NamazOruçSorularınız

Yurtdışına Arabayla Gidiyorum Namaz ve Oruç İbadetlerini Nasıl Yapmalıyım?

Hayırlı günler hocam Ben yurt dışında yaşıyorum ve hep arabayla gidiyoruz namazlarımı kılamayacağım hepsinin kazasını Türkiye’ye gelince mi yapacağım? Ve oruç zamanına denk geliyor oruç tutamayacağım tutamadığım gün için tekrar tutacağım değil mi? Cevaplarsanız sevinirim..

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, eğer yurt dışında yaşıyorsanız kazalarınızı neden Türkiye’ye dönünce kılacaksınız anlayamadık. Sonuç itibari ile İslam dininde sizin için iki önemli nokta vardır. Birincisi yolda oruçlarınız ne olacak? Bir diğeri ise namazlarınız ne olacak?

Oruç konusunda: yolda geçireceğiniz gün kadar oruç tutmayabilirsiniz. Eğer yol şartları zor ise ve oruç tutmanıza mani oluyor ise. Bu durumda evinize veya misafirliğe yani gideceğiniz yere vardığınız vakit oruçlarınıza devam etmelisiniz. Tutamadığınız oruçları ise Ramazandan sonra güne gün olmak şartıyla kaza etmelisiniz.

Namaz konusunda: ise bir Müslümanın herhangi bir nedenle namazını terk etmesi caiz değildir. Ancak bir araba var oda namaz vakitlerinde yolda durmuyor diyorsanız. Bu durumda mola vakitlerinde vakti giren namazınızı ve eğer vakti geçen namazınız varsa bu namazın kazasını kılmalısınız. Dolayısı ile benim namazların dursun bir ay sonra kaza ederim gibi ve benzeri bir söylem çok yanlış olacaktır. Yüce Mevla’mız bizim için her şeyi düşünmüştür. İslam dininde yolcu olan kimse seferidir ve seferi bir kimse namazlarını seferi olarak kılmalıdır. Seferi namazın nasıl kılınacağı hakkında bilgi için sitemizde yer alan Seferiken (Yolcuyken) 5 Vakit Namaz Nasıl Kılınır? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu