Ahiret

İyilik yaptığı halde Müslüman olmayanların cehenneme gitmesi adaletsizlik olmuyor mu?

Herkese yaptıklarının karşılığı verilecek diyoruz ve her Müslüman cezasını çektikten sonra cennete gidecek diyoruz. Peki, hayatını iyilik ve yardımla geçirmiş inanmayan bir insanla her kötülüğü yapıp tövbe edip kurtulan insan arasında adaletsizlik olmuyor mu? Anneden daha merhametli olduğunu söylediğimiz Allah nasıl oluyor da kendisine inanmadığı için bir kulunu sonsuza kadar yakıp eziyet ediyor? Vicdanlı ve tamamen tarafsız düşündüğünüzde bunu mantıklı buluyor musunuz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz ,İslam dininde önemli olan hatasız, günahsız bir kul olmak ve etrafa iyilik saçmak değildir. Tabi ki bunlarda önemlidir, fakat bununda ötesinde önemli olan Allah’a (c.c) karşı iman ve samimiyet içerisinde olmaktır. Zira kafir veya Müslüman olan bir insanın hayatının büyük bir bölümünü hatalar ile geçirmesi olağan bir şeydir. Kendini büyük bir mağfiret sahibi olarak tanıtan yüce Mevla’mız sizinde bahsettiğiniz gibi bu günahları anne şefkatinden ölçülemeyecek derecede büyük olan şefkati ile affetmektedir. Bu büyük merhamet Müslümanlar için olduğu gibi kafirler içinde geçerlidir.

Sizin bu noktada sormanız gereken, peki günahkar bir Müslüman cennete giderken iyilikler yapan ve bununla birlikte imanlı olmayan bir insan neden cehenneme gidiyor. Bu sorunun cevabı gayet açık ve sizin bahsettiğiniz gibi anlaşılmaz bir durumda değildir. Bununla birlikte bu adaletin ta kendisidir. Sizce adalet nedir? Bu konu ile alakalı Adalet nedir? başlıklı konuya başvurabilirsiniz. Adaletin en iyi tanımı hak sahibine hakkını vermektir. Peki, sizce bir insanın kendini yoktan var eden ve ona sayısız nimetler veren hatta sizin bahsettiğiniz o iyilikleri yapabilecek bir kalp ve imkan veren yüce Rabbine iman etmemesi mi adalettir yoksa böylesi bir insanı bu tarifi imkansız yanlışından dolayı “hayatı boyunca tövbe kapısını açık tuttuğu halde” cehenneme atan yüce Mevla’mızın yaptığımı adalettir. Şüphe yok ki bu adaletin ta kendisidir. Şu gerçeği görmeniz İslam inancını anlamanız açısından çok önemlidir. Yaratılan bir insanın yapmış olduğu hatalar, günahlar anlaşılabilir bir durumdur, zira ademoğlu hataya meyillidir. Fakat akıl sahibi olduğu halde yüce Rabbine inanmayan bir insanın durumu anlaşılabilir bir durum değildir. Hem siz o iyilik sahibi fakat inanmayan insanlar için üzülmeyin, zira o samimi ve çıkarsız iyilik yapan insanların içindeki iyilik yüce Rablerinin iyiliği ile elbette buluşacak ve bu dünyadan inşaallah imansız olarak göçmeyeceklerdir. Bu nedenle de ebedi yurtları Cehennemin aksine Cennet olacaktır.

Zeynep akbay

Sizler için İslam Alimi sitesinde sözlük ve isim anlamları konusunda konular hazırlamaktayım. Eğitim hayatım devam ediyor ve her geçen gün yeni eyler öğreniyorum.

Sorular & Yorumlar

  1. :Muhakkak ki, âmenû olanlar (Allah'a ulaşmayı dileyenler), ve Yahudiler, Sâbiiler ve Nasrânilerden (Hristiyanlardan) kim Allah'a ve âhir güne îmân eder ve nefsini ıslâh edici ameller (nefs tezkiyesi ) yaparsa onlara artık korku yoktur ve onlar mahzun da olmazlar. Maide 69

  2. En fazla kafama takılan sorulardandır. Her seferde ALLAH a şirk mi koşuyorum diye korkarak düşünürdüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu