Rüya

Yatmadan Önce Yapılması Gereken Sünnetler ve Hazırlıklar

Bir Müslüman için uykunun dahi bir ibadet olabileceğini duydum. Peki bu nasıl mümkün oluyor, neler yapmalıyız. Yatmadan önce yapılması gereken hazırlıklar ve yatmanın adabı sünneti nelerdir? Bu konularda bilgi verirseniz çok sevinirim.

İslam Dininde Uyku ve Uyumadan Önce Yapılması Gereken Sünnetler

Yatmadan önce yapılması  gereken sünnetler ve hazırlıklar nelerdir sorusunun cevabı: Yüce Mevla’mız, Amme suresi olarak ta bildiğimiz Nebe’ suresinde uykuyu biz kullarına bir nimet olarak vermiş olduğunu buyurmaktadır. İlgili ayeti kerime şöyledir:

 “Uykunuzu size bir dinlenme vasıtası yaptık.” (Nebe Sûresi, 9.)

Bir dinlenme vasıtası olan, Uyku tüm gün yorulan vücudumuzun dinlenmesine ve ertesi güne daha dinç ve canlı bir şekilde başlamamıza vesile olduğundan nimet sayılmış. Rabbimizin bize vermiş olduğu bu nimeti vaktinde düzgün bir şekilde kullanmak gerekir.

Uykuyu gerektiği kadar kullanmadığımız zaman birçok nimetten mahrum olabiliriz. Bu yüzden bir gaflet olan uyku vaktini çok iyi ayarlamamız gerekmektedir. Uykuya her insanın ihtiyacı vardır ve bu nedenle ihtiyacımız kadarıyla uykudan faydalanmamız gerekmektedir.

Peygamberimiz (s.av.),Bir hadislerinde, “uykunun ölümün küçük kardeşi olduğunu uyku ve ölümün Cennette bulunmadığını” da ifade etmişlerdir. el-Aclûnî. Keşfü’l-Hafâ, 2: 329. Hadis No: 2868.

Bir müddet dünya ile bağımız kesildiğinden dolayı uyku, efendimizin de dediği gibi “küçük ölüm” dür. Böylesine Ölüme benzeyen uykuya geçmeden evvel, zamanımızın ibadet içinde geçmesi için hazırlıklı olmamızda yarar vardır. Nasıl ki ölmeden evvel ibadet ve zikirle ölüme hazırlanıyorsak, uyumadan evvel de hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Ölümün bizi uykuda yakalamayacağına dair garantimiz bulunmamaktadır.

Bu yüzden uyumadan önce nasıl bir hazırlık yapmamız gerektiğini Peygamber efendimizden öğreniyoruz Efendimiz (s.a.v.) yatağa girmeden evvel abdestini alır, dualar okur, cephesi kıbleye dönük sağ avucunu sağ yanağına koyar, zikir içinde uyurdu. Seher vaktinde de erkenden kalkar, ibadetlerini yerine getirirdi. Efendimizin uykusu bizim uykumuz gibi değildi. Efendimizin gözleri uyusa bile kalbi uyumazdı.

Yatmadan Önce Yapılması Gereken Tavsiyeler

  • Yatmadan önce Felak ve Nas surelerinin okumalıyız.(İbni Mâce, Duâ: 15.)
  • Yatmadan önce abdest almalı ve yüzümüz kıbleye gelecek şekilde sağ tarafımıza uzanmalıyız. (Müslim, Zikir: 56; i, Duâ: 15.)
  • Yatmadan önce şu şekilde dua etmeliyiz:‘ Ey Allah’ım, senin rızanı dilerim, azabından korkarım ve kendimi sana teslim ediyorum. Sırtımı Sana dayadım. İşlerimi sana havale ettim. Senin azabından, ancak Senin rahmetine sığınırım. İndirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine de iman ettim. (Müslim, Zikir: 56; i, Duâ: 15.)
  • Uyumadan önce okunacak başka bir dua ise şöyledir:“Ey Allah’ım! Ey göklerin, yerin ve büyük Arşın Rabbi! Ey bizim ve her şeyin Rabbi! Ey taneyi ve çekirdeği yaratan Allah’ım! Tevrat, İncil ve Furkan’ı indiren Allah’ım! senin hükümdarlığın altında bulunan her şeyin şerrinden yalnız sana sığınırım. Ey Allah’ım, Evvel sensin, senden önce hiçbir şey yoktur. Ahir sensin ve senden sonra hiçbir şey yoktur. Zahir sensin ve senin üstünde hiçbir şey yoktur. Batın da sensin ve senden gayrı hiçbir şey yoktur. Bize borcumuzu kolayca ödememizi nasip eyle. Bizi fakirlikten kurtar ve zenginleştir.” (İbni Mâce, Duâ: 15; Müslim, Zikir: 61.)

Uykuya dalmadan önce vaktini böyle ibadet ve huşu içinde geçiren mümin kul uykuda bile, sabaha kadar sevap işlemiş gibi mükafat kazanmaktadır.

Sitemizde yer alan Yatmadan Önce Okunacak Dualar başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu