Çocuk

Yiğit ve Sayra İsimleri Kuranda geçiyor mu?

Selamun Aleyküm, Benim iki sorum olacak. İlki Yiğit ismi Kuran da geçiyor mu ve ikincisi de kızımız olursa Sayra adini vermeyi düşünüyoruz. Anlamı nedir ve o ismi vermekte bir sakınca var mıdır?

Cevap: Aleyküm selam. Yiğit isminin anlamı genç erkek, yürekli, kahraman gibi anlamlara gelmektedir. Bu isim Kuran ı kerimde geçmemektedir ve bununla birlikte dilediğiniz taktirde gönül rahatlığı ile bu ismi çocuğunuza verebilirsiniz.

Sayra ismi ile alakalı olarak ise şunları diyebiliriz. Bu isimde yiğit ismi gibi Yüce kitabımız Kuran ı Kerimde geçmemektedir. Sayra isminin anlamı ile alakalı da bir bilgimiz bulunmamaktadır. Bu konuda ki taktir tabi ki size aittir. Fakat bizim size tavsiyemiz başka bir isim düşünmeniz yönünde olacaktır.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Sorular & Yorumlar

  1. Selemunalaykum bizim bir oğlumuz olacak ismini yiğit veya mert koymak istiyoruz caizmidir

  2. Selamun aleyküm Allahın izniyle bir oğlum olacak umut yada yiğit koyma istiyorum bu isimler kuranda geçiyormu yada bir sakıncası varmı bilgilendirirseniz çok sevinirim hayırlı günler

    1. Ortada bir sağlık sorumluluğu yaşadığımızdan dolayı ve bu durum için ilaç kullanımından dolayı kanamayı görünmenize beraber adet döneminiz başlamış sayılmaktadır.

  3. kısmetse oğlum olucak Yiğit koymak istiyoruz. Kur-an dan gecmıyor ınternetten baktıgım kadarıyla sakıncası varmıdır

  4. Iyi günler kızımız olursa ismini Dua koymak istiyoruz. Çok dua ettik çok istedik 7 sene sonra duamiz kabul olacak insallah.

  5. Selamün aleyküm Allah'ın izniyle benim bir oğlum olacak adını mert yağız koymak istiyorum bu isimler Kuranda geçiyormu lütfen doğruyu söyleyin benin için çok önemli teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu