Yemin, Kefaret

Yemini Bozmanın Kefareti Nedir?

.

Kâinatta kul için hayatını tanzim etmek için inen İslam Kur’an ve nur Peygamberin Sünneti ile kul mutluluğunu ve aradığı dertlerine şifayı bulur. Zaten Âlemlerin Rabbi, Yüce Allah (c.c.) yarattığı her şeyi kulu için ve onun mutlu olması için yaratmıştır. İslam’ı kabul eden iman edende bu dinin kurallarına uymak zorundadır.

 Yeminin Bozan Kul Ne Yapmalıdır?

Yemin eden ve yeminin bozan kul ilk önce tövbe etmelidir, biliyorsunuz kulun her yanlış yaptığında kulun başvuracağı ilk kapı tövbe kapısıdır. Yemini bozduğu için bu kul “Yemin kefareti ödeyecektir” bunun ile kul her sözüne ve her hareketine dikkat etmesi gerektiği hatırlatılarak, belli bir bedel ile uyarıyor Yüce Allah (c.c.).

Bunun bedeli ise On fakiri sabah ve akşam olmak üzere iki öğün beslemek veya giydirmektir. Yemin kefareti yiyecek giyim olduğu gibi bunun yerine o fakirin en çok ihtiyacı olan ne ise verilir. Yalnız hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorunda. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

Eğer bunu yapmaya kulun gücü yok ise üç gün arka arkaya oruçta tutabilir yeminin bozan kul, dinimiz kolaylık dini zorluk dini değil, her şey kulun rahatlığı mutluluğu için. Üç gün arka arkaya tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutması gerekir. Kul kaç yemin bozmuş ise her yemini için bu kefaretleri her biri için uygulaması gerekir. İki yemin bozmuş ise yirmi (20) fakiri sabah akşam doyuracak veya altı (6) gün arka arkaya oruç tutacaktır. Ve artık bundan sonrada yemin etmeye ve yemin bozmamaya tövbe ederek yeminine sadık kalacak ve bunun önemini anlamış olacaktır kul. Böylelikle kul hem iç temizliği ile rahata huzura erecek ve bu sayece birkaç fakirde nasip ile rızkına kavuşacaktır. Selam ve dua ile.

Yemin Kefareti İçin Ne Kadar Ücret Vermeliyim?

Cevap: Yemin kefaretinin ücreti her sene değişmektedir. Bunu belirlerken o senenin fıtır sadakasının ücreti bilinmelidir. Örneğin 2016 yılında bu ücret 15 tl dir. Bu durumda 10 fakir için yemin kefareti için 150 tl verilmelidir. Bu ücret muhtaç sahibi 1 kişiye veya bir kaç kişiye bölüştürülebilinir.

Eşimin Ailesine Para Vermeyeceğim Diye Yemin Ettim

Eşimin ailesine para vermem diye yemin ettim şimdi onlara eşimin kardeşi verecekti ve biz onun yerine verdik yani kardeşine borç olarak yeminim bozulmuş olur mu?

Cevap: Belli ki er yada geç bu yeminle yüzleşeceksiniz. Ancak eşinizin para vermesi sizin yemininizi etkilemeyecektir. Yemininizin bozulması için kendi kazancından vermelisiniz.

Eşime İşe Gidersen 2 Gün Oruç Tutmayacağım Dedim

Eşim iftardan bir saat sonra yani saat 10 da işe gidiyor patronu da 2 gün erken geleceksin yani iftardan önce saat 7 de bende patronu haksızlık yapınca ve eşimde hakkını savunmayınca kabullenemedim ve eşimle tartışırken eğer gidersen gideceğin 2 gün oruç tutmayacağım ve vebali senin boynuna dedim. Eşim gidecek ve ben yemin ettiğim için çok pişmanım orucu mu tutmak istiyorum ama tutarsam yeminim bozulacak.

Cevap: Eğer sadece iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz bu bir yemin değildir ve oruçlarınızı tutmalısınız. Eğer gidersen yemin ederim iki gün oruç tutmayacağım veya vallahi iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz yine orucunuzu tutmalısınız. Farz bir ibadet olduğu için yemininizi bozmalı ve orucunuzu tutmalısınız. Ancak yemin ettiğiniz için Ramazan ayından sonra 3 gün yemin kefareti orucu tutmalısınız veya 10 fakiri doyurmalısınız. Zira yemininizi bozmuş olacaksınız.

Kefaret Orucuna Nası Niyet Edilmelidir?

Ben bir yemin ettim ve sanırım bozacağım herhangi bir gelirim yok öğrenciyim 3 gün oruç tutarsam kabul olur mu ve bu orucun niyeti nasıl olmalıdır ve bu oruç direk mi tutulmalıdır yada ondan 1 ay sonra tutabilir miyiz?

Cevap: Kefaret orucunu en kısa zaman içerisinde peş peşe olmak sureti ile 3 gün tutmalısınız. Niyetinizi ise şöyle yapmalısınız. “Niyet ettim bozmuş olduğum yeminimin kefareti için oruç tutmaya” Ya Rabbi sen beni af eyle ve orucumu kabul eyle. Değerli ziyaretçimiz unutmayın ki bir Müslüman tutamayacağı yeminler etmekten önemle sakınmalıdır.

Etiketler
.

398 Yorum

 1. Hayirli geceler ben oğlum arkadaşıyla sıkça kavga ediyordu yine birgün kavga ettiler ve sinirli bir anımda dedimki Allah sahitim olsun sizi azla bir araya getirmicem dedim yemini.i bozmadım ama oğlumda arkadaşıda arkadaşının anneside bu benim yeminime çok üzülüyorlar ama bir kere yemin ettim bozmayi düşünmüyorum ama olurda bozarsam nasil bir kefaret yapmalıyım tobe ettim ama bu yeminin bir kefareti vardir beni aydinlatirmisiniz rica ediyorum.

  1. Gereksiz yere bir yemin etmişsiniz. Eğer yemininizi bozarsanız kefareti konu içerisinde yazmaktadır.

 2. Hayatımda çok değerli bir insan beni kıldırdığı için Allah canimi alsın ki seninle bir daha muhatap olmayacam dedim şimdi özlüyorum pişmanım ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Öncelikle samimiyet ile tövbe etmelisiniz. Arkadaşlığınızda İslam dini kaidelerine dikkat etmelisiniz.

 3. ben yeminimi simdiye kadar 3000 defa bozdum 30 sene oruc tutmam mi gerekir?
  Hocam çok çaresizim neolur cevap yazın….

  1. Tövbe etmelisiniz ve bir defa kefaretini ödemelisiniz. Tabi bir daha aynı hatayı yapmamalısınız.

 4. Selamun aleykum hocam ben sigara içmemek üzere yemin ettim ama biraz zorlanıyorum bozmamın kefareti ne olacaktır.

 5. Ben genç yaşlardayken bilgisayar da oyun oynarken hep yemin ederim bu sefer kazanıcam derdim kaybederdim tekrar yemin ederdim sayısını bile bilmiyorum ne yapmalıyım? O yaşlarda yemini günahını kefareti bilmiyordum ama

 6. Sevdiğim insanla konuşurken bu konuştuklarımız aramızda kalcak kimseye anlatmıcaksan birşey daha söylemem ama ibabanın üzerine yemin et o zaman dedi bende ettim hayatımda ilk defa böyle bir yemin ettiim ve istemeyerek ettim içimden gelerek değil öylesine sırf söylesin diye şimdi bu yemin sayılır mı? Ben arkadaşıma konuştuğımuzu söylesem kefareti olur mu babama birşey olur mu? Lütfen yardımcı olun içimde rahat değil

 7. Ben bir yemin ettim ve sanırım bozacam herhangi bir gelirim yok öğrenciyim 3 gün oruç tutarsam kabul olur mu ve bu orucun niyeti nasıl olmalıdır ve bu oruç direk mi tutulmalıdır yada ondan 1 ay sonra tutabilir miyiz?

 8. Hayırlı bayramlar tanıdığım hep belini uğlattırıyordu ben de sinirlendim bir daha belini uğlamıcam diye yemin ettim ama çok sinirlendim ve önemli bi konu da değil şimdi tekrar belimi uğla diyor ve yeminim var diyorum ne yapmalıyım

 9. Ben 6 ay sigara içmiyeceğime yemin ettim ve söz verdim ama isteyerek değil ve yemini bozdum ne yapmam gerekiyor

 10. Ben sigara icmeyeceğime dair yemin ettim Kur’an’a el bastım ve bir daha sigara icersem annemin kemikleri sizlasin dedim bu yeminin kefareti nedir acaba

 11. Esim bana eğer şu partiye oy vermessen insallah öleyim dedi bende dedigi partiye vermedim ne yapmamız lazim bu bir yemin mi

 12. Ben namazlı niyazlı yemin ettim birdaha ağzıma alkol sürmicem diye ama 1 yıl sonra yemimi bozdum alkol aldım 🙁 içim acıyo kaç gün oruç tutmam gerek ne yapmam lazım fakir doyurcak gücüm yok 🙁

  1. Çokça tövbe etmelisiniz ve bir daha bu günaha düşmeyin içkiden uzak durun. İslam dininde içki kesinlikle haram olan bir şeydir. Üç gün arka arkaya oruç tutmalısınız tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutmaNIZ gerekir.

 13. Merhabalar ben 2017 yılında yeminimi bozdum.
  Yapılması gereken 10 fakiri doyurmam gerekiyormuş eğer durumum yoksa oruç tutmam gerekiyormuş yardımcı olabilir misiniz?

  Kefaretini yerine getireyim dedim ama herkes farklı birşey diyor 10 fakire 10 gün yemek yedirmek, 3 gün oruç tutmak veya 10 fakirin üstüne kıyafet almak vb şeyler bende 10 fakir bulamıyorum çevremde yok ne yapmam gerekiyor.

  Yemin kefaretini nasıl yerine getirebilirim.

  1. O zaman Üç gün arka arkaya oruç tutun tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutması gerekir. Konu içinde daha ayrıntılı yazdık lütfen inceleyiniz.

 14. Merhaba benim eşimin ablası doğum yapacaktı bende eğer benden habersiz hastaneye onları görmeye gidersen bende duyarım yemin ederim bosarimseni dedim ama sonra vicdanım rahat etmedi ben zorla götürdüm onu acaba nee. Yapmm gerek

 15. Merhaba, ben bilerek yemin ettim bulimia hastasıyım bilerek yediklerimi çıkarıyorum ve engel olamıyorum bir daha bunu yapmamak için yemin ederim bir daha kusmayacagım kusarsam cocugum olmasın diye yemin ettim ve kustum yine 😞 çok büyük bir vicdan azabı çekiyorum oruç tutamam çünkü şeker hastasıyım nolur cevap verin banada çok çaresiz kaldım napcam bu nasıl günah kefaret ödemem gerekiyor mu

  1. Yemin kefareti yiyecek giyim olduğu gibi bunun yerine o fakirin en çok ihtiyacı olan ne ise verilir. Yalnız hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorunda. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı