İslam Alimi

Yeniden Diriliş İçin Müslümanlara Ne Gereklidir?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Müslüman olarak bu âlemde yaşamaya gelen biz kullar, maalesef vasfını, görevini değerini ayaklar altına alan ve yok eden nefis, şeytan ve fikirsiz fikir taşıyanların peşinden koşarak, hem dünyasını hem de ahiretini yıkarak, dünya da diri iken ölü fikirler ile ölü gibi yaşamaktadır ne yazık ki! İnsanlığın kendi eliyle veya sistemi kontrol eden zihniyeti fikri bozuk fikirsizlerce yürütüldüğünde veya sunulduğunda insanlık kaos içinde istemeden olsa da onun içine girerek ölü bir yaşamı seçiyoruz. Oysa ölü yola fikirsiz yollara girmenin yollarını kapatan, düştüğü bu zulüm yolunu kapatacak olan tek “Kurtarıcımız olan Âlemlerin Rabbi yüce Allah ve Kuranına ve gül kokan Resulünün sünnetidir”.

Aslında o fikirsiz fikirler büyülü sözlerle süslenmiş yalanlardan başka bir şey değildir. Tüm izimler mizimler… İnsanı alıp mutlulukla dolu bir adaya götürecek bir mekanizmaya beceriye de sahip değildir ama öyle lanse edilir. Sıradan değeri olmayan Yüce Allah’a isyana götüren, kulu etkisi altına alarak yanına çekerek cehennemde odun olmasını sağlamaktan başka bir değeri yoktur anlamı ise hiç yoktur. Hayatta mutlu kalmak, üretmek, ürettiğinin hakkını almak, empati, bağ kurma, can katma değerlerinden tamamen yoksunlardır ve olmasını da beklemek yanlıştır, çünkü bakış açısı nefse ve kişinin kendi her an değişen düşünce yapısı ile sonu olan bir hayatı taşıyanın, ölüm anında aciz kalan insanın kendi fikirsizliği ile kurmuş izimler, mizimler… Sistemlerdir. Hali ise sonu olan bir insanın sonsuzluğa taşıyacak bir Rehberi olmalı sonsuz yaratandan gelen, bir yolu olmalı ki mutluğa sonsuz hayatın sonsuzluğuna kulu taşısın veya götürsün.

İslam medeniyeti ile tarihte insanların dünya ve ahiret mutluluğunu esas almış, tek bir gözle, yarım akılla, yarım izan ve idrak ile bakmanın kapısını kapatmış İslam gözü Nur Kur’an gözü ve Nur Peygamberin sünneti gönlüne vicdan olarak takmışlar, onunla hayata bakılmasını sağlamış, dünyada cenneti yaşatmıştır Müslümanlara ve Müslüman olmayan gayrı Müslümanlara. Önce eksik ve yarım olan fikirsiz düşüncelerin karanlığı İslam nehrinde Nuru ile yıkanmış, içine Nur Kur’an Nur Sünnet Şuuru eklenerek hakikate gerçek doğru olana doğru yürüyerek yeniden dirilmişerdir! Nefsi ”terbiye” ederek Şeytanı da diyar diyar umman uman adım atmaz hale getirerek yeniden ölü olan bedeni dirilişi gerçekleştirmişlerdir.

Nur Kur’an’ın Nur Hükümleri bizdeki eksik yanlış olan düşünce ve inançları davranış hissediş merhamet ile kalma, kendimiz için değil insanlık için yaşama… Bakış açısında şuuru ile sarmalı ve onunla yola çıkmalıyız ki, ölmüş hayatımızı ruhumuzu bakışımızı onunla değişerek Yüceler Yücesi Allah (c.c.) teslim olarak… Dirilten nur nehrinden yıkayarak ancak dirilte biliriz. Yoksa Fikirsiz bakış açıları, düşünceleri, sahte gülümseten aslında bedeni paramparça eden, emin olmayı, Müslüman hatta insan olmayı yok eden bu düşüncesiz fikirsiz akımlar hayatımızı ömrümüzü dünya ve ahiretimizi huzurumuzu yok etmeye devam edecektir.

İşte bu nedenle “YENİDEN DİRİLİŞ KALKIŞ VE ŞAHLANIŞ İÇİN” Yüce Allah(c.c.) teslim Nur Kur’an Nur Sünnet ile hayatımızı düzene koymalıyız işte o zaman her yere baktığınızda merhameti, imanı saadeti huzuru görürsünüz. Onun gözleri ile baktığınızda onun kokusunu teninize tatlı tatlı dokunuşunu hisseder ve gülümser ve gülümsetirsiniz. Etkisi o kadar güçlüdür ki ahirete koşmak için üzerinizdeki tüm yükü alır Salih amel ile doldurur ve iste bu yüzdendir ki” Âlemlerin Rabbi Yüce Allah(c.c.) “Kulun her iki cihanda gülmesini ve mutlu olmasını ister. Allah kulun akan gözyaşlarını merhamet ile silinmesini, kalbinin kırılmamsın ister. Selam ve dua ile


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ