Yemini Yerine Getirmemenin Günahı ve Kefareti Nedir?

Yemini yerine getirmemenin günahı nedir, yemin kefareti nedir, nasıl yerine getirilir?

cevapDeğerli Ziyaretçimiz; Mubah bir işi yapmak ya da yapmamak üzere yemin etmek mubah olmakla beraber, yemini alışkanlık durumuna getirmek asla doğru olmaz. Nitekim Allah Teâlâ Hazretleri şöyle buyurmaktadır:  “Yemin edip duran aşağılık kişiye sakın boyun eğme.” (Kalem, 68/10) buyurarak yerli yersiz yemin edenleri kınamıştır.

Kuran’da, verilen sözün yerine getirilmesi hakkında şöyle buyrulur: “Yeminlerinizi koruyunuz.” (Mâide, 5/89), “Allah adına yaptığınız ahitleri yerine getirin. Allah’ı kendinize kefil kılarak pekiştirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın! Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızı bilir.” (Nahl, 16/91) buyurulur.

Bu nedenle, bir Müslüman kişinin mümkün olduğu karar yemin etmemesi gerekir. Her ne durumda olursa olsun yeminlerini bozan kimselerin yemin kefareti ödemeleri gerekmektedir.

 Yemin kefareti on tane yoksula birer fitre (fıtır sadakası) parası ya da bir yoksula on ayrı günde her gün birer fitre para vermek ya da on yoksulu sabah akşam olmak üzere doyurmak ve ya giydirmektir. Buna durumu olmayan kişilerin ise, ara vermeksizin üç gün boyunca oruç tutmaları gerekmektedir. Bu kefaret Kur’an-ı Kerim’de bildirilmiştir (Mâide, 5/89).

Ancak bir farz ya da vacibi terk etmek ve ya haramı işlemek maksadıyla yemin edilmişse, bu yemininin bozulması ve kefaret verilmesi gerekmektedir. Nitekim bu şekildeki yeminin gereği yerine getirilirse günaha girilmemiş.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 35 YORUM
 1. Enes dedi ki:

  Ben bu işi bugün yapacağım diye yemin ettim fakat geceleyin uykum geldiğinden o işi yapamadım bunun vebali nedir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Vebali yoktur ancak sözünüzü tutmamış olursunuz. Buda bir Müslüman için küçümsenecek bir şey değildir. Verdiğimiz sözleri tutmalıyız.

 2. Ahmet yıldırım dedi ki:

  Yapmak istemediğim birşey için yemin ettim ve yeminimi bozdum bunun kefaretini nasıl öderim?

 3. Erhan dedi ki:

  Selamun aleyküm
  Hocam ben sevdiğim bir kıza kuran elimi basarak Allah şahit seninle ewlncem ailen vermesede die yemin ettim fakat ailesi bana kızı vermiyor kızda bana hocam kaçmıyor yani ben yemini bozmadım fakat kız beni istemiyor ne yapamam gerek ben çok kötü oldum hocam sevdiğim için kuran üzerine yemin ettim ama kız beni ailesinden dolayı istemiyor vermicekleri için ettiğim yemini bem bozmuş oluyormuşum yada günah işledimmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda yapabileceğiniz bir şey yok her şeyin hayırlısını isteyin. Yüce Mevlamız yardımcınız olsun.

 4. Özqür Aydemir dedi ki:

  Ben camide yemin etim dedim diyet yapacağım diye eğer yapmazsam en sevdiğim ölsün dedim ondan sonra diyeti uyguladım sonra dedim ki yeter daha bunun kaferti varmıdir birşey olurmu kaç gün oruç tutmam lazım

  1. islamalimi dedi ki:

   Camiye yemin edilmez dolayısı ile bu söz bir yemin sayılmamaktadır.

 5. Dijan dedi ki:

  Ben bir şeye yemin ettim ve bozdum ve çok pişman oldum tekrardan bir daha yapmayacağıma yemin ettim bu arada 15 yasımdayım bizim bir çiftlerimiz var ve çiftligimizde çalışan bir aile var biraz yoksul ve onların 4 kızı var ama biri küçük 3 üne birer kıyafet vermek istiyorum ve 3üne bir gündemi vericem ve herbirine kaçar kıyafet vermek gerekir

 6. Mustafa dedi ki:

  Tövbe dedim Allah’ım ağızıma hata keliye aldıgım için ve şeytana uydugum beni affeyle dua ettim.

BİR YORUM YAZ