SorularınızYemin, Kefaret

Yeminimi Bozmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Konumuzun sorusu kısaca şu şekildedir. Yeminimi bozmak istiyorum ne yapmalıyım? Şimdi öncelikle ilgili soruya daha sonrasında cevabına yer verelim.

Soru: Yeminimi Bozmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Merhaba ben ettiğim yemini yapmak yerine kefaret vermek istiyorum ama yemin bozulmadan kefaret verilir mi?. Bir şeyi yapmak için yemin etmiştim. Bozulsun diye o şeyi kasdederek “yapmayacağım” dedim. Ama acaba emin değilim fakat o an kefareti düşünüyorsam bunu kefaret vermemeye şeklinde demiş olabilir miyim? Sadece ağzımdan”yapmayacağım” çıktı. Tabii o an hem o yemini hem de kefareti düşünüyordum. Bu şekilde yemini bozmak istedim ki kefaret verebileyim. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim.

Cevap: Yemini Bozmak İstemek Hoş Bir Şey Değildir, Ancak Mümkündür

Değerli ziyaretçimiz, öncelikle şunu belirtelim ki Müslüman bir kimse için söz çok önemlidir. Tabiri caizse söz Müslümanın senedidir. Bu nedenle söz ve yemin konusunda dikkatli olmalıyız. Bir konuya yemin etmeden önce iyice düşünmeliyiz. Zira yeminle verilen söz aslında etrafımızda ki insanlara değil Yüce Mevla’mıza vermekteyiz. Bakın Yüce Mevla’mız bu konuda Kuranı kerimde ne buyurmuş.

Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük gazaba sebep olan bir şeydir.

Saff, 2-3

Ayeti kerimden anladığımız üzere gazaba uğramamak için tutamayacağımız sözler vermemeli ve yemin etmemeliyiz.

Yemini Bozmak İçin Ne Yapmamız Gerekir?

Tekrar etmekte fayda vardır. Herhangi bir şeye yemin ettiniz ve daha sonra bu yemini tutamayacağınıza karar verdiniz. Bu durumda yemininiz bozulmaktadır. Yemini söz ile ettiğiniz gibi söz ile bozabilirsiniz. Dolayısı ile bu konu soruda ki kadar karmaşık değildir. Asıl konu yemini bozmanın uygun bir tutum olmadığıdır.

Özetle, yemininizi söz ilede olsa bozduğunuz taktirde yemin kefareti ödemelisiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi Yemini bozmanın kefareti nedir? Başlıklı konuda bulabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu