağı bir iş değildir. İnsan olduğunu unutan, nefsine ve dünyaya tapan, sadece kendi çıkarını düşünen, bu uğurda düşman zalim her kim olursa olsun, kendi çıkarına doğru giden meşru olmayan yolda ise, onunla birlik olan veya sesini çıkarmadan destek olan, onunla övünür kıvanç duyar, hatta gider elini eteğini ayağını öper,bu onun işidir,çünkü insanlığını kaybetmiş,vicdanını satmıştır. Aslında en büyük düşmanın dostu olduğunu görürsün. Karşısındaki insanı bir anda öyle kolay harcar ki değer verdiklerini ve o kadar kolay, anında bir kalemde siler ki içine sinmiş o güzellikleri bir anda siler ,bir iğne deliğine girmenin mücadelesini verir, aslında bu olmayacak bir şeydir ama işin ucunda kendi çıkarı, düzeni, yok olmasın diye kurduğu meşru olmayan kazancı vardır.

Edepsiz utanma ve küstahtır her zaman, avuçlarının içerisinden hayat akıp giderken sonu ölüme gider fark etmez, zaman akıp giderken alır ve götürür ona ait olan tüm güzelliklerini farkına varmaz. Olanları ölüm anında anlar bir anda sanki yaptıklarından habersizmiş gibi kendi yapmamış gibi. Toparlayalım. Zalim zülüm yaparken ona sessiz kalmak, zül’üme ortak olmaktır. Zalim denilen vicdansız baktı ki etrafında yaptığı zulme ses çıkaran yok, zulüm yapmaya devam eder. Örnek mi, işte Filistin, Suriye, doğu Türkistan Myanmar… Güzelliği insanlığı unutturmak için yaşar zalim, kendi meşru olmayan düzenini kurmak, koltuğunda oturmak her istediği önüne gelsin ister, sende bende hatta biz ses çıkarmaz isen yaşamak için yaşadığımızı kendimizi unuturuz… Birde bakarsın oltanın ucundaki yeme aldanıp koşan balık gibi çırpınmaya başlarız, zalim görmez ve hissetmez… Şöyle bir şey de aklınıza gelebilir Yüce Allah neden müdahale etmiyor? Peki, seni neden yarattı, sen necisin? Görevin nedir? Göğsündeki kalp gönül ne için? Bu âlem imtihan dünyası değil mi? İyi ile kötü nasıl ayırt edilecek? Sevap işleyenin bu dünya da başına güller saçılsaydı ve günah işleyenlerin başına da taşlar kadar dikenler atılsaydı, bu dünyada bir imtihan dünyası olmaktan çıkacaktı.

Melekler, kendilerine zulmeden kişilerin canlarını aldıklarında, onlara, “Ne işte idiniz?” derler. Onlar da: “Biz yeryüzünde zayıf kimselerdik.” derler. Melekler: “Allah’ın yeryüzü geniş değil miydi, siz de orada hicret etseydiniz ya?” derler. İşte bunların varacakları yer cehennemdir. O ne kötü gidiş yeridir.

“(Yeryüzünde) fitne kalmayıncaya ve din (yalnız) ALLAH’IN oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse, artık zulüm yapanlardan başkasına karşı düşmanlık yoktur.” (Bakara suresi)

‘Hiç bir kavim yoktur ki, içlerinde günah işlenir, onlar günah işleyenlerden daha güçlü (fenalıklardan)caydırıcı üstünlüğe sahip olduğu halde (günahları) engellemez de ALLAH, onların tümünü cezalandırmaz.(Yani suçluları ve onlara mani olmayanların tümünü cezalandırır.)” (Enfal suresi)

Âlemlere Rahmet Nur Peygamberimiz(s.a.v) buyurdular:

”Zalim, hain ve günahkâr emirler iş başına geleceklerdir. Kim onların yalanlarını doğrular ve onlara yardım ederse benden değildir ve bende onlardan değilim. Onlar cennetteki havuzun başında su içmek için benimle beraber olmayacaklardır. Kim onları doğrulamaz, onların zulümlerine yardım etmez ise o, bendendir ben de ondanım. Böyle yapan kimse ise su içmek için havz-ı Kevser’de benimle beraber olacaktır.” ( Tirmizi Kitabu’l -Fiten, B.61, Hds.2360 İmam Ahmed bin Hanbel,Müsned, C.3,sh.95)

Gerçek olan zalimin yükünü sırtlayanlar ve sırtlamayanlar bu imtihan dünyasında belli olacak. Koskoca ömürde, ömürde ki güzellikleri yok edene karşı çıkmak,iman ile dik durmak,karşı çıkmak mücadele etmek insanlığımızın gereği ,Müslüman olmamızın gereğidir.Kendi çıkarı için karşı çıkmayanlar coşkun kaynayan cehennem ateşinde yanacak,karşı çıkanlar ,zalim ile olamayan mücadele eden Cennette sonsuz sefa süreceklerdir.Kısacası iyilik yap iyilik bul. Selam ve dua ile.

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ