Yemin, Kefaret

Yeminimi Bir Kaç Defa Bozdum Bu Durumda Kefareti Artar mı?

Ben birden fazla Yeminimi Bozdum. Bu yeminlerin bir tanesi yerine getirdim lakin daha bitmedi ama bir daha bozdun (bir kez kefareti yerine getirdim) kefareti artar mı?

Değerli ziyaretçimiz bir yemini bozdunuz ve kefaretini ödediniz. Bundan sonra aynı yemini bir daha yapar ve bir daha bozarsanız bu durumda yemininizin. Bununla birlikte bilmelisiniz ki Bir Müslümanın gereksiz yere yemin etmesi veya Yemin etmeye bir alışkanlık haline getirmesi caiz değildir.

Bu çok kötü bir alışkanlıktır. Yeminler ancak zor durumda kalındığında veya çok gerekli olduğu durumlarda yapılmalıdır. Bir Müslümanın her işinin olduğu gibi her sözünün de ciddi bir önemi vardır. Bu nedenle sarf edilen sözler veya verilen sözler girişi güzel verilmemeli düşünülmeden hareket veya söz edilmemelidir Yüce mevlamız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selamun aleyküm, ben eşimin zorlamasıyla istemeden, içimden gelmeyerek, ‘kilo aldıran ekmek tatlı benzeri şeyleri yemeyeceğim’ diye yemin ediyorum dedim ama dün börek ve çikolata yedim, maddi gücüm fazla yok, bir kaç defa farklı zamanlarda bu şeyleri yememden dolayı her yediğim sefer için ayrı ayrı 3 er gün mü oruç tutmalıyım yoksa bir seferde 3 gün yeterli mi? Orucu tuttuktan sonra bu yemin üstümden düşüyor mu?
    Allah razı olsun

    1. bir kere 3 gün tutmalısınız ve evet bu yemin üzerinizden düşer. Ancak yanlış anlamadıysak eşiniz kilonuzdan şikayetçi. Size tavsiyemiz eşinizin bu isteğine dikkat etmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu