İslam Alimi

Yiğit ve Sayra İsimleri Kuranda geçiyor mu?

Selamun Aleyküm, Benim iki sorum olacak. İlki Yiğit ismi Kuran da geçiyor mu ve ikincisi de kızımız olursa Sayra adini vermeyi düşünüyoruz. Anlamı nedir ve o ismi vermekte bir sakınca var mıdır?

Cevap: Aleyküm selam. Yiğit isminin anlamı genç erkek, yürekli, kahraman gibi anlamlara gelmektedir. Bu isim Kuran ı kerimde geçmemektedir ve bununla birlikte dilediğiniz taktirde gönül rahatlığı ile bu ismi çocuğunuza verebilirsiniz.

Sayra ismi ile alakalı olarak ise şunları diyebiliriz. Bu isimde yiğit ismi gibi Yüce kitabımız Kuran ı Kerimde geçmemektedir. Sayra isminin anlamı ile alakalı da bir bilgimiz bulunmamaktadır. Bu konuda ki taktir tabi ki size aittir. Fakat bizim size tavsiyemiz başka bir isim düşünmeniz yönünde olacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Uğur Eroğlu dedi ki:

  Selemunalaykum bizim bir oğlumuz olacak ismini yiğit veya mert koymak istiyoruz caizmidir

  1. islamalimi dedi ki:

   Aleyküm selam bu isimler uygundur.Rabbimiz evladınızı salih kullarından eylesin.

 2. sema dedi ki:

  Selamun aleyküm Allahın izniyle bir oğlum olacak umut yada yiğit koyma istiyorum bu isimler kuranda geçiyormu yada bir sakıncası varmı bilgilendirirseniz çok sevinirim hayırlı günler

  1. islamalimi dedi ki:

   Ortada bir sağlık sorumluluğu yaşadığımızdan dolayı ve bu durum için ilaç kullanımından dolayı kanamayı görünmenize beraber adet döneminiz başlamış sayılmaktadır.

 3. Gülhan dedi ki:

  kısmetse oğlum olucak Yiğit koymak istiyoruz. Kur-an dan gecmıyor ınternetten baktıgım kadarıyla sakıncası varmıdır

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir sakıncası yoktur Yüce Mevla’ mız mübarek eylesin

 4. Sumeyye dedi ki:

  Selamun alyeküm. Eslina’nin anlamı nedir? Uygun bir isim midir?

 5. Arzu dedi ki:

  Iyi günler kızımız olursa ismini Dua koymak istiyoruz. Çok dua ettik çok istedik 7 sene sonra duamiz kabul olacak insallah.

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayır olsun inşaallah. Tabi ki bu ismi kızınıza verebilirsiniz.

 6. islamalimi dedi ki:

  Aleyküm Selam. Değerli ziyaretçimiz aradığınız bilgilere Mert ve Yağız İsimleri Dinimizce Uygun mudur? başlıklı konuda ulaşabilirsiniz. Yüce Mevla'mız oğlunuzu hayyırlı ve sağlıklı bir evlad eylesin.

  Alıntı: sema
  Selamün aleyküm

 7. sema dedi ki:

  Selamün aleyküm Allah'ın izniyle benim bir oğlum olacak adını mert yağız koymak istiyorum bu isimler Kuranda geçiyormu lütfen doğruyu söyleyin benin için çok önemli teşekkürler.

BİR YORUM YAZ