Sorularınız

Yetim Birinin Kalbini Kırdım ve Çok Pişmanım Ne Yapmalıyım?

Annesi babası hayatta yoklar bizde onların manevi anne babasıyız fakat bu kişiye çok iyilikler de bulundum elimden geldi kadarı ile maddi manevi her şekilde bu kişi çok seviyordum. Ben fakat bu kişi ise bizleri başkalarına kötü olduğumu anlatmış, bizi kötü birisi olarak tanıtmış ve ben duydum duyunca zoruma gitti o kadar yaptığım iyiliklerimi değilde hep bir kötü olarak bilmiş ben onu hiç bir zaman kötülüğünü istemedim. Hep kendisine çocuğuna üzüldüm bu yetim kişi ise kalp kırmadan hiç çekinmez iyilik bilmez dik başlı büyüğüne ne saygı nede edep var. Benim yaptığım iyiliklerime karşı tartışma oldu aramazda ve bana mesajlarla ağza alınmayacak küfürler namusuzlukla ahlaksızlıkla suçladı iftiralar attı bana anneme filan namusuzluk sözleri söyledi çocuklarıma beddua etti bana bir sürü hakaret etti ve çocuklarıma beddua edince bende geçmişini yüzüne vurdum. Geçmişi kötüdür derken annesi filan bu kızın nankörlüklerine arsızlıklarına dayanamadı oldu bende beddua edince ben de ona laf saydım. Fakat o daha çok ağır kelimeler söyledi ama ben yani çok pişmanım o bana o kadar şey söyledi genede seviyorum Allah’tan korkuyorum ama beni de mecbur bıraktı söylemeye bazı şeyleri Allah’ım dan af diliyorum namazlarımda çok pişmanım ne yapmalıyım bilmiyorum. Onunla barışmalıyım helallik almak için yoksa yada Allah’tan affımı dileyeyim zaten diliyorum çok karasız kaldım ne olur bir cevap verin çok çaresiz kaldım şimdiden teşekkürler…

cevapDeğerli ziyaretçimiz, sorunuzu özenle okuduk. Kısa bir cevap vermek gerekirse anladığımız kadarı ile siz haklısınız. Fakat karşınızda ki insanın yetim olduğunu ve genç olduğunu unutmayın. Büyüklük sizde kalsın ve elinizden geliyor ise bir orta yol bularak barış yapmaya çalışın. Sizde biliyorsunuz ki yetim konusu İslam dininde önemli ve hassas bir konudur. Siz samimiyet ile affınızı yüce Mevla’mızdan dileyin ve o yetimin gönlünü almaya çalışın. Fakat kendinizede eziyet etmeyin zira sizinde haklılık payınız yüksek. Size tavsiyemiz büyüklük yapmanız ve mümkün mertebe o yetimin gönlünü almaya çalışmanızdır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam merhaba;
  Benim çok yakın bir arkadaşım vardı sürekli erkek arkadaşıyla kavga ederdi.yetimdi. fakat ben ona yetimlik hissetmesin diye yeri geldi babalık yaptım yeri geldi annelik yeri geldi canımdan öte tuttum.onu rabbimin bana bir emaneti olarak bildim ve her zaman buna göre değer verdim.bu hayatta yokluğunu hep çektiği sevgiyi o kadar fazla verdim ki sırf mutlu olsun diye o bu ilgiden sıkıldı ve erkek arkadaşıyla her kavga edişinde sinirini benden çıkardı ben ona kalbimi kırıyorsun ben iyiliğini istiyorum dememe rağmen hatasını anladı ve özür diledi ama sonuçta benim kalbim kırıldı.bu 5 6 sefer böyle devam etti sürekli kalbim kırıldı ve çok fazla zoruma gitti çünkü benden bugüne kadar hiçbir kötülük görmedi hiçbir zaman yanlız bırakmadım onu bütün dünya karşısında dursa bile ben yanında oldum ama artık öyle bir hale geldik ki onun yüzünden madem dedim ben erkek arkadaşın için elimden geleni yapıyorsam karşılığı buysa bende seni ondan ayırıcam canım çok yandı sende anla bak can yanması nasıl bişi diye.Allah rızası için yapma falan dedi ama ben kendimi tutamadım ve erkek arkadaşına olan biten herşeyi anlattım ayrıldılar bunun günahı çok büyük olur mu ya da telafi etmem için bişiler yapmam gerekir mi

  1. Tabi ki kebdinizce haklı olsanız da yaptığınız yanlış bir şeydir. Ancak durumunuzda bir çelişki var. Madem kalbinizi kırıyor arkadaşlığa neden devam ediyorsunuz. Madem ona destek olacağım diyorsunuz arkadaşı ile arasını neden bozuyorsunuz. Özetle, yaptığınız yanlış bir şeydir ve insanların arasını bozduğunuz için tövbe etmelisiniz. Bununla birlikte sizin bir bayanla bu denli samimi arkadaşlığınız caiz değildir. Bir bayanın başka bir erkekle flört etmeside dinimizce caiz değildir.

 2. Selam-aleyküm ben bir yetim kızla evlendim Evlenmeden önce ayrı eve çıkma gibi konuşma oldu ama kabul etmedim şimdi ayrı eve çıkmak istiyor ben bu konuda çok muzdaribim kabul etmezsem ne kadar haklı olurum

 3. Hocam nişanlım beni yüzüstü bırakıp gitti gözümün yaşına bakmadı para için terketti ama kendisi gezip tozuyo mutlu benim duygularımla gururumla oynadı göz yaşlarımın üstüne gezip tozup hayatını yaşıyor bu nasıl adalet?

 4. Merhaba benim basımdan bi olay geldi yigenimin babası yok hep bu kızı dolduruyorlar sonra ben onun yanlışlıkla kalbini kirdim o bana beddua etti duası kabul olur mu acaba ?

 5. Merhabalar. Bende size kendi durumum dan bahsetmek isterim. Ben doğmadan 3 gün önce babam vefat etti. Hep dışlandım hor görüldüm hep gittiğim yerde babasızlığım yüzüme vuruldu. Derken sağlık meslekte son sınıfı okurken karşıma biri çıktı ve oğluyla evlenmemi istedi oğlu Şanlıurfa da görev yapıyordu ve benim gözümü o kadar boyadılar ki seni kendi kızımız gibi seveceğiz babanda yokmuş sen yetimsin sana sahip çıkacağız dediler. Bende onlara inandım ve bir gün olsun onlara saygıda kusur etmedim her gün okul ve staj çıkışı yanlarına gidip gönüllerini aldım başlarda çok iyiydi ardından okuldan mezun olduktan sonra iş aramaya başladım ve çok yoğun günler yaşadım dolayısıyla yanlarına gidemedim telefonla aradım ama hiç oralı olmadılar yanlarına gittiğimde hani ne zaman işe başlayacaksın dediler bende merak etmemelerini onlara bir iş bulacağımı ve oğullarını getireceğimi söyledim. Oğulları her gelmesinde annem ona para verip harçlık yapmasını söylerdi ve o hiç çekinmeden parayı alıp teşekkür ederdi. Her neyse ramazanın ilk günü annem kayınvalidemleri aradı iftara davet etmek için ve telefonu meşgule atıp bir daha dönmediler oğulu sürekli beni yeriyordu annemin yanına git sen gelinsin bunları yapacaksın gibisinden ama hiç onlar bir gün olsun benim gönlümü almadılar hep yerdiler. Dün yanlarına gittik selamun aleyküm diyerek içeri girdik onlar yerinden bile kalkma zahmetinde bulunmadılar ne hoş geldin kelimesi var ikiside sustu biri mutfağa gitti diğeri gazete okumaya başladı ve uzun bir süre tek kelime etmediler bende daha fazla dayanamadım bu durumdan hoşnut olmadığımı ve bu işi istemediğimi söyledim onlarda bir kelime etmeden tamam dediler. Ve böyle olmalarının sebebide iş bulamamam di şimdi size soruyorum onların durumu ne olur ne yapmam lazım sizden Allah rızası için cevap bekliyorum lütfen yardımcı olun.

  1. Anladığımız kadarı ile evlenmişsiniz. Anlamadığımız eşinizden hiç bahsetmemişsiniz. Siz eşinizin yanında neden değilsiniz. Tam anlamadığımız için bir yorum yapamıyoruz.

   1. Resmi nikahimiz yoktu o zaman çünkü sadece dini nikahımızı kıydık el ele tutuştuğumuz zaman haram olmasın diye eşimin yanında değilim çünkü o urfada görev yapıyor bende mersinde yaşıyorum. Ailesinin amacı ise oğullarını buraya getirmekti bende bir iş bulamayınca hemen benimle konuşmadılar yanlız ben değil ailem içinde geçerli aynı zamanda ayrıltmak için bahane buldular.

   2. Onların yaptığı büyük haksızlık ancak sizin hatanızda büyük. Zira resmi nikah olmadan imam nikahı kıymak yanlıştır bununla birlikte damadın durumunda bir teslik var zaten hiç gelmeye niyeti yokmuş gibi. Bununla birlikte siz kocanıza değil kocanız size bakmalıdır. Dolayısı ile sizin işe girmenizi bekleyen bir aileden zaten size hayır gelmeyecektir yol yakınken siz vazgeçin. Dini nikahıda küçümsemeyin ve eşinizin sizi dinen boşamasını isteyin.

 6. Merhaba bizim köyde bir yetim 14yasinda ovey babası ona hakaret edip koyun yaymaya gönderiyor olduğu zaman bir şey birakmadi halini istedi YÜCE ALLAHA siginip şahit gösterdi ölen adamın malında hakk talep etti çünkü orta okula göndermedi ölen adamın dalında hakki varmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu