İslam Alimi

Yılbaşında Evde Televizyon İzlemek Günah mıdır? Hangi Dualar Okunabilir ?

Yılbaşında kutlamak düşüncesiyle değil evde televizyon izlemek günah mıdır? ve hangi dualar yılbaşında okunabilir ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dini teknolojiyi ve getirdiklerini destekleyen bir çizgiye sahiptir. Lakin bu noktada önemli olan teknolojinin, örneğin televizyonun hangi amaçlar ile kullanıldığı veya izlenildiğidir. Tabi ki her Müslüman televizyonda İslam dininin ahlakına ters düşmeyecek şeyler ve hatta zararı şeyler bir yana dursun, İslam dinine dair bir çok faydalı bilgilerin verildiği programları izleyebilirler. Bu programlara bir çok örnek vardır. Mevla bu tür programlar yapanlardan razı olsun.

Televizyonun hangi gün izlendiği bir Müslüman için fark etmemektedir. Zira günümüzde kutlanılan yılbaşının İslam dini ile bir alakası yoktur. Bu yılbaşı toplumun kendine adet ettiği aslında Hristiyan toplumunun adeti olan bir gündür. Bu nedenle yılbaşı kutlamalarına veya bu günde yapılan programlara baktığımız taktirde İslam dininin ahlakına uymayan pek çok program yayınlandığını görmekteyiz. Dolayısı İslam ahlakına ters düşmekte olan bu programları izlemek günahtır. Fakat sizin izlediğiniz programlarda böyle bir şey söz konusu değil ise bu günü diğer günlerden ayran bir özelliği de olmadığından televizyon izlemenizde bir mahsur yoktur.

Hangi Dualar Yılbaşında Okunabilir

Yukarıda belirtiğimiz üzere İslam dini açısından günümüzde kutlanmakta olan yıl başının bir anlamı olmadığından bu güne özel bir duada kaynaklarımızda zikredilmemektedir. Fakat bizim size tavsiyemiz, Kuran ı Kerim okumayı biliyor iseniz bir kere Yasin Suresini okumanızdır. Eğer okumayı bilmiyor iseniz dinlemenizdir. Bununla birlikte yıl başını kendi bayramları zanneden Müslüman kardeşlerimizin bu yanlışlarını anlayabilmeleri için dua etmenizinde hem size, hemde Müslüman kardeşlerinize çok faydası olacaktır. Yüce Mevla’mız cümle Müslümanlara İslam dinini doğru anlamayı ve yaşamayı nasip eylesin.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. ahmet dedi ki:

  Alkol kolonyadada var örneğin alkollü bez tıbbi hizmetlerde kullanılıyor hocam sizden ricam biraz bu konuyu açarmısiniz alkol içilmese dahi haram mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Aynı konu kolonya için de geçerlidir. Sağlık konusunda ise zaruriyet vardır. Alkol içermese haram olmaz.

 2. ahmet dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam benim merak ettiğim bir konu var parfüm kullanmak günah mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   İçerisinde İslam dininin yasak gördüğü bir madde örneğin alkol bulunmuyorsa kullanılabilir.

BİR YORUM YAZ