Çocuk

Yeni Doğan Bebeğe Yedirilecek İlk Yiyecek Nedir?

Yeni doğan bebeğe yedirilecek ilk yiyecek nedir? Konusunda şöyle kısa bir açıklama yapabiliriz.

Dünyaya yeni gelmiş teşrifiyle gönlümüzü huzur doldurmuş değerli çocuklarımıza doğduktan sonra tatlı bir şey çiğneyerek ağzına vermek veya dudağına sürmek Sünnet-i seniye’dir. Yani bu usul peygamber efendimizin yaptığı bir harekettir.

Tabi bu noktada yeni doğan bir bebekten bahsedince annelerimizden bahsetmemek olmaz. Doğum Yapan Kadının Günahları Silinir mi? başlıklı konuda annelerimiz hakkında bir bilgiye de yer verdik. Şimdi konumuz olan yeni doğan bebeğe yedirilecek yiyecekler hakkında bilgiler vermeye devam edelim.

Bebeğe Yedirilecek İlk Yiyecek Hakkında Tavsiye Edilen Yiyecekler

Bunu güzel hareketin çevremiz de buluna dini bütün salih bir kimsenin yapması ise daha uygundur. Kuru üzüm ve şeker gibi tatlılarla yapılabilirse de kuru hurma ile yapmak daha faziletlidir. Zira Efendimiz yeni doğan bebeğe hurma vermeyi tercih etmiştir.

Bir rivayette Hazret-i Ayşe (ra) Validemiz şöyle rivayet etmektedir: “Yeni doğan çocuklar Resulullah’a ( s.a.v) getirilirdi. O da bunlara mübarek olmaları için dua eder ve ağzında yumuşattığı hurmanın suyunu çocuğun ağzına sıkardı.” (Müslim: 2147)

Bu rivayetten de anlaşıldığı üzere Peygamber Efendimiz, Bebeğe yedirilecek ilk yiyecek konusuna dikkat etmektedir ve bunun çocuğun annesinin sütünden başka bir şey olmasını dilemektedir. Zira çeşitli rivayetler, Peygamber Efendimizin bu özeninin sadece kendi torunları için göstermediğini bir prensip olarak yani sünneti olarak bütün Müslüman çocuklarına uyguladığını anlamaktayız.

Bizimde yapmamız gereken en doğru şey tabi ki Efendimizin sünnetine uymak olacaktır. Fakat tabi ki buda bir imkan meselesidir ve farz değildir. Aileler eğer böyle bir imkan olursa bu güzel sünneti icra edebilirler.

Sitemizde yer alan Yeni Doğan Çocuğun Kulağına Ezan ve Kamet Okumak Gerekir mi? başlıklı konulardan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu