Genel

Yemin Çeşitleri Nelerdir? Hangi Sözler Yemin Sayılır?

Sözlükte kuvvet anlamına gelen yemin kelimesi İslam dininde bir işi yapmak ve  Allah’a kasem ederek söz vermek veya sözü talak (boşanma) gibi bir şeye bağlamak sureti ile verilen söz veya akid demektir. Örnek olarak: “Vallahi şu işi yaptım” demek bir yemindir. Örneğin bir kimse “Eğer şu işi yaparsam karım boş olsun.” demesi ise, boşamaya bağlı olan bir yemin çeşididir.

İslam dininde Yemin eden kimseye “hâlif”, yeminini tutmayan kimseye “berr”, yeminini tutan kimseye ise “bârr” denilmektedir. Yemini bozma ve yalan yere yemin etme durumuna “hins” böyle bir şeyi yapan kimseye ise “hânis” denilmektedir.

Yüce Allah’a Yapılan Yemin Sözleri

Yüce Allah’a yapılan yeminler, “ya vallahi, tallahi, billahi” demek suretiyle Yüce Allah’ın ismine veya esma ül hüsnada bulunan isimlerden birine veya Yüce Allah’ı kast ederek yemin etmek sureti ile yapılmaktadır. İslam dininde Peygamberlere, Kabe’ye, Kuran’ı Kerime veya başka bir varlığa yemin edilemez.

Kasem Şeklinde Yapılan Yeminler ve Çeşitleri

Kasem şeklinde yapılan yeminler üçe ayrılmaktadır. Bunlar “Yemin-i lâğv, Yemin-i gamus, Yemin-i mün’akide” olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.

1. Yemin-i lâğv: Bu yemin çeşidi yanlışlıkla daha doğrusu gaflet ile yapılan bir yemindir. Örneğin bir kimse bir yere gittiğini hatırlıyor ise ve “Vallahi ben oraya gittim” dediyse ve aslında gitmediyse bu Yemin-i lâğvidir. Böyle bir yemin eden kimse kasıtlı olarak böyle bir yemin etmediği için ve daha sonra oraya gitmediğini hatırladığı için sorum olmamaktadır. Bu nedenle kefarette ödemesi gerekmemektedir.

2. Yemin-i gamus: Bu yemin ise bir çeşit yalan yere edilen bir yemindir. Örneğin birinin verdiği bir miktar borcu “vallahi ben almadım bana vermemiştin” demesi bu yemine girmektedir. İslam dininde böyle bir yemin çok büyük bir günahtır. Bir çok İslam alimine göre bu yeminin kefareti dahi yoktur. Bu nedenle yalan yere yeminden çok uzak durulmalıdır.

3. Yemin-i mün’akide: Bu yemin ise bir Müslümanın yapabileceği ve mümkün olan yeminlerdir. Örneğin birine borcumuz var ve haftaya ödememizde bir sıkıntı olmayacağından çok eminiz ve o kişiye “Vallahi haftaya borcumu ödeyeceğim.” demesi bu yemine girmektedir. Bir Müslüman böyle bir yemin ettiği taktirde bu yemine uyması onun için vacipdir.

İslam dininde bir kimse mümkün bir yemin ederse ve daha sonra bu yeminin insanlara zarar vereceğini görrüse bu yemini tutmaması ve kefaretini ödemesi daha hayırlıdır.Örneğin birine borcumuz var ve vermeyeceğimize yemin ettik. İslam dininde bu yemini bozmak ve borcu ödemek sonra ise kefareti eyerine getirmek gerekmektedir. Zira bir yeminden dolayı hiç bir Müslümanın başka bir kimseye zarar verme hakkı yoktur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu