İslam Alimi

Yemini Bozmanın Kefareti Nedir?

Kâinatta kul için hayatını tanzim etmek için inen İslam Kur’an ve nur Peygamberin Sünneti ile kul mutluluğunu ve aradığı dertlerine şifayı bulur. Zaten Âlemlerin Rabbi, Yüce Allah (c.c.) yarattığı her şeyi kulu için ve onun mutlu olması için yaratmıştır. İslam’ı kabul eden iman edende bu dinin kurallarına uymak zorundadır.

 Yeminin Bozan Kul Ne Yapmalıdır?

Yemin eden ve yeminin bozan kul ilk önce tövbe etmelidir, biliyorsunuz kulun her yanlış yaptığında kulun başvuracağı ilk kapı tövbe kapısıdır. Yemini bozduğu için bu kul “Yemin kefareti ödeyecektir” bunun ile kul her sözüne ve her hareketine dikkat etmesi gerektiği hatırlatılarak, belli bir bedel ile uyarıyor Yüce Allah (c.c.).

Bunun bedeli ise On fakiri sabah ve akşam olmak üzere iki öğün beslemek veya giydirmektir. Yemin kefareti yiyecek giyim olduğu gibi bunun yerine o fakirin en çok ihtiyacı olan ne ise verilir. Yalnız hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorunda. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

Eğer bunu yapmaya kulun gücü yok ise üç gün arka arkaya oruçta tutabilir yeminin bozan kul, dinimiz kolaylık dini zorluk dini değil, her şey kulun rahatlığı mutluluğu için. Üç gün arka arkaya tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutması gerekir. Kul kaç yemin bozmuş ise her yemini için bu kefaretleri her biri için uygulaması gerekir. İki yemin bozmuş ise yirmi (20) fakiri sabah akşam doyuracak veya altı (6) gün arka arkaya oruç tutacaktır. Ve artık bundan sonrada yemin etmeye ve yemin bozmamaya tövbe ederek yeminine sadık kalacak ve bunun önemini anlamış olacaktır kul. Böylelikle kul hem iç temizliği ile rahata huzura erecek ve bu sayece birkaç fakirde nasip ile rızkına kavuşacaktır. Selam ve dua ile.

Yemin Kefareti İçin Ne Kadar Ücret Vermeliyim?

Cevap: Yemin kefaretinin ücreti her sene değişmektedir. Bunu belirlerken o senenin fıtır sadakasının ücreti bilinmelidir. Örneğin 2016 yılında bu ücret 15 tl dir. Bu durumda 10 fakir için yemin kefareti için 150 tl verilmelidir. Bu ücret muhtaç sahibi 1 kişiye veya bir kaç kişiye bölüştürülebilinir.

Eşimin Ailesine Para Vermeyeceğim Diye Yemin Ettim

Eşimin ailesine para vermem diye yemin ettim şimdi onlara eşimin kardeşi verecekti ve biz onun yerine verdik yani kardeşine borç olarak yeminim bozulmuş olur mu?

Cevap: Belli ki er yada geç bu yeminle yüzleşeceksiniz. Ancak eşinizin para vermesi sizin yemininizi etkilemeyecektir. Yemininizin bozulması için kendi kazancından vermelisiniz.

Eşime İşe Gidersen 2 Gün Oruç Tutmayacağım Dedim

Eşim iftardan bir saat sonra yani saat 10 da işe gidiyor patronu da 2 gün erken geleceksin yani iftardan önce saat 7 de bende patronu haksızlık yapınca ve eşimde hakkını savunmayınca kabullenemedim ve eşimle tartışırken eğer gidersen gideceğin 2 gün oruç tutmayacağım ve vebali senin boynuna dedim. Eşim gidecek ve ben yemin ettiğim için çok pişmanım orucu mu tutmak istiyorum ama tutarsam yeminim bozulacak.

Cevap: Eğer sadece iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz bu bir yemin değildir ve oruçlarınızı tutmalısınız. Eğer gidersen yemin ederim iki gün oruç tutmayacağım veya vallahi iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz yine orucunuzu tutmalısınız. Farz bir ibadet olduğu için yemininizi bozmalı ve orucunuzu tutmalısınız. Ancak yemin ettiğiniz için Ramazan ayından sonra 3 gün yemin kefareti orucu tutmalısınız veya 10 fakiri doyurmalısınız. Zira yemininizi bozmuş olacaksınız.

Kefaret Orucuna Nası Niyet Edilmelidir?

Ben bir yemin ettim ve sanırım bozacağım herhangi bir gelirim yok öğrenciyim 3 gün oruç tutarsam kabul olur mu ve bu orucun niyeti nasıl olmalıdır ve bu oruç direk mi tutulmalıdır yada ondan 1 ay sonra tutabilir miyiz?

Cevap: Kefaret orucunu en kısa zaman içerisinde peş peşe olmak sureti ile 3 gün tutmalısınız. Niyetinizi ise şöyle yapmalısınız. “Niyet ettim bozmuş olduğum yeminimin kefareti için oruç tutmaya” Ya Rabbi sen beni af eyle ve orucumu kabul eyle. Değerli ziyaretçimiz unutmayın ki bir Müslüman tutamayacağı yeminler etmekten önemle sakınmalıdır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 418 YORUM
 1. Taha dedi ki:

  Yaptığım bir şeyi yapmadım diye ailemin üzerine isim gücüm rast gelmesin diye yemin ettim oruç tutarsamda yeminime kefaret olarak kabul olmasın dedim yeminimi nasıl bozabilirim nasıl tövbe edebilirim.

 2. Fatih dedi ki:

  Hocam yaşım küçük ve yeminimden 2 kez dondum fakat o anlarda sinirli olup olduğumu hatırlamıyorum doyuramam oruç ise doktorum yasakladı ben ne yapmalıyım bu durumda?

 3. Nisa Betül dedi ki:

  Abime konuştuğum bir kişinin olmadığını söylerek kuran a el bastım çünkü 3 haftadır konuşmuyorduk fakat yemini ettikten 3 gün sonra tekrar konuşmaya başladık yeminimi bozmuş olur muyum?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemininiz bozulmuş olmaz. Ancak nikahınız olmayan bir erkek ile görüşmenizin günah olduğu bir hakikattir.

 4. Gülsüm dedi ki:

  Annem sinirlendi ve bir daha telefon oynamacaksın diye yemin etti bu yemin midir ve tutmazsam günaha girer miyim

 5. Murat Ercan dedi ki:

  Ben yurtdışında yaşıyorum. Kefaret için türkiyede yaşayan 10 dargelirli aileye Danimarka fitre ücretimi yoksa Türkiyedeki geçerli olan fitre ücretinimi vermem lazım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer orada açıklanan ücret daha fazla ise oraya göre vermelisiniz. Eğer tam tersi ise Türkiye ye göre vermelisiniz.

 6. Melih dedi ki:

  Yaşım 13 ve yemin ettim ama nefsime hakim olamayarak bozdum. Fakiri doyuracak param yok ve oruç tutarsam ailem sorgular.
  Ne yapmam lazım

  1. islamalimi dedi ki:

   Aileniz sorgulayabilir ancak hak vereceklerdir. Oruç tutmalısınız.

   1. Filiz dedi ki:

    Selam hocam ben kuranı kerim üzerine elimi koydum ve yemin ettim Allah sahidim olsun bidaha asla felan kişiyle konusmayacagım konuşursam iki gözüm önüme aksın dedim yeminimi bozdum simdi gözlerimi kaybetmekten korkuyorum smdi neyapıcam hocam yardımcı olursanız sevinirim

 7. Mehmet dedi ki:

  Eğer bir insan örneğin sigara içiyorsa şöyle yemin eder bir daha sigara içersem müslüman değilim der be bozarsa müslüman olabilir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki Müslüman olabilir. Ancak tövbe etmelidir ve gereksiz sözlerden kaçınılmalıdır.

 8. Enes dedi ki:

  Orucu ramazanda tutuğumuzda, hem ramazan hemde kefalet ödemiş olurmuyuz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Ramazan ayında sadece farz olan ramazan orucunu tutmuş olursunuz.

 9. Elif dedi ki:

  Yemin ederim bu şeyi evime götürmem diye yemin ettim ablam cantama habersiz koymuş yeminim bozulmuş mudur

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda yemininiz bozulmaz çünkü siz bilerek götürmemiş sınız.

 10. ayşen dedi ki:

  Esimin kullandığı arabAya bin emek için yemin ettim.ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Kefaretini ödemelisiniz veya yemininizi tutmalısınız. Yemin eden siz olduğunuz için karar vermekte size düşmektedir.

 11. Betul dedi ki:

  Selam,
  Esim çocuğunun üzerine yemin etti sigara içmeyeceğine. Ve 3 gün sonra tekrar başladı. Ne yapmalıyız

  1. islamalimi dedi ki:

   Dinimizde çocuk üzerine yemin etmek yoktur. Ancak bu yanlış sözden dolayı tövbe etmelidir.

   1. Betul dedi ki:

    Evet anladim. kefaret vermemiz gereklimidir?

 12. Edip dedi ki:

  Sadece birdefa edilen Bir yemini kaç defa bozulur

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir defa edilen yemin bir defa bozulur.

 13. Nusya nusya dedi ki:

  Ben hamileyim ve eşime yaptığı bi hatayı tekrarlarsan çocuğumun üzerine yemin ederim ki seni affetmem dedim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Çocuk üzerine yemin edilmez bu bir yemin değildir. Yapmanız gereken namazdan sonra bu yanlış sözleriniz için yüce Mevlâmız dan af dinlemektir.

 14. Kubra dedi ki:

  Kefaretin 10 kişi doyurma bedelini hesaplayıp hepsini bir kuruma versek bu geçerli olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   O kuruma durumu belirtmelidir. Onlar bu konuda yardımcı olacaklardır.

 15. Aynur dedi ki:

  Hayirli geceler ben oğlum arkadaşıyla sıkça kavga ediyordu yine birgün kavga ettiler ve sinirli bir anımda dedimki Allah sahitim olsun sizi azla bir araya getirmicem dedim yemini.i bozmadım ama oğlumda arkadaşıda arkadaşının anneside bu benim yeminime çok üzülüyorlar ama bir kere yemin ettim bozmayi düşünmüyorum ama olurda bozarsam nasil bir kefaret yapmalıyım tobe ettim ama bu yeminin bir kefareti vardir beni aydinlatirmisiniz rica ediyorum.

  1. islamalimi dedi ki:

   Gereksiz yere bir yemin etmişsiniz. Eğer yemininizi bozarsanız kefareti konu içerisinde yazmaktadır.

   1. İrem dedi ki:

    Hocam 17 yaşındayım bir sinirle dedimki onu asla affetmiycem annemin üstüne yemin ederim allah sahidim olsun dedim yeminimin kefaleti nedir

 16. ayşe dedi ki:

  arkadaşıma yemin ederim sana bir daha mesaj yollamamak için dedim. sonrasında tekrar tekrar mesaj gönderdim. şimdi kararlı olarak tekrar yemin ettim yazmamak için. birinci sorum yemin kefareti ödemeli miyim? ikinci sorum o benim çok sevdiğim bir arkadaşımdı sırf o istediği için yemin ettim (benim ona yazı göndermemin uygun olmadığını düşündüğü için yemin et dedi).ben yemin ettiğim için hiç bir zaman o arkadaşıma yazı yazmamalı mıyım ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Herhalukarda kefaret ödemelisiniz.

 17. İsimsiz dedi ki:

  Bu yıl ki fıtır bedeli 19 lira yemin bedeli olarak 190 lira mı vericez yoksa iki öğün dediği için 380 lira mı vericez

 18. Ahmey dedi ki:

  Hayatımda çok değerli bir insan beni kıldırdığı için Allah canimi alsın ki seninle bir daha muhatap olmayacam dedim şimdi özlüyorum pişmanım ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelikle samimiyet ile tövbe etmelisiniz. Arkadaşlığınızda İslam dini kaidelerine dikkat etmelisiniz.

 19. Aslı dedi ki:

  Merhaba lar ben yemini mı bozdum 1 aileye erzak versem herseyini alsam bu şekilde kabul olur mu teşekkürler şimdiden

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuda yer aldığı şekilde ödemelisiniz.

 20. Berkant dedi ki:

  ben yeminimi simdiye kadar 3000 defa bozdum 30 sene oruc tutmam mi gerekir?
  Hocam çok çaresizim neolur cevap yazın….

  1. islamalimi dedi ki:

   Tövbe etmelisiniz ve bir defa kefaretini ödemelisiniz. Tabi bir daha aynı hatayı yapmamalısınız.

 21. Şeyma dedi ki:

  Selamun aleykum hocam ben sigara içmemek üzere yemin ettim ama biraz zorlanıyorum bozmamın kefareti ne olacaktır.

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefaretini ödemelisiniz.

 22. Mehmet dedi ki:

  Ben genç yaşlardayken bilgisayar da oyun oynarken hep yemin ederim bu sefer kazanıcam derdim kaybederdim tekrar yemin ederdim sayısını bile bilmiyorum ne yapmalıyım? O yaşlarda yemini günahını kefareti bilmiyordum ama

 23. Ayla dedi ki:

  Sevdiğim insanla konuşurken bu konuştuklarımız aramızda kalcak kimseye anlatmıcaksan birşey daha söylemem ama ibabanın üzerine yemin et o zaman dedi bende ettim hayatımda ilk defa böyle bir yemin ettiim ve istemeyerek ettim içimden gelerek değil öylesine sırf söylesin diye şimdi bu yemin sayılır mı? Ben arkadaşıma konuştuğımuzu söylesem kefareti olur mu babama birşey olur mu? Lütfen yardımcı olun içimde rahat değil

 24. Bilal dedi ki:

  Ben bir yemin ettim ve sanırım bozacam herhangi bir gelirim yok öğrenciyim 3 gün oruç tutarsam kabul olur mu ve bu orucun niyeti nasıl olmalıdır ve bu oruç direk mi tutulmalıdır yada ondan 1 ay sonra tutabilir miyiz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı konu içerisine eklenmiştir.

 25. Ayşenur dedi ki:

  Hayırlı bayramlar tanıdığım hep belini uğlattırıyordu ben de sinirlendim bir daha belini uğlamıcam diye yemin ettim ama çok sinirlendim ve önemli bi konu da değil şimdi tekrar belimi uğla diyor ve yeminim var diyorum ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Ya yapmamalısınız yada kefaretini ödemelisiniz.

 26. Anonim dedi ki:

  Ben 6 ay sigara içmiyeceğime yemin ettim ve söz verdim ama isteyerek değil ve yemini bozdum ne yapmam gerekiyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Kefaretini ödemeniz gerekmektedir.

 27. Naciye dedi ki:

  Ben sigara icmeyeceğime dair yemin ettim Kur’an’a el bastım ve bir daha sigara icersem annemin kemikleri sizlasin dedim bu yeminin kefareti nedir acaba

 28. Barış dedi ki:

  Esim bana eğer şu partiye oy vermessen insallah öleyim dedi bende dedigi partiye vermedim ne yapmamız lazim bu bir yemin mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir yemin değil duadır.

 29. Osman dedi ki:

  Benim sorum eşim cinsellikle yakınlık göstermedi. Bende icimden süresini kararlastirmadan söz verdim sana birdaha yaklaşamayacağım diye.esimin bundan haberi yok. Ama tekrar yakinlastik bunun bana kefareti varmıdır.

 30. Melek dedi ki:

  Ben namazlı niyazlı yemin ettim birdaha ağzıma alkol sürmicem diye ama 1 yıl sonra yemimi bozdum alkol aldım 🙁 içim acıyo kaç gün oruç tutmam gerek ne yapmam lazım fakir doyurcak gücüm yok 🙁

  1. islamalimi dedi ki:

   Çokça tövbe etmelisiniz ve bir daha bu günaha düşmeyin içkiden uzak durun. İslam dininde içki kesinlikle haram olan bir şeydir. Üç gün arka arkaya oruç tutmalısınız tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutmaNIZ gerekir.

  2. Burhan dedi ki:

   Yemin edip yerine getirmeyenler ahirette nasipsizdir. Tövbe edip yerine getiremediği her yemin için kefaretini yerine getiremezse cehenneme girer.

 31. Fisun dedi ki:

  Merhabalar ben 2017 yılında yeminimi bozdum.
  Yapılması gereken 10 fakiri doyurmam gerekiyormuş eğer durumum yoksa oruç tutmam gerekiyormuş yardımcı olabilir misiniz?

  Kefaretini yerine getireyim dedim ama herkes farklı birşey diyor 10 fakire 10 gün yemek yedirmek, 3 gün oruç tutmak veya 10 fakirin üstüne kıyafet almak vb şeyler bende 10 fakir bulamıyorum çevremde yok ne yapmam gerekiyor.

  Yemin kefaretini nasıl yerine getirebilirim.

  1. islamalimi dedi ki:

   O zaman Üç gün arka arkaya oruç tutun tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutması gerekir. Konu içinde daha ayrıntılı yazdık lütfen inceleyiniz.

 32. Aynur. dedi ki:

  Merhaba benim eşimin ablası doğum yapacaktı bende eğer benden habersiz hastaneye onları görmeye gidersen bende duyarım yemin ederim bosarimseni dedim ama sonra vicdanım rahat etmedi ben zorla götürdüm onu acaba nee. Yapmm gerek

  1. islamalimi dedi ki:

   Tövbe etmeli Kefaret ödemelisiniz.

 33. Melisa dedi ki:

  Merhaba, ben bilerek yemin ettim bulimia hastasıyım bilerek yediklerimi çıkarıyorum ve engel olamıyorum bir daha bunu yapmamak için yemin ederim bir daha kusmayacagım kusarsam cocugum olmasın diye yemin ettim ve kustum yine ? çok büyük bir vicdan azabı çekiyorum oruç tutamam çünkü şeker hastasıyım nolur cevap verin banada çok çaresiz kaldım napcam bu nasıl günah kefaret ödemem gerekiyor mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefareti yiyecek giyim olduğu gibi bunun yerine o fakirin en çok ihtiyacı olan ne ise verilir. Yalnız hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorunda. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

 34. aylin dedi ki:

  Esimin ailesi kotu seyler yasattigi icin gorusmuyoruz. Esime eger o eve gider 1 lokma yemek yersen senden bosanirim dedim. Ama vicdanim el vermedi ve ailesine gitmesine ses cikartmadim. Yemin etmis oluyor muyum etmissem de yemini bozdugum icin ne yapmaliyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin etmişsiniz yemin kefareti ödemelisiniz.Konu içerisinde detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

 35. Kezban dedi ki:

  Bn eşimle kavga ettik seninle bi yere gitmem dedim yemin ettim içimden eşim bilmiyor fakat geçenlerde komsuya beraber gitmek zorunda kaldık o bn onu gönderdim yemin ettiğim için yarım saat sonra bn arkasından komsula geçtim. Yemini mi bozmus oldum demi

 36. Havva dedi ki:

  Merhaba bende 5 defa felan yemin ettim bi defada kurana bastım içim hiç rahat değil yardımcı olun lütfen

  1. islamalimi dedi ki:

   Ayrı ayrı kefaret vermeniz gerekmektedir.

 37. Ceyhun dedi ki:

  Bu bigi icin cok sagolun

 38. Zeynep dedi ki:

  Çoçuğumun yemini yerine ben onun adına kefaret ödüyerek bozabilirmiyim.

 39. Hasan dedi ki:

  Benim sevdigim bir Kiz var o da beni seviyor ama uzun sürelerdir sürekli kavga ediyoruz bende bir daha benim sözümden çıkarsan Allah şahidim olsun ki yüzüne bile bakmayacam ilişkimizi bitirecem dedim ama şuan pişmanım çünkü her ilişkide böyle kavgalar olur ne yaomam lazim yardımcı olur musunuz??

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuda yazdığımız gibi kefaret ödemelisiniz lütfen konuyu okuyun.

  2. Memet dedi ki:

   Yeminin kefareti neyi gerektiriyorsa ki tahminim 3 gün oructur 10 fakiriyi doyuramayacagina göre
   Tek hatan öfkene sahip çıkmıyorsun

 40. ayhan dedi ki:

  icki icmeyecegim diye Allaha yemin ederim ve icersem gozlerim gormez olsun dedim. ama yeminimi tutamadim. cok korkuyorum gozlerime bir sey olacak diye. tovbe edip kefaret verebilir miyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet çokca tövbe edin kefaret ödeyin ve içkiden uzak durun.

 41. Kader dedi ki:

  Babama bir erkeğe sarılmayacağıma dair yemin ettim ama bir erkek bana sarıldı fakat ben sarılmadım hiç keyfini de çıkarmadım hemen çekmeye çalıştım kendimi ne yapmalıyım

  1. Kader dedi ki:

   Yeminim bozulur mu

   1. Kader dedi ki:

    Babama söylemelimiyim

 42. Arzu dedi ki:

  Slm ben esime yemin ettim kurani kerimin üzerine seni aldatmayacagim diye ama bir anlik bosluguma denk geldi ve aldattim cok pismanim cok

 43. Selda sarica dedi ki:

  Annem bana sigarayı bırakmam icin buyuk yemin ettidi allahinizi klu olmayayım diye yemin ettim ama dayanamıyorum yeminimı bozarsa ne olur acaba

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelikle tövbe etmelisiniz.Sonra ise yemin kefareti ödemelisiniz.

 44. Eray dedi ki:

  Biriyle telfonda konusmicam diye yemin ettim ne yapmam lazım

 45. Ipek dedi ki:

  Merhaba ben defalarca kalbimde olan adam ı sevdiğim halde kendi üstüme gormek nasip olmasın kaderim de varsan yaşamak nasip olmasın bana dedim ve buna benzer 4 kez yemin bozdum yine yazdım nasıl yapacağım bilmiyorum ne kadar kefareti varsa oderim

 46. Cemile dedi ki:

  Ben birsey duydum. Yegenim söyledi. Yemin ederim kimseye söylemeyeceğim dedim. Konu da ablamdı. Onu söyledim. Ailevi bir mesele olduğu için.

 47. Ahmet dedi ki:

  Ben mobil üzerinden online bir oyun oynuyorum.Bir kaç kez oyuna para yatırdım keyifli oluyor oyun oynamak .Sonra yemin ettim para yatirmayacagim diye ama yatırmak istiyorum yaptırdığım zaman yeminim bozulurmu ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bozulur ve kefaret ödemeniz gerekir.

 48. Mustafa dedi ki:

  Hocam benim konu ile ilgili birşey söylemeyecek misiniz

 49. Eren dedi ki:

  Ben sigara içmeyeceğim diye Allah’a söz verdim dedim ve Kuran’a el bastım yemin kefareti mi ödemem gerekiyor ne yapmalıyım cevaplarınız için teşekkür ederim

  1. islamalimi dedi ki:

   istiğfar etmeli ve kefaret ödemelisiniz.

   1. Metin dedi ki:

    Selam bende Eren arkadas gibi sigara icmemek icin yemin ettim ve elimi kurana koyarak. Ama yeminimden vazgecmek istiyorum. Istigfar etmek ne demek ve kefalet bedeli nedir. Simdidden tesekkurler

    1. islamalimi dedi ki:

     Eğer yemininizi bozduysanız konu içerisinde yer aldığı gibi kefareti ödemelisiniz.

 50. hilal dedi ki:

  yemin edip etmediğimi hatırlamıyorum ama sanırım yemin ettim ne yapmalıyım kefareti nedir

  1. islamalimi dedi ki:

   Cevabınız konu içerisindedir.

 51. Irem dedi ki:

  Annem uzerine yemin ettim erkek arkadasım la bi daha konuşmayacagıma ama konustum bunun vebali nedir

  1. islamalimi dedi ki:

   Tövbe etmeli ve yemin kefareti ödemelisiniz.

 52. Esra dedi ki:

  Eşime kizdigim bir konuda yemini yerine getirmeyecegimi bile bile sinirle yemin ettim.yani sadece ona göz dagi vermek icin yemin ettim.ne yapmam gerekir

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefareti ödemelisiniz.

 53. Irem dedi ki:

  Erkek arkadaşıma eğer seni affedersem Allah canımı alsın dedim. Ve bir süre sonra barıştık. Ne yapmalıyım ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Kefareti ödemelisiniz.

 54. ERKAN dedi ki:

  ALLAH ŞAHİDİM OLSU SİGARA İÇMİCEM DEDİM İÇTİM NE OLCAK

  1. islamalimi dedi ki:

   Kefaret ödemeniz gerekmektedir.

 55. oğuz dedi ki:

  Hocam iddaa oynamayacam diye Allah’ın üzerine yemin ettim ama tekrar dan oynad~m
  Hocam ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Çokça Tövbe etmeli ve yemin kefareti ödemelisiniz.

 56. İsimsiz dedi ki:

  Bende kurana el bastım bidaha sigara içmiçem diye allah peygamber kuran üstüne yemin ederim dedim sigara içersem ne yapmam lazım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemininizi bozarsanız hem günaha girersiniz hemde kefaret ödemelisiniz.

 57. SEVİNÇ dedi ki:

  Halam ile tartışma sonucunda evine bir daha gitmemeye yemin ettim bundan 1 sene önce ama kendisi iftar yemeğine çağırdı gitme durumunuda yapmam gereken nedir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Giderseniz yemin kefareti ödemelisiniz.

 58. Ramazan dedi ki:

  Iki gözüm önüme aksın, kuran çarpsın ki.. diye yemin ettim bu durumda ne yapmam gerekiyor ? Kefareti nedir ?

  1. islamalimi dedi ki:

   cevabınız konu içerisine eklenmiştir.

 59. Faruk dedi ki:

  Ben suçlu olduğum halde başka birine suçumu attım oda beni korumak için sucu üstüne aldı ve benim yüzümden hem zordurumda kaldı hemde işinden ayrıldı ve ben onun yanında ben yapmadım diye hemen hemen Herşeyin üstüne yemin ettim ne yapmalıyım neolur yardım edin. ( giderken de hakkını helal etti )

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefareti ödemelisiniz.

 60. Lale dedi ki:

  Kuzenim birdağa uyuşturucu kullanmıycam diye yiyeninin üzerine yemin etti bozdu ne yapması lazım

  1. islamalimi dedi ki:

   Yiyenin üzerine yapılan bir yemin yemin değildir bu tür sözler söylenmemelidir. Kefaret ödemesi gerekmemektedir ancak bu tür sözler insanları günaha sokmaktadır. Bu nedenle tövbe edilmelidir.

 61. Hazal dedi ki:

  Birdağa alkol almıycam diye akrabamın üzerine yemin ettim ne yapmam lazım

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir yemin değildir bu tür sözler günahtır ve tövbe edilmelidir.

 62. ENDER dedi ki:

  iyi günler esim öfkeli anında yarın işe gitmiyeceğim diye yemin etti bu yeminin kefaletini iki fakire verebilir mi ve ailede fakir olanlar bu kişilere verilerbilir mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir fakire verebilirsiniz ancak bir fakire 10 günlük yiyecek veya ücretini vermelisiniz.

 63. ali dedi ki:

  ben sigara içen biriydim bıraktım bir daha sigara içmicem dedim oğlum içersin dedi vallaha billaha almıcamda içmicemde dedim bu yemin yerine geçermi yanılıp yenilip içersem günaha girmiş yeminimi boşmuşmu olurum lütfen cevaplarmısınız çok teşekkür ederim şimdiden

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu sözünüz bir yemindir ve bozarsanız kefaret ödemeniz gerekmektedir.

 64. Alya dedi ki:

  Annemin babamın olusune sigara icmeyecegim dedim fakat içtim ne yapmam gerekiyor?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir yemin değildir bir sözdür bu nedenle tövbe etmeli ve böyle sözler vermemelisiniz.

 65. Ebru dedi ki:

  Hocam Merhabalar. Ben bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Benim bir erkek arkadaşım vardı 7 ay boyunca sorunsuz aramız çok iyiydi evlilik için planlar yapıyorduk sürekli birbirimizi çok seviyorduk.

 66. Deniz Han dedi ki:

  Hocam ben büyük bir yemin ettim ama bu yemini tutarsam başkasının canına zarar gelebilir ne yapmam gerekir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemininizi bozmalı ve kefaretini ödemelisiniz.

 67. Havin dedi ki:

  Merhaba ben yeminimi bozmuştum üç gün kefaret orucu tutarken üçüncü günde ay hali girdi araya.baştan mı tutacağım yoksa kalan bi günü mü?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu elinizde olmayan bir durumdur ay haliniz bitince bir gün daha tutmanız yeterli olacaktır.

 68. canam dedi ki:

  bi arkadaşa ne beni ara sor eğer ararsan sorarsan allah canımı alsınki cevap vermem dedim al sana büyük yemin diye yazdım. Eğer cevap verecek olsam kefaret orucunu ne kadar süre içinde tutmalıyım ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Ramazan orucu dışında peş peşe 3 gün oruç tutmanız gerekir.

 69. Ali Can dedi ki:

  Hocam merhabalar ben yaptığım yanlış bir iş için bi da yaparsam bu günahı Çok istediğim bi iş vardı onu nasip etmesin dedim fakat yaptım şimdi ne yapmalıyım kefaret ödersem ve tövbe edip yapmazsam karşılık bulur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Samimiyetle tövbe etmelisiniz bu sözünüz bir yemin sayılmamaktadır.

 70. denız dedi ki:

  ben bu gün yanı kandil de yemin ederim bir daha kahveye gelmeyeceğim dedim sınırlı bir şekilde yemin kefareti ödemek zorundamıyım…

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefaretini ödemelisiniz.

 71. Emine dedi ki:

  Eşim beni defalarca aldattı..son defasında bir daha duyarsam iki çocuğumun ölü yüzünü öpeyim seni eve almam dedim yine aldattı 4 gün eve almadım. Sonra bir şekilde eve geldi oturdu küs ve kırgınım ama yeminimi bozmuş mu oldum? Çok huzursuzum beni aydınlatın.

  1. islamalimi dedi ki:

   Söylemiş olduğunuz bu ifade bir yemin değil bir sözdür Siz işinizi alarak sözünüzü tutmamış olmuşsunuz. Sözünüz bir yemin olmadığından dolayı kefalet gerekmemektedir. Ancak çocuklarımızın üzerinden bu tür sözler vermeniz çok yanlıştır. Bununla birlikte Yüce Mevlamız yardımcınız olsun Eşinize yaptığı yanlışı ve içerisinde olduğu büyük günahı anlamayı ailesine sahip çıkan bir erkek olabilmeyi nasip eylesin. Yüce Mevlamız ailenizden huzuru eksik etmesin.

 72. Raziye dedi ki:

  Sm aleyküm ben iş yerinde bir arkadaşa kızdım o çıkmıştı geri geleceğini duyunca o gelirse ben vallahi burda çalışmam dedim 2 tane evladım var dediğimi yaparım diyede ekledimm patronum bırakmıyo neyapmalıyımmm

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda yemin kefareti ödemeniz gerekmektedir.

 73. hamza dedi ki:

  Kefaret bedelini afrikadaki fakirler icin ihh ya yatrsak olur mu. Aciklama kisminda keraret oldugunu belirtip.

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer böyle bir hizmetleri varsa bu hizmetten istifade edebilirsiniz bunda hiçbir mahsur yoktur.

 74. Filiz dedi ki:

  Ben bir ay beş sigaradan fazla icmeyecegim allahım şart olsun dedim bu yemin olurmu bozarsa ne yapmam gerekir

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir yemindir ve bozarsanız kefaretini ödemelisiniz.

   1. İrem, dedi ki:

    Size bir şey soracağım yemini yanlışlıkla söyledik hangi el işaretini yaparak yemini bozabiliriz?

    1. islamalimi dedi ki:

     Böyle bir işaret yoktur ancak durumunuzu Yüce Mevla’mıza bildirerek af dileyebilirsiniz.

 75. Gülsüm dedi ki:

  Oğlumla bir tartışma esnasında sen benim yemin törenime gelme diye bir kaç kes tekrar aldı bende eğer gelirsem ordan cenaze m gelsin dedim ve şimdide eğer sen gelmessen benim c enazem gelsin diyor ne yapman gerekiyor?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir yemin değildir bu tür sözlerden kaçının ve oğlunuzun yemin törenine gidin.

 76. esen dedi ki:

  oğlumun başı için söylemeyeceğim dediğim bir bilgiyi eşime söyledim oğlum ufak tefek kazalar atlattı ve bu sabah ezandan sonra rüyamda oğlumun bir kazada başının koptuğunu gördüm feci haldeyim lütfen bana bir tavsiyede bulunun daha önce bir evlat kaybettim korkum benliğimi tümüyle ele aldı ne yapmalıyım çok pişmanım

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefareti ödemelisiniz.Konu içerisinde detaylı anlattık.

 77. Fatih dedi ki:

  Sevdiğim kızı aldattım kız beni affetti tekrar sevgili olduk Allah şahidim ki bir daha yapmayacağım dedim ve BiR DAHA YAPARSAM CEHENNEMDEN Hiç çıkmayım dedim.

  1. Fatih dedi ki:

   Son olarakda cehennemde yanayim demistim neyapmam gerekiyor uyuyamiyorum yardim edin

  2. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı yayımlanmıştır.

 78. Mehmet dedi ki:

  Bn birden falza yeminimi bozdum. Bu yeminlerin bir tanesini yerine getirdim lakin daha bitmedi ama bir daha bozdum jegaret artarmı (bir kez kefareti yerine getirdim)

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun ana sayfada yayınlanma süresi: 30 Nis 2017 @ 19:06

 79. Zuhlal dedi ki:

  Ablamla tartıştık düğünü var bu yaz düğününe gelmeyeceğim gelirsem ayakli geldim ayaksiz döneyim dedim çok pişmanım ne yapamam lazım bu yemin yerine mi geçer

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir yemin değildir Bu bir sözdür bu tür sözlerden kaçınmalısınız ve yüze mevlamızın af dilemelisiniz.

 80. mesut dedi ki:

  ben yemin ettim ama bozdum şimdi oruç tutabilecek durumda değilim ilaç kullanıyorum ve öğrenciyim param yok o kadar başka bir şey yapsam Allah kabul etmez mi sonuçta niyet önemli.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sağlığınıza kavuştuğunuz vakit veya bir iş sahibi olup elinize maddi imkan geçtiği vakit kefaretinizi ödemelisiniz.

 81. Ismini vermek istemiyor dedi ki:

  Yeminimi birden fazla bozdum .ornegin 3 kez bozdum 1inin kefaretini yerine getirdim lakin diger 2si varken tekrar bozdum kefaret gelirmi (1ini tuttum ama)

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer bir yemeğini birkaç defa bozduktan sonra yemin kefaretini öğrenerek yemin kefareti yerine getirdiği iseniz bu yemin için bir defa kefaret ödemeniz yeterlidir. Ancak yeminimizi bozdunuz ve kefaretini ödediniz aynı yemini daha sonra yapıp ve bozarsanız Yemin kefaretinin tekrarı ödemelisiniz.

 82. :( dedi ki:

  Arkadaşlarla konuşuyorduk eğer A kişisi hakkında öyle bir şey hissedersem yemin ederim konuşmam demistim. Şuan emin değilim o hisse ama yine de kefaret ödemeli miyim?

  Bir de ben midemden rahatsizim oruç tutamıyorum ve kendi malimi kazanamıyorum (yaşım daha küçük) ne yapmalıyım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu konuda oruç tutan bir doktora görünmelisiniz. Tutup tutamayacağınıza doktorunuz karar verecektir.

 83. Gökhan dedi ki:

  Merhaba.8 yaşındaki oğlum telefonumu alikoymaktan ders çalışmıyordu.bende telefonumu elinden aldım ve yemin ederim bir daha telefonumu sana vermeyeceğim dedim.yemin kefareti olurmu

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu durumda yemin kefaretini ödemelisiniz.

 84. sinem dedi ki:

  Arkadaşıma şunu yaparsan yemin ederim küserim dedim ve onunla konuştum. Yemin kefaretini ödemem gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet Gerekmektedir.

 85. Bahar dedi ki:

  Merhaba, hamileyim ve bir konu için yemin ettim.yeminimi de bozmam gerekiyor. Hamileyken oruç tutamayacağım için doğumdan sonra yemin kefaretimi ödesem olur mu. Teşekkürler.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bahsettiğimiz şekilde yapmanız çok daha doğru olacaktır ancak doğumda Hatta bir müddet Çocuğunuzu emzirdikten sonra ki süreçte yemin kefareti orucunu tutmayı ihmal etmemelisiniz.

   1. Bahar dedi ki:

    Cevabiniz icin Teşekkür ederim

 86. Mustafa brdl dedi ki:

  Daha doğrusu mastürbasyon yapmayacağima yemin etmiştim ama yaptım ne yaomam gerek

 87. Mustafa brdl dedi ki:

  Nefsime yenik düşmüyeceğime yemin ettim ama yenik düştüm ne yapmam gerek

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz böyle bir yemin etme cesareti nereden buluyorsunuz anlayamadık. Ancak bu durumda da yemin kefareti ödemelisiniz yeminlerden ciddiyetle sakınmalısınız.

 88. Emin dedi ki:

  Internet’den birisine vallaha yazdim ama öyle değil’di, sayılır mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu günahtır bu tür sözlerden kaçınmalısınız.

 89. Ayşe dedi ki:

  Konuşup görüşmeyeceğime yemin ettiğim kişiyle konuşup görüştüm. Ne yapmam gerekiyor

  1. islamalimi dedi ki:

   yemin kefaretini ödemelisiniz.

   1. Ayşe dedi ki:

    TAM olarak ne yapmam gerekiyor peki

 90. Selen dedi ki:

  Annem babam bütün sevdiklerim üzerine yemin ederim ki bir şeyi yapmayacağım dedim. Bütün sevdiklerimi elimden alsın ki dedim. Sonra da yemin olsun şart olsun dedim. Yemini ederken bile içimden tövbeyle ettim ama ettim yemin kefareti ödemem gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür ereksiz ve yanlış yeminlerden kaçınmalısınız Zira İslam dininde bu tür Yeminler etmek caiz değildir.

   1. Selen dedi ki:

    Peki kefaret ödemem gerekir mi?

    1. islamalimi dedi ki:

     Ödemeniz daha doğru olacaktır.

 91. Muhammed dedi ki:

  Aynı konu üzerinden bikaç defa tekrar etmek üzere yemin verdim bunun bozulduğum taktirde ne yapmam gerekiyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir sefer yemin kefareti ödemelisiniz.

 92. Talha SEKERCI dedi ki:

  Sigara icmeyecem diye anneme söz Rabbime yemin ettim
  Kefareti olarak 3 gun ard arda oruç tutsam kabul olurmu

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda ardarda 3 gün oruç tutmalısınız. İnşaallah kabul olacaktır.

 93. Kübra dedi ki:

  Bu yemin orucunu ramazanda tutsam olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Olmaz zira Ramazan orucu farz bir ibadettir ve başka bir orucun yerine geçmemektedir.

 94. Engin dedi ki:

  Selamınaleyküm
  Allahım sana söz veriyorum yeminleri bir daha sigara içmeyeceğçm diye yemin ettim.
  Ama dayanamadım ve içiyorum sigara.
  Yazmışsınız yukarıda ama ben direk Rabbime yemin ettim. Aynı şekilde kefaret değil mi hocam

  1. islamalimi dedi ki:

   Aynı kefareti ödemelisiniz.

 95. Hcr dedi ki:

  Ben bir yemin ettim birisi ile görüşürsem allah bana çocuk nasip etmesin dedim ve sonra o kişiyle görüştüm tövbe ertim namazımı kılıp yasinimi okuyup tövbemi ettim ne olur yardım edin ne yapmam gerekior

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefaretini ödemeniz ve tövbe etmeniz gerekmektedir.

 96. Limma dedi ki:

  Bir yeminimi bozmak zorunda kaldım. Kefaretini maddi sıkıntı çeken abimin öğrenci 2 çocuğu için okulda öğle yemeği niyetine abime versem olur mu. Olursa kaç tl vermeliyim en az. Günde (15 sabah 15 akşam niyetine) 30 mu. Yoksa sadece günde 15×10= on günlük 150 mi.

  1. islamalimi dedi ki:

   Günlük 17 tl olarak verebilirsiniz.

 97. Melda dedi ki:

  “bundan sonra da allahım sahid yemin ederim ki asla ama asla dükkana gelmiyecem gelirsem eğer de allah çarpsin beni” diye yemin ettim ve akşam geldiğimde ise yeminimin büyük olduğunu fark ettim ve yasin-i Şerif okudum ve allahımdan bütün yaptığım hatalar ettiğim yemin için af diledim yeminim bozulmuşmudur yada bozulması için neler yapmalıyım yardimci olabilir misiniz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefareti ödemelisiniz ve bu tür yeminlerden uzak durmalısınız.

 98. Faruk akdere dedi ki:

  Ben başka biriyle ilişkiye gitmeyecegim diye yemin ettim ve girdim ne yapmalıyım allaha tövbe ettim etmeyeceğim diye ama şeytana uykum yemininin yerini bulmak için ne yaplamyiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Önce yemininizin kefaretini ödemeli ve sonra yüce Mevla’mızdan af dileyin.

 99. Furkan dedi ki:

  Sevgilimle 1 sene önce kavga ettik ve bir daha onunla barışmayacağım diye yemin ettim sonra barıştık ve gecen hafta içinde kavga edip yine ayrıldık ve bi daha barışmayacağımm diye yemin ettim üniversite öğrenciyim burslu okuyorum ne yapmayalım bu yeminlerin kefareti için??

  1. islamalimi dedi ki:

   3 gün yemin kefareti orucunu tutmalısınız ve bir daha tutamayacağınız yeminler etmemelisiniz.

 100. Muhammed Ammar dedi ki:

  Selamun aleykum hocam babamın verdiği haftalık ile kefaretimi ödeye bilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   evet ödeye bilirsiniz.

 101. Hatice Erdemir dedi ki:

  Esim çocuğumun üzerine yemin etti tartışırken bir anlık sinirle beni aldatacağına dair şimdi pişman ne yapmalıyım???
  hocam lütfen yardim edin.

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz değil ama eşiniz yemin kefareti ödemeli ve bu tür yeminler kaçınmalıdır.

 102. Emine KORKMAZ CİRİTCİOĞLU dedi ki:

  Hocam Merhaba 22 Haftalık Hamileyim ve Hamile Olduğumu Öğrendiğimde Teheccud Namazı Kıldım Namazın Sonunda Dua Ederken Allahım Bana Bitane Erkek Çoçuk Nasip Edersen Eğer Senin 99 İsminden El Musavvir Koycam Dedim Ama Bu Tarz İsimleri Koymak Günahmış Bilmiyodum Başına Abdul Kelimesi Gelmesi Lazımmış O Şekildede Koymak İstemiyorum Bunun Yemin Kefareti Nasıl Olur Ankara Müftülüğünü Aradım Bunu Koymak Zorundasın Dedi Ankara Diyanet İşleride Bu Adak Yerine Geçer Ama Cahiz Değildir Oyüzden Adak Geçirsizdir Dedi Şimdi Ben Kime İnanıyım Napıyım Doğumumada Az Kaldı Lütfen YARDIMCI OLUN Cevapsız Bırakmayın Sorumu

  1. islamalimi dedi ki:

   Aslında her iki cevap da yanlış değildir Ancak şu var ki siz bir adet adam olmuşsunuz Yüce mevlamız a bir söz vermişsiniz Eğer siz verdiğiniz sözdeki ismi koymak Istemiyorsanız tek çare 99 isminden birini koymak gözükmektedir Örneğin bu Abdurrahman veya Abdurrahim de olabilir. Size tavsiyemiz bunu mutlaka yapmanızdır. Yüce mevlamıza bir söz vermişsiniz bu durumda bu sözü tutmalısınız ve bu sözü tutarken acaba bu sözü vermemeli miydim gibi düşüncelerden uzak olmalısınız

 103. fatma güleç dedi ki:

  Slm aleykum ben de kayna nama çok kızdım için zamanında bana çok çektirdi on tane kızım olsa yinede adını koymicam diye yemin ettim bi kızım oldu adı ela ama şimdi bi kızım daha oldu kaynanamin adını koydum büyüklük bende kalsın dedim bunun kefareti nedir

  1. islamalimi dedi ki:

   Bunun kefareti yemin kefareti nedir Bunun içerisinde yer aldığı gibi yemin kefaretini ödemeli siniz.

 104. Elif dedi ki:

  Sayın hocam Ben yeminimi bozdum Rabb’ime de Şöyle demiştim Yeminimi bozarsam Bana da nedir diye Sonra kefaretini ödedim Tövbe ettim ama sanki O günden sonra bir şeyler ters gitmeye başladı Rabb’im tövbe eden kullarını affetmez mi içim daralıyor.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz böyle bir yemin ederek büyük bir hata yapmışsınız Ancak yüce mevlam Muzaffer mağfiret sahibidir. Bu nedenle tövbe etmelisiniz ve Yüce mevlamız dan sevildiğinizi bağışlamasını ve size rahmet etmesini istemelisiniz ğer bunu samimiyetle yaparsanız İnşallah sorununuz çözülecektir.

 105. Murat dedi ki:

  Ben kötü bir alışkanlığa sahiptim. Bunu yapmamak için yemin ettim, ve maalesef bu yeminimi bir kaç kez ettim ve bir kaç kez bozdum. Ne yapmalıyım?

  Eğer kefaret düşüyorsa üstüme. Açları doyuran cemaat ya da tarikatler var. 150 Tl’yi onlara versem olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelikle tövbe etmelisiniz bir yemeğini bile bile üst üste yapıldı üst üste bozmak günahtır bundan öncesi için bir kere yemin kefareti ödeyebilirsiniz ancak bundan sonra yapacağınız her yemini bozduğunuz takdirde ayrı ayrı kefaret ödemeli siniz. zira bundan önce bu durumdan habersizdiniz ancak artık biliyorsunuz. Yüce mevlamız tövbemizi kabul eylesin inşallah.

 106. isimsiz dedi ki:

  Eşimin ailesiyle bir takım sorunlar yaşadık onlar çok Yemin ettiler Bir daha bu eve giremez ne ilimizin ederim izle diye Ama ilk önce kayınvaliden benim evime geldi yeminini bozdu Ama benim çocuğumun başına gelmeyen kalmadı iki hafta içinde şimdi ihtiras hepsi ile bağışıklığı Ama onların yeminleri Yiğit yine bizi Store diye korkuyorum söylüyorlar Yemin parası gitti aldığım diye ama hiçbir şey yapmıyorlar bir de ben yemin etmedi ama gitmeyeceğim dedim bir daha dedim ama bayram olunca istemesen de gittim eşimin hatırı için konuştuğum her kötülüğün unuttum benim yapmam gereken bir şey var mı.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sizin yapmanız gereken hiçbir şey yoktur Zira yemini Siz etmemişsin başka bir kimsenin yeminden dolayı sizin çocuğunuzun başına bir şey de gelmeyecektir Eğer çocuğunuzun başına bir şeyler geldiyse Bunun nedeni Muhtemelen başka bir şeydir size tavsiyemiz namazınızı ver ibadetlerinizi dikkat etmeniz çocuklarınızı İslam ahlakı üzerine yetiştirmek için olan bir şekilde gayret etmenizdir.

 107. İsimsiz dedi ki:

  Ben bi arkadaşıma seninle hiç biyere gitmicem diye yemin ettim hemde 15 kez ama şimdi gidicek gibiyiz 15 kez felan oldugu için ben neyapmam lazım ???

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz yemeğinizi 15 kere yapmışsınız ancak 15 kere tekrar etmiş durumdasınız Çünkü yemeğinizi 15 kere bozma almışsınız Bu nedenle Eğer yemeğinizi tutmayacak sanız yemin kefaretini ödemelisiniiz.

 108. Hatice dedi ki:

  Ben eşim gelince ondan bosanacagim diye arka arkaya 3-4 kez yemin ettim ve yemini mi tutmadim şimdi oruca başladım sadece 3 gün mu oruç tutacagim yoksa her yemin için 3 Er oruç mu tutmaliyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   3 gün oruç tutmanız yeterlidir.

   1. Hatice dedi ki:

    Yalnız vallahi billahi yemin ederim ki dedim bu her biri farklı olunca değişmez inşallah

    1. islamalimi dedi ki:

     Bu tek Bir yemin sayılmaktadır

 109. Meryem dedi ki:

  Ben tam bir kullanıcı değülim ama arkdaş ortamlarında ara sıra sigara içiyrum bir daha içmryecm dedim ve yemin ediyorum rabbim dedim ama içtim ne yapmalıyım yrmin kefaretini ödedikten sonra yeminden vazgeçmş oluyr mu yine sigara içsem yine kefaret mi. Ödemem lazım

  1. islamalimi dedi ki:

   Kefareti ödediğiniz taktirde yemininizi bozmuş olursunuz ve bir daha içerseniz tekrar kefaret ödemeniz gerekmemektedir. Ancak içmemenizi tavsiye etmekteyiz.

 110. Beril dedi ki:

  Eşimle bir daha ilişkiye girmeyeceğime dair sinirlenerek yemin ettim (vallahi dedim) bir daha beraber olursam Allah beni bir gün bile yaşatmasın dedim. Bu durumda ne yapmam gerekir?

 111. Tugce dedi ki:

  Hocam ben Erkek arkadaşımla bir şeyi yapmayacağımıza dair yemin ettik yaparsak evlenmeyelim diye ve o şeyi defalarca yaptık şimdi ne yapmamız gerekiyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Önce Yüce Mevlamız a tövbe etmelisiniz daha sonra yemin kefaretini ödemelisiniz.

   1. Tugce dedi ki:

    Yemin kefaretini ayrı ayrı mı odememz gerekır ? Bırde tovme etmemz bdaha yapmıcagımız anlamınamı gelır ? Ayrıca yemın keferetını nasıl odeyeblırız? Tesekkurler

    1. islamalimi dedi ki:

     Nasıl ödeyeceğiniz konu içerisinde anlatılmıştır. Tövbe etmemiz birdaha aynı hataya bilerek düşmemek için elden gelen herşeyi yapmak anlamına gelmektedir.

 112. metehanyorulmaz dedi ki:

  Selamün Aleyküm.. Ben sigara içiyordum. Sonra babam Kuran a el bastırarak Allahın Peygamberin ve kendi üzerine yemin ettirdi
  . Ve ben sigara içtim uzun bi süreden sonra. 3 gün oruç tutsam,kefareti kabul olur mu? Ya da başka yapabilecek bişeyim var mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda 3 gün oruç tutmanız yeterli olacaktır.

 113. Ayse dedi ki:

  Bende erkek arkadasima yazarsam evlenmeyecegime (evlenmek nasp olmasin gibi)yemin ettim ama yazdim ne yapmam gerekir

  1. islamalimi dedi ki:

   Tövbe etmeniz gerekir ve nikahınız olmayan bir erkekle görüşmemeniz gerekmektedir.

 114. emel dedi ki:

  Selamın aleyküm. Ben erkek arkadaşımdan ayrıldım ve sözlü olarak değilde yazılı olarak ona bir daha ulaşmaya çalışmayacağıma yemin ettim ancak bunu dilimle söylemedim. Eğer ona tekrar ulaşmaya çalışırsam yeminim bozulmuş olur mu. Ayrıca yemini bozmadan önce yemin kefareti ödeyip yeminimden öyle vazgeçebilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz islam dininde nikah dışı ilişkiler caiz değildir ve günahtır bunu belirttikten sonra yemeğinizi yazılı veya sözlü yapmanız bir şey değiştirmektedir yemeğinizi tutmalı ve bozma olmalısınız ancak bozdunuz takdirde kefaretini demelisiniz. Ben önce kefaretini ödeyin Sonra da Yeminimi bozayım mantığı yanlıştır ve caiz değildir.

 115. merve dedi ki:

  bende sevgilim bana dönerse 6 ay oruç tutacağım dedim esevgilim geri döndü şimdi ne yapmalıyım yemin kefareti yeterli olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   6 ay oruç tutmalısınız.

 116. Elif dedi ki:

  Erkek arkadasım benden ayrıldı yemin ederım ki Allahım ona ulaşmsya calışmıycam aramıycam dedim ama dayanamadım aradım eger ararsam lanet et bana Allahım dedim şimdi çok pişmanın ne yapmak gerek huzura kavuşmak için

  1. islamalimi dedi ki:

   Tövbe etmelisiniz ve yemin kefareti ödemelisiniz.

   1. Elif dedi ki:

    10 fakiri doyurmak gerekiyor yazmissiniz ya yukarida eger on fakir bulamazsam bir kisiye versem olur mu ya da baska cozumu var mi bir de ne kadar vermem lazim simdiden tesekkur ederim

    1. islamalimi dedi ki:

     Bir fakire on günlük yiyecek veya ücretini verebilirsiniz.

 117. tunahan genc dedi ki:

  sevgilim beni cok seviyodu ayrilmicam senden diyenyemin ettim ama bi hata yapti o yuzden ayrildim napmam lazim.

 118. Alperen dedi ki:

  Annem eğer şunu yaparsan yemin ederimki parmaklarını kırarım dedi ben yanlışlıkla farkında olmadan yaptım şimdi annem bana yapmasın diye yemini o na da bozdurmak istemiyorum annem yerini annemin yeminin kefaretini yapa bilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer anneniz yaptığınızı bilmiyor ise annenize söylemeyin. Eğer anneniz öğrendiyse kefaretini kendi ödemelidir.

 119. yağmur dedi ki:

  hocam ben 13.5 yaşındayım ben yemin kefareti diye bir şey olduğunu bilmiyordum yemminin bu kadar önemli oluduğunu da çok yemin bozmuşumdur ama çoğunu hatırlamıyorum hatırladığım geçenlerde ettiğim bir yemin vardı ama onu da tutamadım kefareti ondan sonra öğrendim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz 27 Oca 2017 @ 11:15 saatinde sitemizin ana sayfasında cevaplanacaktır.

 120. fatma dedi ki:

  bende eşime kızıp bir daha senin annene ve akrabalarına gitmeyecegim diye yemin ettim. Bu 1 yemin yerine mi geçer.Ben çalışmadığım için kefaretini eşim ödese olur mu? Ya da benim oruç mu tutmam gerekiyor?

 121. kudret gecgel dedi ki:

  Hocam ben bi arkadaşıma dedim bizim eve gel gelmedi bende yemin ettim dedim eger baskasının evine gidersen seninle bi daha konusmam ama gene konustum ne yapmam gerekir

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemininizi bozmanın kefaretini ödemelisiniz ve bu tür yeminler etmeken kaçınmalısınız.

 122. Fatma dedi ki:

  Allah aşkına cevap erkek arkadaşımdan ayrıldım sinir anımda abimle aynı yataga girimki dönmicem dedim ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı 21 Oca 2017 @ 23:13 tarihinde sitemizin anasayfasında yayınlanacaktır.

 123. fatih dedi ki:

  mrb ben birisini bize çagırdım hastaydı yalnız kalamıyordu oda birinci derece akrabam ama çok inat birisi ne yaptıysam gelmeye ikna edemedim bende eger birdaha bu kapıya ayak basarsam allah canımı alsın dedim çıktım ve bu sözümün üzerine o hemen arkamdan kalktı ve gelmeyi kabul etti yalnız burada aklıma takılan ben eger bize gelmezsen diye birşey belirtmedim ve şuan ne yapmam gerektigini bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda hiç bir şey yapmanız gerekmemektedir. Ancak bu gibi ifadelerden uzak durmalısınız.

 124. ayşe dedi ki:

  selamün aleyküm ben erkek arkadasımla ailevi nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kaldım ve aileme kuran üzerine yemin ettim bi daha konuşmayacağım die ama çok sevdiğim için tekrar gizli konuştum yeminimi bozdum ne yapmalıyım lütfen cvp verirmisiniz..

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemininizi bozduğunuz için yemin kefaretini yerine getirmelisiniz. Şunuda ifade etmek isteriz ki size tavsiyemiz ailenizi karşınıza alacak bir şey yapmayın. Ailenizin rızasının olmadığı bir işin içerisinde bulunmak size zarar getirecektir.

 125. Sıla dedi ki:

  Hocam Ben Allah şahidim olsun dıyerek sıkıştığımda çok yeminler ediyorum ağzımdan ister istemez çıkıyor vede iki çocuğum var yeminlerden dolayı çocuklarıma bişey olurmu hocam kefaretini vercem hocam biraz sıkım var ama korkuyorum Allahım beni cezalandırır diye

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz 9 Ocak 2017 @ 05:51 ana sayfada yayınlanacaktır.

 126. recep dedi ki:

  Hocam Ben bi yemin ettim allah şaitim dedim ama yemini bozmam lazim napmaliyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı İçin tıklayın.

 127. esrâ dedi ki:

  Hocam benim kefaretini ödemem gereken, bozduğum iki yeminim var malesef.Toplam 300tl kefaret vermem gerekiyor ya,bunu 5 tane çocuğa 60ar liralık mont alıp giydirsem yerine getirmiş olur muyum?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu şekilde olmayacaktır. Ya 10 kişiye mont almalısınız yada 10 kişiyi doyurmalısınız. Eğer gücünüz yetiyorsa 10 kişiye mont alın eğer yetmiyorsa on kişiyi doyurun. Bu ise 300 tl değil 150 tl yapmaktadır. 2016 itibari ile kişi başı 15 tl dir.

 128. Emre dedi ki:

  Hocam Selamün aleyküm,
  ben sigara içmeyeceğim diye yemin ettim. yemini bozar sigara içersem 3 gün oruç tutsam yeterli olurmu yoksa imkanım var 10 fakirmi doyurmalıyım.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bunun bedeli On fakiri sabah ve akşam olmak üzere iki öğün beslemek veya giydirmektir. Eğer bunu yapmaya kulun gücü yok ise üç gün arka arkaya oruçta tutabilir

 129. Namık dedi ki:

  Ben de yeminini bozdum öğrenciyi oruc tutsam olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   EVET OLUR.

 130. deniz dedi ki:

  Oncelikle selamin aleykum ben gecen sene bir daha bu işi yaparsam sevdigime kavusamiyim dedim sonra yemini mi bozdum ustune bi kac yemin edip bozdum ama ben bu yeminim mim kefaletini odemek icin niyet ettim iki gun tuttum snr hasta oldum bidaha uc gun tuttum bu konu icin ustune bi iliskim oldu ayrildim ben hala seviyorum yeminimin etkisi varmidir kefaletimi orucumu tutarak yerine getirdimmi silindimi o yeminim lutfen cevaplayin acill allah rizasi icin

 131. BK dedi ki:

  Hocam, evdeki arabamız sık arızalanıyor Ve tamiri gerekiyordu. Birkaç kez yolda kalmıştım Ve eşimle bu konuda tamir masrafları, yeni araba almanız vb. sık sık tartıştık. Ben de bir gün anahtarları Ve ruhsatı bırakıp arabaya tamir olsa dahi bir daha binmeyeceğim dedim. Çok öfkeli olduğumdan usulünce mi yemin ettim anımsamıyorum ancak yemin ettim gibi hatırlıyorum. Şimdi bebeğimle o arabaya binmem gerekse endişe ediyorum. Başka arabamız hala yok. Kefaret versem binmemde sakınca olur mu? Önce yemini bozup binmeli miyim? Önce kefareti mi vermeliyim? Bu devirde bizzat on ihtiyaç sahibi fakiri bilmem, bizzat yemek yedirmem mümkün olamıyor. Kefaret bedeli ödesem olur mu? Bir veya birkaç fakire kefaret bedeli ödesem uygun mudur? Kefaret bedeli ne ödemen gerekir? Kefareti ne zaman yerine getirmek uygun olur? Teşekkürler.

 132. turgut dedi ki:

  çalışmıyorum gelirim yok okuyorum benimde kefaret vermem gerekiyor mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Maddi gücünüz yoksa 3 gün oruç tutmalısınız.

 133. Yüksel dedi ki:

  Meraba iyi günler hocam ben kız arkadaşımı aldattım ve buna seni aldatmadım diye yemin ettim annemin üstüne 4 ablam var ablalarımın yeğenlerimin üstüne ve şu an 10 gündür hastanede annemin başında yatıyorum sağ eli tutmuyor edilen yeminlerin kefaretini araştırırken bi yazı okudum ve Yemin sağ taraf ve dolaylı olarak sağ kolu ifade eder diye yazı okudum ne gerekiyorsa yapmak istiyorum Allah katında yaptığım yanlışları afettirmek için

  1. islamalimi dedi ki:

   Hemen yemin kefaretini ödemeniz gerekmektedir.

 134. Aynur calay dedi ki:

  Bende öfkemle Allah şahidim diyerek yemin ettim oğlumla tartisma aninda senin islerine krismaycamm birdaha diye ikinciside askere giderken seni ugurlamaya gelmeycem demistim ama ikisininde yapamam pismanim napmam lazimm ne yapmam gerekiyo

  1. islamalimi dedi ki:

   kefaret ödemelisiniz.

 135. Tuba dedi ki:

  Hocam esime bir yere o gun icin gitmeyecegime dair yemin ettim ama gittim ne yapmam lazim

  1. islamalimi dedi ki:

   kefaret ödemelisiniz.

 136. Hasan dedi ki:

  Hocam eşim üzerine söylenen bir siz var ama bu sözü bana söyledi ve söylemeden önce bana Allahını inkar edeyim kimseye soylemiyeceksin diye yemin ettirdi ama ben bu yemini bozmak zorunda kaldım bu kişi eşimlede konuşup aynı yemini ettirmiş ben bu yemini bozmak zorunda kaldım gerçekleri öğrenmem gerekiyordu eşimde anlatırdım bana ayrı ona ayrı konuşuyor ne yapmam gerekiyor yeminimi bozdugumdan haberi yok çaresiz kaldım yardımcı olun

  1. islamalimi dedi ki:

   yemin kefareti ödemelisiniz.

 137. Engin dedi ki:

  Hocam merhaba ben cok büyük yemin ettim allah şahidim olsun diyerek yemin ettim ve yeminimi bozdum cok pişmanım ne yapmak gerekiyor bana yardımcı olun lutfen cok acill

  1. islamalimi dedi ki:

   kefaret ödemelisiniz ve çokça tövbe etmelisiniz.

 138. Kadir dedi ki:

  Bu bir yemin değil ki kardeşim
  Birincisi yemin Allah’ın adını veya sıfatlarını kullanılarak yapılan yemindir mesela Allah adına yemin ederim izzeti kudreti azameti gibi yemin etmek birer yemindir ikincisi halk arasında en çok kullanılan vallahi billahi tellahidir bunlar birer yemindir bozulması halinde kefaret gerekir. Allah’ın zati ve zubuti sıfatları dışında birşeye yemin edilmesi zaten caiz değildir.

 139. enderune dedi ki:

  hocam esime babamin evine donecegim donmezsem bebegimin olusunu goreyim dedim ne yapmam lazim

 140. ozlem dedi ki:

  Hocaaam ben su meret sigara icin babamin ustune yemin ettim.icmicem bi daha diye ama ben babamin ustune yemin ettigime cok pisman oldum internette bir sayfada boyle yeminler olmaz yemin sadece Allahin isimleriyle olur yaziyo ama ben pisman oldugum oldugum icin kefaret odemeli miyim

 141. Arzu dedi ki:

  Hocam erkek arkadasim bana bir kız var onla aramda bişey yok diye yemin etti o kız benim kardeşim dedi ve yemin ederim sevgilim değil dedi. Kendisi eğer bu kız ile sevgiliyse ve bana boş yere yemin ettiyse bu yeminini bozabilir mi?yani Kefaret vererek bunu bozarim?

  1. islamalimi dedi ki:

   evet kefaret vererek bozabilir.

 142. gamzenaz dedi ki:

  Hocam ben kizima yemiyo diye bagiriyor dum artik bagirmicam diye yemin ettim ama tutamadim napmaliyim cok günahmi

  1. islamalimi dedi ki:

   kefaret ödemelisiniz.

 143. melisa dedi ki:

  Yemin kefareti ne kadar verilmelidir ? Mesela 80 100 tl verilse olur mu ?

 144. Misafir dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam yemin kefaretinde bir fakiri on gün arka arkaya değilde aralıklarla doyursak olurmu birde doyuracağımız kişi fakir değil ama anne babası çalışıyor çocuk tek kalıyor evde bu çocuğa geçerli olurmu teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Farklı günlerde verebilirsiniz. Bununla birlikte çocuk tek kalıyorsa o çocuğa verebilirsiniz.

 145. ali dedi ki:

  hocam 16 yaşındayım bi an lık boşluma geldi bidaha asla günah işlemicem diye yemin ettim yanlışkla edersem veya etme gibi durumum olursa napmalıyım 10 kişyie vericek kadar gücüm yok

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda 3 gün oruç tutmanız gerekir.

   1. Filiz dedi ki:

    Selam hocam ben kuranı kerim üzerine elimi koydum ve yemin ettim Allah sahidim olsun bidaha asla felan kişiyle konusmayacagım konuşursam iki gözüm önüme aksın dedim yeminimi bozdum simdi gözlerimi kaybetmekten korkuyorum smdi neyapıcam hocam yardımcı olursanız sevinirim

 146. burak dedi ki:

  Ben 10 yaşındayken sünnet oldum ben sünnet olmadan önce söz verdi bana birkac gün icerisinde köpek alacağına ve bu yemini 7 8 defa tekrarladı ve bana köpek almadı sünnet olduktan sonrada aynı yemini 3 4 defa tekrarladı şuan 16 yaşındayım babam haila köpek almadı ne de yeminini bozdu cevabıda sünnet olman için köpek alıcam dedim seni kandırdım dedi şimdi dönelim sorumuza bu yeminini bozmak zorundamı birde ben haila yeminini yerine getirmesini istemekteyim benim yeminini yerine getirmemi istetim halde yeminini bozabilirmi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Babanız yeminini yerine getirmek zorunda eğer istemiyorsa yemin kefaretini ödemelidir.

 147. misafir dedi ki:

  Yardiminiza ihtiyacm var hocam

 148. Hakan dedi ki:

  Hocam sigarayı bırakıcam diye kuran ı kerim e el bastım ve tutamadım yeminimi yardım edin nasil tövbe edip kurtulabilirim ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda yapmanız gereken tövbe etmek ve konu içerisinde yer aldığı gibi yemin kefaretinizi ödemektir.

   1. Hakan dedi ki:

    Ne kadar ödemeliyim hocam saygılar cevap için teşekkür ederim

 149. misafir dedi ki:

  Birisi bana yemin ettirmek istedi bende yemin etmemek icin bilerek YİMİN EDERIM dedim bilerek yanlış söyledim. Böyle dedigim icin yemin etmis olur muyum? Lütfen cevap verir misiniz

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda yemin etmiş olmazsınız ancak dinimizde bu yaptığınız hoş vir şey değil bu gibi durumlardan uzak durmalısınız.

 150. misafir dedi ki:

  Yemin kefareti icin dini kitap da verilebilir mi bazi kaynaklarda o yaziyo lütfen hemen cevap verir misiniz ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefareti ya oruç ile yada 10 fakiri doyurmak ile olmaktadır. Kitap vermek kefaret yerine geçmemektedir.

   1. misafir dedi ki:

    Giydirsek mesela kiyafet yani kazak ve tülbent bas örtüsü alsak dağıtsak olur mu ?

    1. islamalimi dedi ki:

     Yemin kefareti sadece yemek yedirmek veya yemeğin ücretini 10 fakire vermek veya oruç tutmak ile mümkündür. Başka bir şekilde yapmanız doğru olmayacaktır.

 151. İsmini vermeyen üye dedi ki:

  Küçükken her ne için okursa olsun )ama çok küçükken 9-10 yaşları gibi) birşeye yemin edip o şeyi tekrar yapıp yine yemin edip tekrar yapıp. Sonra büyüyğnce yaptığı hatayı anlatıp son kez Tevbe etsek ve o hatayı bşr daha gerçekten tekrarlamasak!(İnşallah) ne yapmamamız gerekir

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı için Çocukken Yapılan Yeminler İçin Kefaret Gerekir mi? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

 152. Burak dedi ki:

  Hocam ben kötü ve günah filmler izliyordum. Her defasında da ğişman oluyordum. Birgün çok sinirlendim. Allahım nişanlıma kavuşmak nasip olmasın ki bir daha izlemeyeceğim dedim. Ama bunu da nefsime uyup bozdum. Ve bu birçok kez tekrarlandı. Hocam biz çok mutluyken nişanlım nişanı attı. Bu ayrılığın sebebi bu yeminlerimim bozup harama bakmış olmam mı? Ne yapmam gerekir yardım edin hocam…

  1. islamalimi dedi ki:

   anlattığınız şeyler bu duruma sebeb olabilir bolca istiğfar edin bir daha aynı harama asla düşmeyin.Mevlamız bizleri kendine layık olan kullarından eylesin.

 153. misafir dedi ki:

  Selamunaleykum hocam YİMİN ederim (bilerek yanlis soylemek yemin etmemek icin oyle denilse ) demekle yemin edilmis olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   sorunuzu tekrar yazarmısınız.

 154. mehtap dedi ki:

  Utanilacak ve zaten gunah olan bir davranişi yapmayacagima yemin ettim .ayrica bunun uzerine Allah bana en kotu dusuncelerimi gerceklestirsin diye şartta kostum.yeminimi bozdum.ve daha buyuk seyler uzerine yemin ettim fakat tekrar bozdum.ilk bozdugum gibi pismanim.Allah tan tekrar af diledim hemen. uzerine yemin ettiklerim gerceklesirmi?

  1. islamalimi dedi ki:

   inşaallah gerçekleşmez kefaretinizi ödeyin ve bolca istiğfar getirin ve bir daha böyle yanlışlara düşmeyin.

 155. Duygu dedi ki:

  Kaynimin arabasina binmeyecegim diye yemin etmistim.aramiz kotuydu suan baristik.yeminimi bozmak istiyorum ne yapmaliyim

  1. islamalimi dedi ki:

   yemin kefaretini ödemeniz gerekmektedir konu içinde anlattık.

 156. Cicek dedi ki:

  Esime farklı zamanlarda kızgınlık anında senden vallahi bosanacam dedim.daha doğrusu vallahi kelimesi ağız alışkanlığı.ve bunu çok kez soylemisimdir.kac kere kefaret vermem gerekir

 157. Ahmet dedi ki:

  Bir kötü alışkanlığım yüzünden birgün yemin ederim bir daha bu alışkanlığı yapmayacağım bozarsam 50₺ yardım vereceğim dedim bozdum,
  50₺ dışında kefaret gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   50 yardımdan kastınız nedir anlayamadık. Bu açarsanız daha net bir cevap verebiliriz.

   1. Ahmet dedi ki:

    Yani yemini ederken ALLAHIM yemini bozarsam bir yardım kuruluşuna 50₺ yardım göndereceğim dedim.

    1. islamalimi dedi ki:

     Bu durumda yemininizin kefareti olarak bir yardım kuruluşuna 50 yardım göndermelisiniz. Çünkü böyle bir şart koşmuşsunuz.

     1. Ahmet dedi ki:

      ALLAH razı olsun çok teşekkür ederim.

 158. Gizem dedi ki:

  Selamun aleykum malesef bende yeminimi bozdum kefareti öğrendikten sonra üç gün oruç tuttum ama yine bozdum tövbe ettim yine bozdum ki namazlarimi aksatmam kuran okurum gösteriş için asla demiyorum ama niye böyle oluyor yani bu nasıl müslümanlık ıslamiyeti berbat yaşıyorum gibi hissediyorum umutlarım yıkılıyor ? sürekli bozduğunuz zaman bozduğunuz vakit kadar oruç ve kefareti ödemeyeceğini bilmiyordm yine tövbe ettim Su an çalışmıyorum ailemle yaşıyorum bi gelirim de yok yani ailemden harçlık alırsam alıyorum ki yeminini bozdum da para verin de diyemem ben ne yapmalıyım Allah rızası icin yardım edin çok kötü hissediyorum Allah affeder mi beni ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir kere yemin ettiyseniz ve bozduktan sonra kefaretini tuttuysanız o yemin artık geçersiz sayılır. Ancak tekrar aynı yemini ederseniz ve bozarsanız bir daha kefaret ödemeniz gerekmektedir.

 159. coşkun dedi ki:

  Öncelikle selamun aleykum benim sorum şu sigarayi bırakmıştım fakat ara ara asabiyeti oluyordu geçenlerde eşim ile tartışırken iki kere üst üste yemin ederim sigaraya başlayacağım dedim sinir haliyle ama baslamadim ve başlamaz isem yalan yere yemin etmiş mi oluyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   Sigarayı içmemek içmekten daha hayırlıdır. Bu nedenle bu yemininizi tutmamalısınız. Bu nedenlede yemininizin kefaretini yerine getirmelisiniz.

 160. serkan dedi ki:

  bu düğüne gelirsem Allah belamı versin denek yemin midir

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu yemin değildir bir duadır. Böyle dualardan kaçınılmalıdır ve böyle bir dua ettiğiniz için samimiyetle tövbe etmelisiniz.

 161. Adnan dedi ki:

  Eşim bir daha dedikodu yapmayacağına karnında olan çoçuğumuzun uzerıne yemin etms ben de bunun doğru olmayacağını ve yeminin bozmasın istiyorum ne yapmam gerekiyor şimdide. Tşk ediyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı için Eşim Çocuğunun Üzerine Yemin Etmiş Ne Yapmalıyız? başlıklı konuyu ziyaret ediniz.

 162. Ahmet dedi ki:

  sevgilim den ayrıldıktan sonra peygamber efendimiz gelse seninle birdaha barışmam dedim bu yemini oruç tutarak kefaretini ödeyebilirmiyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir yemin değildir ve kefaret gerekmemektedir. Ancak bu söz sizi günaha düşürmüş ve samimiyet ile tövbe etmelisiniz. Unutmayın İslam dininde İslam ahlakına uymayan arkadaşlıklarda günahtır.

 163. Serkan dedi ki:

  Bende sevgilimden ayrılcam diye yemin ettim ama ayrılmak istemiyom on fakire hayır yapmam lazımmış bende yeğenlerim var ablam dul onlara bişeyler alsam giyim olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Kefaret gayet açıktır muhtaç olan on fakiri doyurmalı veya doyuracak parayı fakirlere dağıtmalısınız. Bu bakmakla yükümlü olmadığınız bir akrabanız veya akrabalarınızda olabilir.

 164. ahk dedi ki:

  Tovbemizi bozduktan sonra kefaret icin 1fakire 150tl verdik yada 3gun oruc tuttuk diyelim ki bunlari ayni tovbeyi her bozdugumuzda mi yapacaz yoksa bi kere yapinca o tovbe gecersiz mi oluyor tekrar ayni seyleri yapinca tovbeli gibi olmiyor miyuz

  1. islamalimi dedi ki:

   Tövbeyi bozmanın kefareti yoktur. Tek kefareti tövbedir. Kefaret yemin için yerine getirilmektedir.

 165. Efe dedi ki:

  Sevgilimle tartıstım ve sinirli anımda uc kere yemin ettim ve bitti dedim cok pişmanım ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   yemin kefaretini ödemeli ve bir daha yemin ederken dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz.

 166. Mücahide dedi ki:

  Hem ramazan borcu hem yemin kefareti olan kimse borç oruçlarını tutacağı zaman önce yemin kefareti mi tutar, ramazan orucunu mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   önce ramazan borcunuzu tutun sonrada adak borcunuzu tutun.

 167. Erdem dedi ki:

  Sevgilimden ayrılcam die yemin ettim ama ayrılmak istemiyorum ne yapmalıyım kefareti nasıl ödeyebilirim (yaşım16) yardım ederseniz mutlu olurum

  1. islamalimi dedi ki:

   konuda nasıl kefaret ödemeniz gerektiği yazıyor.

 168. Sevgi dedi ki:

  Slm bir komşum çocuğunun üstüne yemin etmiş unutmuş yapmam dediği şeyi yapmış şimdi ne yapacağını bilmiyor yardım cı olursanız seviniriz çok sağolun şimdi den

  1. islamalimi dedi ki:

   kefaret ödenmesi lazım konu içerisinde detaylı olarak yazdık okuyun lütfen.

 169. nurselin dedi ki:

  bn anneme bi knu hakinda bida dinimden ckymki yapmycm ddm ama yaptm ne yapmalym yardmci oln lutfn

  1. islamalimi dedi ki:

   yemin kefareti ödemeniz gerekir konu içerisinde detaylı olarak yazdık okuyun lütfen.

 170. Bilal dedi ki:

  Abim eşi ile nişanlı iken eşi için büyük tartışma oldu aramızda ve bende bu tartışma sonunda ben yokum düğününe ve hiç bir şekilde birşeyine gelmeyeceğim yemin ediyorum dedim ama nisanda ve düğünündede bulundum bu yemin için ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   yemin kefareti ödemeniz gerekir konu içerisinde detaylı olarak yazdık okuyun lütfen.

 171. Orhan dedi ki:

  Ben yemin ettim ve ALLAH tan korktuğum için yemini yerine getiremiyorum ne yapmam lazım. Yeminim şöyle ALLAH birdir ALLAH iki diyen kullarından olayımki sizin gardaşınızı vuracam sakın bulmayım dedim. Ozaman bulamadım ama şimdi ALLAH tan korkmasam şu anda bulurum. Ama vursam ebedi cehennem vurmasam yemin bi türlü viçdanım bu konuda rahatlamıyor nereye ne yapsam nasıl olur bu i.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu yemini bozmanız sizin için daha hayırlıdır. Tövbe etmelisiniz yemininizi bozmalısınız ve yemininizin kefaretini yerine getirmelisiniz.

 172. Ali dedi ki:

  20 defa falan sigara içmeyeceğim diye yemin ettim ama hepsini bozdum. Kefareti için üç gün oruç tutsam yeter mi yoksa altmış gün oruç tutmam mı lazım? Cevaplarsanız sevinirim.

 173. E.özen dedi ki:

  Telefonu kapatırsam bir daha seni aramam diye yemin ettim konuşma devam ettin bir kaç dk sonra bunu unuttum gene tartisinca telefonu ben kapartim bir süre sonra geri gene ben aradım ve açtı yemin ettiğim o zaman aklıma geldi

  1. islamalimi dedi ki:

   kefaretinizi ödemeniz gerekmektedir

 174. Birkan dedi ki:

  Şimdi ben yeminimi bozmadım ama bozmak istiyorum ilk olarak bunda bir sakınca var mı?
  Ve eğer yeminimi bozarsam kefaretini nasıl ödemeliyim? Konuda eğer gücü yetmiyorsa (17 yaşındayım) 3 gün oruç tutulur demişsiniz. Ben 3 gün oruç tutarak kefaret ödemek istiyorum ama 10 fakir veya onları doyurma gibi bir durum çok zorlar. Başka bir sitede dini kitap da verebilirsiniz demiş ama bilmiyorum ne yapsam ?

  1. islamalimi dedi ki:

   yemini bozmanız uygun değildir eğer bozarsanız kefareti ödemeniz gerekmektedir.Yemini Bozmanın Kefareti Nedir?

 175. Simge dedi ki:

  Ben 5 6 yıl önce birşey üzerine bi daha yapmicam dedim ama yemin ettim mi neyin üstüne dedim ne dedim tam hatırlamıyorum eğer yemini bozmuşsam ne yapmam gerek hatırlamıyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   eğer şüphedeyseniz bu şüpheden kurtulun kefaretinizi ödeyin.

 176. sevim dedi ki:

  Sevdiğim insanla ayrıydık. Sinirle ‘Allah bizi birbirimize yăr etmesin. Eğer ederse de o gün ya onun canını alsın ya benim.’ dedim. Uzerinden yıl gecti. Hala onu seviyorum. Bazen konusuyoruz ama bi türlü olmuyor. Acaba o söyledigim soz, yemin sayılmış mıdır? Kefaretini ödemem gerekir mi barışmadan?

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz yemin etmemeişsiniz beddua etmişsiniz. Bu nedenle Yüce Mevla’mızdan af dileyin ve pişman olduğunuzu belirtin.

   1. sevim dedi ki:

    Teşekkür ederim. Allah razı olsun

 177. selma dedi ki:

  Kefaret bulunan fakirlere para olarak verilebilir mi yoksa yemek olarak mı yedirilmeli

  1. islamalimi dedi ki:

   cevabınız konu içerisindedir konuyu detaylı okuyun lütfen.

 178. selma dedi ki:

  Yemin kefaretinin tamami tek seferde yalnız bir fakire verilebilir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Yalnız hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorunda. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

 179. Ayse dedi ki:

  Kurana el basarak bi şeyi yapmadığımı(yaptıgım halde) ve bundan sonra da yapmayacağımı soyledim ama daha sonra 3 gun kefaret orucu tutup Allah tan defalarca tovbe dilendim ne yapmalıyım

 180. Sümeyra dedi ki:

  Hamileyim ve doğacak çocuğumu görmek nasip olmasın ki son sigaram diyerek sigara içtim ama daha sonra dayanamadım bir kaçkere daha içtim ne yapmaliyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefaretini yerine getirmeli ve tövbe etmelisiniz.

 181. Isparta mustafa dedi ki:

  Esselamü aleyküm hocam bende yemin ettim sevdiğim kız için ama anladım ki yeminim tuttu ve ayrıldık 3 kere ayrılıp barıştık ve bende dedimki birdaha ayrılırsak yemin ederim ki belki birleşmeye biliriz dedim. 4.de ayrıldık ve şimdi yüzünü bile göremiyom çok pişmanım ama o kızdan öğrendiğim tek şey vardı ondan ayrılıncaya kadar nafile namazı kılmıyordum o vesile oldu… maddi durumum yok fakir doyurmaya oruç tutmam gerekiyorya ramazan ayından sonra tutmamız gerek dimi hocam… nolur benim için dua edin köpekler gibi pişmanım yardımcı olun lütfen… Isparta’dan mustafa

  1. Isparta mustafa dedi ki:

   Çevirgel duasını okuyorum 1senedir ama gelmedi hocam yeminden dolayı olabilirmi

   1. islamalimi dedi ki:

    çevirgel duası diye bir dua yoktur.

  2. islamalimi dedi ki:

   Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun hakkınızda her şeyin hayırlısını nasip eylesin. Ramazan ayından sonra müsait bir zamanda 3 gün peş peşe oruç tutun.

 182. Ayşe dedi ki:

  Eşim istemediğim bir yere gidecekti. Gidersen yemin ederim sana hakkımı helal etmem dedim. Gittiğini sonradan öğrendim. Ne yapmayalım? O an sinirle söylemiştim ama öğrendikten sonra pişman oldum. Hakkımı helal ediyorum geçerli olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Hakkınızı helal etmelisiniz ve kefaretini ödemelisiniz.

 183. Mert dedi ki:

  Ablam sigara içmemem için yemin ettirdi yemin geçerlimidir

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer yemin ettiyseniz geçerlidir.

   1. Mert dedi ki:

    Diğer sitelerde zorla yemin etmek olmaz diye kime inanim

    1. islamalimi dedi ki:

     Ablanız size silah mı doğrultu? Nasıl zor durum da kaldınız?

    2. islamalimi dedi ki:

     Ablanız size silah mı doğrultu? Nasıl zor durum da kaldınız?

     1. Mert dedi ki:

      Ne alaka uani anneme söylemesin diye yemin ettim

     2. islamalimi dedi ki:

      şunu demeye çalışıyoruz laf olsun diye yemin edilmemelidir.

 184. esra dedi ki:

  Selâmün aleyküm hocam eşim iftardan bir saat sonra yani saat 10 da işe gidiyor patronu da 2 gün erken geleceksin yani iftardan önce saat 7 de bende patronu haksızlık yapınca ve eşimde hakkını savunmayınca kabullenemedim ve eşimle tartışırken eğer gidersen gideceğin 2 gün oruç tutmayacağım ve vebali senin boynuna dedim eşim gidecek ve ben yemin ettiğim için çok pişmanım orucu mu tutmak istiyorum ama tutarsam yeminim bozulacak ne olur bana acil cevap yazın.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı konuya eklendi.

 185. Ahmet dedi ki:

  S.a 9.sınıfı geçersem diye adak adadım ama kurban dedim mi demedim mi tam olarak bilmiyorum ne yapmalıyım acil cevap lütfen.

  1. islamalimi dedi ki:

   9. sınıfa geçersem kurban keseceğim demeniz veya kurban adadım demeniz ayını şeydir. Siz adak adamışsınız ve 9. sınıfa geçince adağınızı kesmelisiniz.

 186. Aylin dedi ki:

  Yemin ederim demekle yemin etmiş olurmuyuz

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet yemin ederim demekle yemin etmiş oluruz.

 187. Sude dedi ki:

  Hocam ben eşimin ailesine para vermem diye yemin ettim şimdi onlara eşimin kardeşi verecekti ve biz onun yerine verdik yani kardeşine borç olarak yeminim bozulmuş olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı konu içerisine eklendi.

 188. ismail dedi ki:

  sigara içmicem diye yemin ettim bozunca on kişiye yemekmi yedirmeliyim yoksa 3 gün oruçmu tutmalıyım 15 yaşındayım lütfen yardım edin.

  1. islamalimi dedi ki:

   İkisinden birini yapmalısınız.

   1. İsmail dedi ki:

    Orucu kış aylarında yada bikaç sene sonra tutsam olurmu

    1. islamalimi dedi ki:

     Kış aylarında tutabilirsiniz ancak bir kaç sene beklememelisiniz.

 189. Mete dedi ki:

  Hocam sigara içmeyeceğim diye yemin ettim 15 yaşındayım bozarsam 3 gün oruç mu tutmalıyım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet tutmalısınız. Bununla birlikte yaşınız sigara için gerçekten çok küçük. Çok doğru bir karar vermişsiniz.

   1. mete dedi ki:

    Peki istediğim herhangi zaman tutabilirim heralde.

    1. islamalimi dedi ki:

     Evet fazla geciktirmemek şartıyla istediğiniz zaman tutabilirsiniz.

     1. mete dedi ki:

      Bir kaç sene geçerse olurmu ?

 190. Tamer dedi ki:

  Hayırlı akşam efendim yemin keferati için tl olarak ne kadar vermeliyiz orta gelirli bir aileyiz

  1. islamalimi dedi ki:

   2016 yılında kişi başı 15 tl olarak açıklanmıştır. Dolayısı ile 150 tl vermeniz gerekmektedir.

 191. Mustafa dedi ki:

  Hocam babam arabayı vermeyeceğine dair yemin etti maddi olarak nasıl çözebiliriz yemin parası gibi bir söylenti duydum ama ?

  1. islamalimi dedi ki:

   10 fakiri doyurmalısınız veya bir fakire 10 günlük yemek parası vermelisiniz. 2016 yılında bu ücret 150 tldir.

   1. Mustafa dedi ki:

    Peki bu parayı(kefareti) nereye verıyoruz hocam ?

    1. islamalimi dedi ki:

     Muhtaç bir kimseye veya bölüştürerek bir kaç kişiye verebilirsiniz.

 192. Hasan dedi ki:

  Hocam ben sigara içmeyeceğime dair dil ile söylemeden kalben bir din alimine söz verdim ama bu sözü bozdum. Yemin sadece Allah adıyla verilir diye bir şey duydum. Bu şartlarda benim ne yapmam gerekir kefaret ödemem gerekir mi yoksa sadece tövbe yeterlimi.

  1. islamalimi dedi ki:

   Tövbe etmelisiniz bir Müslüman olarak verdiğiniz sözde durmalısınız. Bununla birlikte dil ile söylemediğinizden dolayı yemin etmiş sayılmazsınız. Ancak kendinizede bir söz vermişsiniz. Özetle kefaret vermenize gerek yoktur ancak bu gibi durumlara düşmemelisiniz.

 193. Yusuf dedi ki:

  Ben almanya da yasiyorum. Burada fakir insan bulmak cok zor. Türkiye ben enisteme para yolasam o benim icin 10 fakiri doyursa olur mu ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki olur.

 194. onur dinç dedi ki:

  hocam yemin kefareti için verilmesi gereken 10 dini kitabı camiye versem olur mu ve bu kitaplar dua kitabı veya yasin kitabı olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefareti içinde kitap verme yoktu. Konuyu okumanızı tavsiye diyoruz.

   1. Onur Dinç dedi ki:

    Hocam sizin yazınızda yok ama ben başka sayfalarda okuduğum yazılarda 10 kişiye dini kitap verilebilir tarzı şeyler yazıyordu. Onun için sordum. Bu konu hakkında açıklama yaparsanız sevinirim.

    1. islamalimi dedi ki:

     Bunu ilk defa duyuyoruz. Böyle bir şey yapmanız geçerli olmayacaktır.

 195. nuray dedi ki:

  Hocam bekar biriyim iki kızım var. Bir arkadaşım biriyle tanıştırdı iyi birisiydi ailerimz tanıştı annem ve babam kaybettim bu kişi evlenmek istiyor bende ciddiyim fakat kızlarına kıyamıyorum baba ve baba esi evlenddim zaman kızları alcaklar bir gün tlf bana bu tarihte benimle evlencek misin yemin et dedi kuran üstüne bende o an yemin ettim şimdi o zaman az kaldı yapamıyorum çocuklarım istemiyor. Bir kardeşimle kaldık bu dünyada kimsemiz yok çok zor durumdayım n yapmalıyım bana yemin ettin diyor hocam seviyorum da iyi birisi ama çok çıkmazdayım kardeşimde nişanlancak o evlencek sonra ben yanlız kalcam ama çocuklara kıyamıyorum gideceğim yer uzak ne yapmalıyım bu konuda istişare yapıyorum herkes sen bilirsin diyor çok çıkmazdayım.

  1. islamalimi dedi ki:

   Çocuklarınıza neden kıyamadığınızı anlayamadık. Bunu bize bildirin ancak o zaman net bir cevap verebiliriz.

 196. ilker dedi ki:

  Oruç tutmaya başlamanın yaşı esas olarak kaçtır? 34 yaşındayım ve bayağı bir oruç borcum var ne yapmalıyım, maddi olarak ödeyebilir miyim? Ya da nasıl oruç borcumu affettirebilirim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bunun tek yolu tutmadığınız oruçların kazalarını tutmanızdır. Bu zor olabilir ancak kaza oruçlarınızı tutmanızı tavsiye ediyoruz. Zira ahiretteki cezası dünyadakinden çok daha ağırdır. Yaş için ise ergenlik çağına girdiğiniz yaş baz alınmaktadır. Ergenlik yaşı erkeklerde12 il 15 yaşı arasıdır.

 197. yüsra dedi ki:

  Selamunaleyküm ben yeminimi bozdum fakir birisine verilecek bedel miktarı ne kadardır? Fidye ile aynı miktar mıdır?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet fidye ile aynı miktardır örneğin 2016 yılının fidye miktarı kişi başı 15 tl’dir.

 198. Mücahit dedi ki:

  Yemini bozdum ve bir hafta sonra ramazan ayı başladı. Öğrenciyim maddi durumum yok. Onun için ramazandan snra tutsam kabul olur mu? Çok korkuyorum aileme birşey olur diye? Sizce birşey olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Gönlünüz rahat olsun siz gerekli kefareti ödemeye niyet etmişsiniz. Ramazan ayından sonra 3 gün oruç tutmanız gerekmektedir.

 199. Mücahit dedi ki:

  Hocam ben ailemin üstüne yemin ettim ve yemini bozdum şuan ramazan ayı ve oruç tutuyorum oruç kefaret olarak kabul edilir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yemin kefareti ile Ramazan orucunun bir bağlantısı yoktur. 10 tane fakiri doyurmalısınız. Buna gücünüz yetmiyor ise Ramazan ayı bitince ara vermeden 3 gün oruç tutmalısınız.

BİR YORUM YAZ