Sorularınız

Zabt ve Adalet Kelimelerinin Terim Anlamları?

Zabt ve adalet kelimelerinin terim anlamları?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, zabt ve adalet kelimelerinin terim anlamaları sitemizde detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Zabt

Zabt, kelimesi Sözlükte “korumak” anlamına gelmektedir. Zabt kelimesi Hadis terimi olarak, ravinin gaflet içinde olmayarak uyanık ve dikkatli olması; hadisi ezbere rivayet ediyor ise, istediği ve istenildiği anda hatasız aktarabilecek şekilde ezberlemesi; eğer kitabından rivayet ediyor ise de, hadisi aldığı andan itibaren bir başkasına aktardığı zamana kadar değişikliğe uğratmadan koruyabilmesi; mana ile rivayet ediyor ise, manayı bozacak durumları iyi bilmesi demektir.

Zabt kelimesi için detaylı bilgiye Zabt Ne Demek? başlıklı konuya başvurabilirsiniz.

Adalet

Adalet kelimesi “Adl” kelimesinin kökünden gelmektedir. Adalet kavramı sözlükte; insaflı, doğru, eşit olmak, eşit tutmak, doğru davranmak, zulmetmekten uzak olmak, her şeye tam hakkını vermek, hakkınca düzeltmek, mutedil yani kararlı ve ölçülü olmak, her şeyi yerli yerinde ve gereğince yapmak, istikamet ve hakkaniyet” üzerinde olmak anlamlarına gelmektedir. “Adl” kökü Arapça dilinde “an” harfi cerri ile zikredildiği durumlarda doğruluktan ve yoldan sapmak ve meyletmek manalarına gelmektedir. (ilâ) edatı ile kullanıldığında ise dönmek manalarına gelmektedir. (be) edatı ile kullanıldığı taktirde ise denk ve eşit tutmak anlamlarına gelmektedir.

Adalet kelimesi için daha detaylı bilgiye Adalet Nedir? başlıklı konuya başvurabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu