Yemin, Kefaret

Yemini Bozmanın Kefareti Nedir?

Dinimizde yemin eden bir kimse sözünü bozduğu taktirde yemini bozmanın kefareti üzerinde bir borç olmaktadır. İslam, Kuran ve Peygamberin Sünneti ile kul mutluluğunu ve aradığı dertlerine şifayı bulmaktadır.

Alemlerin Rabbi, Yüce Allah (c.c.) yarattığı her şeyi kulu için ve onun mutlu olması için yaratmıştır. İslam’ı kabul eden iman edende bu dinin kurallarına uymak zorundadır. Yemin kefareti de bunlardan biridir.

 Yeminin Bozan Kimse Ne Yapmalıdır?

Yemin eden ve yeminin bozan kişi ilk önce tövbe etmelidir. Kulun her yanlış yaptığında başvuracağı ilk kapı tövbe kapısıdır. Yemini bozan kimse “Yemin kefareti ödemelidir” bunun ile kul her sözüne ve her hareketine dikkat etmesi gerektiği hatırlatılmaktadır.

Bunun bedeli ise On fakiri sabah ve akşam olmak üzere iki öğün beslemek veya giydirmektir. Yemin kefareti yiyecek giyim olduğu gibi bunun yerine o fakirin en çok ihtiyacı olan ne ise verilmelidir.

Hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorundadır. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

Yemini Bozmanın Kefareti İçin Oruç Tutmak

Eğer bunu yapmaya kulun gücü yok ise üç gün arka arkaya oruçta tutabilir. Yeminin bozan kişi, dinimiz kolaylık dini zorluk dini değil, her şey kulun rahatlığı mutluluğu için.

Üç gün arka arkaya tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur. Üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur. Yeniden arka arkaya üç gün oruç tutması gerekir. Kul kaç yemin bozmuş ise her yemini için bu kefaretleri her biri için uygulaması gerekir.

İki yemin bozmuş ise yirmi (20) fakiri sabah akşam doyuracak veya altı (6) gün arka arkaya oruç tutacaktır. Artık bundan sonrada yemin etmeye ve yemin bozmamaya tövbe ederek yeminine sadık kalacaktır. Bunun önemini anlamış olacaktır kul. Böylelikle kul hem iç temizliği ile rahata huzura erecek ve bu sayede birkaç fakirde nasip ile rızkına kavuşacaktır. Selam ve dua ile.

Yemin Kefareti İçin Ne Kadar Ücret Vermeliyim?

Cevap: Yemin kefaretinin ücreti her sene değişmektedir. Bunu belirlerken o senenin fıtır sadakasının ücreti bilinmelidir. Örneğin 2016 yılında bu ücret 15 tl dir. Bu durumda 10 fakir için yemin kefareti için 150 tl verilmelidir. Bu ücret muhtaç sahibi 1 kişiye veya bir kaç kişiye bölüştürülebilinir.

Eşime İşe Gidersen 2 Gün Oruç Tutmayacağım Dedim Yemini Bozmanın Kefareti Nedir?

Eşim iftardan bir saat sonra yani saat 10 da işe gidiyor patronuda 2 gün erken geleceksin. Yani iftardan önce saat 7 de bende patronu haksızlık yapınca ve eşimde hakkını savunmayınca kabullenemedim. Eşimle tartışırken eğer gidersen gideceğin 2 gün oruç tutmayacağım ve vebali senin boynuna dedim. Eşim gidecek ve ben yemin ettiğim için çok pişmanım. Orucu mu tutmak istiyorum ama tutarsam yeminim bozulacak.

Cevap: Eğer sadece iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz bu bir yemin değildir ve oruçlarınızı tutmalısınız. Eğer gidersen yemin ederim iki gün oruç tutmayacağım. Yada vallahi iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz yine orucunuzu tutmalısınız.

Farz bir ibadet olduğu için yemininizi bozmalı ve orucunuzu tutmalısınız. Ancak yemin ettiğiniz için Ramazan ayından sonra 3 gün yemin kefareti orucu tutmalısınız. Yada 10 fakiri doyurmalısınız. Zira yemininizi bozmuş olacaksınız.

 Yemin Kefaret Orucuna Nası Niyet Edilmelidir?

Ben bir yemin ettim ve sanırım bozacağım herhangi bir gelirim yok. Öğrenciyim 3 gün oruç tutarsam kabul olur mu? Bu orucun niyeti nasıl olmalıdır. Bu oruç direk mi tutulmalıdır yada ondan 1 ay sonra tutabilir miyiz?

Cevap: Kefaret orucunu en kısa zaman içerisinde peş peşe olmak sureti ile 3 gün tutmalısınız. Niyetinizi ise şöyle yapmalısınız. “Niyet ettim bozmuş olduğum yeminimin kefareti için oruç tutmaya” Ya Rabbi sen beni af eyle ve orucumu kabul eyle. Değerli ziyaretçimiz unutmayın ki bir Müslüman tutamayacağı yeminler etmekten önemle sakınmalıdır.

Yemin Kefareti Sıkça Sorulan Sorular

Eşimin Ailesine Para Vermeyeceğim Diye Yemin Ettim

Belli ki er yada geç bu yeminle yüzleşeceksiniz. Ancak eşinizin para vermesi sizin yemininizi etkilemeyecektir. Yemininizin bozulması için kendi kazancından vermelisiniz.

Birine Bir Şey Yapacağım Diye Yemin Ettim Ama Yapmadım. O Kişi Beni Affederse Yine Günah Olur mu?

Yemin, yemin eden kişiyi bağlamaktadır. Böyle yanlış olan yeminler edildiği taktirde o yemin tutulmamalıdır. Zira tutulduğu taktirde hata üstüne hata olacaktır. O kişi sizi affederse günahınız azalacaktır. Ancak Yüce Mevla’mızın rızasınıda almanız gerekmektedir. Zira yemin Yüce Mevla’mıza verilen bir sözdür. Peki, bu gibi durumda ne yapılmalıdır.
1. Önce bu tür zarar verici yeminler edilmemelidir.
2. Bu yeminin kefareti ödenmelidir.
3. İmkan olduğu taktirde o kişiden helallik alınmalıdır.

Şu Günahı İşlersem Vallahi Cennet Bana Haram Olsun. Diyen kişinin durumu nedir? Bu yemin yerine mi geçer?

Dinimizde böyle bir yemin yoktur. Bu tür sözler genelde öfke ile söylenmektedir. Ancak öfke ile söylesenizde bu sözün bir sorumluluğu vardır. Öncelikle konu içerisinde yer alan yemin kefaretini yerine getirmelisiniz. Bununla birlikte tövbe etmeli ve bu tür sözlerden uzak durmalısınız. Önemli not: Dinimizde Cenneti istememek caiz değildir.

Şu günahı, işi işlersem orucum kabul olmasın.” ya da “Her yapışımda orucum bozulsun.” diyen kişinin durumu nedir? Bu yemin yerine mi geçer?

Bu kişinin kendine yaptığı bir bedduadır. Bir Müslümanın kendine böyle sözler vermemelidir. Bu tür sözlerden kaçınılmalıdır. Bu sözde bahsedilen şey yapıldığı taktirde oruca bir zarar vermeyecektir.

Yemin kefareti verecek biri “şunu yaparsam kabul olmasın.” derse ayrı bir yemin etmiş olur mu?

Normal şartlarda bir olsaydı ayrı bir yemin olur. Ancak şunu yaparsam kabul olmasın sözü yemin değildir. Kişinin kendine yapmış olduğu şartlı bir duadır. Yanlış bir sözdür ve tövbe edilmelidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Merhaba ben kız arkadaşım ile bir daha yakınlaşmayacağım yakınlaşırsam onu bana nasip etme dedim ve yine yaklaştım ne yapmalıyım
  Kurmuş olduğum bu cümleden dolayı pişmanım

  1. Bu cümle bir yemin değildir. Ancak bu sözünüzden dolayı tövbe etmelisiniz. Bununla birlikte kız arkadaşınızla olan münasebetiniz İslam dairesinde olmalıdır. Bu konuya dikkat etmediğiniz taktirde daha büyük günahların içine düşeceğinizi unutmayınız.

 2. Nişanlım benim istemediğim birşeyi yapmayacağına dair benim üstüme yemin etti ama tutmadı yeminini tekrar yaptı ne olucak şimdi.

 3. Merhaba. Ben yaptığım bir şey için yapmadım diye yemin ettim tövbe namazı kıldım ama çevremde fakir yok sadaka kutusuna atsam olur mu?

  1. Selamün aleyküm hocam bende bir çok kez yemin edip bozdum yada yerine getirmedim şimdi çevremde 10 fakir doyuracak kişi bulamıyorum belki 5 kişide bulamam maddi durumum normal sayılır bunun yerine orucu tercih etsek makbul olurmu acaba?

   1. Eğer gerçekten itiyaç sahibi bulamıyorsanız oruç tutmanız da bir sakınca yoktur.

 4. Bende bir yemin ettim ve bozdum ama henüz 15 yaşındayım ben nasıl ödemeliyim veya ödemelimiyim

 5. Arkadaşım bana iş yerindeki bi kızla ilgili bişey söyledi ve işyerinde kilere soylememem için bana yemin ettirdi ve ben iş yerinde calışmayan bir arkadaşıma söyledim ne olur bu bozulmuş olurmu lütfen cevap verin.

 6. Yaptığım bir şeyi yapmadım diye ailemin üzerine isim gücüm rast gelmesin diye yemin ettim oruç tutarsamda yeminime kefaret olarak kabul olmasın dedim yeminimi nasıl bozabilirim nasıl tövbe edebilirim.

 7. Hocam yaşım küçük ve yeminimden 2 kez dondum fakat o anlarda sinirli olup olduğumu hatırlamıyorum doyuramam oruç ise doktorum yasakladı ben ne yapmalıyım bu durumda?

 8. Abime konuştuğum bir kişinin olmadığını söylerek kuran a el bastım çünkü 3 haftadır konuşmuyorduk fakat yemini ettikten 3 gün sonra tekrar konuşmaya başladık yeminimi bozmuş olur muyum?

  1. Yemininiz bozulmuş olmaz. Ancak nikahınız olmayan bir erkek ile görüşmenizin günah olduğu bir hakikattir.

   1. birisine birşeyi yapacağımıza dair yemin ettik ama yapmadık ama o kişi bizi affediyor o zaman yine de günah olur mu

 9. Annem sinirlendi ve bir daha telefon oynamacaksın diye yemin etti bu yemin midir ve tutmazsam günaha girer miyim

 10. Ben yurtdışında yaşıyorum. Kefaret için türkiyede yaşayan 10 dargelirli aileye Danimarka fitre ücretimi yoksa Türkiyedeki geçerli olan fitre ücretinimi vermem lazım?

  1. Eğer orada açıklanan ücret daha fazla ise oraya göre vermelisiniz. Eğer tam tersi ise Türkiye ye göre vermelisiniz.

 11. Yaşım 13 ve yemin ettim ama nefsime hakim olamayarak bozdum. Fakiri doyuracak param yok ve oruç tutarsam ailem sorgular.
  Ne yapmam lazım

   1. Selam hocam ben kuranı kerim üzerine elimi koydum ve yemin ettim Allah sahidim olsun bidaha asla felan kişiyle konusmayacagım konuşursam iki gözüm önüme aksın dedim yeminimi bozdum simdi gözlerimi kaybetmekten korkuyorum smdi neyapıcam hocam yardımcı olursanız sevinirim

 12. Eğer bir insan örneğin sigara içiyorsa şöyle yemin eder bir daha sigara içersem müslüman değilim der be bozarsa müslüman olabilir mi?

  1. Tabi ki Müslüman olabilir. Ancak tövbe etmelidir ve gereksiz sözlerden kaçınılmalıdır.

 13. Yemin ederim bu şeyi evime götürmem diye yemin ettim ablam cantama habersiz koymuş yeminim bozulmuş mudur

  1. Kefaretini ödemelisiniz veya yemininizi tutmalısınız. Yemin eden siz olduğunuz için karar vermekte size düşmektedir.

 14. Selam,
  Esim çocuğunun üzerine yemin etti sigara içmeyeceğine. Ve 3 gün sonra tekrar başladı. Ne yapmalıyız

  1. Dinimizde çocuk üzerine yemin etmek yoktur. Ancak bu yanlış sözden dolayı tövbe etmelidir.

 15. Ben hamileyim ve eşime yaptığı bi hatayı tekrarlarsan çocuğumun üzerine yemin ederim ki seni affetmem dedim.

  1. Çocuk üzerine yemin edilmez bu bir yemin değildir. Yapmanız gereken namazdan sonra bu yanlış sözleriniz için yüce Mevlâmız dan af dinlemektir.

 16. Hayirli geceler ben oğlum arkadaşıyla sıkça kavga ediyordu yine birgün kavga ettiler ve sinirli bir anımda dedimki Allah sahitim olsun sizi azla bir araya getirmicem dedim yemini.i bozmadım ama oğlumda arkadaşıda arkadaşının anneside bu benim yeminime çok üzülüyorlar ama bir kere yemin ettim bozmayi düşünmüyorum ama olurda bozarsam nasil bir kefaret yapmalıyım tobe ettim ama bu yeminin bir kefareti vardir beni aydinlatirmisiniz rica ediyorum.

  1. Gereksiz yere bir yemin etmişsiniz. Eğer yemininizi bozarsanız kefareti konu içerisinde yazmaktadır.

   1. Hocam 17 yaşındayım bir sinirle dedimki onu asla affetmiycem annemin üstüne yemin ederim allah sahidim olsun dedim yeminimin kefaleti nedir

 17. arkadaşıma yemin ederim sana bir daha mesaj yollamamak için dedim. sonrasında tekrar tekrar mesaj gönderdim. şimdi kararlı olarak tekrar yemin ettim yazmamak için. birinci sorum yemin kefareti ödemeli miyim? ikinci sorum o benim çok sevdiğim bir arkadaşımdı sırf o istediği için yemin ettim (benim ona yazı göndermemin uygun olmadığını düşündüğü için yemin et dedi).ben yemin ettiğim için hiç bir zaman o arkadaşıma yazı yazmamalı mıyım ?

 18. Bu yıl ki fıtır bedeli 19 lira yemin bedeli olarak 190 lira mı vericez yoksa iki öğün dediği için 380 lira mı vericez

 19. Hayatımda çok değerli bir insan beni kıldırdığı için Allah canimi alsın ki seninle bir daha muhatap olmayacam dedim şimdi özlüyorum pişmanım ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Öncelikle samimiyet ile tövbe etmelisiniz. Arkadaşlığınızda İslam dini kaidelerine dikkat etmelisiniz.

 20. Merhaba lar ben yemini mı bozdum 1 aileye erzak versem herseyini alsam bu şekilde kabul olur mu teşekkürler şimdiden

 21. ben yeminimi simdiye kadar 3000 defa bozdum 30 sene oruc tutmam mi gerekir?
  Hocam çok çaresizim neolur cevap yazın….

  1. Tövbe etmelisiniz ve bir defa kefaretini ödemelisiniz. Tabi bir daha aynı hatayı yapmamalısınız.

 22. Selamun aleykum hocam ben sigara içmemek üzere yemin ettim ama biraz zorlanıyorum bozmamın kefareti ne olacaktır.

 23. Ben genç yaşlardayken bilgisayar da oyun oynarken hep yemin ederim bu sefer kazanıcam derdim kaybederdim tekrar yemin ederdim sayısını bile bilmiyorum ne yapmalıyım? O yaşlarda yemini günahını kefareti bilmiyordum ama

 24. Sevdiğim insanla konuşurken bu konuştuklarımız aramızda kalcak kimseye anlatmıcaksan birşey daha söylemem ama ibabanın üzerine yemin et o zaman dedi bende ettim hayatımda ilk defa böyle bir yemin ettiim ve istemeyerek ettim içimden gelerek değil öylesine sırf söylesin diye şimdi bu yemin sayılır mı? Ben arkadaşıma konuştuğımuzu söylesem kefareti olur mu babama birşey olur mu? Lütfen yardımcı olun içimde rahat değil

 25. Ben bir yemin ettim ve sanırım bozacam herhangi bir gelirim yok öğrenciyim 3 gün oruç tutarsam kabul olur mu ve bu orucun niyeti nasıl olmalıdır ve bu oruç direk mi tutulmalıdır yada ondan 1 ay sonra tutabilir miyiz?

 26. Hayırlı bayramlar tanıdığım hep belini uğlattırıyordu ben de sinirlendim bir daha belini uğlamıcam diye yemin ettim ama çok sinirlendim ve önemli bi konu da değil şimdi tekrar belimi uğla diyor ve yeminim var diyorum ne yapmalıyım

 27. Ben 6 ay sigara içmiyeceğime yemin ettim ve söz verdim ama isteyerek değil ve yemini bozdum ne yapmam gerekiyor

 28. Ben sigara icmeyeceğime dair yemin ettim Kur’an’a el bastım ve bir daha sigara icersem annemin kemikleri sizlasin dedim bu yeminin kefareti nedir acaba

 29. Esim bana eğer şu partiye oy vermessen insallah öleyim dedi bende dedigi partiye vermedim ne yapmamız lazim bu bir yemin mi

 30. Benim sorum eşim cinsellikle yakınlık göstermedi. Bende icimden süresini kararlastirmadan söz verdim sana birdaha yaklaşamayacağım diye.esimin bundan haberi yok. Ama tekrar yakinlastik bunun bana kefareti varmıdır.

 31. Ben namazlı niyazlı yemin ettim birdaha ağzıma alkol sürmicem diye ama 1 yıl sonra yemimi bozdum alkol aldım :( içim acıyo kaç gün oruç tutmam gerek ne yapmam lazım fakir doyurcak gücüm yok :(

  1. Çokça tövbe etmelisiniz ve bir daha bu günaha düşmeyin içkiden uzak durun. İslam dininde içki kesinlikle haram olan bir şeydir. Üç gün arka arkaya oruç tutmalısınız tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutmaNIZ gerekir.

  2. Yemin edip yerine getirmeyenler ahirette nasipsizdir. Tövbe edip yerine getiremediği her yemin için kefaretini yerine getiremezse cehenneme girer.

  3. Biri bana birşey anlattı bende yemin ettim anlatmamak için ama bir kişinin iyiliği için annesine anlattım çünkü olduğu durum yanlış…ve bunun için ne yapmalıyım kızımın üstüne yemin ettim bide.

   1. siz doğru olanı yapmışsınız. Ancak yemininizin kefaretini ödemelisiniz.

 32. Merhabalar ben 2017 yılında yeminimi bozdum.
  Yapılması gereken 10 fakiri doyurmam gerekiyormuş eğer durumum yoksa oruç tutmam gerekiyormuş yardımcı olabilir misiniz?

  Kefaretini yerine getireyim dedim ama herkes farklı birşey diyor 10 fakire 10 gün yemek yedirmek, 3 gün oruç tutmak veya 10 fakirin üstüne kıyafet almak vb şeyler bende 10 fakir bulamıyorum çevremde yok ne yapmam gerekiyor.

  Yemin kefaretini nasıl yerine getirebilirim.

  1. O zaman Üç gün arka arkaya oruç tutun tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutması gerekir. Konu içinde daha ayrıntılı yazdık lütfen inceleyiniz.

 33. Merhaba benim eşimin ablası doğum yapacaktı bende eğer benden habersiz hastaneye onları görmeye gidersen bende duyarım yemin ederim bosarimseni dedim ama sonra vicdanım rahat etmedi ben zorla götürdüm onu acaba nee. Yapmm gerek

 34. Merhaba, ben bilerek yemin ettim bulimia hastasıyım bilerek yediklerimi çıkarıyorum ve engel olamıyorum bir daha bunu yapmamak için yemin ederim bir daha kusmayacagım kusarsam cocugum olmasın diye yemin ettim ve kustum yine ? çok büyük bir vicdan azabı çekiyorum oruç tutamam çünkü şeker hastasıyım nolur cevap verin banada çok çaresiz kaldım napcam bu nasıl günah kefaret ödemem gerekiyor mu

  1. Yemin kefareti yiyecek giyim olduğu gibi bunun yerine o fakirin en çok ihtiyacı olan ne ise verilir. Yalnız hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorunda. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

 35. Esimin ailesi kotu seyler yasattigi icin gorusmuyoruz. Esime eger o eve gider 1 lokma yemek yersen senden bosanirim dedim. Ama vicdanim el vermedi ve ailesine gitmesine ses cikartmadim. Yemin etmis oluyor muyum etmissem de yemini bozdugum icin ne yapmaliyim.

  1. Yemin etmişsiniz yemin kefareti ödemelisiniz.Konu içerisinde detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

 36. Bn eşimle kavga ettik seninle bi yere gitmem dedim yemin ettim içimden eşim bilmiyor fakat geçenlerde komsuya beraber gitmek zorunda kaldık o bn onu gönderdim yemin ettiğim için yarım saat sonra bn arkasından komsula geçtim. Yemini mi bozmus oldum demi

 37. Merhaba bende 5 defa felan yemin ettim bi defada kurana bastım içim hiç rahat değil yardımcı olun lütfen

 38. Benim sevdigim bir Kiz var o da beni seviyor ama uzun sürelerdir sürekli kavga ediyoruz bende bir daha benim sözümden çıkarsan Allah şahidim olsun ki yüzüne bile bakmayacam ilişkimizi bitirecem dedim ama şuan pişmanım çünkü her ilişkide böyle kavgalar olur ne yaomam lazim yardımcı olur musunuz??

  1. Yeminin kefareti neyi gerektiriyorsa ki tahminim 3 gün oructur 10 fakiriyi doyuramayacagina göre
   Tek hatan öfkene sahip çıkmıyorsun

 39. icki icmeyecegim diye Allaha yemin ederim ve icersem gozlerim gormez olsun dedim. ama yeminimi tutamadim. cok korkuyorum gozlerime bir sey olacak diye. tovbe edip kefaret verebilir miyim.

 40. Babama bir erkeğe sarılmayacağıma dair yemin ettim ama bir erkek bana sarıldı fakat ben sarılmadım hiç keyfini de çıkarmadım hemen çekmeye çalıştım kendimi ne yapmalıyım

 41. Slm ben esime yemin ettim kurani kerimin üzerine seni aldatmayacagim diye ama bir anlik bosluguma denk geldi ve aldattim cok pismanim cok

 42. Annem bana sigarayı bırakmam icin buyuk yemin ettidi allahinizi klu olmayayım diye yemin ettim ama dayanamıyorum yeminimı bozarsa ne olur acaba

 43. Merhaba ben defalarca kalbimde olan adam ı sevdiğim halde kendi üstüme gormek nasip olmasın kaderim de varsan yaşamak nasip olmasın bana dedim ve buna benzer 4 kez yemin bozdum yine yazdım nasıl yapacağım bilmiyorum ne kadar kefareti varsa oderim

 44. Ben birsey duydum. Yegenim söyledi. Yemin ederim kimseye söylemeyeceğim dedim. Konu da ablamdı. Onu söyledim. Ailevi bir mesele olduğu için.

 45. Ben mobil üzerinden online bir oyun oynuyorum.Bir kaç kez oyuna para yatırdım keyifli oluyor oyun oynamak .Sonra yemin ettim para yatirmayacagim diye ama yatırmak istiyorum yaptırdığım zaman yeminim bozulurmu ?

 46. Ben sigara içmeyeceğim diye Allah’a söz verdim dedim ve Kuran’a el bastım yemin kefareti mi ödemem gerekiyor ne yapmalıyım cevaplarınız için teşekkür ederim

   1. Selam bende Eren arkadas gibi sigara icmemek icin yemin ettim ve elimi kurana koyarak. Ama yeminimden vazgecmek istiyorum. Istigfar etmek ne demek ve kefalet bedeli nedir. Simdidden tesekkurler

   2. Eğer yemininizi bozduysanız konu içerisinde yer aldığı gibi kefareti ödemelisiniz.

 47. Annem uzerine yemin ettim erkek arkadasım la bi daha konuşmayacagıma ama konustum bunun vebali nedir

 48. Eşime kizdigim bir konuda yemini yerine getirmeyecegimi bile bile sinirle yemin ettim.yani sadece ona göz dagi vermek icin yemin ettim.ne yapmam gerekir

 49. Erkek arkadaşıma eğer seni affedersem Allah canımı alsın dedim. Ve bir süre sonra barıştık. Ne yapmalıyım ?

 50. Hocam iddaa oynamayacam diye Allah’ın üzerine yemin ettim ama tekrar dan oynad~m
  Hocam ne yapmalıyım

 51. Bende kurana el bastım bidaha sigara içmiçem diye allah peygamber kuran üstüne yemin ederim dedim sigara içersem ne yapmam lazım?

 52. Halam ile tartışma sonucunda evine bir daha gitmemeye yemin ettim bundan 1 sene önce ama kendisi iftar yemeğine çağırdı gitme durumunuda yapmam gereken nedir?

 53. Iki gözüm önüme aksın, kuran çarpsın ki.. diye yemin ettim bu durumda ne yapmam gerekiyor ? Kefareti nedir ?

 54. Ben suçlu olduğum halde başka birine suçumu attım oda beni korumak için sucu üstüne aldı ve benim yüzümden hem zordurumda kaldı hemde işinden ayrıldı ve ben onun yanında ben yapmadım diye hemen hemen Herşeyin üstüne yemin ettim ne yapmalıyım neolur yardım edin. ( giderken de hakkını helal etti )

 55. Kuzenim birdağa uyuşturucu kullanmıycam diye yiyeninin üzerine yemin etti bozdu ne yapması lazım

  1. Yiyenin üzerine yapılan bir yemin yemin değildir bu tür sözler söylenmemelidir. Kefaret ödemesi gerekmemektedir ancak bu tür sözler insanları günaha sokmaktadır. Bu nedenle tövbe edilmelidir.

 56. iyi günler esim öfkeli anında yarın işe gitmiyeceğim diye yemin etti bu yeminin kefaletini iki fakire verebilir mi ve ailede fakir olanlar bu kişilere verilerbilir mi ?

  1. Bir fakire verebilirsiniz ancak bir fakire 10 günlük yiyecek veya ücretini vermelisiniz.

 57. ben sigara içen biriydim bıraktım bir daha sigara içmicem dedim oğlum içersin dedi vallaha billaha almıcamda içmicemde dedim bu yemin yerine geçermi yanılıp yenilip içersem günaha girmiş yeminimi boşmuşmu olurum lütfen cevaplarmısınız çok teşekkür ederim şimdiden

  1. Bu bir yemin değildir bir sözdür bu nedenle tövbe etmeli ve böyle sözler vermemelisiniz.

 58. Hocam Merhabalar. Ben bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Benim bir erkek arkadaşım vardı 7 ay boyunca sorunsuz aramız çok iyiydi evlilik için planlar yapıyorduk sürekli birbirimizi çok seviyorduk.

 59. Hocam ben büyük bir yemin ettim ama bu yemini tutarsam başkasının canına zarar gelebilir ne yapmam gerekir?

 60. Merhaba ben yeminimi bozmuştum üç gün kefaret orucu tutarken üçüncü günde ay hali girdi araya.baştan mı tutacağım yoksa kalan bi günü mü?

  1. Bu elinizde olmayan bir durumdur ay haliniz bitince bir gün daha tutmanız yeterli olacaktır.

 61. bi arkadaşa ne beni ara sor eğer ararsan sorarsan allah canımı alsınki cevap vermem dedim al sana büyük yemin diye yazdım. Eğer cevap verecek olsam kefaret orucunu ne kadar süre içinde tutmalıyım ?

 62. Hocam merhabalar ben yaptığım yanlış bir iş için bi da yaparsam bu günahı Çok istediğim bi iş vardı onu nasip etmesin dedim fakat yaptım şimdi ne yapmalıyım kefaret ödersem ve tövbe edip yapmazsam karşılık bulur mu

 63. ben bu gün yanı kandil de yemin ederim bir daha kahveye gelmeyeceğim dedim sınırlı bir şekilde yemin kefareti ödemek zorundamıyım…

 64. Eşim beni defalarca aldattı..son defasında bir daha duyarsam iki çocuğumun ölü yüzünü öpeyim seni eve almam dedim yine aldattı 4 gün eve almadım. Sonra bir şekilde eve geldi oturdu küs ve kırgınım ama yeminimi bozmuş mu oldum? Çok huzursuzum beni aydınlatın.

  1. Söylemiş olduğunuz bu ifade bir yemin değil bir sözdür Siz işinizi alarak sözünüzü tutmamış olmuşsunuz. Sözünüz bir yemin olmadığından dolayı kefalet gerekmemektedir. Ancak çocuklarımızın üzerinden bu tür sözler vermeniz çok yanlıştır. Bununla birlikte Yüce Mevlamız yardımcınız olsun Eşinize yaptığı yanlışı ve içerisinde olduğu büyük günahı anlamayı ailesine sahip çıkan bir erkek olabilmeyi nasip eylesin. Yüce Mevlamız ailenizden huzuru eksik etmesin.

 65. Sm aleyküm ben iş yerinde bir arkadaşa kızdım o çıkmıştı geri geleceğini duyunca o gelirse ben vallahi burda çalışmam dedim 2 tane evladım var dediğimi yaparım diyede ekledimm patronum bırakmıyo neyapmalıyımmm

 66. Kefaret bedelini afrikadaki fakirler icin ihh ya yatrsak olur mu. Aciklama kisminda keraret oldugunu belirtip.

  1. Eğer böyle bir hizmetleri varsa bu hizmetten istifade edebilirsiniz bunda hiçbir mahsur yoktur.

 67. Ben bir ay beş sigaradan fazla icmeyecegim allahım şart olsun dedim bu yemin olurmu bozarsa ne yapmam gerekir

   1. Size bir şey soracağım yemini yanlışlıkla söyledik hangi el işaretini yaparak yemini bozabiliriz?

   2. Böyle bir işaret yoktur ancak durumunuzu Yüce Mevla’mıza bildirerek af dileyebilirsiniz.

 68. Oğlumla bir tartışma esnasında sen benim yemin törenime gelme diye bir kaç kes tekrar aldı bende eğer gelirsem ordan cenaze m gelsin dedim ve şimdide eğer sen gelmessen benim c enazem gelsin diyor ne yapman gerekiyor?

  1. Bu bir yemin değildir bu tür sözlerden kaçının ve oğlunuzun yemin törenine gidin.

 69. oğlumun başı için söylemeyeceğim dediğim bir bilgiyi eşime söyledim oğlum ufak tefek kazalar atlattı ve bu sabah ezandan sonra rüyamda oğlumun bir kazada başının koptuğunu gördüm feci haldeyim lütfen bana bir tavsiyede bulunun daha önce bir evlat kaybettim korkum benliğimi tümüyle ele aldı ne yapmalıyım çok pişmanım

 70. Sevdiğim kızı aldattım kız beni affetti tekrar sevgili olduk Allah şahidim ki bir daha yapmayacağım dedim ve BiR DAHA YAPARSAM CEHENNEMDEN Hiç çıkmayım dedim.

 71. Bn birden falza yeminimi bozdum. Bu yeminlerin bir tanesini yerine getirdim lakin daha bitmedi ama bir daha bozdum jegaret artarmı (bir kez kefareti yerine getirdim)

 72. Ablamla tartıştık düğünü var bu yaz düğününe gelmeyeceğim gelirsem ayakli geldim ayaksiz döneyim dedim çok pişmanım ne yapamam lazım bu yemin yerine mi geçer

  1. Bu bir yemin değildir Bu bir sözdür bu tür sözlerden kaçınmalısınız ve yüze mevlamızın af dilemelisiniz.

 73. ben yemin ettim ama bozdum şimdi oruç tutabilecek durumda değilim ilaç kullanıyorum ve öğrenciyim param yok o kadar başka bir şey yapsam Allah kabul etmez mi sonuçta niyet önemli.

  1. Sağlığınıza kavuştuğunuz vakit veya bir iş sahibi olup elinize maddi imkan geçtiği vakit kefaretinizi ödemelisiniz.

 74. Yeminimi birden fazla bozdum .ornegin 3 kez bozdum 1inin kefaretini yerine getirdim lakin diger 2si varken tekrar bozdum kefaret gelirmi (1ini tuttum ama)

  1. Eğer bir yemeğini birkaç defa bozduktan sonra yemin kefaretini öğrenerek yemin kefareti yerine getirdiği iseniz bu yemin için bir defa kefaret ödemeniz yeterlidir. Ancak yeminimizi bozdunuz ve kefaretini ödediniz aynı yemini daha sonra yapıp ve bozarsanız Yemin kefaretinin tekrarı ödemelisiniz.

 75. Arkadaşlarla konuşuyorduk eğer A kişisi hakkında öyle bir şey hissedersem yemin ederim konuşmam demistim. Şuan emin değilim o hisse ama yine de kefaret ödemeli miyim?

  Bir de ben midemden rahatsizim oruç tutamıyorum ve kendi malimi kazanamıyorum (yaşım daha küçük) ne yapmalıyım?

  1. Bu konuda oruç tutan bir doktora görünmelisiniz. Tutup tutamayacağınıza doktorunuz karar verecektir.

 76. Merhaba.8 yaşındaki oğlum telefonumu alikoymaktan ders çalışmıyordu.bende telefonumu elinden aldım ve yemin ederim bir daha telefonumu sana vermeyeceğim dedim.yemin kefareti olurmu

 77. Arkadaşıma şunu yaparsan yemin ederim küserim dedim ve onunla konuştum. Yemin kefaretini ödemem gerekir mi?

 78. Merhaba, hamileyim ve bir konu için yemin ettim.yeminimi de bozmam gerekiyor. Hamileyken oruç tutamayacağım için doğumdan sonra yemin kefaretimi ödesem olur mu. Teşekkürler.

  1. Bahsettiğimiz şekilde yapmanız çok daha doğru olacaktır ancak doğumda Hatta bir müddet Çocuğunuzu emzirdikten sonra ki süreçte yemin kefareti orucunu tutmayı ihmal etmemelisiniz.

 79. Daha doğrusu mastürbasyon yapmayacağima yemin etmiştim ama yaptım ne yaomam gerek

  1. Değerli ziyaretçimiz böyle bir yemin etme cesareti nereden buluyorsunuz anlayamadık. Ancak bu durumda da yemin kefareti ödemelisiniz yeminlerden ciddiyetle sakınmalısınız.

 80. Konuşup görüşmeyeceğime yemin ettiğim kişiyle konuşup görüştüm. Ne yapmam gerekiyor

 81. Annem babam bütün sevdiklerim üzerine yemin ederim ki bir şeyi yapmayacağım dedim. Bütün sevdiklerimi elimden alsın ki dedim. Sonra da yemin olsun şart olsun dedim. Yemini ederken bile içimden tövbeyle ettim ama ettim yemin kefareti ödemem gerekir mi?

  1. Bu tür ereksiz ve yanlış yeminlerden kaçınmalısınız Zira İslam dininde bu tür Yeminler etmek caiz değildir.

 82. Aynı konu üzerinden bikaç defa tekrar etmek üzere yemin verdim bunun bozulduğum taktirde ne yapmam gerekiyor

 83. Sigara icmeyecem diye anneme söz Rabbime yemin ettim
  Kefareti olarak 3 gun ard arda oruç tutsam kabul olurmu

  1. Olmaz zira Ramazan orucu farz bir ibadettir ve başka bir orucun yerine geçmemektedir.

 84. Selamınaleyküm
  Allahım sana söz veriyorum yeminleri bir daha sigara içmeyeceğçm diye yemin ettim.
  Ama dayanamadım ve içiyorum sigara.
  Yazmışsınız yukarıda ama ben direk Rabbime yemin ettim. Aynı şekilde kefaret değil mi hocam

 85. Ben bir yemin ettim birisi ile görüşürsem allah bana çocuk nasip etmesin dedim ve sonra o kişiyle görüştüm tövbe ertim namazımı kılıp yasinimi okuyup tövbemi ettim ne olur yardım edin ne yapmam gerekior

 86. Bir yeminimi bozmak zorunda kaldım. Kefaretini maddi sıkıntı çeken abimin öğrenci 2 çocuğu için okulda öğle yemeği niyetine abime versem olur mu. Olursa kaç tl vermeliyim en az. Günde (15 sabah 15 akşam niyetine) 30 mu. Yoksa sadece günde 15×10= on günlük 150 mi.

 87. “bundan sonra da allahım sahid yemin ederim ki asla ama asla dükkana gelmiyecem gelirsem eğer de allah çarpsin beni” diye yemin ettim ve akşam geldiğimde ise yeminimin büyük olduğunu fark ettim ve yasin-i Şerif okudum ve allahımdan bütün yaptığım hatalar ettiğim yemin için af diledim yeminim bozulmuşmudur yada bozulması için neler yapmalıyım yardimci olabilir misiniz?

 88. Ben başka biriyle ilişkiye gitmeyecegim diye yemin ettim ve girdim ne yapmalıyım allaha tövbe ettim etmeyeceğim diye ama şeytana uykum yemininin yerini bulmak için ne yaplamyiyim

 89. Sevgilimle 1 sene önce kavga ettik ve bir daha onunla barışmayacağım diye yemin ettim sonra barıştık ve gecen hafta içinde kavga edip yine ayrıldık ve bi daha barışmayacağımm diye yemin ettim üniversite öğrenciyim burslu okuyorum ne yapmayalım bu yeminlerin kefareti için??

  1. 3 gün yemin kefareti orucunu tutmalısınız ve bir daha tutamayacağınız yeminler etmemelisiniz.

 90. Selamun aleykum hocam babamın verdiği haftalık ile kefaretimi ödeye bilirmiyim

 91. Esim çocuğumun üzerine yemin etti tartışırken bir anlık sinirle beni aldatacağına dair şimdi pişman ne yapmalıyım???
  hocam lütfen yardim edin.

  1. Siz değil ama eşiniz yemin kefareti ödemeli ve bu tür yeminler kaçınmalıdır.

 92. Hocam Merhaba 22 Haftalık Hamileyim ve Hamile Olduğumu Öğrendiğimde Teheccud Namazı Kıldım Namazın Sonunda Dua Ederken Allahım Bana Bitane Erkek Çoçuk Nasip Edersen Eğer Senin 99 İsminden El Musavvir Koycam Dedim Ama Bu Tarz İsimleri Koymak Günahmış Bilmiyodum Başına Abdul Kelimesi Gelmesi Lazımmış O Şekildede Koymak İstemiyorum Bunun Yemin Kefareti Nasıl Olur Ankara Müftülüğünü Aradım Bunu Koymak Zorundasın Dedi Ankara Diyanet İşleride Bu Adak Yerine Geçer Ama Cahiz Değildir Oyüzden Adak Geçirsizdir Dedi Şimdi Ben Kime İnanıyım Napıyım Doğumumada Az Kaldı Lütfen YARDIMCI OLUN Cevapsız Bırakmayın Sorumu

  1. Aslında her iki cevap da yanlış değildir Ancak şu var ki siz bir adet adam olmuşsunuz Yüce mevlamız a bir söz vermişsiniz Eğer siz verdiğiniz sözdeki ismi koymak Istemiyorsanız tek çare 99 isminden birini koymak gözükmektedir Örneğin bu Abdurrahman veya Abdurrahim de olabilir. Size tavsiyemiz bunu mutlaka yapmanızdır. Yüce mevlamıza bir söz vermişsiniz bu durumda bu sözü tutmalısınız ve bu sözü tutarken acaba bu sözü vermemeli miydim gibi düşüncelerden uzak olmalısınız

 93. Slm aleykum ben de kayna nama çok kızdım için zamanında bana çok çektirdi on tane kızım olsa yinede adını koymicam diye yemin ettim bi kızım oldu adı ela ama şimdi bi kızım daha oldu kaynanamin adını koydum büyüklük bende kalsın dedim bunun kefareti nedir

  1. Bunun kefareti yemin kefareti nedir Bunun içerisinde yer aldığı gibi yemin kefaretini ödemeli siniz.

 94. Sayın hocam Ben yeminimi bozdum Rabb’ime de Şöyle demiştim Yeminimi bozarsam Bana da nedir diye Sonra kefaretini ödedim Tövbe ettim ama sanki O günden sonra bir şeyler ters gitmeye başladı Rabb’im tövbe eden kullarını affetmez mi içim daralıyor.

  1. Değerli ziyaretçimiz böyle bir yemin ederek büyük bir hata yapmışsınız Ancak yüce mevlam Muzaffer mağfiret sahibidir. Bu nedenle tövbe etmelisiniz ve Yüce mevlamız dan sevildiğinizi bağışlamasını ve size rahmet etmesini istemelisiniz ğer bunu samimiyetle yaparsanız İnşallah sorununuz çözülecektir.

 95. Ben kötü bir alışkanlığa sahiptim. Bunu yapmamak için yemin ettim, ve maalesef bu yeminimi bir kaç kez ettim ve bir kaç kez bozdum. Ne yapmalıyım?

  Eğer kefaret düşüyorsa üstüme. Açları doyuran cemaat ya da tarikatler var. 150 Tl’yi onlara versem olur mu?

  1. Öncelikle tövbe etmelisiniz bir yemeğini bile bile üst üste yapıldı üst üste bozmak günahtır bundan öncesi için bir kere yemin kefareti ödeyebilirsiniz ancak bundan sonra yapacağınız her yemini bozduğunuz takdirde ayrı ayrı kefaret ödemeli siniz. zira bundan önce bu durumdan habersizdiniz ancak artık biliyorsunuz. Yüce mevlamız tövbemizi kabul eylesin inşallah.

 96. Eşimin ailesiyle bir takım sorunlar yaşadık onlar çok Yemin ettiler Bir daha bu eve giremez ne ilimizin ederim izle diye Ama ilk önce kayınvaliden benim evime geldi yeminini bozdu Ama benim çocuğumun başına gelmeyen kalmadı iki hafta içinde şimdi ihtiras hepsi ile bağışıklığı Ama onların yeminleri Yiğit yine bizi Store diye korkuyorum söylüyorlar Yemin parası gitti aldığım diye ama hiçbir şey yapmıyorlar bir de ben yemin etmedi ama gitmeyeceğim dedim bir daha dedim ama bayram olunca istemesen de gittim eşimin hatırı için konuştuğum her kötülüğün unuttum benim yapmam gereken bir şey var mı.

  1. Sizin yapmanız gereken hiçbir şey yoktur Zira yemini Siz etmemişsin başka bir kimsenin yeminden dolayı sizin çocuğunuzun başına bir şey de gelmeyecektir Eğer çocuğunuzun başına bir şeyler geldiyse Bunun nedeni Muhtemelen başka bir şeydir size tavsiyemiz namazınızı ver ibadetlerinizi dikkat etmeniz çocuklarınızı İslam ahlakı üzerine yetiştirmek için olan bir şekilde gayret etmenizdir.

 97. Ben bi arkadaşıma seninle hiç biyere gitmicem diye yemin ettim hemde 15 kez ama şimdi gidicek gibiyiz 15 kez felan oldugu için ben neyapmam lazım ???

  1. Siz yemeğinizi 15 kere yapmışsınız ancak 15 kere tekrar etmiş durumdasınız Çünkü yemeğinizi 15 kere bozma almışsınız Bu nedenle Eğer yemeğinizi tutmayacak sanız yemin kefaretini ödemelisiniiz.

 98. Ben eşim gelince ondan bosanacagim diye arka arkaya 3-4 kez yemin ettim ve yemini mi tutmadim şimdi oruca başladım sadece 3 gün mu oruç tutacagim yoksa her yemin için 3 Er oruç mu tutmaliyim.

   1. Yalnız vallahi billahi yemin ederim ki dedim bu her biri farklı olunca değişmez inşallah

 99. Ben tam bir kullanıcı değülim ama arkdaş ortamlarında ara sıra sigara içiyrum bir daha içmryecm dedim ve yemin ediyorum rabbim dedim ama içtim ne yapmalıyım yrmin kefaretini ödedikten sonra yeminden vazgeçmş oluyr mu yine sigara içsem yine kefaret mi. Ödemem lazım

  1. Kefareti ödediğiniz taktirde yemininizi bozmuş olursunuz ve bir daha içerseniz tekrar kefaret ödemeniz gerekmemektedir. Ancak içmemenizi tavsiye etmekteyiz.

 100. Eşimle bir daha ilişkiye girmeyeceğime dair sinirlenerek yemin ettim (vallahi dedim) bir daha beraber olursam Allah beni bir gün bile yaşatmasın dedim. Bu durumda ne yapmam gerekir?

 101. Hocam ben Erkek arkadaşımla bir şeyi yapmayacağımıza dair yemin ettik yaparsak evlenmeyelim diye ve o şeyi defalarca yaptık şimdi ne yapmamız gerekiyor

   1. Yemin kefaretini ayrı ayrı mı odememz gerekır ? Bırde tovme etmemz bdaha yapmıcagımız anlamınamı gelır ? Ayrıca yemın keferetını nasıl odeyeblırız? Tesekkurler

   2. Nasıl ödeyeceğiniz konu içerisinde anlatılmıştır. Tövbe etmemiz birdaha aynı hataya bilerek düşmemek için elden gelen herşeyi yapmak anlamına gelmektedir.

 102. Selamün Aleyküm.. Ben sigara içiyordum. Sonra babam Kuran a el bastırarak Allahın Peygamberin ve kendi üzerine yemin ettirdi
  . Ve ben sigara içtim uzun bi süreden sonra. 3 gün oruç tutsam,kefareti kabul olur mu? Ya da başka yapabilecek bişeyim var mı?

 103. Bende erkek arkadasima yazarsam evlenmeyecegime (evlenmek nasp olmasin gibi)yemin ettim ama yazdim ne yapmam gerekir

 104. Selamın aleyküm. Ben erkek arkadaşımdan ayrıldım ve sözlü olarak değilde yazılı olarak ona bir daha ulaşmaya çalışmayacağıma yemin ettim ancak bunu dilimle söylemedim. Eğer ona tekrar ulaşmaya çalışırsam yeminim bozulmuş olur mu. Ayrıca yemini bozmadan önce yemin kefareti ödeyip yeminimden öyle vazgeçebilir miyim?

  1. Değerli ziyaretçimiz islam dininde nikah dışı ilişkiler caiz değildir ve günahtır bunu belirttikten sonra yemeğinizi yazılı veya sözlü yapmanız bir şey değiştirmektedir yemeğinizi tutmalı ve bozma olmalısınız ancak bozdunuz takdirde kefaretini demelisiniz. Ben önce kefaretini ödeyin Sonra da Yeminimi bozayım mantığı yanlıştır ve caiz değildir.

 105. bende sevgilim bana dönerse 6 ay oruç tutacağım dedim esevgilim geri döndü şimdi ne yapmalıyım yemin kefareti yeterli olur mu

 106. Erkek arkadasım benden ayrıldı yemin ederım ki Allahım ona ulaşmsya calışmıycam aramıycam dedim ama dayanamadım aradım eger ararsam lanet et bana Allahım dedim şimdi çok pişmanın ne yapmak gerek huzura kavuşmak için

   1. 10 fakiri doyurmak gerekiyor yazmissiniz ya yukarida eger on fakir bulamazsam bir kisiye versem olur mu ya da baska cozumu var mi bir de ne kadar vermem lazim simdiden tesekkur ederim

   2. Bir fakire on günlük yiyecek veya ücretini verebilirsiniz.

 107. sevgilim beni cok seviyodu ayrilmicam senden diyenyemin ettim ama bi hata yapti o yuzden ayrildim napmam lazim.

 108. Annem eğer şunu yaparsan yemin ederimki parmaklarını kırarım dedi ben yanlışlıkla farkında olmadan yaptım şimdi annem bana yapmasın diye yemini o na da bozdurmak istemiyorum annem yerini annemin yeminin kefaretini yapa bilirmiyim

  1. Eğer anneniz yaptığınızı bilmiyor ise annenize söylemeyin. Eğer anneniz öğrendiyse kefaretini kendi ödemelidir.

 109. hocam ben 13.5 yaşındayım ben yemin kefareti diye bir şey olduğunu bilmiyordum yemminin bu kadar önemli oluduğunu da çok yemin bozmuşumdur ama çoğunu hatırlamıyorum hatırladığım geçenlerde ettiğim bir yemin vardı ama onu da tutamadım kefareti ondan sonra öğrendim.

 110. bende eşime kızıp bir daha senin annene ve akrabalarına gitmeyecegim diye yemin ettim. Bu 1 yemin yerine mi geçer.Ben çalışmadığım için kefaretini eşim ödese olur mu? Ya da benim oruç mu tutmam gerekiyor?

 111. Hocam ben bi arkadaşıma dedim bizim eve gel gelmedi bende yemin ettim dedim eger baskasının evine gidersen seninle bi daha konusmam ama gene konustum ne yapmam gerekir

  1. Yemininizi bozmanın kefaretini ödemelisiniz ve bu tür yeminler etmeken kaçınmalısınız.

 112. Allah aşkına cevap erkek arkadaşımdan ayrıldım sinir anımda abimle aynı yataga girimki dönmicem dedim ne yapmalıyım

  1. Sorunuzun cevabı 21 Oca 2017 @ 23:13 tarihinde sitemizin anasayfasında yayınlanacaktır.

 113. mrb ben birisini bize çagırdım hastaydı yalnız kalamıyordu oda birinci derece akrabam ama çok inat birisi ne yaptıysam gelmeye ikna edemedim bende eger birdaha bu kapıya ayak basarsam allah canımı alsın dedim çıktım ve bu sözümün üzerine o hemen arkamdan kalktı ve gelmeyi kabul etti yalnız burada aklıma takılan ben eger bize gelmezsen diye birşey belirtmedim ve şuan ne yapmam gerektigini bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Bu durumda hiç bir şey yapmanız gerekmemektedir. Ancak bu gibi ifadelerden uzak durmalısınız.

 114. selamün aleyküm ben erkek arkadasımla ailevi nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kaldım ve aileme kuran üzerine yemin ettim bi daha konuşmayacağım die ama çok sevdiğim için tekrar gizli konuştum yeminimi bozdum ne yapmalıyım lütfen cvp verirmisiniz..

  1. Yemininizi bozduğunuz için yemin kefaretini yerine getirmelisiniz. Şunuda ifade etmek isteriz ki size tavsiyemiz ailenizi karşınıza alacak bir şey yapmayın. Ailenizin rızasının olmadığı bir işin içerisinde bulunmak size zarar getirecektir.

 115. Hocam Ben Allah şahidim olsun dıyerek sıkıştığımda çok yeminler ediyorum ağzımdan ister istemez çıkıyor vede iki çocuğum var yeminlerden dolayı çocuklarıma bişey olurmu hocam kefaretini vercem hocam biraz sıkım var ama korkuyorum Allahım beni cezalandırır diye

 116. Hocam benim kefaretini ödemem gereken, bozduğum iki yeminim var malesef.Toplam 300tl kefaret vermem gerekiyor ya,bunu 5 tane çocuğa 60ar liralık mont alıp giydirsem yerine getirmiş olur muyum?

  1. Bu şekilde olmayacaktır. Ya 10 kişiye mont almalısınız yada 10 kişiyi doyurmalısınız. Eğer gücünüz yetiyorsa 10 kişiye mont alın eğer yetmiyorsa on kişiyi doyurun. Bu ise 300 tl değil 150 tl yapmaktadır. 2016 itibari ile kişi başı 15 tl dir.

 117. Hocam Selamün aleyküm,
  ben sigara içmeyeceğim diye yemin ettim. yemini bozar sigara içersem 3 gün oruç tutsam yeterli olurmu yoksa imkanım var 10 fakirmi doyurmalıyım.

  1. Bunun bedeli On fakiri sabah ve akşam olmak üzere iki öğün beslemek veya giydirmektir. Eğer bunu yapmaya kulun gücü yok ise üç gün arka arkaya oruçta tutabilir

 118. Oncelikle selamin aleykum ben gecen sene bir daha bu işi yaparsam sevdigime kavusamiyim dedim sonra yemini mi bozdum ustune bi kac yemin edip bozdum ama ben bu yeminim mim kefaletini odemek icin niyet ettim iki gun tuttum snr hasta oldum bidaha uc gun tuttum bu konu icin ustune bi iliskim oldu ayrildim ben hala seviyorum yeminimin etkisi varmidir kefaletimi orucumu tutarak yerine getirdimmi silindimi o yeminim lutfen cevaplayin acill allah rizasi icin

 119. Hocam, evdeki arabamız sık arızalanıyor Ve tamiri gerekiyordu. Birkaç kez yolda kalmıştım Ve eşimle bu konuda tamir masrafları, yeni araba almanız vb. sık sık tartıştık. Ben de bir gün anahtarları Ve ruhsatı bırakıp arabaya tamir olsa dahi bir daha binmeyeceğim dedim. Çok öfkeli olduğumdan usulünce mi yemin ettim anımsamıyorum ancak yemin ettim gibi hatırlıyorum. Şimdi bebeğimle o arabaya binmem gerekse endişe ediyorum. Başka arabamız hala yok. Kefaret versem binmemde sakınca olur mu? Önce yemini bozup binmeli miyim? Önce kefareti mi vermeliyim? Bu devirde bizzat on ihtiyaç sahibi fakiri bilmem, bizzat yemek yedirmem mümkün olamıyor. Kefaret bedeli ödesem olur mu? Bir veya birkaç fakire kefaret bedeli ödesem uygun mudur? Kefaret bedeli ne ödemen gerekir? Kefareti ne zaman yerine getirmek uygun olur? Teşekkürler.

 120. Meraba iyi günler hocam ben kız arkadaşımı aldattım ve buna seni aldatmadım diye yemin ettim annemin üstüne 4 ablam var ablalarımın yeğenlerimin üstüne ve şu an 10 gündür hastanede annemin başında yatıyorum sağ eli tutmuyor edilen yeminlerin kefaretini araştırırken bi yazı okudum ve Yemin sağ taraf ve dolaylı olarak sağ kolu ifade eder diye yazı okudum ne gerekiyorsa yapmak istiyorum Allah katında yaptığım yanlışları afettirmek için

 121. Bende öfkemle Allah şahidim diyerek yemin ettim oğlumla tartisma aninda senin islerine krismaycamm birdaha diye ikinciside askere giderken seni ugurlamaya gelmeycem demistim ama ikisininde yapamam pismanim napmam lazimm ne yapmam gerekiyo

 122. Hocam eşim üzerine söylenen bir siz var ama bu sözü bana söyledi ve söylemeden önce bana Allahını inkar edeyim kimseye soylemiyeceksin diye yemin ettirdi ama ben bu yemini bozmak zorunda kaldım bu kişi eşimlede konuşup aynı yemini ettirmiş ben bu yemini bozmak zorunda kaldım gerçekleri öğrenmem gerekiyordu eşimde anlatırdım bana ayrı ona ayrı konuşuyor ne yapmam gerekiyor yeminimi bozdugumdan haberi yok çaresiz kaldım yardımcı olun

 123. Hocam merhaba ben cok büyük yemin ettim allah şahidim olsun diyerek yemin ettim ve yeminimi bozdum cok pişmanım ne yapmak gerekiyor bana yardımcı olun lutfen cok acill

 124. Bu bir yemin değil ki kardeşim
  Birincisi yemin Allah’ın adını veya sıfatlarını kullanılarak yapılan yemindir mesela Allah adına yemin ederim izzeti kudreti azameti gibi yemin etmek birer yemindir ikincisi halk arasında en çok kullanılan vallahi billahi tellahidir bunlar birer yemindir bozulması halinde kefaret gerekir. Allah’ın zati ve zubuti sıfatları dışında birşeye yemin edilmesi zaten caiz değildir.

 125. hocam esime babamin evine donecegim donmezsem bebegimin olusunu goreyim dedim ne yapmam lazim

 126. Hocaaam ben su meret sigara icin babamin ustune yemin ettim.icmicem bi daha diye ama ben babamin ustune yemin ettigime cok pisman oldum internette bir sayfada boyle yeminler olmaz yemin sadece Allahin isimleriyle olur yaziyo ama ben pisman oldugum oldugum icin kefaret odemeli miyim

 127. Hocam erkek arkadasim bana bir kız var onla aramda bişey yok diye yemin etti o kız benim kardeşim dedi ve yemin ederim sevgilim değil dedi. Kendisi eğer bu kız ile sevgiliyse ve bana boş yere yemin ettiyse bu yeminini bozabilir mi?yani Kefaret vererek bunu bozarim?

 128. Hocam ben kizima yemiyo diye bagiriyor dum artik bagirmicam diye yemin ettim ama tutamadim napmaliyim cok günahmi

 129. Selamun aleyküm hocam yemin kefaretinde bir fakiri on gün arka arkaya değilde aralıklarla doyursak olurmu birde doyuracağımız kişi fakir değil ama anne babası çalışıyor çocuk tek kalıyor evde bu çocuğa geçerli olurmu teşekkürler

  1. Farklı günlerde verebilirsiniz. Bununla birlikte çocuk tek kalıyorsa o çocuğa verebilirsiniz.

 130. hocam 16 yaşındayım bi an lık boşluma geldi bidaha asla günah işlemicem diye yemin ettim yanlışkla edersem veya etme gibi durumum olursa napmalıyım 10 kişyie vericek kadar gücüm yok

   1. Selam hocam ben kuranı kerim üzerine elimi koydum ve yemin ettim Allah sahidim olsun bidaha asla felan kişiyle konusmayacagım konuşursam iki gözüm önüme aksın dedim yeminimi bozdum simdi gözlerimi kaybetmekten korkuyorum smdi neyapıcam hocam yardımcı olursanız sevinirim

 131. Ben 10 yaşındayken sünnet oldum ben sünnet olmadan önce söz verdi bana birkac gün icerisinde köpek alacağına ve bu yemini 7 8 defa tekrarladı ve bana köpek almadı sünnet olduktan sonrada aynı yemini 3 4 defa tekrarladı şuan 16 yaşındayım babam haila köpek almadı ne de yeminini bozdu cevabıda sünnet olman için köpek alıcam dedim seni kandırdım dedi şimdi dönelim sorumuza bu yeminini bozmak zorundamı birde ben haila yeminini yerine getirmesini istemekteyim benim yeminini yerine getirmemi istetim halde yeminini bozabilirmi ?

  1. Babanız yeminini yerine getirmek zorunda eğer istemiyorsa yemin kefaretini ödemelidir.

 132. Hocam sigarayı bırakıcam diye kuran ı kerim e el bastım ve tutamadım yeminimi yardım edin nasil tövbe edip kurtulabilirim ?

  1. Bu durumda yapmanız gereken tövbe etmek ve konu içerisinde yer aldığı gibi yemin kefaretinizi ödemektir.

   1. Ne kadar ödemeliyim hocam saygılar cevap için teşekkür ederim

 133. Birisi bana yemin ettirmek istedi bende yemin etmemek icin bilerek YİMİN EDERIM dedim bilerek yanlış söyledim. Böyle dedigim icin yemin etmis olur muyum? Lütfen cevap verir misiniz

  1. Bu durumda yemin etmiş olmazsınız ancak dinimizde bu yaptığınız hoş vir şey değil bu gibi durumlardan uzak durmalısınız.

 134. Yemin kefareti icin dini kitap da verilebilir mi bazi kaynaklarda o yaziyo lütfen hemen cevap verir misiniz ?

  1. Yemin kefareti ya oruç ile yada 10 fakiri doyurmak ile olmaktadır. Kitap vermek kefaret yerine geçmemektedir.

   1. Giydirsek mesela kiyafet yani kazak ve tülbent bas örtüsü alsak dağıtsak olur mu ?

   2. Yemin kefareti sadece yemek yedirmek veya yemeğin ücretini 10 fakire vermek veya oruç tutmak ile mümkündür. Başka bir şekilde yapmanız doğru olmayacaktır.

 135. Küçükken her ne için okursa olsun )ama çok küçükken 9-10 yaşları gibi) birşeye yemin edip o şeyi tekrar yapıp yine yemin edip tekrar yapıp. Sonra büyüyğnce yaptığı hatayı anlatıp son kez Tevbe etsek ve o hatayı bşr daha gerçekten tekrarlamasak!(İnşallah) ne yapmamamız gerekir

 136. Hocam ben kötü ve günah filmler izliyordum. Her defasında da ğişman oluyordum. Birgün çok sinirlendim. Allahım nişanlıma kavuşmak nasip olmasın ki bir daha izlemeyeceğim dedim. Ama bunu da nefsime uyup bozdum. Ve bu birçok kez tekrarlandı. Hocam biz çok mutluyken nişanlım nişanı attı. Bu ayrılığın sebebi bu yeminlerimim bozup harama bakmış olmam mı? Ne yapmam gerekir yardım edin hocam…

  1. anlattığınız şeyler bu duruma sebeb olabilir bolca istiğfar edin bir daha aynı harama asla düşmeyin.Mevlamız bizleri kendine layık olan kullarından eylesin.

 137. Selamunaleykum hocam YİMİN ederim (bilerek yanlis soylemek yemin etmemek icin oyle denilse ) demekle yemin edilmis olur mu

 138. Utanilacak ve zaten gunah olan bir davranişi yapmayacagima yemin ettim .ayrica bunun uzerine Allah bana en kotu dusuncelerimi gerceklestirsin diye şartta kostum.yeminimi bozdum.ve daha buyuk seyler uzerine yemin ettim fakat tekrar bozdum.ilk bozdugum gibi pismanim.Allah tan tekrar af diledim hemen. uzerine yemin ettiklerim gerceklesirmi?

  1. inşaallah gerçekleşmez kefaretinizi ödeyin ve bolca istiğfar getirin ve bir daha böyle yanlışlara düşmeyin.

 139. Kaynimin arabasina binmeyecegim diye yemin etmistim.aramiz kotuydu suan baristik.yeminimi bozmak istiyorum ne yapmaliyim

 140. Esime farklı zamanlarda kızgınlık anında senden vallahi bosanacam dedim.daha doğrusu vallahi kelimesi ağız alışkanlığı.ve bunu çok kez soylemisimdir.kac kere kefaret vermem gerekir

 141. Bir kötü alışkanlığım yüzünden birgün yemin ederim bir daha bu alışkanlığı yapmayacağım bozarsam 50₺ yardım vereceğim dedim bozdum,
  50₺ dışında kefaret gerekir mi?

  1. 50 yardımdan kastınız nedir anlayamadık. Bu açarsanız daha net bir cevap verebiliriz.

   1. Yani yemini ederken ALLAHIM yemini bozarsam bir yardım kuruluşuna 50₺ yardım göndereceğim dedim.

   2. Bu durumda yemininizin kefareti olarak bir yardım kuruluşuna 50 yardım göndermelisiniz. Çünkü böyle bir şart koşmuşsunuz.

 142. Selamun aleykum malesef bende yeminimi bozdum kefareti öğrendikten sonra üç gün oruç tuttum ama yine bozdum tövbe ettim yine bozdum ki namazlarimi aksatmam kuran okurum gösteriş için asla demiyorum ama niye böyle oluyor yani bu nasıl müslümanlık ıslamiyeti berbat yaşıyorum gibi hissediyorum umutlarım yıkılıyor ? sürekli bozduğunuz zaman bozduğunuz vakit kadar oruç ve kefareti ödemeyeceğini bilmiyordm yine tövbe ettim Su an çalışmıyorum ailemle yaşıyorum bi gelirim de yok yani ailemden harçlık alırsam alıyorum ki yeminini bozdum da para verin de diyemem ben ne yapmalıyım Allah rızası icin yardım edin çok kötü hissediyorum Allah affeder mi beni ?

  1. Bir kere yemin ettiyseniz ve bozduktan sonra kefaretini tuttuysanız o yemin artık geçersiz sayılır. Ancak tekrar aynı yemini ederseniz ve bozarsanız bir daha kefaret ödemeniz gerekmektedir.

 143. Öncelikle selamun aleykum benim sorum şu sigarayi bırakmıştım fakat ara ara asabiyeti oluyordu geçenlerde eşim ile tartışırken iki kere üst üste yemin ederim sigaraya başlayacağım dedim sinir haliyle ama baslamadim ve başlamaz isem yalan yere yemin etmiş mi oluyorum

  1. Sigarayı içmemek içmekten daha hayırlıdır. Bu nedenle bu yemininizi tutmamalısınız. Bu nedenlede yemininizin kefaretini yerine getirmelisiniz.

  1. Bu yemin değildir bir duadır. Böyle dualardan kaçınılmalıdır ve böyle bir dua ettiğiniz için samimiyetle tövbe etmelisiniz.

 144. Eşim bir daha dedikodu yapmayacağına karnında olan çoçuğumuzun uzerıne yemin etms ben de bunun doğru olmayacağını ve yeminin bozmasın istiyorum ne yapmam gerekiyor şimdide. Tşk ediyorum

 145. sevgilim den ayrıldıktan sonra peygamber efendimiz gelse seninle birdaha barışmam dedim bu yemini oruç tutarak kefaretini ödeyebilirmiyim.

  1. Bu bir yemin değildir ve kefaret gerekmemektedir. Ancak bu söz sizi günaha düşürmüş ve samimiyet ile tövbe etmelisiniz. Unutmayın İslam dininde İslam ahlakına uymayan arkadaşlıklarda günahtır.

 146. Bende sevgilimden ayrılcam diye yemin ettim ama ayrılmak istemiyom on fakire hayır yapmam lazımmış bende yeğenlerim var ablam dul onlara bişeyler alsam giyim olur mu

  1. Kefaret gayet açıktır muhtaç olan on fakiri doyurmalı veya doyuracak parayı fakirlere dağıtmalısınız. Bu bakmakla yükümlü olmadığınız bir akrabanız veya akrabalarınızda olabilir.

 147. Tovbemizi bozduktan sonra kefaret icin 1fakire 150tl verdik yada 3gun oruc tuttuk diyelim ki bunlari ayni tovbeyi her bozdugumuzda mi yapacaz yoksa bi kere yapinca o tovbe gecersiz mi oluyor tekrar ayni seyleri yapinca tovbeli gibi olmiyor miyuz

  1. Tövbeyi bozmanın kefareti yoktur. Tek kefareti tövbedir. Kefaret yemin için yerine getirilmektedir.

 148. Sevgilimle tartıstım ve sinirli anımda uc kere yemin ettim ve bitti dedim cok pişmanım ne yapmalıyım

 149. Hem ramazan borcu hem yemin kefareti olan kimse borç oruçlarını tutacağı zaman önce yemin kefareti mi tutar, ramazan orucunu mu?

 150. Sevgilimden ayrılcam die yemin ettim ama ayrılmak istemiyorum ne yapmalıyım kefareti nasıl ödeyebilirim (yaşım16) yardım ederseniz mutlu olurum

 151. Slm bir komşum çocuğunun üstüne yemin etmiş unutmuş yapmam dediği şeyi yapmış şimdi ne yapacağını bilmiyor yardım cı olursanız seviniriz çok sağolun şimdi den

 152. Abim eşi ile nişanlı iken eşi için büyük tartışma oldu aramızda ve bende bu tartışma sonunda ben yokum düğününe ve hiç bir şekilde birşeyine gelmeyeceğim yemin ediyorum dedim ama nisanda ve düğünündede bulundum bu yemin için ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 153. Ben yemin ettim ve ALLAH tan korktuğum için yemini yerine getiremiyorum ne yapmam lazım. Yeminim şöyle ALLAH birdir ALLAH iki diyen kullarından olayımki sizin gardaşınızı vuracam sakın bulmayım dedim. Ozaman bulamadım ama şimdi ALLAH tan korkmasam şu anda bulurum. Ama vursam ebedi cehennem vurmasam yemin bi türlü viçdanım bu konuda rahatlamıyor nereye ne yapsam nasıl olur bu i.

  1. Bu yemini bozmanız sizin için daha hayırlıdır. Tövbe etmelisiniz yemininizi bozmalısınız ve yemininizin kefaretini yerine getirmelisiniz.

 154. 20 defa falan sigara içmeyeceğim diye yemin ettim ama hepsini bozdum. Kefareti için üç gün oruç tutsam yeter mi yoksa altmış gün oruç tutmam mı lazım? Cevaplarsanız sevinirim.

 155. Telefonu kapatırsam bir daha seni aramam diye yemin ettim konuşma devam ettin bir kaç dk sonra bunu unuttum gene tartisinca telefonu ben kapartim bir süre sonra geri gene ben aradım ve açtı yemin ettiğim o zaman aklıma geldi

 156. Şimdi ben yeminimi bozmadım ama bozmak istiyorum ilk olarak bunda bir sakınca var mı?
  Ve eğer yeminimi bozarsam kefaretini nasıl ödemeliyim? Konuda eğer gücü yetmiyorsa (17 yaşındayım) 3 gün oruç tutulur demişsiniz. Ben 3 gün oruç tutarak kefaret ödemek istiyorum ama 10 fakir veya onları doyurma gibi bir durum çok zorlar. Başka bir sitede dini kitap da verebilirsiniz demiş ama bilmiyorum ne yapsam ?

 157. Ben 5 6 yıl önce birşey üzerine bi daha yapmicam dedim ama yemin ettim mi neyin üstüne dedim ne dedim tam hatırlamıyorum eğer yemini bozmuşsam ne yapmam gerek hatırlamıyorum

 158. Sevdiğim insanla ayrıydık. Sinirle ‘Allah bizi birbirimize yăr etmesin. Eğer ederse de o gün ya onun canını alsın ya benim.’ dedim. Uzerinden yıl gecti. Hala onu seviyorum. Bazen konusuyoruz ama bi türlü olmuyor. Acaba o söyledigim soz, yemin sayılmış mıdır? Kefaretini ödemem gerekir mi barışmadan?

  1. Siz yemin etmemeişsiniz beddua etmişsiniz. Bu nedenle Yüce Mevla’mızdan af dileyin ve pişman olduğunuzu belirtin.

  1. Yalnız hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorunda. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

 159. Kurana el basarak bi şeyi yapmadığımı(yaptıgım halde) ve bundan sonra da yapmayacağımı soyledim ama daha sonra 3 gun kefaret orucu tutup Allah tan defalarca tovbe dilendim ne yapmalıyım

 160. Hamileyim ve doğacak çocuğumu görmek nasip olmasın ki son sigaram diyerek sigara içtim ama daha sonra dayanamadım bir kaçkere daha içtim ne yapmaliyim

 161. Esselamü aleyküm hocam bende yemin ettim sevdiğim kız için ama anladım ki yeminim tuttu ve ayrıldık 3 kere ayrılıp barıştık ve bende dedimki birdaha ayrılırsak yemin ederim ki belki birleşmeye biliriz dedim. 4.de ayrıldık ve şimdi yüzünü bile göremiyom çok pişmanım ama o kızdan öğrendiğim tek şey vardı ondan ayrılıncaya kadar nafile namazı kılmıyordum o vesile oldu… maddi durumum yok fakir doyurmaya oruç tutmam gerekiyorya ramazan ayından sonra tutmamız gerek dimi hocam… nolur benim için dua edin köpekler gibi pişmanım yardımcı olun lütfen… Isparta’dan mustafa

  1. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun hakkınızda her şeyin hayırlısını nasip eylesin. Ramazan ayından sonra müsait bir zamanda 3 gün peş peşe oruç tutun.

 162. Eşim istemediğim bir yere gidecekti. Gidersen yemin ederim sana hakkımı helal etmem dedim. Gittiğini sonradan öğrendim. Ne yapmayalım? O an sinirle söylemiştim ama öğrendikten sonra pişman oldum. Hakkımı helal ediyorum geçerli olur mu?

 163. Selâmün aleyküm hocam eşim iftardan bir saat sonra yani saat 10 da işe gidiyor patronu da 2 gün erken geleceksin yani iftardan önce saat 7 de bende patronu haksızlık yapınca ve eşimde hakkını savunmayınca kabullenemedim ve eşimle tartışırken eğer gidersen gideceğin 2 gün oruç tutmayacağım ve vebali senin boynuna dedim eşim gidecek ve ben yemin ettiğim için çok pişmanım orucu mu tutmak istiyorum ama tutarsam yeminim bozulacak ne olur bana acil cevap yazın.

 164. S.a 9.sınıfı geçersem diye adak adadım ama kurban dedim mi demedim mi tam olarak bilmiyorum ne yapmalıyım acil cevap lütfen.

  1. 9. sınıfa geçersem kurban keseceğim demeniz veya kurban adadım demeniz ayını şeydir. Siz adak adamışsınız ve 9. sınıfa geçince adağınızı kesmelisiniz.

 165. Hocam ben eşimin ailesine para vermem diye yemin ettim şimdi onlara eşimin kardeşi verecekti ve biz onun yerine verdik yani kardeşine borç olarak yeminim bozulmuş olur mu?

 166. sigara içmicem diye yemin ettim bozunca on kişiye yemekmi yedirmeliyim yoksa 3 gün oruçmu tutmalıyım 15 yaşındayım lütfen yardım edin.

   1. Kış aylarında tutabilirsiniz ancak bir kaç sene beklememelisiniz.

  1. Evet tutmalısınız. Bununla birlikte yaşınız sigara için gerçekten çok küçük. Çok doğru bir karar vermişsiniz.

   1. Evet fazla geciktirmemek şartıyla istediğiniz zaman tutabilirsiniz.

 167. Hayırlı akşam efendim yemin keferati için tl olarak ne kadar vermeliyiz orta gelirli bir aileyiz

  1. 2016 yılında kişi başı 15 tl olarak açıklanmıştır. Dolayısı ile 150 tl vermeniz gerekmektedir.

 168. Hocam babam arabayı vermeyeceğine dair yemin etti maddi olarak nasıl çözebiliriz yemin parası gibi bir söylenti duydum ama ?

  1. 10 fakiri doyurmalısınız veya bir fakire 10 günlük yemek parası vermelisiniz. 2016 yılında bu ücret 150 tldir.

   1. Muhtaç bir kimseye veya bölüştürerek bir kaç kişiye verebilirsiniz.

 169. Hocam ben sigara içmeyeceğime dair dil ile söylemeden kalben bir din alimine söz verdim ama bu sözü bozdum. Yemin sadece Allah adıyla verilir diye bir şey duydum. Bu şartlarda benim ne yapmam gerekir kefaret ödemem gerekir mi yoksa sadece tövbe yeterlimi.

  1. Tövbe etmelisiniz bir Müslüman olarak verdiğiniz sözde durmalısınız. Bununla birlikte dil ile söylemediğinizden dolayı yemin etmiş sayılmazsınız. Ancak kendinizede bir söz vermişsiniz. Özetle kefaret vermenize gerek yoktur ancak bu gibi durumlara düşmemelisiniz.

 170. Ben almanya da yasiyorum. Burada fakir insan bulmak cok zor. Türkiye ben enisteme para yolasam o benim icin 10 fakiri doyursa olur mu ?

 171. hocam yemin kefareti için verilmesi gereken 10 dini kitabı camiye versem olur mu ve bu kitaplar dua kitabı veya yasin kitabı olur mu?

   1. Hocam sizin yazınızda yok ama ben başka sayfalarda okuduğum yazılarda 10 kişiye dini kitap verilebilir tarzı şeyler yazıyordu. Onun için sordum. Bu konu hakkında açıklama yaparsanız sevinirim.

   2. Bunu ilk defa duyuyoruz. Böyle bir şey yapmanız geçerli olmayacaktır.

 172. Hocam bekar biriyim iki kızım var. Bir arkadaşım biriyle tanıştırdı iyi birisiydi ailerimz tanıştı annem ve babam kaybettim bu kişi evlenmek istiyor bende ciddiyim fakat kızlarına kıyamıyorum baba ve baba esi evlenddim zaman kızları alcaklar bir gün tlf bana bu tarihte benimle evlencek misin yemin et dedi kuran üstüne bende o an yemin ettim şimdi o zaman az kaldı yapamıyorum çocuklarım istemiyor. Bir kardeşimle kaldık bu dünyada kimsemiz yok çok zor durumdayım n yapmalıyım bana yemin ettin diyor hocam seviyorum da iyi birisi ama çok çıkmazdayım kardeşimde nişanlancak o evlencek sonra ben yanlız kalcam ama çocuklara kıyamıyorum gideceğim yer uzak ne yapmalıyım bu konuda istişare yapıyorum herkes sen bilirsin diyor çok çıkmazdayım.

  1. Çocuklarınıza neden kıyamadığınızı anlayamadık. Bunu bize bildirin ancak o zaman net bir cevap verebiliriz.

 173. Oruç tutmaya başlamanın yaşı esas olarak kaçtır? 34 yaşındayım ve bayağı bir oruç borcum var ne yapmalıyım, maddi olarak ödeyebilir miyim? Ya da nasıl oruç borcumu affettirebilirim?

  1. Bunun tek yolu tutmadığınız oruçların kazalarını tutmanızdır. Bu zor olabilir ancak kaza oruçlarınızı tutmanızı tavsiye ediyoruz. Zira ahiretteki cezası dünyadakinden çok daha ağırdır. Yaş için ise ergenlik çağına girdiğiniz yaş baz alınmaktadır. Ergenlik yaşı erkeklerde12 il 15 yaşı arasıdır.

 174. Selamunaleyküm ben yeminimi bozdum fakir birisine verilecek bedel miktarı ne kadardır? Fidye ile aynı miktar mıdır?

  1. Evet fidye ile aynı miktardır örneğin 2016 yılının fidye miktarı kişi başı 15 tl’dir.

 175. Yemini bozdum ve bir hafta sonra ramazan ayı başladı. Öğrenciyim maddi durumum yok. Onun için ramazandan snra tutsam kabul olur mu? Çok korkuyorum aileme birşey olur diye? Sizce birşey olur mu?

  1. Gönlünüz rahat olsun siz gerekli kefareti ödemeye niyet etmişsiniz. Ramazan ayından sonra 3 gün oruç tutmanız gerekmektedir.

 176. Hocam ben ailemin üstüne yemin ettim ve yemini bozdum şuan ramazan ayı ve oruç tutuyorum oruç kefaret olarak kabul edilir mi?

  1. Yemin kefareti ile Ramazan orucunun bir bağlantısı yoktur. 10 tane fakiri doyurmalısınız. Buna gücünüz yetmiyor ise Ramazan ayı bitince ara vermeden 3 gün oruç tutmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu