NamazSorularınız

Yatsı Namazını Ezan Okunmadan Kılabilir miyim ?

Yaklaşık 2 senedir çok şükür namazımı kılıyorum fakat Yatsı namazı çok geç okunuyor ve namazımı kılmadan uyumak istemiyorum bu yüzden ezan okunmasa bile yatsıyı kılıyorum sizde ezan okunmadan kılmam doğru mu?Kazasını yapmam mı doğru olur? Ne yapmalıyım?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde namaz ibadetinin farzlarından biride vakittir. Bu konuda bilgi için sitemizde yer alan Namazın İçindeki ve Dışındaki Fazları başlıklı konuya başvurabilirsiniz. Dolayısı ile herhangi bir namazı vakti girmeden kılmak caiz değildir. Bununla birlikte Hanefi mezhebinde ezanın bitmesini beklemek gerekmektedir. Şafi mezhebinde ise ezan okumaya başlanınca kılınabilinir. Bu konuya dikkat etmelisiniz ve şunu da bilmelisiniz ki bir namaz vakti girmeden kılınırsa geçerli olmamaktadır. Dolayısı ile önceden kıldığınız yatsı namazlarınızı kaza etmelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu