İslam Alimi

Yücelere Yücesi Allah’ın “Rahim” İsmi, Bütün Azametiyle Nerede Tecelli Edecek?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Âlemlerin Rabbi Allah’a sonsuz Hamd olsun, O’nun en büyük elçisi olan Hazreti Muhammed (s.a.v.)’a,ehli beytine ashabına ve onun yolunda gidenlere selamlar olsun.

Âlemlerin Rabbi olan sonsuz Lütuf ve kerem Merhamet… Sahibi olan Yüceler Yücesi Allah(c.c.) kulunu bu dünyaya gönderirken onun her ihtiyacını vererek ve vücudunu da eksiksiz yaratarak göndermiştir. Türlü türlü nimetleri onun emrine vermiştir. Örneğin, yağmur rahmeti ile âlemi yeşillendirerek her türlü meyve buğdaya ihtiyacını karşılayarak, Rahmeti ile onurlandırmıştır kulunu. Bu âlemde yaşması ile ilgili Âlemlere Rahmet nur Peygamber efendimiz ile yaşama şekli olarak, Nur İslam’ı, Nur Kura’nı göndererek, Nur Resulünü takip etmemizi, Nur Namaz, oruç, zekât hac gibi belli kuralları olan ibadetleri, insanları sevmemizi, merhamet etmemizi yıkmayı değil inşa etmeyi… Bizden istemiştir. Bu istedikleri kendi iyiliğimiz ve birlik beraberliğimiz huzurumuz için olduğunu, her kul az düşününce anlayacak ve idrak izan edecektir. Rahmandır Yüceler yücesi Allah(c.c.) bu âlemde cümle kullarının ihtiyacını görerek onu huzuruna gelenleri kabul eden, tövbelerini kabul eden… Yüceler yücesi Rahmandır.Rahman”: İyilere de, kötülere de rahmet edendir. Yani yarattıklarının hepsine dünya âleminde merhamet eden merhametli manasınadır. İsyan edenleri hemen cezalandırmayan af etmesi için bekleyen, af dilemeyeni de Ahiret yurdunda cezalandırandır.

İnsan canı kutsaldır, malı, namusu… Kutsaldır dokunulmazdır ve katl edilmesi haramdır, bunu işleyen cezasını kesin görecektir. Merhameti sonsuz olan bu kanunu kullarına bildirmiştir. Birde biz kullarının fani olduğunu yani ölümlü olduğunu, mühlet verdiği zamana kadar bu dünya âleminde emirlerine uyarak yaşamasını, uymayanları ise cehennem ateşi ile cezalandıracağını da söylemiş ve Nur Kura’nda belirtmiştir. Kuluna Kendisine Nur Kitabına Nur Peygamberlerine, meleklerine ahirete, hayır ve şerre… İman etmesini istemiştir. İman nurdan bir rahmettir. Mümin insan, Allah’ın bütün kullarının iman edip cehennemde yanmaması için Yüce Allah (c.c.) gibi istemektedir.

Ölümden korkan ve ölümün ne olduğunu bilmeyen imanı kıt izandan akıldan idrakten yoksun olanlar, bir yok olma ve sonunda dirilme olmadığından korkmakta ve kaçmaktadır, ama kaçmak onun gelmesini engelleyememektedir. Her canlı ölümü tadacaktır. Ölüm ile kabre giren insan yok olmuyor, dünya da ki çalışmasının karşılığı ile ahirete gitmek hesap vermek için bekliyor. Dünya da yaptıkları iyilik iman ile dünya da bulamadığından fazla, daha büyük nimetlere nail olmak için yeniden diri­lmek için bekliyor. Bu âlemde aç gözlülerin zalimlerin elinde aldıkları tadıp da doymadan gittikleri geçici nimetlerin sonsuz olarak o âlemde nimetle­re doyacaklar.

Rahim ismi, orada bütün azametiyle Ahiret âlemin de tecel­li edecek. Yani Yücelere yücesi Allah’ın “Rahim” ismi, orada bütün azametiyle ahiret âleminde tecelli edecektir kimlere sadece “müminlere”.

 “Allah müminlere karşı çok merhametlidir” . (Ahzap 43)

Nur Peygamber efendimiz Dedi ki: “Rabbim, hak ile hükmet. Bizim Rabbimiz, sizin her türlü nitelendirmelerinize karşı yardımına sığınılan Rahman (olan Allah)dır.” (Enbiya Suresi, 112)

Onlara: “Rahman (olan Allah)a secde edin” denildiği zaman, “Rahman da neymiş? Biz senin bize emrettiğine mi secde edecek mişiz?” derler ve (bu,) onların nefretini arttırır. (Furkan Suresi, 60)

“Rahim”: ise ahirette yalnız müminlere merhamet edendir. (Ahzap suresi-43-)

Niye peki derseniz? Dünya âleminde Yüce Allah(c.c.)kendisini tanımayanı ve HATTA tanıması için hemen azap vermeden belki af için-Kul hakkı hariç- kapısına uğrar diye beklediği kul, uğramayarak kendisini tanımadığı için, Ahiret âleminde de Yüceler Yücesi Allah (C.C.)’ onu tanımayacak ve yardımcısı olmayacaktır.

Allah; tüm âlemi yaratması ve yaşatması, insanlar arasında mümin-kâfir, adil, inkâr eden, zalim, çalışkan, seven sevmeyen tembel zengin, fakir ayrımı yapmadan hepsine rızıklarını vermesi, inkârcılara da çalışma ve gayretlerinin karşılığını dünyada tam olarak vermesi, onların zulme ve kötülüklere müdahale etmeksizin diğer insanların kendi tercihlerini kullanmalarına fırsat vermesi zalimi kendilerinin hakkını vermesini istemiş ise bu Yüceler Yücesi, Allah’ın Rahman sıfatının sonucudur. Rahîm sıfatının ortaya çıkışı ise daha çok ahirette görülecektir. Kur`an`da pek çok ayette, Allah`ın müminleri Rahîm sıfatı ile kendisine iman edenleri bağışlayacağı belirtilmiştir. Ya Rabbim Rahman ve Rahim nur ismine hakkı ile erişerek dünya ve ahirette her an seninle olanlarda eyle sen bizleri. Âmin Selam ve dua ile…


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ