Yemin, Kefaret

Yemin Ederim Demekle Yemin Etmiş Olur muyuz?

Hocam yemin ederim demekle yemin etmiş olur muyuz? Yemin olması için Vallahi dememiz gerekmekte midir? Böyle bir şey söylersek ne yapmalıyız?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, tabi ki yemin ederken niyette çok önemlidir. Ancak bir Müslüman örneğin “şu işi yapmayacağıma yemin ediyorum” derken bu yemini Allah’a vermiş olmaktadır. Dolayısı böyle bir sözü söyleyen kimse bir Müslüman olarak bir söz vermektedir ve bu sözünü tutması gerekmektedir. İslam dininde söz gelişi güzel kullanılan bir şey değildir. Bir Müslümanın her sözü önemli ve değerlidir. Dolayısı ile her Müslüman düşünmeden gelişi güzel konuşmamalıdır. Unutmayalım ki ağzımızdan çıkan her söz melekler tarafından yazılmaktadır. Sadece bu hakikat bile bir Müslümanın sözlerinin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir.

Özetle, bir Müslüman boş yere yemin ederim dememelidir. Eğer bir şey için yemin eder ve bu yeminini bozar ise yemin kefareti ödemelidir. Bu konu ile alakalı sitemizde yer alan Yemin kefareti başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Eşim yemin ederim senden ayrılmazsam dedi bende ayrıl dedim yemin ederim demek dinen yemin etmiş olur mu

  2. Ben otobüse binerken eşimin 60 yaş kartını basarak geçtim. Bilmeden bastım diyerek yemin ettim. Çünkü eşim beni mahvederdi. Mecbur kaldım. Şimdi çok üzülüyorum. Kartı geri alabilmek için ramazanın arifesindeydik mecbur kaldım yanlışlıkla bastım diye yemin ederim dedim. Ne yapmalıyım. Çok üzülüyorum. İlk kez böyle bişey oldu.

    1. Tövbe etmeli ve bir daha bu tür durulardan uzak durmalısınız. Eşinize bu konudan bahsetmekte daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu