GenelSorularınız

Yılbaşında Evde Televizyon İzlemek Günah mıdır? Hangi Dualar Okunabilir?

Yılbaşında evde televizyon izlemek günah mıdır? Arkadaşlarımdan günah olduğunu duydum. Yılbaşında kutlamak düşüncesiyle değil evde televizyon izlemek günah mıdır? ve hangi dualar yılbaşında okunabilir ?

Yılbaşında Evde Televizyon İzlemek Günah mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dini teknolojiyi ve getirdiklerini destekleyen bir çizgiye sahiptir. Lakin bu noktada önemli olan teknolojinin, örneğin televizyonun hangi amaçlar ile kullanıldığı veya izlenildiğidir.

Tabi ki her Müslüman televizyonda İslam dininin ahlakına ters düşmeyecek şeyler izleyebilir. Hatta zararı şeyler bir yana dursun, İslam dinine dair bir çok faydalı bilgilerin verildiği programları izleyebilir. Bu programlara bir çok örnek vardır. Mevla bu tür programlar yapanlardan razı olsun.

Televizyonun hangi gün izlendiği bir Müslüman için fark etmemektedir. Zira günümüzde kutlanılan yılbaşının İslam dini ile bir alakası yoktur. Bu yılbaşı toplumun kendine adet ettiği aslında Hristiyan toplumunun adeti olan bir gündür. Bu nedenle yılbaşı kutlamalarına veya bu günde yapılan programlara baktığımız taktirde İslam dininin ahlakına uymayan pek çok program yayınlandığını görmekteyiz.

Dolayısı İslam ahlakına ters düşmekte olan bu programları izlemek günahtır. Fakat sizin izlediğiniz programlarda böyle bir şey söz konusu değil ise bu günü diğer günlerden ayran bir özelliği de olmadığından televizyon izlemenizde bir mahsur yoktur.

Hangi Dualar Yılbaşında Okunabilir

Yukarıda belirtiğimiz üzere İslam dini açısından günümüzde kutlanmakta olan yıl başının bir anlamı olmadığından bu güne özel bir duada kaynaklarımızda zikredilmemektedir. Fakat bizim size tavsiyemiz, Kuran ı Kerim okumayı biliyor iseniz bir kere Yasin Suresini okumanızdır.

Eğer okumayı bilmiyor iseniz dinlemenizdir. Bununla birlikte yıl başını kendi bayramları zanneden Müslüman kardeşlerimizin bu yanlışlarını anlayabilmeleri için dua etmenizinde hem size, hemde Müslüman kardeşlerinize çok faydası olacaktır. Yüce Mevla’mız cümle Müslümanlara İslam dinini doğru anlamayı ve yaşamayı nasip eylesin.

Sitemizde yer alan Yılbaşında Milli Piyango Bileti Almak Günah mıdır? ve Yılbaşıda Evde Akrabalarla Toplanarak Yiyip İçsek Kutlama Yerine Geçir mi? başlıklı konulardan istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Alkol kolonyadada var örneğin alkollü bez tıbbi hizmetlerde kullanılıyor hocam sizden ricam biraz bu konuyu açarmısiniz alkol içilmese dahi haram mı?

    1. Aynı konu kolonya için de geçerlidir. Sağlık konusunda ise zaruriyet vardır. Alkol içermese haram olmaz.

    1. İçerisinde İslam dininin yasak gördüğü bir madde örneğin alkol bulunmuyorsa kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu