Sorularınız

Yastığımın Üzerinde Domuz Resmi Var Günah mıdır ?

Yastık üzerinde çizgi film karakteri şeklinde domuz resmi var günah mıdır ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sorunuzdan muhtemelen genç biri olduğunuzu anlıyoruz. Günümüzde maalesef bir çok tekstil ürünün üzerinde yer alan gereksiz resimlerle karşılaşmaktayız. Sizin sorunuzda bunun bir örneği. İslam dininde resimler konusu hassas bir konudur. Bunun en büyük nedeni ise İslam öncesi ve günümüzde halen var olan put pereslik ve benzeri inançların varlığıdır. Sizinde bildiğiniz gibi insanlar kendi elleri ile yaptığı putlara tapabilmekte veya önlerine astıkları bir resme dua edebilmektedirler. Tabi ki sizin böyle bir şey yapmanız söz konusu değil. Fakat İslam dini bizlere diğer inançlara sahip olan insanların yapmakta olduğu “inanç konusuna giren konularda” dikkatli olmamızı önemle vurgulamaktadır.

Özetle, bu nedenler ile resim konusunda dikkatli olmakta büyük önem vardır. Bununla birlikte unutmayın ki  bahsettiğiniz resim bir domuz resmi ve yüce kitabımız Kuran ı Kerimde domuz ile alakalı şöyle buyrulmaktadır:

– De ki: “Allah katında cezası bundan daha kötü olanları size haber vereyim mi? Onlar, Allah’ın lânetlediği ve gazabına uğrattığı, içlerinden maymunlar ve domuzlar çıkardığı kimseler ile şeytanlara tapan kimselerdir. İşte bunların yeri daha kötüdür ve onlar doğru yoldan daha çok sapmışlardır.” (Maide 5.60)

Bu ayeti kerimeden anladığımız üzere yüce Mevla’mız lanetlediği insanları domuz adı ile bilinen hayvan ile anmaktadır. Dolayısı ile bu konuda dikkatli olmakta büyük faydalar vardır. Sizi yüce Mevla’mıza emanet ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu