İslam Alimi

Yeni Doğan Bebeğe Yedirilecek İlk Yiyecek Nedir?

Yeni doğan bebeğe yedirilecek ilk yiyecek nedir? Konusunda şöyle kısa bir açıklama yapabiliriz.

Dünyaya yeni gelmiş teşrifiyle gönlümüzü huzur doldurmuş değerli çocuklarımıza doğduktan sonra tatlı bir şey çiğneyerek ağzına vermek veya dudağına sürmek Sünnet-i seniye’dir. Yani bu usul peygamber efendimizin yaptığı bir harekettir. Bunu güzel hareketin çevremiz de buluna dini bütün salih bir kimsenin yapması ise daha uygundur. Kuru üzüm ve şeker gibi tatlılarla yapılabilirse de kuru hurma ile yapmak daha faziletlidir.Zira Efendimiz bu işlemde hurmayı tercih etmiştir.

Bir rivayette Hazret-i Ayşe (ra)Validemiz şöyle rivayet etmektedir: “Yeni doğan çocuklar Resulullah’a ( s.a.v) getirilirdi. O da bunlara mübarek olmaları için dua eder ve ağzında yumuşattığı hurmanın suyunu çocuğun ağzına sıkardı.” (Müslim: 2147)

Bu rivayetten de anlaşıldığı üzere Peygamber Efendimiz, yeni doğan bir çocuğun midesine ilk inen yiyeceğe dikkat etmektedir ve bunun çocuğun annesinin sütünden başka bir şey olmasını dilemektedir.Zira çeşitli rivayetler, Peygamber Efendimizin bu özeninin sadece kendi torunları için göstermediğini bir prensip olarak yani sünneti olarak bütün Müslüman çocuklarına uyguladığını anlamaktayız.

Bizimde yapmamız gereken en doğru şey tabi ki Efendimizin sünnetine uymak olacaktır.Fakat tabi ki buda bir imkan meselesidir ve farz değildir.Aileler eğer böyle bir imkan olursa bu güzel sünneti icra edebilirler.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emre dedi ki:

    İnşaallah bende çocuğum olunca bu konudan öğrendiklerimi uygulayacağım.

BİR YORUM YAZ