Yemini Bozmanın Kefareti Nedir?

Kâinatta kul için hayatını tanzim etmek için inen İslam Kur’an ve nur Peygamberin Sünneti ile kul mutluluğunu ve aradığı dertlerine şifayı bulur. Zaten Âlemlerin Rabbi, Yüce Allah (c.c.) yarattığı her şeyi kulu için ve onun mutlu olması için yaratmıştır. İslam’ı kabul eden iman edende bu dinin kurallarına uymak zorundadır.

 Yeminin Bozan Kul Ne Yapmalıdır?

Yemin eden ve yeminin bozan kul ilk önce tövbe etmelidir, biliyorsunuz kulun her yanlış yaptığında kulun başvuracağı ilk kapı tövbe kapısıdır. Yemini bozduğu için bu kul “Yemin kefareti ödeyecektir” bunun ile kul her sözüne ve her hareketine dikkat etmesi gerektiği hatırlatılarak, belli bir bedel ile uyarıyor Yüce Allah (c.c.).

Bunun bedeli ise On fakiri sabah ve akşam olmak üzere iki öğün beslemek veya giydirmektir. Yemin kefareti yiyecek giyim olduğu gibi bunun yerine o fakirin en çok ihtiyacı olan ne ise verilir. Yalnız hepsini birden birine vermek yerine on fakire vermek zorunda. Eğer bulamaz ise on fakir, on kişilik bedeli bulduğu mesela iki fakire, beş gün sabah akşam doyurmalıdır. Yok, eğer bir fakir buldu ise o on günlük bedeli o fakire yedirerek veya giyeceği alarak kefaretini ödemiş olur.

Eğer bunu yapmaya kulun gücü yok ise üç gün arka arkaya oruçta tutabilir yeminin bozan kul, dinimiz kolaylık dini zorluk dini değil, her şey kulun rahatlığı mutluluğu için. Üç gün arka arkaya tutarken sıra bozulur iki oruç tutulur üçüncü gün ara verilir ise bu olmaz, kefaret bozulur, yeniden arka arkaya üç gün oruç tutması gerekir. Kul kaç yemin bozmuş ise her yemini için bu kefaretleri her biri için uygulaması gerekir. İki yemin bozmuş ise yirmi (20) fakiri sabah akşam doyuracak veya altı (6) gün arka arkaya oruç tutacaktır. Ve artık bundan sonrada yemin etmeye ve yemin bozmamaya tövbe ederek yeminine sadık kalacak ve bunun önemini anlamış olacaktır kul. Böylelikle kul hem iç temizliği ile rahata huzura erecek ve bu sayece birkaç fakirde nasip ile rızkına kavuşacaktır. Selam ve dua ile.

Yemin Kefareti İçin Ne Kadar Ücret Vermeliyim?

Cevap: Yemin kefaretinin ücreti her sene değişmektedir. Bunu belirlerken o senenin fıtır sadakasının ücreti bilinmelidir. Örneğin 2016 yılında bu ücret 15 tl dir. Bu durumda 10 fakir için yemin kefareti için 150 tl verilmelidir. Bu ücret muhtaç sahibi 1 kişiye veya bir kaç kişiye bölüştürülebilinir.

Eşimin Ailesine Para Vermeyeceğim Diye Yemin Ettim

Eşimin ailesine para vermem diye yemin ettim şimdi onlara eşimin kardeşi verecekti ve biz onun yerine verdik yani kardeşine borç olarak yeminim bozulmuş olur mu?

Cevap: Belli ki er yada geç bu yeminle yüzleşeceksiniz. Ancak eşinizin para vermesi sizin yemininizi etkilemeyecektir. Yemininizin bozulması için kendi kazancından vermelisiniz.

Eşime İşe Gidersen 2 Gün Oruç Tutmayacağım Dedim

Eşim iftardan bir saat sonra yani saat 10 da işe gidiyor patronu da 2 gün erken geleceksin yani iftardan önce saat 7 de bende patronu haksızlık yapınca ve eşimde hakkını savunmayınca kabullenemedim ve eşimle tartışırken eğer gidersen gideceğin 2 gün oruç tutmayacağım ve vebali senin boynuna dedim. Eşim gidecek ve ben yemin ettiğim için çok pişmanım orucu mu tutmak istiyorum ama tutarsam yeminim bozulacak.

Cevap: Eğer sadece iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz bu bir yemin değildir ve oruçlarınızı tutmalısınız. Eğer gidersen yemin ederim iki gün oruç tutmayacağım veya vallahi iki gün oruç tutmayacağım dediyseniz yine orucunuzu tutmalısınız. Farz bir ibadet olduğu için yemininizi bozmalı ve orucunuzu tutmalısınız. Ancak yemin ettiğiniz için Ramazan ayından sonra 3 gün yemin kefareti orucu tutmalısınız veya 10 fakiri doyurmalısınız. Zira yemininizi bozmuş olacaksınız.

Kefaret Orucuna Nası Niyet Edilmelidir?

Ben bir yemin ettim ve sanırım bozacağım herhangi bir gelirim yok öğrenciyim 3 gün oruç tutarsam kabul olur mu ve bu orucun niyeti nasıl olmalıdır ve bu oruç direk mi tutulmalıdır yada ondan 1 ay sonra tutabilir miyiz?

Cevap: Kefaret orucunu en kısa zaman içerisinde peş peşe olmak sureti ile 3 gün tutmalısınız. Niyetinizi ise şöyle yapmalısınız. “Niyet ettim bozmuş olduğum yeminimin kefareti için oruç tutmaya” Ya Rabbi sen beni af eyle ve orucumu kabul eyle. Değerli ziyaretçimiz unutmayın ki bir Müslüman tutamayacağı yeminler etmekten önemle sakınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 398 YORUM
 1. Melih dedi ki:

  Yaşım 13 ve yemin ettim ama nefsime hakim olamayarak bozdum. Fakiri doyuracak param yok ve oruç tutarsam ailem sorgular.
  Ne yapmam lazım

  1. islamalimi dedi ki:

   Aileniz sorgulayabilir ancak hak vereceklerdir. Oruç tutmalısınız.

 2. Mehmet dedi ki:

  Eğer bir insan örneğin sigara içiyorsa şöyle yemin eder bir daha sigara içersem müslüman değilim der be bozarsa müslüman olabilir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki Müslüman olabilir. Ancak tövbe etmelidir ve gereksiz sözlerden kaçınılmalıdır.

 3. Enes dedi ki:

  Orucu ramazanda tutuğumuzda, hem ramazan hemde kefalet ödemiş olurmuyuz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Ramazan ayında sadece farz olan ramazan orucunu tutmuş olursunuz.

 4. Elif dedi ki:

  Yemin ederim bu şeyi evime götürmem diye yemin ettim ablam cantama habersiz koymuş yeminim bozulmuş mudur

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda yemininiz bozulmaz çünkü siz bilerek götürmemiş sınız.

 5. ayşen dedi ki:

  Esimin kullandığı arabAya bin emek için yemin ettim.ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Kefaretini ödemelisiniz veya yemininizi tutmalısınız. Yemin eden siz olduğunuz için karar vermekte size düşmektedir.

 6. Betul dedi ki:

  Selam,
  Esim çocuğunun üzerine yemin etti sigara içmeyeceğine. Ve 3 gün sonra tekrar başladı. Ne yapmalıyız

  1. islamalimi dedi ki:

   Dinimizde çocuk üzerine yemin etmek yoktur. Ancak bu yanlış sözden dolayı tövbe etmelidir.

   1. Betul dedi ki:

    Evet anladim. kefaret vermemiz gereklimidir?

 7. Edip dedi ki:

  Sadece birdefa edilen Bir yemini kaç defa bozulur

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir defa edilen yemin bir defa bozulur.

 8. Nusya nusya dedi ki:

  Ben hamileyim ve eşime yaptığı bi hatayı tekrarlarsan çocuğumun üzerine yemin ederim ki seni affetmem dedim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Çocuk üzerine yemin edilmez bu bir yemin değildir. Yapmanız gereken namazdan sonra bu yanlış sözleriniz için yüce Mevlâmız dan af dinlemektir.

BİR YORUM YAZ