GenelSorularınız

Yılbaşıda Evde Akrabalarla Toplanarak Yiyip İçsek Kutlama Yerine Geçir mi?

Yılbaşı günü evde akrabalarla toplansak yiyip içsek bu kutlama yerine geçir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, akrabalarınız ile toplanmak tabi ki çok güzel bir şeydir. Zira İslam dini akraba ile ilişkilere büyük önem vermektedir. Fakat akrabalarınız ile özellikle yıl başı dolayı ile toplanıyor iseniz tabi ki bu İslam dini adabına uygun olmayan biridir.

Fakat yıl başı sizin için bir önem arz etmiyor ise ve örneğin bu günün tatil olmasını değerlendirmek maksadı ile akrabalarınız ile toplanıyor iseniz tabi ki buda bir mahsur yoktur, hatta hayır varıdır.

Yiyip içme konusuna gelince bir Müslüman İslam dininin çizmiş olduğu helal dairede istediğini yiyip içebilir. Fakat örneğin helal olan hindi etini yıl boyunca hiç yemeyen bir kimsenin yılbaşı gününe özel hidi alarak yemesi İslam adabına uygun değildir. Zira bu Hristiyanların adetidir. Bu konu ile alaka bir hadis i şerif şu şekildedir:

“Kim bir kavme benzerse, o da onlardandır” (Ebu Davud)

Dolayısı ile inançlı bir Müslüman ne yapması gerektiğini kendi vicdanına danışarakta karar verebilir. Yukarıda belirttiğimiz konuları okuduktan sonra sorunuzun cevabına sizde karar verebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz yılbaşında mümkünse akrabalarınız ile toplanmamanızdır. Zira Peygamber Efendimizin sünnetlerinden biride İslam inancı dışında ki inançlara gerektiğinde muhalefet etmesidir. Bu konuya örnek olan bir hadis i şerifide şu şekilde paylaşabiliriz:

Peygamber Efendimiz (s.a.v) tırnaklarını keserken bir yahudi çocuğu onu görür ve şöyle bir şey söyler : “Tırnaklarını aynı babam gibi kesiyorsun!..” Bunu duyan Peygamber Efendimiz Yahudilere benzememek için tırnaklarını bir daha o şekilde kesmez. (İmâm-ı Gazali, İhya-u Ulumiddin)

Sitemizde yer alan Yılbaşında Milli Piyango Bileti Almak Günah mıdır? ve Yılbaşında Evde Televizyon İzlemek Günah mıdır? Hangi Dualar Okunabilir? başlıklı konulardan istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu