Akaid

Yemin Kefareti Ödeyen Kimse Tekrar Yeminini Bozarsa Ne Yapmalıdır?

Yemin kefareti ödeyen bir kimse, aynı konuda tekrar yemin eder ve yeminini yine bozarsa bunun için de yeni bir kefaret ödemeli midir?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Geçmiş zamanda kefareti verilmiş ve de zimmetten düşmüş olan bir kefaret, gelecek zamanda kişinin yapacağı hataları asla hiçbir şekilde örtmez. Zira her hata için yapılan kefaret sadece o hata içindir. Bunu her günah için yaptığımız tövbe gibi düşünebiliriz. Eğer böyle olmasa idi bu gün tövbe ettiğimiz taktirde ilerde günah işlesek dahi tövbe etmemiz söz konusu olmazdı.

Bu nedenle de geçmişte bozulan bir yeminden ötürü kefaret ödendikten sonra tekrar yemin edilirse ve bu edilen yemin de bozulursa, kişinin tekrardan yeniden yemin kefareti ödemesi gerekmektedir.

(Kasani, Bedaiu’s-sanai’, III, 177-178; el-Mevsuatü’l-Fıkhiyye, Eyman, VII, 300; Ceziri, el-Fıkh ale’l-Mezahibi’l-Erbaa, II, 80-82).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu