Yemin, Kefaret

Yemin Kefareti Olduğunu Bilmiyordum Çok Yemin Ettim Ne Yapmalıyım?

Hocam ben 13.5 yaşındayım ben yemin kefareti diye bir şey olduğunu bilmiyordum yemminin bu kadar önemli oluduğunu da çok yemin bozmuşumdur ama çoğunu hatırlamıyorum. Hatırladığım geçenlerde ettiğim bir yemin vardı ama onu da tutamadım. Kefareti ondan sonra öğrendim o günden sonra boşuna yemin etmedim ama yemin etmek için Allah’ın adını almak gerekiyomuş. Ben o yeminimi tam olarak nasıl ettiğimi hatırlamıyorum, vallahi billahi demediğime eminim hocam ne yapmalıyım.

Bir şey olduğunda bir şey yapacağımda bunda eğer Allah’ım bugün şu konuları bitirene kadar sosyal medyaya girmeyeceğime yemin ederim dediğimde Allah’ın üzerine yemin mi etmiş oluyorum çok kötü hissediyorum. Kefaret ödemem mi gerekir peki diğer hatırlamadıklarım için ne yapmalıyım? Aslında bunu da tam olarak nasıl söylediğimi hatırlamıyorum öğrenci olduğum için para veremem dersler var çalışmam lazım oruçluyken kafam almıyor bugünlerde oruç da tutamam bu yeminin kefaretini ödemelimiyim Allah rızası için yardım edin.

Değerli ziyaretçimiz, eğer ergenlik çağına girmediyseniz bu yeminlerin kefaretini ödemenize gerek yoktur. Ancak ergenlik çağına girdiyseniz yeminlerinizden sorumlusunuz demektir. Yaşından anladığımız kadarı ile ergenlik çağına girmiş görünmektesiniz.

Evet, Mevla’mızın adını almadan edilen yeminler geçerli sayılmamaktadır. Ancak sorunuzda yer verdiğiniz gibi örneğin “Allah’ım bugün şu konuları bitirene kadar sosyal medyaya girmeyeceğime yemin ederim” demeniz bir yemindir ve bu yeminin kefareti ödemelisiniz. Yaşınızıda göz önünde bulundurarak şunları söyleyebiliriz. Bundan sonra boş yere yemin etmekten şiddetle kaçının. Bununla birlikte en kısa zaman içerisinde en azından bir kere 3 gün oruç tutarak yeminlerinizin kefaretini ödeyin.

Siz bunu yaptığınız taktirde inşaallah Yüce Mevla’mız sizi affedecektir. Ancak unutmayın ki bu konuda ki samimiyetinizi boş yere yemin etme alışkanlığını bir kenara koyarak göstermelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. hocam merhaba ben 1 hafta önce yemin etim 1kiz tarafından iftiraya uğradım diyebilirim kız ilk 5 gün boyunca beni savundu herkesin onunde mesajlasirken de bana sen söylemedin dedi herkesin önünde de sen söylemedin dedi sonra nişanlısından ayrılmaya geldi tüm suçu bana atti banada yemin etirdiler allah anne olmayı nasip etmesin diye çünkü ben o kıza öyle şeyler soyledigimi hatırlamıyorum gunlerdir düşünüyorum söylediğimi hatırlamıyorum kendi kendime düşünmeye başladım acaba söyledim mi diye söylediysem o yemin ićin ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

  2. Hocam Merhabalar, 15 Yaşındayım. Çok Sıkıntılıyım Daha Bunu Kimseye’de Söyleyemedim Hocam Ben Yemin Etmek İstemesem Bile İçimden Yemin Ediyormuş Gibi Oluyorum Ama İstemiyorum. Yaz’ın Ortaları Veya Sonundan Beri Bu Oluyor. O Kadar Çok Başıma Geliyorki Öyle Şey Olunca. Hayır Hayır Yemin Etmek İstemiyorum Diyorum Bazen Hatırlayamıyorumda Birde Ona Kafam Takılıyor. Hocam Bundan Dolayı Sevdiğim Müzikleri Dinleyemiyorum. Sevdiğim Araba Markası’nın Yeni Modeli Çıktı Onu Kimse’ye Söyleyemiyorum Çok Fazla Var. İçimden Bi Geçiyor Hocam İstemediğim Halde Diş Fırçalarken 2 Tane Macun Kullan Gibi , Alışveriş Yaptıktan Sonra Fiş’leri Cüzdan’ında Tut Gibi Bıktım Artık Hocam. Demek İstemiyorum Sonra Bayadır Bu Yüzden Oyun Oynayamıyorum. Hocam Sonra Yeni Telefon Alacağım Allah’ın İzniyle iPhone Marka, İçimden Bi Geçiyor iPhone Almayacaksın Diye Ama Sesli Dediğimi Düşünmüyorum. Hocam Sonra İlerde Çocuğumun İsmini Atakan Koyacağım Gibi Şey Geçiyor İçimden Ama Ben İstemiyorum. Sesli Demediğimi Düşünüyorum Ama Demekte İstemiyorum. Sonra Hocam Eski’den Okul’dan Dolayı Ve Ailemden Utandığımdan Gusul Abdesti Alamıyordum Sonra Alıyordum. Dua Etmiştim Allah’ım O Zaman Ailem’den Utanıyordum Alamıyordum Alabildiğim En Kısa Sürede Alacağım Gibi Şey Diyordum. Hatırladığım Kadarı İle Sonra Yine Okul’dan Dolayı Falan Alamadım Bu Süre Zarfında Aileme’de Söylemiştim. Şimdide Aklıma Takıldı Acaba O Dua’da Yemin Ettim Mi Diye Şimdide Kafam Buna Takıldı. Hocam Ben Kaç Aydır Sıkıntı Çekiyorum. Sevdiğim Şeyleri Yapamıyorum, Rahat Yaşayamıyorum. Çünkü İstemesem Bile İçimden Yemin Ediyormuş Gibi Oluyorum. Ve Artık Hatırlayamıyorumda O Kadar Çok Başıma Geldiki. Sesli diyip Demediğimde Aklıma Gelmiyor. Her Şey’de Başıma Geliyor Ne Olursunuz Yardımcı Olun Hocam Ne Yapmam Gerekir. Gerçekten Yemin Etmiş Sayılıyor Muyum ? İlerde Çocuğumun İsminde Koymak Zorunda Mıyım ? Bıktım Hocam Artık Şimdiden Allah Razı Olsun Hocam

    1. Değerli ziyaretçimiz, bu tür düşünceler bir çok insanın başına gelebilmektedir. Gün içerisinde gönlünüzden geçtikçe felak ve nas surelerini okuyun. Aklınıza bahsettiğiniz türden düşünceler geldiğinde sakin bir şekilde en az 25 defa Estağfirullah demenizin çok büyük faydası olacaktır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

      1. Çok Teşekkür Ederim Hocam. Bunlar Gerçekten Yemin Yerine Geçiyor Mu ?

  3. Bir günahı işlememek için bir kaç kez yemin ettim anck tutamsdım sayısını tam hatırlamıyorum keferet için ne yapmalıyım lütfen cevaplarsnız çok sevinirim

  4. Hocam 14 yaşındayım yemin edip bozdum ama Kefaret gerekiyormuş bende bilmiyordum böyle şeylerden bilmeden bozdum kefaret gerekirdi araştırdığıma göre 3 gün oruç tutmalıyım bunu daha sonra yapabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu