İslam Alimi

Yeni Doğan Çocuğun Kulağına Ezan ve Kamet Okumak Gerekir mi?

Dünyaya gelen yeni doğan çocuğun kulağına ezan ve kamet okumak gerekir mi? Bu konudaki rivayetler nelerdir bilgi verir misiniz?

Bu konudaki rivayetlerden bahsederek konuya açıklık getirelim. Hazreti Ebu Rafi anlatıyor: “Hz. Hasan (ra) dünyaya geldi zaman Hazreti Peygamber (s.a.v)’in onun kulağına ezan okuduğunu gördüm.” (Ebu Davud, Edep, 107; Tirmizî, Edahî,16; Ahmet b. Hanbel, VI/9,291). Bu hadistende anladığımız üzere İslam dinide çocuğun kulağına ezan okumak vardır ve Efendimizin de bu uygulamayı yapması hasebiyle çocuğun kulağına ezan okumak sünnettir. İmam ı Gazalini İhyasında belirttiği üzere şöyle bir rivayette vardır. Hazreti Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in doğan çocuğun sağ kulağına ezanı, sol kulağına da kametin okunmasını tavsiye ettiğine dair rivayetler de vardır. (bk. Gazalî, İhya, II/55; Zeynu’l-Irakî, Tahricu Ahadisi’l-İhya, İhya ile birlikte).

Bu hadislerden de anladığımız üzere yeni doğan Çocuk dünyaya geldikten sonra en kısa zaman içerisinde dinî bilgisi olan bir yakın veya herhangi bir kimse çağrılmalıdır ve yeni doğan çocuğun sağ kulağına ezan, sol kulağına da kamet okumasını rica etmelidir.Tabi ki bilgimiz var ise ve diler isek bu sünneti kendimizde yerine getirebiliriz.Ezan ve kameti çocuğun kulağına okuyan kişinin okuduktan sonra şu duaları da okuması çok güzel olur.

– “Allah’ım, bu yavruyu İslam fidanlığında biten güzel bir fidan olarak büyüt, İslami hayatta ebedi ve sabit kıl.”
Bu sıralarda çocuğuna bakan ana-baba, İbrahim Aleyhisselâm’ın oğulları İsmail ve İshak’a bakarken okuduğu şu duayı okumaları çok güzel olur.
-“Elhamdülillahillezî vehebe lî ale’l-kiberi İsmâile ve ishak. İnne Rabbî lesemîu’d-duâ.”Bu dua bir ayettir ve meali şöyledir;Bana bu evladı ihsan eden Allah’a hamd eder, minnet ve şükranlarımı takdim ederim… (İbrahim, 24/39)

Yeni Doğan Çocuğun Kulağına Ezan ve Kamet Okumak Hakkında Soru ve Cevaplar

Soru: Yeni doğan bir bebeğe kamet ve ezan okunmaz ise çocuk ben hangi din üzerine doğdum diye düşünürmüş, bu doğrumu dur?

Cevap: İslam dinine mensup bir aile bu güzel ameli yapmalıdır ve büyük hayırlar vardır. Fakat eğer yeni doğan çocuğun kulağına ezan okunmaz ise çocuk hangi din üzerine doğduğunu bilmez veya düşünür gibi söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Zira İslam inancında her doğan çocuk İslam dini fıtratı üzerine doğmaktadır. Bu doğan çocuk İslam inancına sahip olmayan bir ailenin çocuğu olsa dahi bu hakikat değişmemektedir. Selam ve dua ile…

Çocuğumun Kulağına Okuduğumu İsmi Kimliğine Yadırmadık

Benim kızımın ezanını Ada diye verdik ama biz nüfus kağıdına Pelin yazdırdık ve Pelin diyoruz kızımın gerçek adı nedir?

Cevap: Kızınızın kulağına Ada ismini okumanız bir şeyi değiştirmemektedir. Zira siz fikrinizi değiştirmişsiniz ve kızınızın ismini Pelin olarak belirlemişsiniz. İslam dininde isim değiştirmek caiz olduğundan dolayı bu konuda bir mahsur yoktur. Yüce Mevla’mız çocuğunuzu salihalardan eylesin inşaallah.

Çocuğun Kulağına Ezanı 2 Ay Sonra Okuyabilir miyiz?

Soru: Hocam size bir şey sormak istiyorum benim bir Arkadaşım var kendisinin bir bebeği var iki aylık oldu fakat bebeğin kulana ezan okunmadı şimdi okunsa geç kalmış mıdır mı yani okuna bilinir mi daha?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir mahsur yoktur okunabilir, hatta okunmalıdır.

Babası Çocuğunun Kulağına Ezan Okuyabilir mi?

Çocuğun ezanını babası okuyabilir mi, ismini babası verebilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Tabi ki bir baba çoğunun kulağına ezan okuyabilir ve dilediği ismi çocuğuna verebilir.

Acaba Sağ Kulağına mı Sol Kulağına mı Ezan Okudum Diye Şüphede Kaldım

Yakın bir arkadaşımın bebeğinin sağ kulağına ezan ve sol kulağına kamet getirerek adını koydum. Maalesef çok vesveseye kapılıyorum ve dünden beri içimi kemiren bir durum var. Acaba Sağ kulağına Ezanı, sola Kameti doğru mu okudum okumadım mi diye tereddütte kaldım. Benim sorum şayet ki varsayalım yanlış okunmuş sa bir sorun teşkil eder mi?

Cevap: Bu durum öyle ciddi bir sorun teşkil etmemektedir. Sonuç itibari ile kasıtlı yapmamışsınız. Ancak yinede içiniz rahat etmiyor ise çocuğun kulağına tekrar ezan ve kamet okuyabilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 95 YORUM
 1. bestami dedi ki:

  Dinimizde İsim değişikliği haktır. Siz istediğiniz ismi tekrar ezan ve gametle koyabılırsınız.

 2. Kadir dedi ki:

  Hocam ezan kısık sesle okudum olurmu yoksa tekrar okusam mı

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir mahsuru yoktur. Çocuğun duyması yeterlidir.

 3. İbrahim Tekin dedi ki:

  Selamın Aleyküm Hocam,
  Ezan ile Kameti ezbere bilmeyinçe bir kayıt yada Telefondan okunursa bir mahsuru varmıdır?
  Aleyküm Selam

 4. Zehra dedi ki:

  Hocam ben ve babasînin rızasınin almadan abim kendi kafasına göre herhangi bir isim okumuş ikizlerimin kulağına. Ben bunu haneme saygısızlık olarak görüyorum. Bu isimler geçerli midir?

 5. Aziz dedi ki:

  Yakınımın çocuğunun iki kulağına da ezan okudum. Bu geçerli olur mu? Birine kamet diğerine ezan olunduğunu bilmiyordum.

 6. MEHMET dedi ki:

  RAHMAN VE RAHİM OLAN YÜCE ALLAH IM TÜM ÇOCUKLARIMIZI ESİRGESİN BAĞIŞLASIN KORUSUN HER İKİ DÜNYA HAYATI İÇİN HAYIRLI ÇALIŞMA VE SAADET NASİP ETSİN DİLERİM.ES SELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKETÜHÜ.

 7. osman kanat sakarya fırat dedi ki:

  3 kez sağ kulağına ezan 3 kez sol kulağına kamet okudum ben bunu böyle biliyorum doğru mudur

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu şekilde doğrudur. Yüce Mevla’mız hayırlı bir evlat eylesin.

 8. erdem dedi ki:

  hocam oğlum 3 yaşını doldurdu ama ben ismini verirken kulağına ezan ve kamet okumayı tam yapamadımmı diye düşünüyorum, çocuğum kucağıma verildiğinde biraz aceleyle ve kısık sesle kulağına okudum acaba oldumu şimdi tekrar okusam iyi olurmu. cevaplarsanız sevinirim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Olmuştur inşaallah ama içiniz rahat edecekse tekrar okuyabilirsiniz.

 9. Halil dedi ki:

  İyi akşamlar hocam,

  Benim çocuğumun annesi yunan. Çocuğumuz Ortodoks tarafına geçecek ama 18 yaşına kadar iki tarafı da öğrenecek. 18 yaşından sonra kararı kendisinin isterse İslam tarafına geçebilir. Şimdi çocuğun kulağına ezan ve ismini okursak bir sakıncası olabilir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   İslam dinine göre Müslüman bir baba olarak ne gerekiyorsa yapmalısınız. Sonuç itibari ile çocuk aklı başına gelince zaten inacını belirleyecektir.

 10. Vefa dedi ki:

  İkra kelimesi kız çocuğunun ismi olarak verilebilir mi? Adı koyarken nelere dikkat etmeliyiz hocam?

  1. islamalimi dedi ki:

   Koyabilirsiniz ancak ikra ismi oku anlamına gelmektedirVe dolayısıyla bu anlamdaki bir ismi vermektense ve anlamlı bir ismi tercih etmekte fayda vardır

 11. Ahmet dedi ki:

  Hocam ezani okuduk fakat ismini yanlis soyledik bir daha okunurmu veya nağıpmaliyiz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yapmanız gereken en güzel şey tekrar ezan okuyarak ismi doğru bir şekilde söylemektir. Daha önce yanlış söylemenizin bir mahsuru yoktur.

 12. Ebubekir dedi ki:

  Hocam 40 günlük bi çoçugumuz var ezan olunurken ismini kulagına söylerken esma nur öykü esma ülkü sonuncu ise esme öykü bizim koymak istedimiz isim esma öykü tekrar okutturmaya gerek varmj 2 tanesi yanlış söylendi

  1. islamalimi dedi ki:

   tekrar etmeye gerek yoktur.

 13. ali dedi ki:

  Hocam bebegimin kulağına ezan okudum 3 kere ismini söyledim sonra sol kulagina kamet getirdim 3 kere ismini söyledim bu şekilde okumak da bir mahsur var midir? Hayırlı günler…

  1. islamalimi dedi ki:

   hayır bir mahsur yoktur. Rabbimiz evladınızı salih kullardan eylesin.

 14. Mert dedi ki:

  Hocam, benım ikiz bebeklerim erken doğduğu için kucagimiza alıp ezan okuyamiyoruz, kuvezin dışından isim konulabilir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   isim koyun bebeklerinizi kucağınıza aldığınızda da ezanlarını okuyun.Rabbimiz evlatlarınızı salih insanlardan eylesin.

 15. hakan yaral dedi ki:

  hocam bir kızım oldu acaba gece uyurken kulaga ezan okunabilir mi.

  1. islamalimi dedi ki:

   uyanıkken okursanız daha iyi olur.

 16. Selma dedi ki:

  Hocam kızım 13 yaşında kulağına ezan okumadık bugün yarın derken sonrada artık nasıl sa geç oldu diye kız geldi 13 üne ne olacak bilmiyorum. Bazı hocalar artık ezan sesini dinliyor nasıl sa buna ne dersiniz hocam

 17. Engin dedi ki:

  iyi gunler hocam,

  çok önemli bir sorum olacaktı. Yakin bir arkadaşımın Bebeğinin sağ kulağına ezan ve sol kulağına kamet getirerek adını koydum. Maalesef çok vesveseye kapılıyorum ve dünden beri içimi kemiren bir durum var. Acaba Sağ kulağına Ezanı, sola Kameti doğru mu okudum okumadım mi diye tereddütte kaldım.. Benim sorum Hocam şayet ki varsayalım yanlış okunmuş sa bir sorun teşkil eder mi?

  Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler bu hayırlı Ramazan günlerinde.

  Teşekkürler

  Engin

  1. Engin dedi ki:

   Hocam tekrardan Allah razi olsun, bir cevabim silinmis galiba yanlislikla.. Hocam sayet Ezani okurken örnek olarak son söylenen ” La Ilahe Lâ Ilahe llAllah” unutulmussa bu da sorun teskil etmez dimi yani kasten yapilmadigindan ve niyet önemli oldugundan.. Lütfen bunada kisa bir cevap alirsam Hocam Allah sizden binlerce kez razi olsun.. Sayfanizi yeni buldum cok begeniyorum..

   Tesekkürler

   Engin

   1. islamalimi dedi ki:

    Bir şey olma ancak eksik olmuş olur. Bir daha okumanızda faya görüyoruz.

 18. Sabiha dedi ki:

  Selamun aleykum….. hocam benim oğlum doğduğunda kulağına ezan ve kamet okunduğunu hatırlamıyorum. Oğlum 2 yaşındayken babasıyla ayrıldık ve hiç görüşmedik. Ezanı okuyup okumadığını bilmiyorum. Ve şuan 18 yaşında. Kafamdan bu şüpheyi atamıyorum. Ne yapmalıyım. Bu yaştan sonra okunsa olur mu. Bu konuda vicdanım hiç rahat değil…. selam ve dua ile….

  1. islamalimi dedi ki:

   Gönlünüz rahat olsun yüce Mevla’mız çocuğunuzu size bağışlasın. Okunmadıysa dahi bir sorun olmaz. Okumasında hayır vardır ama okunmamasında bir mahsur yoktur.

 19. songül dedi ki:

  s.a ben adım Songül ama ismimi değiştermek istiyorum, Asya ismi sizce de uygun mu bir ismmi dinen vede, yaşım 25 kulağıma ezan okutabilir miyim vede kimler okuyabilir.

  1. islamalimi dedi ki:

   Dilerseniz isminizi değiştirebilirsiniz. Asya ismi olabilir eğer çok istiyorsanız. Kulağınıza ezan okuması gerekmemektedir. Zira sünneti seniyyede yeni doğan çocuklara bu uygulama yapılmaktadır.

 20. zafer dedi ki:

  Selamunaleykum hocam, 17 gün önce bir oğlum oldu ezanı ben okumak istiyorum bu akşam okumaya niyetlendim ama geç saat olduğu için şüphede kaldım, gece saatinde oğlumun kulağına ezan okuyabilir miyim bir sakıncası olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir sakıncası yoktur okuyabilirsiniz.

 21. Eylem dedi ki:

  Merhaba , çocuğumun kulağına ezan okutturduk fakat hoca ismimi yanlış anladı galiba yanlış soyledi bir sorun olurmu ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir sorun olmaz sonuçta bilinçli yapılan bir şey değildir. Babası kulağına doğru ismi söyleyebilir.

 22. dilek dedi ki:

  hayırlı akşamlar bn bebeyim 13 günlük oldu kulana ezan okutamadık babasıda yanlış okurum dediği icin ezanı ben okuya bilirmiyim diye sorcaktım

  1. islamalimi dedi ki:

   Okuyabilirsiniz, bir sakıncası olmaz.

 23. Mustafa dedi ki:

  Bebegin hangi kulagina isim okunur

  1. islamalimi dedi ki:

   farketmez istediğiniz kulağa söyleyebilirsiniz.

 24. tugba dedi ki:

  5 yaşında cocugum var ezan okumadik şimdi okutsam olurmu

  1. islamalimi dedi ki:

   Küçükken yapılması gerekmektedir ancak siz bu yaşta da okuyabilirsiniz.

 25. fatma dedi ki:

  Hocam benim.niyetim vardi oglum olursa adini muhammed koyucam fakat aile buyukleri furkan koydu ama kulagina muhammedde okuduk niyetim olmusmu nolur beni aydinlatin

  1. islamalimi dedi ki:

   niyetiniz olmuştur.

 26. su dedi ki:

  Hayirli günleriniz olsun hocam.. Benim kızım şu an 2 aylık ve kulağına ezan okunmadı henüz. Ben kendim okusam mı daha uygun olur yoksa bebeğimi alıp camiye giderek hocadan rica etsem mi daha uygun olur?

  1. islamalimi dedi ki:

   Camiye götürmenize gerek yoktur.Eşiniz de bebeğinizin kulağına ezan okuyabilir.

 27. Alyelrugu dedi ki:

  S.a. benim oğlum 3 şubatta erken doğum sonucu dünyaya geldi.Erken doğduğu için ve bazı sağlık sorunlarından dolayı hala küvözde Olduğu için kulağına hala ezan okuyup ismini söylemedik. Çevremden ezan okuyup ismini söylersek gelişiminin daha hızlı ilerleyeceğini duydum. Bu dogrumu. Küvezde olduğu için doktorlar kucağımızda bile vermiyorlar mikrop kapar diye. Çevremden duyduğum bu söylem Sizce doğrumu acaba doktorlardan rica edip okusak mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz gönlünüzü ferah tutun ve çocuğunuz için dua edin. İnşaallah çocuğunuzu kucağınıza alınca ezan okursunuz. Burada zaruri bir durum var. Ezan okuyunca daha hız gelişeceği beklene bilir. Bu Mevla’nın bir rahmetidir. Ancak böyle bir beklentinin içine girmek yanlış olacaktır.

   1. Alyelrugu dedi ki:

    Bugün 44 gün oldu hastanede hala çıkmadı. Rabbim’e bugünlerimiz için şükürler olsun tabi ki. Ama ilk bebeğim erken doğdu solunum desteği verdiler 25. Gün düzeldi ama solunumu düzeldi derken enfeksiyon kaptı başında su toplamaya başladı ve yaklaşık 2 hafta önce bir ameliyat geçirdi şuanda durumunun düzelmesini bekliyoruz dua ile inşallah. Beyinde bir organ varmış o tıkalı olduğu için su oradan geçmiyor ve kafasında ödem sonucu kafası büyümeye başlıyor. Bazı bebeklerde zamanla o tıkalı yerler açılıyormuş. İnşallah açılır çok dua ediyoruz Rabbim çok büyük mucizelere kadir inşallah bize de mucizesinin gösterecek inanıyoruz elhamdülillah. Eğer o tıkalı yerler açılmazsada şant denilen bir alet takacaklar başına. İnşallah ona gerek kalmadan açılır o tıkalı yerler. Herkesten dua istiyorum Allah rızası için sizde dua eder misiniz? Ve bana önereceğiniz bir dua ,zikir vs. var mi?

    1. islamalimi dedi ki:

     Size anne duasını öneriyoruz samimiyetle dua edin inşaallah çocuklarınız şifaya kavuşur. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

    2. Elif bınar dedi ki:

     Allah acil şifalar ihsan eylesin. Çok üzüldüm. En kısa zamanda kucağınıza Alın inşallah.

    3. su dedi ki:

     Hayirli günler. . Allâh tez zamanda şifasını versin inşallah sağlıkla kucaklayın tez zamanda bebeginizi, analı babalı sağlıklı güzel amelli büyütmeyi nasip etsin yüce Allâh..canimizdan can onlar..

 28. Ziyaretci dedi ki:

  1 yaşındaki bebeğe ezan okunurmu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet hayır olur inşaallah, diler seniz okuyabilirsiniz.

 29. filiz dedi ki:

  Bayan okuyabilirmi kulaga ezani

  1. islamalimi dedi ki:

   Okuyabilir, bir sakıncası olmaz.

 30. Zehra çiftçi dedi ki:

  Benim bebeğim şu an 3.5 aylık kapın babam kulağına doğduğunda rabia demiş bizden habersiz ama adı ömür babası tekrar kulağına ezan okusa bı mahsuru var mı şu anda teşekkürler bir de öbür dünyada rabia diye mi cağırılcak.

  1. islamalimi dedi ki:

   Öbür dünyada insanlar dünyada bilinmekte olan adları ile çağrılmaktadır. Çocuğun babası tekrar kulağına ezan okuyarak Ömür ismini kulağına söyleye bilir.

 31. Eray kurt dedi ki:

  Çocuğun ezanını babası verebilir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki bir baba çoğunun kulağına ezan okuyabilir.

 32. ESH dedi ki:

  Yakında ablam doğum yaptı ismini verdik. Ama ezan okunmadı kulağına. Teyzesinin ezan okuması kulağına caiz midir? ailede ezan okuyabilen veya kuran okuyabilen kimse (erkek) yoksa bu durumda ne yapılmalı? kadının bunu yapması hoş görülmüş mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir erkeğin okuması gerekmektedir. Hiç bir erkek yoksa en yakın cami imamından bunu isteyebilirsiniz.

 33. mete dedi ki:

  Selaminaleykum hocam iinşallah benim bir ay sonra bir oğlum olacak onun kulağına ne okumam gerekiyor açıkca yazarsanız teşekkür ederim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sağ kulağına ezan okumalı, sol kulağına ise kamet getirmelisiniz.

 34. Filiz öz dedi ki:

  14.5 yaşındaki oğlum yeni doğmuş kardeşinin kulağına ezan okuyabilir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet okuyabilir, fakat bir aile büyüğünün okuması daha uygun olacaktır. Yüce Mevla’mız kendine ve ailesine hayırlı bir evlat olmasını nasip eylesin.

 35. Hülya dedi ki:

  Yetişkin bir insan kimlikte ismini değiştirse, örneğin ismi Hatice, kimliğinde Beren yazdırsa, değiştirme nedeni ise Hatice ismi ağır gelmiş olabilir ve yüzü hiç gülmemiş, hastalıklar (büyü,sihir) devamlı yapılıyor. Kimliğinde Beren yazıldıktan sonra kulağına ezan okutulabilirmi ve hangi ismi dinen geçerlidir?

 36. Semra dedi ki:

  Hocam size bir şey sormak istiyorum benim bir Arkadaşım var kendisinin bir bebeği var iki aylık oldu fakat bebeğin kulana ezan okunmadı şimdi okunsa geç kalmamıştır mı yani okuna bilinir mi daha.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir mahsur yoktur okunabilir, hatta okunmalıdır.

 37. gizem dedi ki:

  Merhaba hocam benim bebeğim 23 günlük daha kulağına ezan okumadıķ annesi olarak ben okuya biliyormuyum caiz mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Aile büyüğü olan bir erkeğin okuması gerekmektedir.

 38. Deniz dedi ki:

  Benim kızımın ezanını ada diye verdik ama biz nüfus kağıdına pelin yazdırdık ve pelin diyoruz kızımın gerçek adı nedir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz herkesin soracağı bir soru olduğundan dolayı sorunuzu ve cevabını konu içerisine ekledik. Cevabınızı konu içerisinde okuyabilirsiniz.

   1. Deniz dedi ki:

    Teşekkürler hocam.

 39. mehtap dedi ki:

  Benim bebeğime doğduğu gün kulağına ismi eylül olarak okutuldu. ama ben meryem eylül olarak okutulmasını istiyordum. kısmet olmadı.şuan 4 günlük. tekrar ismini meryem eylul olarak okutabilmemiz mümkün mu? Teşekkürler.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir sakıncası yoktur. Tekrar istediğiniz gibi okutabilirsiniz.

 40. emin dedi ki:

  8 gün okunurmu hocam

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki, okunabilir.

 41. Adamı dedi ki:

  Hocam benim 11 aylık bir kızım war kulağına ezan okunmadi ne yapmalıyım simdi okutsam nasıl olur

  1. islamalimi dedi ki:

   Sünnet yeni doğan bebek içindir. Fakat bu amelden geri kalmak istemiyorsanız, tabi ki şimdide okuyabilirsiniz.

  2. Adamı dedi ki:

   Teşekkür ederim hocam peki kızım ezan okunmadığı için mi ismi söylediğinde bakmıyor.

   1. islamalimi dedi ki:

    Bunun bir ilgisi olacağını düşünmüyoruz.

    1. Adamı dedi ki:

     Teşekkür ederim hocam.

 42. CihadeR dedi ki:

  s.a hocam benim sorum şu çocuğun sağ kulağına ezan sol kulağına kamet getirdik peki 3 defa ismi hangi kulağına söyleyeceğiz.

  1. islamalimi dedi ki:

   Önce sağ kulağına sora sol kulağına ve sonra sağ kulağına bir kez daha söylemelisiniz.

 43. melike dedi ki:

  merhabalar benim bir sorum olucaktı.bir arkadaşımın kuzeninin bebeğinin kulağına ELİF ADA diye okunmuş ezan ile… ama ailesi nüfus kayıtlarına sadece ADA yazdırmış,hayatı boyunca ADA diye seslenecek…o zaman bu kişi ahirette ADA diyemi ELİF ADA diye mi çağırılacak…????

  benim en çok merak ettiğim ezan sırasında bebeğin kulağına bu dünyada resmi olarak bir daha HİÇ kullanmayacak olsa da o bir kere ezanla söylenmiş dini ismin ahirete etkisi oluyor mu…???
  böyle bir durum var mı gerçekten????
  özellikle kıyamet günü çağrılırken bu kişi hangi adı ile çağrılacak??
  kulağına ezanla sadece bir kere resmiyeti olmadan söylenen isimle mi yoksa kimliğinde geçen isimle mi çağrılacak???

  1. islamalimi dedi ki:

   Kulağına isim söylemek sünnettir. Fakat örnekte verdiğiniz kimse Ada olarak çağrılacaktır. Ahirette hiç bir kul bilmediği bir ismi ile çağrılmayacaktır. Bu söylediklerinizin çoğu halk arasında dolaşan bilgiler. Yüce Mevla’mız kulunu bilmediği bir isim ile neden çağırsın. Özetle, bu konuda gönlünüz rahat olsun.

   1. Melike dedi ki:

    Cevap ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim….bir sorum daha olucaktı..çocuğa nüfus cüzdanında ADA ismini yazdırsalarda sebebi çift isim problem oluyor okulda,herkes iki ismi bir söylemiyor,beğendiğini söylüyor diye..ama annesi,babası,dedeleri,nineleri elif dese ahirette dini isimle çağrılsın diye çocuk elif diye ismi olduğunu bilse o zaman durum nasıl olur…yani kişinin ahirette ELif ADA diye çağrılması için resmi olarak nüfus kağıdına yazdırıp,hep elif ismininde kullanılması mı gerekli…yakın çevresi nüfus cüzdanında yazmasa da elif ismini söylemesi kişinin bilmesi onu ahirette elif ismiyle çağrılması için yeterli olur mu???

    1. islamalimi dedi ki:

     Değerli ziyaretçimiz kimlikte ne yazdığı veya bazı kimselerin hangi isimle bildikleri önemli değil. Önemli olan o kimsenin hangi ismi benimsediği ve insanların o kişiye hangi isimle seslendiğidir.

 44. ferhat dedi ki:

  Peki isim okunmalı falan diyorlar bebeğin ismini kulağına iste örnek soyliyim mesela 3 kere falan okunurmu. Bilgiler için teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bebeğin kulağına üç kere ismini söylemek güzel olacaktır. Bunu yapmanızda fayda var.

 45. islamalimi dedi ki:

  Alıntı: erhan
  Sorunuz ve cevabı konuya eklenmiştir.

 46. erhan dedi ki:

  yeni doğan bir bebeğe sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okunur peki sorum şu olucak kamet ve ezan okunmaz ise çocuk ben hangi din üzerine doğdum diye düşünürmüş bu doğrumu bana ivedi bir cvp. yazarmısınız rica etsem.

BİR YORUM YAZ