Namaz

Yatsının Kazası Nasıl Kılınır? Üç Rekat Vitirde Kılınmalı mıdır?

Yatsının kazası nasıl kılınmalıdır, üç rekat vitir namazıda kılınır mı? Cevap verin lütfen. Akşamları işten gelince Yatsı namazımı kılınca kazasınıda kılmak istiyorum.

Yatsının Kazası Nasıl Kılınır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz yatsı namazının nasıl kılınması gerektiği konusunda şöyle bir açıklama yapmaya çalışalım. Diğer vakit namazların kazasını nasıl kılıyor isek yatsı namazının kazasıda aynı şekilde kılmalısınız. Dolayısı ile Yatsı namazının dört rekatlık farzı kaza niyeti ile kılmalısınız. Kaza namazlarınıza önem vermeniz çok güzel bir şey. Ancak muhtemelen diğer vakitle içinde üzerinizde kaza namazları var. Onlarıda ihmal etmemelisiniz. 

Her vaktin kazası o vakitte kılınmalıdır diye bir kural yoktur. Bu nedenle Yatsı namazının kazasını kılarken diğer vakit kaza namazlarınızı kılmayı düşünmelisiniz. Kaza namazının nasıl kılınması gerektiği konusunda  daha geniş bilgiyi Kaza namazı nasıl kılınır? başlıklı konuda bulabilirsiniz.

Üç Rekat Vitirde Kılınmalı mıdır?

Konu vitir namazına gelince ise Şafi mezhebine tabi olan kimseler vitir namazının kazasını kılmamalıdır. Zira Şafi mezhebinde vitir namazı sünnettir. Bununla birlikte Şafi mezhebinde kaza namazı bulunan bir kimsenin sünnet namazları kılması uygun görülmemektedir.

Fakat Hanefi Mezhebinde vitir namazı vacip bir namazdır. Dolayısı ile Hanefi mezhebine mensup bir Müslüman kaza namazı olsa dahi vitir namazını kılmalıdır.

Eğer ki kılmadığınız vitir namazlarınız var ise bunlarıda kaza etmelisiniz. Özetle, Yatsı namazlarınızı kaza ederken kaza niyeti ile vitir vacip namazınıda kaza etmelisiniz. Selam ve dua ile…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hayır gerekmemektedir. Ancak Vitir vacip namazınıda kaza etmeniz daha doru olacaktır.

 1. 4 rekatlık farz namazlarında 2.rekattan sonra fatiha okuyup rükuya gidiyorum bu kaza namazı içinde geçerli mi?

 2. Merhabalar;Dün yatsı ve vitir namazını kaçırdım sabah saat 8 de kılsam uygun olurmu

 3. Yassı namazının son sünnetinden sonra vitir namazını kılmadan önce kaza namazı /namazları kılabilirmiyim?

 4. Dun akşam yatsı namazını kılmadım bunun kazasını ne zaman yapabılırım ve kac rekat olur?

  1. Diğer vakit namazların kazasını nasıl kılıyor isek yatsı namazının kazasıda aynı şekilde kılınmaktadır. Dolayısı ile Yatsı namazının dört rekatlık farzı kaza niyeti ile kılınır.

 5. ALLAH’IM. C.C. SİZİN GİBİ İNSANLARIN SAYISINI ARTTIRSIN İNŞAALLAH GÜZEL YÜREKLİ İNSANLAR

 6. YATSI NAMAZINI KILDIM ANCAK VITRI YARIM BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM..(ÇOCUK NEDENİ İLE) .. İADESİNİ DE YAPAMADIM..
  YATSI NAMAZIM TAMAMEN BOZULMUS MUDUR??
  KAZASI YATSI NIN FARZI ILE BIR MI OLMALIDIR…
  şimdiden teşekkür ederim..

 7. Ben her namazın arkasından birde kaza kılıyorum yatsıyı kıldıktan sonra kazasını hem 4rekat farz hemde 3rekat vitir vacipmi kılmalıyım yada yatsının ardından 4farz kılıp tek vitir vacip kılsam olurmu?

 8. Sabah kılamadığım sabah namazını saat 8 gibi kılsam farz ve sünnetiyle kaza mı etmiş olurum?

 9. Yatsı namazının kazası nı yaparken son sunneti kılınıyor demi ben o şekilde biliyorum da (Farzı -Son sunneti -vitr vacip)şeklinde mi???

  1. Eğer namazınız kazaya kaldıysa sadece Yatsı namazının farzını ve vitir namazını kılmalısınız. Ancak namazlarınızı kazaya bırakmamalısınız.

 10. vitirin de kaza edilmesi gerektiğini yeni öğrendim geçmişte kıldığım kaza namazlarını bir daha mı kılmam gerekir bir de bir seneyi aşkın kazam var hemen kaza edilmesi gerektiğini yeni öğrendim hemen başlasam inşallah yanlışımı telafi edebilir miyim? teşekkürler

  1. Evet hemen başlamalısınız. Böyle yaparsanız bir mahsuru olmayacaktır. Hanefi iseniz Vitir namazlarını kaza etmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte sadece vitir namazlarınızı kaza etmelisiniz. Geçmişte kıldığınız kazaları bir daha kılmanız gerekmemektedir. Örneğin yatsı namazlarınızı tekrar kaza etmeniz gerekmemektedir.

 11. Selamun aleykum vitri vacib namazı eda edildikten sonra kaza namazı kılınabilinir mi? vitir namazı kılınmadan kaza kılıp sonra mi vitir namazı eda edilmelidir.Allah c.c razı olsun.

  1. Her iki şekilde yapılabilinir. Ancak önce Vitir namazınızı kıldıktan sonra kazalarınızı kılmanız daha uygun olacaktır.

 12. vitir namazında kunut duları yerine ilk olarak elham -inna atayna, sonra elham-kuluf dualarını okuyup rükuya gidiyorum. bunu yapmam nekadar yanlış?

 13. Merhaba ben yabancıyim hatalı yazarsan kusuruma bakmayın namaz kılmayı yeni başladım doğru çok geç kaldım. Ama namazı beş vakit namaz yazılmış cihazda beraber okuyorum kabul olur mu onu örnek istiyorum.

  1. Bunu ancak namaz kılmayı öğrenmek için yapmalısınız. Devamlı böyle yapmanız yanlış olacaktır. İslam dini kolaylık dinidir. Duaları ezberleyene kadar sadece Fatiha suresini ezberleyerek kılabilirsiniz. Ancak bu noktada önemli olan öğrenmeniz gereken bilgileri en kısa zamanda öğrenmektir.

  1. Beş vaktin farz namazlarında ve Cuma namazının farzında kamet getirilir. Kaza namazında da bu böyledir. Ancak Vitir, Teravih, Bayram, Cenâze ve Nâfile namazlarda kamet getirilmez.

 14. Hayırlı Cuma akşamları, ben namaz kılarken manevi atmosferin daha hissedilir,olması için sela kaydı dinliyorum bir sakınca olur mu? Boş zamanlarımda da dinliyorum?

 15. Selamün aleyküm .Yatsı kazası yapılırken geçmişe dönük.Bir kişi yatsının mesela 10 kazasını yapsa sonra da 10 vitir kazası yapabilir mi yoksa bir farz kazası bir vitir mi kılmlmalı yani 10 farz arka arkaya kılıp sonra 10 vitir arka arkaya kılabilir mi bu olur mu yoksa 1 kaza 1 vitir kazası yapılarak mı 10 tane kılınmalı doğrusu nedir?

  1. Bu size kalmış bir durum bu konuda belli bir sıralama yoktur. Bir an önce kaza namazlarınızı tamamlamalısınız. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 16. Selamun aleyküm ben namaza yeni başladım Allahım devamını daim eylesin inşaallah. Ama şöyle bir sorum var ben hergün 1günlük kaza namazı kılıyorum fakat detaylarını tam olarak bilmiyordum sorum şu bazılarını yanlış kılmış olabilirim mesela ezan okumak gibi bide ben kamet getiriyordum bir sefer ama ayrı ayrı okunacakmış ama şimdi öğrendim bir zararı olur mu ama niyetim geçmiş namazlarım içindi kalben yani bi zararı olur mu yoksa tekrar kılmamı gerekiyor teşekkür ederim şimdiden.
  Not:28 yaşındayım

  1. Değerli ziyaretçimiz yanlış bir şey yapmamışsınız. Her kaza için ayrı ayrı kamet getirmeniz şart değildir. Kaza Namazı başlıklı konuları ziyaret etmenizde fayda var. Bir çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 17. Selamun aleykum kardeşlerim…
  Bir gün içerisinde istediğimiz kadar kaza namazı kilabilirmiyiz? Bunu bir örnekle açıklayayım. ( kafadan atıyorum. 1-2-3 ocak günleri namazların hiçbirini kılamadım 4 ocakda bu üç günün kazasını aynı gün eda edebilir miyim?

 18. Selamun aleykum. Yatsı ve vitirin kazası birlikte mi kılınmalıdır yoksa ayrı ayrı günlerde de kılınabilir mi?

  1. Aleyküm selam, vitir namazlarıda kaza edilmelidir.Yatsı ile veya ayrı bir şekilde yani ayrı günlerde kaza edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki namazlar kazaya bırakılmamalıdır ve en kısa zaman içerisinde kılınmalıdır.

 19. yatsı namazı sonrası vitiri kılarız ama kaza kılıyorsak her kazanın sonunda vitiri kılmak zorundamıyız.

  1. Farz namazların kazası nasıl farz ise vitir namazlarının kazası da vaciptir. Dolayısı ile kılmanızı tavsiye ediyoruz.

 20. Selamin aleykum ben 29 yaşındayım. Namaza yeni başladım bu konuda geçmişten kalma kırıntılarma idare etmeye çalışsamda yetmiyor…1. Sorum su kaza namazı önce mi kılınmalı sonra mı ..? 2. Si ikisine de ayrı ayrı tesbih çekmeli miyiz ..? 3. Su kaza namazı kılmak için illa bir vakit olması lazım mı.. Akşam evde otururken kaza namazlarımı kılayım deyip kaza namazlarını kılabilirmiyiz..?

  1. Ayeküm selam, Mevla’mız mübarek eylesin. Cevap 1: Vakit namazlar önce gelmektedir. Vaktin namazını kıldıktan sonra kaza namazlarınızı kılabilirsiniz. Cevap 2: Ayrı ayrı tesbih çekmenize gerek yoktur, en son kalkacağınız zaman bir defa çekmeniz kafidir. Cevap 3: Kaza namazının vakti yoktur her fırsatta kaza namazları kılınmalı ve bir an önce bitirilmelidir. Mevla’ya emanet olun.

 21. Hayırlı günler ben geçmiş namazlarımın kazasını kılmaya başladım, her namazdan sonra kazasını yapıyorum mesela sabah namazının kazasını namazdan sonra öğlenin kini öğleden sonra ikindi akşam ve yatsı namazının kazalarını da namazdan sonra kılıyorum doğrumu yapıyorum şüphe içindeyim cevaplarsanız içimdeki şüpheden vesveseden kurtulacağım.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, çok güzel bir şekilde yapıyorsunuz. Yüce Mevla'mız kazalarınızı ve namazlarınızı kabul eylesin. Gönlünüzü rahat tutun. İçinizde ki vesvese şeytanın sizin bu durumunuzdan rahatsız olmasından kaynaklanmakta.

  1. selamın elyküm kaza namazının kılınma vaktini ben aşağıdaki gibi biliyorum doğrumudur acaba.

   Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir.

   Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.

   1. Evet verdiğiniz bilgiler doğru paylaşımınız için teşekkürler.

 22. Her namaz vaktinin namazından sonra o vaktin farzını kaza yapuyorum doğrumudur geçmşte kılmadıklarım için. Sünnet kaza olmaz dediler sadece farzları kılıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu