GenelRüya

Yüzüstü Yatmak Günah mıdır?

Geceleri yatarken kimileri kasıtlı kimileri kasıtsız olarak yüz üstü yatmaktadır. Peki, İslam dininde Yüzüstü yatmak günah mıdır? Bu konuda kısa bilgi verir misiniz?

Yüzüstü Yatmak Günah Olmasa da Uygun Değildir

Cevap: İslam dininde yatakta yüzüstü yatmak haram değildir. Fakat yüz üstü yatmak konusunda Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bahsi geçen yatış şeklini hoş ve uygun görmemiştir. Peygamber Efendimiz, mescid de yüz üstü şekilde yatan bir Müslümanı görünce uyandırmış ve şöyle buyurmuştur.

“Bu şekilde yatmak Allah’ın (c.c) sevmediği bir yatış şeklidir” .(Ebû Dâvud, Edeb, 95; Tirmizî, Edeb 21)

Bu hadisi şeriften anladığımız üzere, Peygamber Efendimiz yüzükoyun yatmayı uygun görmemiş ve “Allah’ın sevmediği bir yatış” şekli olduğunu bildirmiştir. ( İbrahim Canan, Kütüb i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 16/168)

Bu nedenle İslam dinine mensup bir Müslümanın Müslüman olmayan kişilere benzeme niyeti olmadan yüzüstü yatması, haram veya günah olmasa da, İslam dininin uyku adabına aykırı olduğu gibi bir Müslüman yüz üstü yatarak bu konudaki sünnet sevabından da mahrum kalmaktadır. Bu konu ile alakalı Uyku Adabı başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Bahsettiğimiz sebeplerden dolayı bir Müslümanın bir mecburiyet olmadan yüzüstü yatması uygun olmamakla birlikte yapılmaması gereken bir şeydir.

Pantolonla Yatmak Günah mıdır?

İnsanlarda helal olan şeyleri dahi kendilerine haram, günah etme gibi eğilimler görmekteyiz. Yani hiç bilgisi olmayan bir kimse kulaktan dolma şöyle diyebiliyor. “Ne sen pantolon ile mı yatıyorsun günah bu yapma sakın” gibi. Muhtemelen sizde insanlardan bu ve benzeri şeyler duymaktasınızdır.

Bu konulara dikkat edelim ve ilim ehline danışalım. Ziyaretçimizin sorusuna da gelince tabi ki pantolonla yatağa girmek, yatmak günah değildir ve bunda bir mahsur yoktur.

Fakat pantolon günlük bir elbisedir ve günlük hayatın meşgalesinde kullandığımızdan dolayı istemesekte kirlenmektedir. Tabi bu kir öyle çokta önemsenecek bir kir değilidir. Zira önemsenecek ölçüde olsa idi veya önemsenecek ölçüde olur ise zaten o kıyafetle namazlarımızı da kılmamız caiz olmaz. Bu açıdan bakar isek bir Müslümanın pantolon ile yatağa girmemesi var ise gece elbiseleri ile yatması daha uygun olacaktır.

Bu noktada önemli olan, yani yatağa girdiğimizde üzerimizde bulunan elbisede önemli olan avret yerlerimizin örtülü olmasıdır. Üzerimizde yorgan, battaniye veya çarşaf sermiş olsak dahi avret yerlerimizi örten bir elbise giymeliyiz.

Sitemizde yer alan Çorapla Yatmak Günah mı? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Yüzüstü Yatmak Günah mıdır? Başlıklı Sorular

Yüz Üstü Yatmak Neden Günah?

Nedense Müslümanlar arasında böyle bir bilgi dolaşmaktadır. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Bu daha çok büyüklerin kendilerinden küçükleri korkutma amaçlı kullandığı sözlerdendir.

Tabi ki bu yanlıştır. İyi bir amaçla olsa da din hakkında yanlış bilgi verilemez. Dolayısı ile yüz üstü yatmak günah değildir. Sadece sünnete uygun değildir ve tavsiye edilmemektedir.

İslama Göre Yatış Pozisyonu Nasıldır? ve Gece Yatarken Ne Tarafa Yatılır?

İslam dininde bu konuda kesin bir emir yoktur. Ancak kaynaklarımızda Peygamber Efendimizin yatış şekli tavsiye edilmektedir. Bu ise kişinin sağ tarafına yatmasıdır.

Sağ tarafa yatmak günümüz doktorlarının da en çok tavsiye ettiği yatış pozisyonlarından biridir. Bizlerde kendimizi bu şekilde yatmaya alıştırmalıyız. Bu şekilde yatmak uyku kalitemizi ve uykumuzda yeterince dinlenmemize de vesile olacaktır.

Peygamber Efendimiz Ne Tarafa Doğru Yatardı?


Peygamber Efendimiz her konuda örnek olduğu gibi ibzlere uyku konusunda da örnek olmaktadır. Peki, Peygamberimiz hangi tarafa nasıl yatardı?

Efendimiz uyku vakti geldiğinde yatağına besmele ile girer ve sağ tarafı üzerine yatardı. Daha sonra sağ elini sağ yanağının altına koyar ve dizlerini hafif kırardı. Sonrasın ise şu duayı ettikten sonra teheccüt vaktine kadar uyurdu:

Allahım! Kendimi sana teslim ettim, işimi sana havale ettim, yüzümü ise sana çevirdim. Rızanı istiyorum, azabından ise korkarak sana dayanıp, sana sığındım. Senden dahi sana sığınıyorum. Senden başka sığınağım yoktur. İndirmiş olduğun kitaba ve göndermiş olduğun Peygamber’e iman ediyorum.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Atamız getirdi, Alman yada yaşıyoruz çol, çocuk. Gayrimüslim diyarı. Evet hatta darül harb olduğu kesin.
  Çocuklarımız henüz büluğ yaşlarında. İşimiz de sağlık ve hizmet üzeri gayet yoğun. Bu ortamda yabancılar olarak iyi adapte olduğumuzu en azından tüm ihtiyaçlarımızı rahatlıkla karşılayabiliyoruz. Türkiye’ye dönmeyi hedefimizde tutuyoruz. Ama ortam bizi korkutuyor. Orada yedi yaşındaki çocuk dahi bizi dolandırabilir.
  Bu durumda uzun vadeli bakınca Türkiye bizim için daha uygundur. Evlatların İş hayatında geleceği ni tehlikeye atarız. Yinede Türkiye ye dönmemiz doğrumu?

 2. Hocam uyuyordum uyandım tam yeniden uykuya dalaçaktiım .Karnımın üstünde yatıyordum ama sol tarafta Rüyamıdı bilmiyorum biri gelip belimin üstüne bir battaniye sarılı birşey koydu..Göremiyordum ama sanki bir bebek.. boğazımda bir ağırlık vardı..Sanki biri boğazımı elleriyle üstüne basıyor..Bağirmak istedim ama Benden ses çıkmıyordu..Sanki o belimdeki şey kanıyordu ama göremiyordum tek içimden öyle düşünüyordum…Başımı çeviremiyorum..Sonunda uyandım bağırarak yan odadan kardeşimi çağırdım…Gelip duva okudu bana…Neydi o Hocam

 3. Selamun aleyküm HOCAM ben ÖNCEDEN BAZENLERİ karın üstü yatıyordum Sonradan ögrendim sağ tarafı yatılacağını Youtube’den Aslında önceden bilmiyordum Sağ tarafı yatılacağını Şimdi öğrendim Sağ tarafı yatıcağını Keşke camii hocaları anlatsaydı böyle bir şey anlatmadı.Okulda da aynı…

 4. hocam benim kaslarımda rahatsızlık var yüz üstü yattığım da daha rahat uyanıyorum bu sorun olur mu acaba ? Peygamber efendimiz s.a.v sağ tarafımıza yatmamızın uygun olduğunu biliyordum rahatsızlığım olmadan önce öyle yatıyordum…

  1. Değerli ziyaretçimiz, bir zaruret var hissi yüzüstü yapmanızda hiçbir mahsur yoktur .

 5. Selamun aleykum ben göbek üstü çıplak yatıyorum günahmı yani sadece altta esortmab git misin.

  1. Dinimiz Ya bunun bir mahsuru yok diyor ancak En azından kısa kollu tişörtle yapmanız islam ahlakına daha uygun olacaktır.

  1. Bu dünyada hüsün ile kubuh, güzel-çirkin, günah-sevap- tatlı-acı, vs. beraber bulunmaktadır ki imtihanın hikmetidir. O cihetle kötü görülen çirkin, murdar, pis, günah olan her ne varsa, onlar da Allah’ın yarattıklarındandır. Lakin Cenab-ı Hak biz kullarına; kötü, günah, çirkin olanlardan uzak durup, iyi, güzel, sevaplı olan işlere yönelmemizi istemektedir. Yani irademizi güzel olana şeylere meyletmemizi emretmektedir.

 6. Hocam benim evlilik dışı bi bebegim olcak oda benim kaderimi mi yaşıyacak birde ben bu bebegi aldirmak icin cok ugrasdim ama aldiramadim haplar icdim dusmedi yinede gunah yapmis olurmuyum.

  1. Tabi ki büyük bir günah işlemişsiniz. Ancak karnınızda ki bebek günahsızdır ve ona sahip çıkmalısınız.

  1. Değerli ziyaretçimiz bu konu dinin şart ları ile alakalı değil, bu konu İslam dininin edebi ile alakalıdır.

  1. İslam dinini bizlere nasip eden yüce Mevla’mız zaruri durumlarda kulların hoş görmektedir. Fakat bu konu ile alakalı bir doktorada görünmenizde fayda var. Yüce Mevla’mız şifa nasip etsin.

   1. en büyük doktor Allah azze ve celle dir. bence yuzustu yatmazsa bi insan doktora ihtiyac olmaz. Allah bu sekilde yatilmasindan hoslanmiyosa orda doktorlugunu kullanmistir zaten. bu benim dusuncem iyi gunler.
    Allah herseye yeter, o ne guzel vekildir

 7. Ben genellikle sağ tarafımın üstüne yatmayı tercih ederim fakat migde bulantısı olsun, baş ağrısı olsun yüz üstü hariç nasıl yatarsam yatayım, ağrıyı fazlatıyor. Ben bir yüz üstü yatabilirsem anca rahat olabiliyorum, buda caiz midir??

  1. Sol tarafa yatmayı deneyin sağ tarafa yattığınızda midenizin şeklinden dolayı mide oz suyu ve asidi boğazınıza doğru hareket etmeye çalışır ve bu ağrıya neden olur. alışmaya çalışın.

 8. Sorunuzdan bu konudaki samimiyetiniz belli oluyor. Bu durumda bolbol tövbe etmeli ve samimiyetle yüce Mevla'dan bu halden kurtulabilmek için yardım dilemelisiniz. Mevla yardımcınız olsun.

  Alıntı: elcan
  Akşam yatmadan önce dua ve sükrediyorum sabah kalkıncada sükrediyorum ancak gün boyu bazen kendimi unuttuğum oluyor ve ağzıma geleni söylediğim oluyor ve sonra pişman oluyorum. Ancak sonra yine yanlışlık la yine sövüyor ve sonra düşüne düşüne duruyorum ne yapmalıyım?

 9. Akşam yatmadan önce dua ve sükrediyorum sabah kalkıncada sükrediyorum ancak gün boyu bazen kendimi unuttuğum oluyor ve ağzıma geleni söylediğim oluyor ve sonra pişman oluyorum. Ancak sonra yine yanlışlık la yine sövüyor ve sonra düşüne düşüne duruyorum ne yapmalıyım?

 10. Alıntı: emine
  Akşamları tırnak kesmek günah mı?


  Lütfen konu dışı sorularınız için soru gönder bölümünü tercih ediniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu