Sözlük

Zabt Ne Demek? Zabt Özellikleri Nelerdir?

Hadis terimlerinde biri olan Zabt ne demek? Bu yazıda zabt özellikleri ve çeşitleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Şimdi bu konuda özet ve faydalı bilgileri sizlerle paylaşalım.

Zabt Ne Demek?

Önemeli bir terim olan Zabt, kelimesi Sözlükte “korumak” anlamına gelmektedir. Zabt kelimesi Hadis terimi olarak, ravinin gaflet içinde olmayarak uyanık ve dikkatli olması; hadisi ezbere rivayet ediyor ise, istediği ve istenildiği anda hatasız aktarabilecek şekilde ezberlemesi; eğer kitabından rivayet ediyor ise de, hadisi aldığı andan itibaren bir başkasına aktardığı zamana kadar değişikliğe uğratmadan koruyabilmesi; anlam ile rivayet ediyor ise, anlamını bozacak durumları iyi bilmesi demektir.

Kısaca bir ravinin, hadisi başkasına rivayet edeceği zamana kadar aldığı gibi korumasına zabt demektedir. Zira bu bir zabttr. Gaflet sahibi olan bir kimsenin, vehim ve hatası çok olan kimsenin zabtı yok olacağından İslam alimleri tarafından rivayeti kabul edilmemektedir.

Zabt Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

1. Zabtı Sadr

Tarifde verildiği gibi, bir ravinin, ezbere rivayet etmesi halinde o rivayeti, istediği an hatırlayabilmelidir. Bununla birlikte hatasız olarak bir başkasına aktarabilecek şekilde ezbere bilmesidir.

2. Zabtı Kitab

Ravinin, kitabından rivayet etmesi halinde, hadisi aldığı andan itibaren korumasıdır. Bununla birlikte bir başkasına aktarma anına kadar hiç bir değişikliğe uğratmadan koruyabilmesidir.

3. Zabtı Tam

Hadisi, hiçbir kusur içermeyecek şekilde korumaktır. Sahih li-zatihi hadiste bulunması gerekli zabt, bu türdendir.

4. Zabtı Gayrı Tam

Mükemmel derecede olmayan, hadise zarar vermeyecek oranda çok küçük kusurları bulunan zabttır. Bu çeşit zabt Ara sıra küçük hatalar yapan kimsenin zabttıdır. Zabtı bu şekilde olan bir ravinin hadisi, sahih li-gayrihi veya hasen olarak İslam alimlerimiz tarafından kabul edilmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu