İslam Alimi

Yılbaşında Milli Piyango Bileti Almak Günah mıdır?

Her sene kutlanmakta olan Yılbaşında milli piyango bileti almak günah mıdır?

Cevap: İslam dinine göre Müslüman bir kişinin Piyango bileti alması, bilete para yatırması aynı kumar oynaması gibidir ve haramdır. Nitekim piyango bileti de bir şans oyunudur. Sadece isminin yılbaşı bileti olması fark etmez.

İslam dininde Piyango bileti haramdır ve bu biletten kazanılan para ve bu parayla alınan eşya mal da haram olmaktadır. Piyangodan çıkan para hayır niyetiyle harcanamaz, bu parayla kurban kesilmez ve İslam dini adına hayır yapılamaz. İslam dini kumarın her türlüsünü haram kıldığından, piyango da bunların içindedir. Kimi cahil ve bilgisiz insanların piyango bileti gibi haram olan şeye helal diye fetva vermesi o haramı helal kılmaz.

Kumar, olsun piyango bileti, olsun bu gibi oyunlar “şeytanın Tuzakları”dır ve de haramdır. Şeytan bu gibi boş işlerle Müslüman kişinin aklını meşgul eder ve kişiyi harama sürükler. Mevla Teâlâ hazretlerinin haram saydığı bir şeye helal demek kişiyi Allah muhafaza küfre götürür.

Nitekim Mevla Teâlâ hazretleri ayetlerde şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz(Maide Suresi/ 90Ayet)”
“Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?(Maide Suresi/91Ayet)”


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ