Dua

Yemek Duası Elhamdülillah

Yüce Mevla’mızın biz kullarına nasip ettiği nimetler için hem teşekkür hemde şükür etmek için okuduğumuz yemek duası çok güzel amellerden biridir.

İnşaallah şükrümüzü gören yüce Mevla’mız dualarımız vesilesi ile çok daha güzel nimetler bize nasip edecektir. Şimdi size Peygamber efendimizin yaptığı yemek duasını aktaracağız. İnşaallah bu güzel dua ile sofralarımız şenlenecek ve bereketi artacaktır.

– Sahabeden Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.) anlatıyor: Hazreti Peygamber (s.a.v.) bir şey yeyip içtikten sonra şu duâyı okurdu:

yemek-duası

Yemek Duası Anlamı:

“Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allah’a hamd olsun”(1) “Ey Rabbimiz! Sana tertemiz duygularla, eksilmeyip artan, huzurundan geri çevrilmeyip kabul edilen sayısız hamd ile hamd ederiz. ”(2)

“Bu yiyeceği bana yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah’a hamd olsun”(3)

1-(Tirmizî, Daavât 5 5; Ebû Dâvud, Et’ime 5 2 ; İbnu Mâce, Et’ime 16 )

2-(Buhârî, Et`ime 54.;Ebû Dâvûd, Et`ime 52 (3849); İbni Mâce, Et`ime 16)

3-(Ebû Dâvud, Libâs 1; Tirmizî, Da’avât 55; İbnu Mâce, Et’ime 16)

Türkçe Olarak Şu Duayıda Yapabiliriz

Bizleri yokken var eden, bizlere yedirip, içiren Yüce Rabbimize hamdolsun, Kâinatın efendisi sevgili peygamberimize salat ve selam olsun. Mağfiret ve rahmet bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun. Ya Rabbi! rızık ve nimet veren sensin! Sen kapına yönelenleri boş çevirmezsin. Biz aciz kullarız, Senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız.

Bizlere dünya ve âhirette güzel nimetler ihsan eyle! Ey güzel Rabbimiz! Bu sofrada tattırdığın nimetlerin daha güzellerini ebedî mutluluk yurdu olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle! Ya Rabbi! bu helâl gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve Sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! Bu sofranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık huzur ve mutluluk ihsan eyle! Âilelerinden âhirete göç edenlere ve geçmişlerimize merhamet eyle! Ya Rabbi! Mülkün sahibi sensin, dilediğine mülkü verir, dilediğinden alırsın. Dilediğini azîz, dilediğini zelîl edersin.

Bizleri; aziz kıldığın ve nimet verdiğin kullarından eyle! Ya Rabbi! Bizleri nimetlerinden mahrum eyleme. Sağlık, huzur ve mutluluğumuzu daim eyle. Ya Rabbi! Bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanlığı her türlü kaza, bela, afet ve musîbetlerden muhafaza eyle! Barış ve esenlik dolu bir dünyada yaşayabilmemizi bizlere lutfeyle!  Amin ve selâmün alel-mürselîn vel-hamdü lillâhi rabbil-âlemînel-Fatiha.

Yüce Mevla’mız sofralarımıza bereket evlerimize huzur versin inşaallah. Sitemizde yer alan Aynı Tabaktan Yemezsek Sünneti Beğenmemiş Olur muyuz? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu