Çocuk

Yeni Doğan Çocuğun Kulağına Ezan ve Kamet Okumak Gerekir mi?

Dünyaya gelen yeni doğan çocuğun kulağına ezan ve kamet okumak gerekir mi? Bu konudaki rivayetler nelerdir bilgi verir misiniz?

Bu konudaki rivayetlerden bahsederek konuya açıklık getirelim.

Hazreti Ebu Rafi anlatıyor: “Hz. Hasan (r.a) dünyaya geldi zaman Hazreti Peygamber (s.a.v)’in onun kulağına ezan okuduğunu gördüm.” (Ebu Davud, Edep, 107; Tirmizî, Edahî,16; Ahmet b. Hanbel, VI/9,291).

Yeni Doğan Çocuğun Kulağına Ezan ve Kamet Okumak Sünnettir

 Bu hadistende anladığımız üzere İslam dinide çocuğun kulağına ezan okumak vardır ve Efendimizin de bu uygulamayı yapması hasebiyle çocuğun kulağına ezan okumak sünnettir. İmam ı Gazalini İhyasında belirttiği üzere şöyle bir rivayette vardır.

Hazreti Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in doğan çocuğun sağ kulağına ezanı, sol kulağına da kametin okunmasını tavsiye ettiğine dair rivayetler de vardır. (bk. Gazalî, İhya, II/55; Zeynu’l-Irakî, Tahricu Ahadisi’l-İhya, İhya ile birlikte).

Bu hadislerden de anladığımız üzere yeni doğan Çocuk dünyaya geldikten sonra en kısa zaman içerisinde dini bilgisi olan bir yakın veya herhangi bir kimse çağrılmalıdır ve yeni doğan çocuğun sağ kulağına ezan, sol kulağına da kamet okumasını rica etmelidir.Tabi ki bilgimiz var ise ve diler isek bu sünneti kendimizde yerine getirebiliriz. Ezan ve kameti çocuğun kulağına okuyan kişinin okuduktan sonra şu duaları da okuması çok güzel olur.

– “Allah’ım, bu yavruyu İslam fidanlığında biten güzel bir fidan olarak büyüt, İslami hayatta ebedi ve sabit kıl.” Bu sıralarda çocuğuna bakan ana-baba, İbrahim Aleyhisselâm’ın oğulları İsmail ve İshak’a bakarken okuduğu şu duayı okumaları çok güzel olur. -“Elhamdülillahillezî vehebe lî ale’l-kiberi İsmâile ve ishak. İnne Rabbî lesemîu’d-duâ.”Bu dua bir ayettir ve meali şöyledir; Bana bu evladı ihsan eden Allah’a hamd eder, minnet ve şükranlarımı takdim ederim… (İbrahim, 24/39)

Sitemizde yer alan Yeni Doğan Bebeğe Yedirilecek İlk Yiyecek Nedir? ve Doğum Yapan Kadının Günahları Silinir mi? başlıklı konulardan da istifade edebilirsiniz.

Yeni Doğan Çocuğun Kulağına Ezan ve Kamet Okumak Hakkında Soru ve Cevaplar

Soru: Yeni doğan bir bebeğe kamet ve ezan okunmaz ise çocuk ben hangi din üzerine doğdum diye düşünürmüş, bu doğrumu dur?

Cevap: İslam dinine mensup bir aile bu güzel ameli yapmalıdır ve büyük hayırlar vardır. Fakat eğer yeni doğan çocuğun kulağına ezan okunmaz ise çocuk hangi din üzerine doğduğunu bilmez veya düşünür gibi söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Zira İslam inancında her doğan çocuk İslam dini fıtratı üzerine doğmaktadır. Bu doğan çocuk İslam inancına sahip olmayan bir ailenin çocuğu olsa dahi bu hakikat değişmemektedir. Selam ve dua ile…

Çocuğumun Kulağına Okuduğumuz İsmi Kimliğine Yazdırmadık

Benim kızımın ezanını Ada diye verdik ama biz nüfus kağıdına Pelin yazdırdık ve Pelin diyoruz kızımın gerçek adı nedir?

Cevap: Kızınızın kulağına Ada ismini okumanız bir şeyi değiştirmemektedir. Zira siz fikrinizi değiştirmişsiniz ve kızınızın ismini Pelin olarak belirlemişsiniz. İslam dininde isim değiştirmek caiz olduğundan dolayı bu konuda bir mahsur yoktur. Yüce Mevla’mız çocuğunuzu salihalardan eylesin inşaallah.

Çocuğun Kulağına Ezanı 2 Ay Sonra Okuyabilir miyiz?

Soru: Hocam size bir şey sormak istiyorum benim bir Arkadaşım var kendisinin bir bebeği var iki aylık oldu fakat bebeğin kulana ezan okunmadı şimdi okunsa geç kalmış mıdır mı yani okuna bilinir mi daha?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir mahsur yoktur okunabilir, hatta okunmalıdır.

Babası Çocuğunun Kulağına Ezan Okuyabilir mi?

Çocuğun ezanını babası okuyabilir mi, ismini babası verebilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Tabi ki bir baba çoğunun kulağına ezan okuyabilir ve dilediği ismi çocuğuna verebilir.

Acaba Sağ Kulağına mı Sol Kulağına mı Ezan Okudum Diye Şüphede Kaldım

Yakın bir arkadaşımın bebeğinin sağ kulağına ezan ve sol kulağına kamet getirerek adını koydum. Maalesef çok vesveseye kapılıyorum ve dünden beri içimi kemiren bir durum var. Acaba Sağ kulağına Ezanı, sola Kameti doğru mu okudum okumadım mi diye tereddütte kaldım. Benim sorum şayet ki varsayalım yanlış okunmuş sa bir sorun teşkil eder mi?

Cevap: Bu durum öyle ciddi bir sorun teşkil etmemektedir. Sonuç itibari ile kasıtlı yapmamışsınız. Ancak yinede içiniz rahat etmiyor ise çocuğun kulağına tekrar ezan ve kamet okuyabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam babam yeni doğan oğlumun sağ kulağına ezan okudu sol kulağına ismini 3 kere söyledi kamet getirmedi olur mu?

 2. Kızımın kulağına ezan okunmadı kulağına ismide konulmadı 2 yaşına girdi bir makalede annede koyabiliri okudum şimdiye kadar bilmiyordum bilseydim ben okurdum şuan okusam olur mu?

  1. Eğer babası veya başka bir aile büyüğü okumuyorsa sizde okuyabilirsiniz.

 3. İyi günler hocam yeni doğmuş bebeğimizin kulağına ezan okumadan halası isim koymuş ama annesinin istediği ismi ezan okutarak yapabilirmiyiz

  1. Evet tabi ki istediğiniz ismi verebilirsiniz. Halası önce davranmış olabilir ama esas anne ve babanın rızasıdır.

 4. Çocuğuma babası kulağına ismini koymasını istiyorum fakat babası ezbere bilmediği icin bir yerden bakarak koyabilir mi?

 5. Dinimizde İsim değişikliği haktır. Siz istediğiniz ismi tekrar ezan ve gametle koyabılırsınız.

 6. Selamın Aleyküm Hocam,
  Ezan ile Kameti ezbere bilmeyinçe bir kayıt yada Telefondan okunursa bir mahsuru varmıdır?
  Aleyküm Selam

 7. Hocam ben ve babasînin rızasınin almadan abim kendi kafasına göre herhangi bir isim okumuş ikizlerimin kulağına. Ben bunu haneme saygısızlık olarak görüyorum. Bu isimler geçerli midir?

 8. Yakınımın çocuğunun iki kulağına da ezan okudum. Bu geçerli olur mu? Birine kamet diğerine ezan olunduğunu bilmiyordum.

 9. RAHMAN VE RAHİM OLAN YÜCE ALLAH IM TÜM ÇOCUKLARIMIZI ESİRGESİN BAĞIŞLASIN KORUSUN HER İKİ DÜNYA HAYATI İÇİN HAYIRLI ÇALIŞMA VE SAADET NASİP ETSİN DİLERİM.ES SELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKETÜHÜ.

 10. 3 kez sağ kulağına ezan 3 kez sol kulağına kamet okudum ben bunu böyle biliyorum doğru mudur

 11. hocam oğlum 3 yaşını doldurdu ama ben ismini verirken kulağına ezan ve kamet okumayı tam yapamadımmı diye düşünüyorum, çocuğum kucağıma verildiğinde biraz aceleyle ve kısık sesle kulağına okudum acaba oldumu şimdi tekrar okusam iyi olurmu. cevaplarsanız sevinirim.

 12. İyi akşamlar hocam,

  Benim çocuğumun annesi yunan. Çocuğumuz Ortodoks tarafına geçecek ama 18 yaşına kadar iki tarafı da öğrenecek. 18 yaşından sonra kararı kendisinin isterse İslam tarafına geçebilir. Şimdi çocuğun kulağına ezan ve ismini okursak bir sakıncası olabilir mi?

  1. İslam dinine göre Müslüman bir baba olarak ne gerekiyorsa yapmalısınız. Sonuç itibari ile çocuk aklı başına gelince zaten inacını belirleyecektir.

 13. İkra kelimesi kız çocuğunun ismi olarak verilebilir mi? Adı koyarken nelere dikkat etmeliyiz hocam?

  1. Koyabilirsiniz ancak ikra ismi oku anlamına gelmektedirVe dolayısıyla bu anlamdaki bir ismi vermektense ve anlamlı bir ismi tercih etmekte fayda vardır

 14. Hocam ezani okuduk fakat ismini yanlis soyledik bir daha okunurmu veya nağıpmaliyiz?

  1. Yapmanız gereken en güzel şey tekrar ezan okuyarak ismi doğru bir şekilde söylemektir. Daha önce yanlış söylemenizin bir mahsuru yoktur.

 15. Hocam 40 günlük bi çoçugumuz var ezan olunurken ismini kulagına söylerken esma nur öykü esma ülkü sonuncu ise esme öykü bizim koymak istedimiz isim esma öykü tekrar okutturmaya gerek varmj 2 tanesi yanlış söylendi

 16. Hocam bebegimin kulağına ezan okudum 3 kere ismini söyledim sonra sol kulagina kamet getirdim 3 kere ismini söyledim bu şekilde okumak da bir mahsur var midir? Hayırlı günler…

 17. Hocam, benım ikiz bebeklerim erken doğduğu için kucagimiza alıp ezan okuyamiyoruz, kuvezin dışından isim konulabilir mi?

  1. isim koyun bebeklerinizi kucağınıza aldığınızda da ezanlarını okuyun.Rabbimiz evlatlarınızı salih insanlardan eylesin.

 18. Hocam kızım 13 yaşında kulağına ezan okumadık bugün yarın derken sonrada artık nasıl sa geç oldu diye kız geldi 13 üne ne olacak bilmiyorum. Bazı hocalar artık ezan sesini dinliyor nasıl sa buna ne dersiniz hocam

 19. iyi gunler hocam,

  çok önemli bir sorum olacaktı. Yakin bir arkadaşımın Bebeğinin sağ kulağına ezan ve sol kulağına kamet getirerek adını koydum. Maalesef çok vesveseye kapılıyorum ve dünden beri içimi kemiren bir durum var. Acaba Sağ kulağına Ezanı, sola Kameti doğru mu okudum okumadım mi diye tereddütte kaldım.. Benim sorum Hocam şayet ki varsayalım yanlış okunmuş sa bir sorun teşkil eder mi?

  Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler bu hayırlı Ramazan günlerinde.

  Teşekkürler

  Engin

  1. Hocam tekrardan Allah razi olsun, bir cevabim silinmis galiba yanlislikla.. Hocam sayet Ezani okurken örnek olarak son söylenen ” La Ilahe Lâ Ilahe llAllah” unutulmussa bu da sorun teskil etmez dimi yani kasten yapilmadigindan ve niyet önemli oldugundan.. Lütfen bunada kisa bir cevap alirsam Hocam Allah sizden binlerce kez razi olsun.. Sayfanizi yeni buldum cok begeniyorum..

   Tesekkürler

   Engin

   1. Bir şey olma ancak eksik olmuş olur. Bir daha okumanızda faya görüyoruz.

 20. Selamun aleykum….. hocam benim oğlum doğduğunda kulağına ezan ve kamet okunduğunu hatırlamıyorum. Oğlum 2 yaşındayken babasıyla ayrıldık ve hiç görüşmedik. Ezanı okuyup okumadığını bilmiyorum. Ve şuan 18 yaşında. Kafamdan bu şüpheyi atamıyorum. Ne yapmalıyım. Bu yaştan sonra okunsa olur mu. Bu konuda vicdanım hiç rahat değil…. selam ve dua ile….

  1. Gönlünüz rahat olsun yüce Mevla’mız çocuğunuzu size bağışlasın. Okunmadıysa dahi bir sorun olmaz. Okumasında hayır vardır ama okunmamasında bir mahsur yoktur.

 21. s.a ben adım Songül ama ismimi değiştermek istiyorum, Asya ismi sizce de uygun mu bir ismmi dinen vede, yaşım 25 kulağıma ezan okutabilir miyim vede kimler okuyabilir.

  1. Dilerseniz isminizi değiştirebilirsiniz. Asya ismi olabilir eğer çok istiyorsanız. Kulağınıza ezan okuması gerekmemektedir. Zira sünneti seniyyede yeni doğan çocuklara bu uygulama yapılmaktadır.

 22. Selamunaleykum hocam, 17 gün önce bir oğlum oldu ezanı ben okumak istiyorum bu akşam okumaya niyetlendim ama geç saat olduğu için şüphede kaldım, gece saatinde oğlumun kulağına ezan okuyabilir miyim bir sakıncası olur mu?

 23. Merhaba , çocuğumun kulağına ezan okutturduk fakat hoca ismimi yanlış anladı galiba yanlış soyledi bir sorun olurmu ?

  1. Bu bir sorun olmaz sonuçta bilinçli yapılan bir şey değildir. Babası kulağına doğru ismi söyleyebilir.

 24. hayırlı akşamlar bn bebeyim 13 günlük oldu kulana ezan okutamadık babasıda yanlış okurum dediği icin ezanı ben okuya bilirmiyim diye sorcaktım

 25. Hocam benim.niyetim vardi oglum olursa adini muhammed koyucam fakat aile buyukleri furkan koydu ama kulagina muhammedde okuduk niyetim olmusmu nolur beni aydinlatin

 26. Hayirli günleriniz olsun hocam.. Benim kızım şu an 2 aylık ve kulağına ezan okunmadı henüz. Ben kendim okusam mı daha uygun olur yoksa bebeğimi alıp camiye giderek hocadan rica etsem mi daha uygun olur?

  1. Camiye götürmenize gerek yoktur.Eşiniz de bebeğinizin kulağına ezan okuyabilir.

 27. S.a. benim oğlum 3 şubatta erken doğum sonucu dünyaya geldi.Erken doğduğu için ve bazı sağlık sorunlarından dolayı hala küvözde Olduğu için kulağına hala ezan okuyup ismini söylemedik. Çevremden ezan okuyup ismini söylersek gelişiminin daha hızlı ilerleyeceğini duydum. Bu dogrumu. Küvezde olduğu için doktorlar kucağımızda bile vermiyorlar mikrop kapar diye. Çevremden duyduğum bu söylem Sizce doğrumu acaba doktorlardan rica edip okusak mı?

  1. Siz gönlünüzü ferah tutun ve çocuğunuz için dua edin. İnşaallah çocuğunuzu kucağınıza alınca ezan okursunuz. Burada zaruri bir durum var. Ezan okuyunca daha hız gelişeceği beklene bilir. Bu Mevla’nın bir rahmetidir. Ancak böyle bir beklentinin içine girmek yanlış olacaktır.

   1. Bugün 44 gün oldu hastanede hala çıkmadı. Rabbim’e bugünlerimiz için şükürler olsun tabi ki. Ama ilk bebeğim erken doğdu solunum desteği verdiler 25. Gün düzeldi ama solunumu düzeldi derken enfeksiyon kaptı başında su toplamaya başladı ve yaklaşık 2 hafta önce bir ameliyat geçirdi şuanda durumunun düzelmesini bekliyoruz dua ile inşallah. Beyinde bir organ varmış o tıkalı olduğu için su oradan geçmiyor ve kafasında ödem sonucu kafası büyümeye başlıyor. Bazı bebeklerde zamanla o tıkalı yerler açılıyormuş. İnşallah açılır çok dua ediyoruz Rabbim çok büyük mucizelere kadir inşallah bize de mucizesinin gösterecek inanıyoruz elhamdülillah. Eğer o tıkalı yerler açılmazsada şant denilen bir alet takacaklar başına. İnşallah ona gerek kalmadan açılır o tıkalı yerler. Herkesten dua istiyorum Allah rızası için sizde dua eder misiniz? Ve bana önereceğiniz bir dua ,zikir vs. var mi?

   2. Size anne duasını öneriyoruz samimiyetle dua edin inşaallah çocuklarınız şifaya kavuşur. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

   3. Selamun aleykum kocam bir çocuğum oldu ezan okundu kulağına ama kamet okunmadı sonra kulağına 3 kere ismiyle hitap ettik bu durumda tekrar yapmam gerekiyor mu cevabınız için şimdiden tsk

   4. sadece ezan okumanız güzel olur. Yüce Mevla’mız hayırlı bir ömür nasip eylesin

   5. Allah acil şifalar ihsan eylesin. Çok üzüldüm. En kısa zamanda kucağınıza Alın inşallah.

   6. Hayirli günler. . Allâh tez zamanda şifasını versin inşallah sağlıkla kucaklayın tez zamanda bebeginizi, analı babalı sağlıklı güzel amelli büyütmeyi nasip etsin yüce Allâh..canimizdan can onlar..

 28. Benim bebeğim şu an 3.5 aylık kapın babam kulağına doğduğunda rabia demiş bizden habersiz ama adı ömür babası tekrar kulağına ezan okusa bı mahsuru var mı şu anda teşekkürler bir de öbür dünyada rabia diye mi cağırılcak.

  1. Öbür dünyada insanlar dünyada bilinmekte olan adları ile çağrılmaktadır. Çocuğun babası tekrar kulağına ezan okuyarak Ömür ismini kulağına söyleye bilir.

 29. Yakında ablam doğum yaptı ismini verdik. Ama ezan okunmadı kulağına. Teyzesinin ezan okuması kulağına caiz midir? ailede ezan okuyabilen veya kuran okuyabilen kimse (erkek) yoksa bu durumda ne yapılmalı? kadının bunu yapması hoş görülmüş mu?

  1. Bir erkeğin okuması gerekmektedir. Hiç bir erkek yoksa en yakın cami imamından bunu isteyebilirsiniz.

 30. Selaminaleykum hocam iinşallah benim bir ay sonra bir oğlum olacak onun kulağına ne okumam gerekiyor açıkca yazarsanız teşekkür ederim.

  1. Evet okuyabilir, fakat bir aile büyüğünün okuması daha uygun olacaktır. Yüce Mevla’mız kendine ve ailesine hayırlı bir evlat olmasını nasip eylesin.

 31. Yetişkin bir insan kimlikte ismini değiştirse, örneğin ismi Hatice, kimliğinde Beren yazdırsa, değiştirme nedeni ise Hatice ismi ağır gelmiş olabilir ve yüzü hiç gülmemiş, hastalıklar (büyü,sihir) devamlı yapılıyor. Kimliğinde Beren yazıldıktan sonra kulağına ezan okutulabilirmi ve hangi ismi dinen geçerlidir?

 32. Hocam size bir şey sormak istiyorum benim bir Arkadaşım var kendisinin bir bebeği var iki aylık oldu fakat bebeğin kulana ezan okunmadı şimdi okunsa geç kalmamıştır mı yani okuna bilinir mi daha.

 33. Merhaba hocam benim bebeğim 23 günlük daha kulağına ezan okumadıķ annesi olarak ben okuya biliyormuyum caiz mi?

 34. Benim kızımın ezanını ada diye verdik ama biz nüfus kağıdına pelin yazdırdık ve pelin diyoruz kızımın gerçek adı nedir?

  1. Sorunuz herkesin soracağı bir soru olduğundan dolayı sorunuzu ve cevabını konu içerisine ekledik. Cevabınızı konu içerisinde okuyabilirsiniz.

 35. Benim bebeğime doğduğu gün kulağına ismi eylül olarak okutuldu. ama ben meryem eylül olarak okutulmasını istiyordum. kısmet olmadı.şuan 4 günlük. tekrar ismini meryem eylul olarak okutabilmemiz mümkün mu? Teşekkürler.

 36. Hocam benim 11 aylık bir kızım war kulağına ezan okunmadi ne yapmalıyım simdi okutsam nasıl olur

  1. Sünnet yeni doğan bebek içindir. Fakat bu amelden geri kalmak istemiyorsanız, tabi ki şimdide okuyabilirsiniz.

  2. Teşekkür ederim hocam peki kızım ezan okunmadığı için mi ismi söylediğinde bakmıyor.

 37. s.a hocam benim sorum şu çocuğun sağ kulağına ezan sol kulağına kamet getirdik peki 3 defa ismi hangi kulağına söyleyeceğiz.

  1. Önce sağ kulağına sora sol kulağına ve sonra sağ kulağına bir kez daha söylemelisiniz.

 38. merhabalar benim bir sorum olucaktı.bir arkadaşımın kuzeninin bebeğinin kulağına ELİF ADA diye okunmuş ezan ile… ama ailesi nüfus kayıtlarına sadece ADA yazdırmış,hayatı boyunca ADA diye seslenecek…o zaman bu kişi ahirette ADA diyemi ELİF ADA diye mi çağırılacak…????

  benim en çok merak ettiğim ezan sırasında bebeğin kulağına bu dünyada resmi olarak bir daha HİÇ kullanmayacak olsa da o bir kere ezanla söylenmiş dini ismin ahirete etkisi oluyor mu…???
  böyle bir durum var mı gerçekten????
  özellikle kıyamet günü çağrılırken bu kişi hangi adı ile çağrılacak??
  kulağına ezanla sadece bir kere resmiyeti olmadan söylenen isimle mi yoksa kimliğinde geçen isimle mi çağrılacak???

  1. Kulağına isim söylemek sünnettir. Fakat örnekte verdiğiniz kimse Ada olarak çağrılacaktır. Ahirette hiç bir kul bilmediği bir ismi ile çağrılmayacaktır. Bu söylediklerinizin çoğu halk arasında dolaşan bilgiler. Yüce Mevla’mız kulunu bilmediği bir isim ile neden çağırsın. Özetle, bu konuda gönlünüz rahat olsun.

   1. Cevap ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim….bir sorum daha olucaktı..çocuğa nüfus cüzdanında ADA ismini yazdırsalarda sebebi çift isim problem oluyor okulda,herkes iki ismi bir söylemiyor,beğendiğini söylüyor diye..ama annesi,babası,dedeleri,nineleri elif dese ahirette dini isimle çağrılsın diye çocuk elif diye ismi olduğunu bilse o zaman durum nasıl olur…yani kişinin ahirette ELif ADA diye çağrılması için resmi olarak nüfus kağıdına yazdırıp,hep elif ismininde kullanılması mı gerekli…yakın çevresi nüfus cüzdanında yazmasa da elif ismini söylemesi kişinin bilmesi onu ahirette elif ismiyle çağrılması için yeterli olur mu???

   2. Değerli ziyaretçimiz kimlikte ne yazdığı veya bazı kimselerin hangi isimle bildikleri önemli değil. Önemli olan o kimsenin hangi ismi benimsediği ve insanların o kişiye hangi isimle seslendiğidir.

 39. Peki isim okunmalı falan diyorlar bebeğin ismini kulağına iste örnek soyliyim mesela 3 kere falan okunurmu. Bilgiler için teşekkürler

 40. yeni doğan bir bebeğe sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okunur peki sorum şu olucak kamet ve ezan okunmaz ise çocuk ben hangi din üzerine doğdum diye düşünürmüş bu doğrumu bana ivedi bir cvp. yazarmısınız rica etsem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu