Akaid

Yemini Yerine Getirmemenin Günahı ve Kefareti Nedir?

Yemini yerine getirmemenin günahı nedir, yemin kefareti nedir, nasıl yerine getirilir?

cevapDeğerli Ziyaretçimiz; Mubah bir işi yapmak ya da yapmamak üzere yemin etmek mubah olmakla beraber, yemini alışkanlık durumuna getirmek asla doğru olmaz. Nitekim Allah Teâlâ Hazretleri şöyle buyurmaktadır:  “Yemin edip duran aşağılık kişiye sakın boyun eğme.” (Kalem, 68/10) buyurarak yerli yersiz yemin edenleri kınamıştır.

Kuran’da, verilen sözün yerine getirilmesi hakkında şöyle buyrulur: “Yeminlerinizi koruyunuz.” (Mâide, 5/89), “Allah adına yaptığınız ahitleri yerine getirin. Allah’ı kendinize kefil kılarak pekiştirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın! Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızı bilir.” (Nahl, 16/91) buyurulur.

Bu nedenle, bir Müslüman kişinin mümkün olduğu karar yemin etmemesi gerekir. Her ne durumda olursa olsun yeminlerini bozan kimselerin yemin kefareti ödemeleri gerekmektedir.

 Yemin kefareti on tane yoksula birer fitre (fıtır sadakası) parası ya da bir yoksula on ayrı günde her gün birer fitre para vermek ya da on yoksulu sabah akşam olmak üzere doyurmak ve ya giydirmektir. Buna durumu olmayan kişilerin ise, ara vermeksizin üç gün boyunca oruç tutmaları gerekmektedir. Bu kefaret Kur’an-ı Kerim’de bildirilmiştir (Mâide, 5/89).

Ancak bir farz ya da vacibi terk etmek ve ya haramı işlemek maksadıyla yemin edilmişse, bu yemininin bozulması ve kefaret verilmesi gerekmektedir. Nitekim bu şekildeki yeminin gereği yerine getirilirse günaha girilmemiş.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Selamün aleyküm hocam hayatımda iki kere aynı hataya düştüm birincisi sigarayı bırakacağıma kurana el bastım birsüre içmedim ama bırakamadım ikincisi ise bi olay için allah şahit dedim yerine getiremedim kefareti nedir ne yapmam gerekir

  1. Aleyküm Selam, değerli ziyaretçimiz biz kullar aciziz zaman zaman hata yapabiliyoruz. Bu noktada önemli olan samimiyet ile pişman olacak bir inanca sahip olmaktır. Konu içerisinde kefaretinizi nasıl yerine getirmeniz gerektiği yazmaktadır.

 2. Ben çok öfkeliyken manevi ablama vallahi billahi ben o arabaya binmeyeceğim dedim ve gittim ama yarım saat sonra gelip beni aldılar mecbur binmek zorunda kaldım haliyle yeminimi yerine getiremedim ne yapmalıyım?

 3. Ben bu işi bugün yapacağım diye yemin ettim fakat geceleyin uykum geldiğinden o işi yapamadım bunun vebali nedir?

  1. Vebali yoktur ancak sözünüzü tutmamış olursunuz. Buda bir Müslüman için küçümsenecek bir şey değildir. Verdiğimiz sözleri tutmalıyız.

 4. Yapmak istemediğim birşey için yemin ettim ve yeminimi bozdum bunun kefaretini nasıl öderim?

 5. Selamun aleyküm
  Hocam ben sevdiğim bir kıza kuran elimi basarak Allah şahit seninle ewlncem ailen vermesede die yemin ettim fakat ailesi bana kızı vermiyor kızda bana hocam kaçmıyor yani ben yemini bozmadım fakat kız beni istemiyor ne yapamam gerek ben çok kötü oldum hocam sevdiğim için kuran üzerine yemin ettim ama kız beni ailesinden dolayı istemiyor vermicekleri için ettiğim yemini bem bozmuş oluyormuşum yada günah işledimmi

  1. Bu durumda yapabileceğiniz bir şey yok her şeyin hayırlısını isteyin. Yüce Mevlamız yardımcınız olsun.

 6. Ben camide yemin etim dedim diyet yapacağım diye eğer yapmazsam en sevdiğim ölsün dedim ondan sonra diyeti uyguladım sonra dedim ki yeter daha bunun kaferti varmıdir birşey olurmu kaç gün oruç tutmam lazım

 7. Ben bir şeye yemin ettim ve bozdum ve çok pişman oldum tekrardan bir daha yapmayacağıma yemin ettim bu arada 15 yasımdayım bizim bir çiftlerimiz var ve çiftligimizde çalışan bir aile var biraz yoksul ve onların 4 kızı var ama biri küçük 3 üne birer kıyafet vermek istiyorum ve 3üne bir gündemi vericem ve herbirine kaçar kıyafet vermek gerekir

 8. Tövbe dedim Allah’ım ağızıma hata keliye aldıgım için ve şeytana uydugum beni affeyle dua ettim.

 9. Hayırlı günler. Ben sevdiğim kişiye sana kavuşmak nasip olmasın diye yalan üzerine bi yemin ettim çaresizdim günahımı biliyorum ve şuan daha da çaresizim cünkü asla kavuşamıcağımızı düşünüyorum ayrıyız zaten yalanımda ortaya çıktı büyük yeminim gerçekleşti ve ALLAH’A karşı mahcubum affetmesini istiyorum sizce kefaletimi verdikten sonra yeminim bozulurmu gerçekten yada napmam gerek bilmiyorum ama ben o kişiye mecburum vazgeçemem çaresizim işte yardım edin.

  1. Neden ona mecbursun kardeşim cinsiyetin ne bilmiyorum yemin etmek ALLAH üzerine edilipte tutulmayan yeminlerin vebali ağırdır ALLAH c.c. buyurmuştur benim adıma konuşanlar yemini edip tutmayanlara cehhenem haktır ayrılmanız üzerine etmisen kardeşim tövbe et bir daha bunu yapmayacağına kendini ikna edip kendi kendine söz ver keffaret öde tabiki seven sevdiğini ALLAH için severse sevilende ALLAH için seveni severse ne seven kör olur ne sevilen nankör kardeşim bu yüzden ağzımızdan gerektiği kadar kelime çıkmalı dikkatli konuşmalıyız . seven sevdiğine yalan konuşmaz buda önemli bir detay Mecburriyet nedenenin nedir kardeşim ne mecburiyetin olabilir ?….

 10. Ya bende erkek arkadaşımla kavaga etmiştim Allaha söz verdim birdaha onunla bi araya gelmicem diye ondan uzak duracağım diye durmazsam beni helak et diye söz verdim ama sevdiğim insandanda uzak duramıyorm ne yapmam gerekli :(((

 11. Ben birine Allah Carpsin beni birdaha seni arar sorarsam dedim bir kızgınlıkla şimdi ödüm kopuyor Allah çarpcak diye Nasıl yapacağım söyler misiniz bununda kefareti var mı?

  1. Bu bir yemin değildir sadece bir sözdür ancak Müslümanın sözüde önemlidir ve bundan sorumludur. Yapmanız gereken tövbe etmek ve bir daha böyle sözler etmekten şiddetle kaçınmaktır.

 12. Eşim sürekli yemin ediyo şunu yapacak diye bende inanıyorum sonra yeminini tutmuyo sizce vebali nedir tskler

 13. eşimle kavga ettik çok uzakta bende telefonda onun yeğenine dedim ki ona söyle vallahi onu terk ederim ama yeminimi yerine getiremiyorum çok pişmanım yeminimi yerine getiremedim onu terk edemiyorum nasıl bozabilirim bu yeminimi.

 14. Ben yemin ettim ama gerçekleştiremedim. 14 yaşındayım 10 fakire fitre parası verecek kadarda zengin değilim 3 gün oruç tutsam yeter mi? Birde bu 3 gün orucunu art arda mi tutmalıyım? Ben 1 hafta adak orucu tutacağım art arda mı tutmalıyım? Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

 15. Abi peki daha 14 yaşındaysak ve yemin esip sonra tekrar nevsimizin vermiş olduğu hataya düştüysek

 16. ben esimle kavga esnasinda yemin.edip kurana dokundum bu evi terkedip.gidecem diye ama 3 kizim var yapamadim para vercek durumum yok napmam gerekiyo cok ùzgùnùm

  1. Tövbe etmelisiniz Bunun yanı sıra yemin kefareti ödemeniz gerekmektedir ve asla böyle hatalara düşmemeye gayret göstermelisiniz..

 17. selamün aleyküm.ben çocuğumun ölüsünü göreyim ki diyen bir cümleyle yemin ettim.fakat yemini mi yerine getirmedim.bu durumda ne yapmam gerekiyor.lutfen yardımcı olun.cevabı burdan yazarak bildirin.mail den olmasın lütfen.

  1. Böyle bir yemin etmek caiz değildir ancak madem ettiniz yemin kefaretini ödemelisiniz.

 18. bir arkadaşım yalan söylüyor anlaşılıncada yemin ederim yapmadım falan diyor allah çarpsın filan diyor günahı ve cezası nedir

 19. Ben erkek arkadaşıma yemin ettm bundan sonra benm istediğim gibi olduktan snra beni ara yoksa ben aramcm o beni pişman olup aradıktan snra yeminin kefaretini vermek zorunda oluyomuyum ve günaha giriyomuyum ??

 20. Ben sevgilime bidaha sigara içsen senden ayrilirim dedim ama yeminimi bozmak istiyorum çünkü sevgilim cok sigara icmek istiyo napmam lazim

 21. Bi tartisma vardi bu tartisma bitsin namaz kilicam dedim yemin ettim ama kilmadim nasil oderim bu borcu

 22. Yemin ettim ama yerine getiremedim ne on kişiye fitre sadakasi verdim.ne de 3 oruç tuttum günahı allah tarafindan nasıl bir ceza alırım

  1. Kuran’da, verilen sözün yerine getirilmesi hakkında şöyle buyrulur: “Yeminlerinizi koruyunuz.” (Mâide, 5/89), “Allah adına yaptığınız ahitleri yerine getirin. Allah’ı kendinize kefil kılarak pekiştirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın! Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızı bilir.” (Nahl, 16/91) buyurulur.
   Bu nedenle, bir Müslüman kişinin mümkün olduğu karar yemin etmemesi gerekir. Her ne durumda olursa olsun yeminlerini bozan kimselerin yemin kefareti ödemeleri gerekmektedir.Konuyu okuyun lütfen.

 23. Selamın aleyküm ben yemin ettim ama malasef yeminimi bozdum 2 gun ard arda tuttum ama 3. Günü tutamadım
  2 gun tuttugum orucu ramazan borc oruclarim yerine sayabilirmiyim

  1. İki gün ramazan ayı orucunun yerine geçmez. Bir gün daha tutarak orucunuzu tamamlayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu