İslam Alimi

Zabt Ne Demek?

Zabt, kelimesi Sözlükte “korumak” anlamına gelmektedir. Zabt kelimesi Hadis terimi olarak, ravinin gaflet içinde olmayarak uyanık ve dikkatli olması; hadisi ezbere rivayet ediyor ise, istediği ve istenildiği anda hatasız aktarabilecek şekilde ezberlemesi; eğer kitabından rivayet ediyor ise de, hadisi aldığı andan itibaren bir başkasına aktardığı zamana kadar değişikliğe uğratmadan koruyabilmesi; mana ile rivayet ediyor ise, manayı bozacak durumları iyi bilmesi demektir.

Kısaca bir ravinin, hadisi başkasına rivayet edeceği zamana kadar aldığı gibi korumasına zabt demektedir ki zira bu bir zabttr. Gaflet sahibi olan bir kimsenin, vehim ve hatası çok olan kimsenin zabtı yok olacağından İslam alimleri tarafından rivayeti kabul edilmemekdir.

Zabt Çeşitleri

1.Zabt-ı sadr: Tarifde verildiği gibi, bir ravinin, ezbere rivayet etmesi halinde o rivayeti, istediği an hatırlayabilecek ve hatasız olarak aktarabilecek şekilde ezberlemesidir.

2.Zabt-ı kitab: Ravinin, kitabından rivayet etmesi halinde, hadisi aldığı andan itibaren, başkasına aktarma anına kadar hiç bir değişikliğe uğratmadan koruyabilmesidir.

Mertebesine göre de zabt iki çeşitten oluşmaktadır:
1.Zabt-ı tam: Hadisi, hiçbir kusur içermeyecek şekilde korumaktır. Sahih li-zatihi hadiste bulunması gerekli zabt, bu türdendir.

2.Zabt-ı gayr-ı tam: Mükemmel derecede olmayan, hadise zarar vermeyecek oranda çok küçük kusurları bulunan zabttır. Bu çeşit zabt Ara sıra küçük hatalar yapan kimsenin zabttıdır. Zabtı bu şekilde olan bir ravinin hadisi, sahih li-gayrihi veya hasen olarak İslam alimlerimiz tarafından kabul edilmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ