Yemini Bozmanın Kefareti Nedir?

Kâinatta kul için hayatını tanzim etmek için inen İslam Kur’an ve nur Peygamberin Sünneti ile kul mutluluğunu ve aradığı dertlerine şifayı bulur. Zaten Âlemlerin Rabbi, Yüce Allah (c.c.) yarattığı her şeyi kulu için ve onun mutlu olması için yaratmıştır. İslam’ı kabul eden iman edende bu dinin kurallarına uymak zorundadır.

 Yeminin Bozan Kul Ne Yapmalıdır?

Yemin eden ve yeminin bozan kul ilk önce tövbe etmelidir, biliyorsunuz kulun her yanlış yaptığında kulun başvuracağı ilk kapı tövbe kapısıdır. Yemini bozduğu için bu kul “Yemin kefareti ödeyecektir” bunun ile kul her sözüne ve her hareketine dikkat etmesi gerektiği hatırlatılarak, belli bir bedel ile uyarıyor Yüce Allah (c.c.).

Bunun bedeli ise On fakiri sabah ve akşam olmak üzere iki öğün beslemek veya giydirmektir. Yemin kefareti yiyecek giyim olduğu gibi bunun yerine o fakirin en çok ihtiyacı olan ne ise verilir. Yalnız hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorunda. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

Eğer bunu yapmaya kulun gücü yok ise üç gün arka arkaya oruçta tutabilir yeminin bozan kul, dinimiz kolaylık dini zorluk dini değil, her şey kulun rahatlığı mutluluğu için. Üç gün arka arkaya tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutması gerekir. Kul kaç yemin bozmuş ise her yemini için bu kefaretleri her biri için uygulaması gerekir. İki yemin bozmuş ise yirmi (20) fakiri sabah akşam doyuracak veya altı (6) gün arka arkaya oruç tutacaktır. Ve artık bundan sonrada yemin etmeye ve yemin bozmamaya tövbe ederek yeminine sadık kalacak ve bunun önemini anlamış olacaktır kul. Böylelikle kul hem iç temizliği ile rahata huzura erecek ve bu sayece birkaç fakirde nasip ile rızkına kavuşacaktır. Selam ve dua ile.

Yemin Kefareti İçin Ne Kadar Ücret Vermeliyim?

Cevap: Yemin kefaretinin ücreti her sene değişmektedir. Bunu belirlerken o senenin fıtır sadakasının ücreti bilinmelidir. Örneğin 2016 yılında bu ücret 15 tl dir. Bu durumda 10 fakir için yemin kefareti için 150 tl verilmelidir. Bu ücret muhtaç sahibi 1 kişiye veya bir kaç kişiye bölüştürülebilinir.

Eşimin Ailesine Para Vermeyeceğim Diye Yemin Ettim

Eşimin ailesine para vermem diye yemin ettim şimdi onlara eşimin kardeşi verecekti ve biz onun yerine verdik yani kardeşine borç olarak yeminim bozulmuş olur mu?

Cevap: Belli ki er yada geç bu yeminle yüzleşeceksiniz. Ancak eşinizin para vermesi sizin yemininizi etkilemeyecektir. Yemininizin bozulması için kendi kazancından vermelisiniz.

Eşime İşe Gidersen 2 Gün Oruç Tutmayacağım Dedim

Eşim iftardan bir saat sonra yani saat 10 da işe gidiyor patronu da 2 gün erken geleceksin yani iftardan önce saat 7 de bende patronu haksızlık yapınca ve eşimde hakkını savunmayınca kabullenemedim ve eşimle tartışırken eğer gidersen gideceğin 2 gün oruç tutmayacağım ve vebali senin boynuna dedim. Eşim gidecek ve ben yemin ettiğim için çok pişmanım orucu mu tutmak istiyorum ama tutarsam yeminim bozulacak.

Cevap: Eğer sadece iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz bu bir yemin değildir ve oruçlarınızı tutmalısınız. Eğer gidersen yemin ederim iki gün oruç tutmayacağım veya vallahi iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz yine orucunuzu tutmalısınız. Farz bir ibadet olduğu için yemininizi bozmalı ve orucunuzu tutmalısınız. Ancak yemin ettiğiniz için Ramazan ayından sonra 3 gün yemin kefareti orucu tutmalısınız veya 10 fakiri doyurmalısınız. Zira yemininizi bozmuş olacaksınız.

Kefaret Orucuna Nası Niyet Edilmelidir?

Ben bir yemin ettim ve sanırım bozacağım herhangi bir gelirim yok öğrenciyim 3 gün oruç tutarsam kabul olur mu ve bu orucun niyeti nasıl olmalıdır ve bu oruç direk mi tutulmalıdır yada ondan 1 ay sonra tutabilir miyiz?

Cevap: Kefaret orucunu en kısa zaman içerisinde peş peşe olmak sureti ile 3 gün tutmalısınız. Niyetinizi ise şöyle yapmalısınız. “Niyet ettim bozmuş olduğum yeminimin kefareti için oruç tutmaya” Ya Rabbi sen beni af eyle ve orucumu kabul eyle. Değerli ziyaretçimiz unutmayın ki bir Müslüman tutamayacağı yeminler etmekten önemle sakınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 375 YORUM
 1. aylin dedi ki:

  Esimin ailesi kotu seyler yasattigi icin gorusmuyoruz. Esime eger o eve gider 1 lokma yemek yersen senden bosanirim dedim. Ama vicdanim el vermedi ve ailesine gitmesine ses cikartmadim. Yemin etmis oluyor muyum etmissem de yemini bozdugum icin ne yapmaliyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin etmişsiniz yemin kefareti ödemelisiniz.Konu içerisinde detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

 2. Havva dedi ki:

  Merhaba bende 5 defa felan yemin ettim bi defada kurana bastım içim hiç rahat değil yardımcı olun lütfen

  1. islamalimi dedi ki:

   Ayrı ayrı kefaret vermeniz gerekmektedir.

 3. Ceyhun dedi ki:

  Bu bigi icin cok sagolun

 4. Zeynep dedi ki:

  Çoçuğumun yemini yerine ben onun adına kefaret ödüyerek bozabilirmiyim.

 5. Hasan dedi ki:

  Benim sevdigim bir Kiz var o da beni seviyor ama uzun sürelerdir sürekli kavga ediyoruz bende bir daha benim sözümden çıkarsan Allah şahidim olsun ki yüzüne bile bakmayacam ilişkimizi bitirecem dedim ama şuan pişmanım çünkü her ilişkide böyle kavgalar olur ne yaomam lazim yardımcı olur musunuz??

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuda yazdığımız gibi kefaret ödemelisiniz lütfen konuyu okuyun.

  2. Memet dedi ki:

   Yeminin kefareti neyi gerektiriyorsa ki tahminim 3 gün oructur 10 fakiriyi doyuramayacagina göre
   Tek hatan öfkene sahip çıkmıyorsun

 6. ayhan dedi ki:

  icki icmeyecegim diye Allaha yemin ederim ve icersem gozlerim gormez olsun dedim. ama yeminimi tutamadim. cok korkuyorum gozlerime bir sey olacak diye. tovbe edip kefaret verebilir miyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet çokca tövbe edin kefaret ödeyin ve içkiden uzak durun.

 7. Kader dedi ki:

  Babama bir erkeğe sarılmayacağıma dair yemin ettim ama bir erkek bana sarıldı fakat ben sarılmadım hiç keyfini de çıkarmadım hemen çekmeye çalıştım kendimi ne yapmalıyım

  1. Kader dedi ki:

   Yeminim bozulur mu

   1. Kader dedi ki:

    Babama söylemelimiyim

 8. Arzu dedi ki:

  Slm ben esime yemin ettim kurani kerimin üzerine seni aldatmayacagim diye ama bir anlik bosluguma denk geldi ve aldattim cok pismanim cok

 9. Selda sarica dedi ki:

  Annem bana sigarayı bırakmam icin buyuk yemin ettidi allahinizi klu olmayayım diye yemin ettim ama dayanamıyorum yeminimı bozarsa ne olur acaba

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelikle tövbe etmelisiniz.Sonra ise yemin kefareti ödemelisiniz.

 10. Eray dedi ki:

  Biriyle telfonda konusmicam diye yemin ettim ne yapmam lazım

 11. Ipek dedi ki:

  Merhaba ben defalarca kalbimde olan adam ı sevdiğim halde kendi üstüme gormek nasip olmasın kaderim de varsan yaşamak nasip olmasın bana dedim ve buna benzer 4 kez yemin bozdum yine yazdım nasıl yapacağım bilmiyorum ne kadar kefareti varsa oderim

 12. Cemile dedi ki:

  Ben birsey duydum. Yegenim söyledi. Yemin ederim kimseye söylemeyeceğim dedim. Konu da ablamdı. Onu söyledim. Ailevi bir mesele olduğu için.

 13. Ahmet dedi ki:

  Ben mobil üzerinden online bir oyun oynuyorum.Bir kaç kez oyuna para yatırdım keyifli oluyor oyun oynamak .Sonra yemin ettim para yatirmayacagim diye ama yatırmak istiyorum yaptırdığım zaman yeminim bozulurmu ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bozulur ve kefaret ödemeniz gerekir.

 14. Mustafa dedi ki:

  Hocam benim konu ile ilgili birşey söylemeyecek misiniz

 15. Eren dedi ki:

  Ben sigara içmeyeceğim diye Allah’a söz verdim dedim ve Kuran’a el bastım yemin kefareti mi ödemem gerekiyor ne yapmalıyım cevaplarınız için teşekkür ederim

  1. islamalimi dedi ki:

   istiğfar etmeli ve kefaret ödemelisiniz.

   1. Metin dedi ki:

    Selam bende Eren arkadas gibi sigara icmemek icin yemin ettim ve elimi kurana koyarak. Ama yeminimden vazgecmek istiyorum. Istigfar etmek ne demek ve kefalet bedeli nedir. Simdidden tesekkurler

    1. islamalimi dedi ki:

     Eğer yemininizi bozduysanız konu içerisinde yer aldığı gibi kefareti ödemelisiniz.

BİR YORUM YAZ