İslam Alimi

Yeryüzünün İlk Evi ve İlk Şehri

Hazreti Adem (a.s) babamız ve Hazreti Havva annemiz cennetten dünyaya indiklerinde yeryüzünde hiç bir yerleşim yeri yoktu. Fakat yüce Mevla’mız tarafından Kabe i Muazzamanın yeri belliydi. Yüce Mevla’mız Hazreti Adem’e (a.s) Kabe’nin yerini bildirdi ve Hazreti Adem (a.s) meleklerinde yardımı ile yeryüzünün ilk evi olan Kabe i Muazzamayı inşa etti. Böylece yeryüzünün ilk evi inşa olmuş ve ilk şehrinin temelleri atılmış oldu. Yüce Mevlâmız Kuran ı Kerimde ilk evin Kabe olduğunu ilk şehrin ise Kabe’nin içinde bulunduğu Mekke şehrinin olduğunu şu ayeti kerimede bizlere bildirmektedir.

“Yeryüzünde insanlar için konulmuş olan ilk ev (Kabe) Mekke’de olandır . (o Kabe) alemlere bereket ve hidayettir.” (Ali İmran 96)

Bütün Müslümanlar namazlarını ilk ev olan Kabe’ye yönelerek kılarlar ve yüce Mevlaya itaatlerini göstermek için Kabe’nin etrafında dönerek tavaf ederler. Bu hikmetlerle Kabe i Muazzamaya Beytullah yani Allah’ın (c.c) evi demektedir. Kabe insanın yeryüzündeki varlığıyla aynı geçmişe sahip ilk ve tek evdir. İşte bu ilk evin inşaası ile yeryüzünün ilk şehrinde temeli atılmıştır. Kabe ve Kabe’nin bulunduğu şehir Mekke İnsanlara doğru yolu göstermek ve bir araya toplamak için yüce Mevla’mızdan büyük bir nimet olarak ademoğluna bahşedilmiştir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ