Yatmadan Önce Okunacak Dualar

İslam dininde duanın büyük bir önemi vardır. Yatmadan önce okunacak dualar konusunda da hadis i şeriflerden yani Peygamber Efendimizin Dualarından örnekler verelim.

Fahri kainat Peygamber Efendimiz yatmadan önce; Fatiha suresi ile birlikte bir sure okumayı ve daha sonra (Ramûz, c. 1/26-1), “La İlahe İllallah, Vahdehu La Şerike Leh, Lehü’l mülkü ve Lehü’l Hamdü ve hüve Âlâ Külli Şey’in Kadîr” ve “La havle velâ kuvvete illâ Billah” demeyi, sonrasında ise 33 kere SübhanAllah”, 33 kere “Elhamdülillah” ve 34 kere ise “Allahu Ekber” demeyi ve böylece bu tesbihatı 100 e tamamlamayı ve Kâfirûn sûresini okumayı tavsiye etmişlerdir. Rivayete göre Efendimiz bu tavsiyeyi Hazreti Ali ve Hazreti Fatma (r.a.) bir akşam evlerine misafir olduğu sırada tavsiye etmiştir.Bizlerinde bu tavsiyeyi yerine getirmemiz çok faylı olacaktır.

Yatmadan Önce Okunacak Diğer Bir Dua

Bu konuda başka bir rivayet ise şöyledir. Hazreti Huzeyfe (r.a.) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yatmadan önce nasıl dua ettiklerini, uyanınca ise ne söylediklerini şöyle rivayet etmektedir: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) uyumak için yataklarına girdiklerinde şu duayı okurlardı: “Allahümme bi’smike emûtü ve ahyâ” Manası: Ya Rabbi kendimi sana teslim ederek, senin isminle uyur ve uyanırım.

Uyandıkları vakit ise de şöyle derlerdi: “Elhamdülillâhillezi ahyanâ ba’de emâtenâ ve ileyhi’n-nüşûr”.Manası: Bizi uyuduktan sonra uyandıran ve kendisine döneceğimiz Allah Tealaya hamd olsun. (Şemâl-i Şerif/281)(Buhari, Daavât; Buhari, Vudû‘ 75; Müslim, Zikir 56-58; Ebu Davud, Edeb 98)

Yatmadan Önce Okunacak Başka Bir Dua

Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Yatmadan önce okunacak dua konusunda başka bir başka bir duada şöyledir.

Arapça Okunuşu:“Allahümme eslemtü nefsi ileyke. Ve veccehtü vechî ileyke. Ve fevvadtü emri ileyke. Ve elce’tü zahri ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke. La melce’e, vela mencee minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitabikellezî enzelte, ve binebiyyikellezî erselte.”

Türkçe Manası:“Allah’ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce’ ve mence’de yoktur. Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur. Allah’ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum”.

Peygamber Efendimiz yatağa girmeden okunacak dua konusunda bir hadis i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Yatağına girdiğin zaman şöyle de:(Dua aşağıda) Böyle söylersen hiçbir şey sana zarar veremez ve zarar verilmemeye layık olursun.” (Ebû Dâvud, Tıbb, 19; Tirmizî, Deavât, 90)

Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Arapça Okunuşu:“Eûzü bikelimâtilllâhit tammeti min ğadabihi ve ıkâbihi ve şerri ıbâdihi ve min hemezâtiş şeyâtîni ve en yahdurûni”

Türkçe Manası:“Allah’ın her biri noksansız ve tam bulunan kelimelerine Onun gadabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların hücumlarından ve benim yanıma gelmelerinden(Allah’a) sığınırım.”

Sizlere vermiş olduğumuz bu çok değerli duaları yatmadan önce okuyarak hem istifade edebilir hem de bu duaları okuyarak Efendimizin sünnetine tabi olabilirsiniz. Bu dualar ile birlikte Uyku Adabı Nelerdir? – Uyku Çeşitleri Nelerdir? ve Yatmadan Önce Yapılması Gereken Sünnetler ve Hazırlıklar başlıklı konuları ziyaret etmenizde pek çok faydalar vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 323 YORUM
 1. Volkan dedi ki:

  Allah razı olsun yazandan gece uyumadan önce başka okunacak dua var mı bunlar yeterli mi sadece yardımcı olurmusunuz??

 2. Nisa dedi ki:

  Bir tanesini söyleyemezsek bir şey olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir tanesinide okuyabilirsiniz.

 3. Kerem dedi ki:

  Burada bulunan herkese ve saygıdeğer hocalarıma Selamün Aleyküm…Cenab ı ALLAH dualarınızı kabul eylesin ve sizlere de çözümler versin inşallah…Nacizane bana da dua ederseniz çok mutlu olurum, ALLAH a emanet olun…

 4. Ersan ayan dedi ki:

  Allahım bizi affetsin sadece ona sığınırız ondan başka ilah yoktur

 5. harun dedi ki:

  ALLAH ım hepimizi n günahlarını affetsin bizi korusun
  ALLAH dan başka bir seye sığnmam ALLAH ım sen benim ve tüm günahkar ve
  tüm müslimanların günahlarını affeyele (AMİN..) BUARADA KARDEŞLERİM MÜSLİMAN KARDEŞLERİM
  ALLAH SEVİLİR KORKULMAZ ALLAH I SEVİN Kİ YANILMAYIN ALLAH SİZİ KORUYAN SİZİ VE TÜM GÜZELLİKLERİ YARATANDIR ALLAH SEVMEDİĞİ HAVANI YARATMAZ SEVMEDİGİ DOGAYI YARATMAZ BUNU BİLİN ALLAH A EMANET OLUN..

  1. Gokhan dedi ki:

   Sevgi konusunda tabiki sevilir ama sevgiden fazlada korkulur allahtan nasıl korkulur kötü bir amel işlediğinde ona benzer bişey yaptığında Allah’a karşı gelmekten korkulur korkulmaması gereken biri varsa oda iblis şeytandır

 6. zehra dedi ki:

  allah inşallah hepimizi kazadan beladan korusun herkese sağlıklı bir ömür versin allaha emanet olun☺

  1. Mustafa dedi ki:

   Amin kardesim

  2. Zeynep cicek dedi ki:

   Aminn cumlemizi ins

 7. Süleyman dedi ki:

  Yatmadan önce her gün okuyorum,inşallah okumaya da devam ederim,paylaşan dan Allah razı olsun,Allah gunahlarimizi affetsin,yar ve yardımcımız olsun

 8. Tevfik dedi ki:

  Allah Razi olsun

 9. yuksel dedi ki:

  ALLAH zulcelal hazretleri günahları mızı bağışlasşn inşallah.

 10. Büşra dedi ki:

  Allah bizi kazadan beladan korusun
  Allah bütün müslüman kardeşlerimizi ve bizim günahlarımızı Affetsin AMİN…

  1. salih dedi ki:

   Amin cumlemize

  2. Rukiya dedi ki:

   Amin

 11. Sensin dedi ki:

  Amin

 12. ismsiz dedi ki:

  amin

 13. Mustafa alak dedi ki:

  Amin

 14. Okan yilmaz dedi ki:

  Amin…

 15. sinan dedi ki:

  Amin

BİR YORUM YAZ