GenelSorularınız

Karakterimiz Kaderse, Psikopat Biriyle Normal Birinin Günahları Bir midir?

Karakterimiz kaderimiz ise, piskopat yaratılmış olan bir insan ile normal bir insanın işlemiş oldukları günahları arasında bir fark var mıdır ? Yani aynı günah ın cezası kişiye göre farklılık arz edebilir mi?

Karakterimiz kaderse, piskopat biriyle normal birinin günahları bir midir? Sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, karakterimiz tabi ki kaderimizdir. Fakat hiç bir insan psikopat olarak yaratılmamıştır. Zira yüce Mevla’mız bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır.

 – Ki biz insanı en güzel bir biçimde yarattık. ( Tin Suresi 95.4)

Yüce Mevla’mız insanları farklı fıtratlarda fakat en güzel şekilde yaratmıştır. Tabi şu da bir gerçek ki Yüce Mevla’mız insana ruh gibi nurani bir cevher verdiği gibi nefis gibi şaşkın ve günaha meyilli bir cevherde vermiştir. İşte bu noktada insan eğer içinde bulunan ruhani güzelliğin farkına varır ve bu güzellik ile hareket eder ise normal bir insan olmaktadır. Fakat insan içerisinde ki ruhani güzelliği bırakarak içinde bulunan nefsin şaşkınlığına ve azgınlığına uyar ise çok günahkar bir insan haline gelmektedir. İşte bazı insanlar nefsine çok aşırı teslim olurlar ve kimi zaman bu halleri onları psikopatlığa veya başka psikolojik rahatsızlıklara itebilmektedir. Dolayısı ile Yüce Mevla’mız hiç bir kulunu psikopat olarak yaratmamıştır. Zira yüce Mevla’mız her kulunu cennet için yaratmıştır. Lakin Rabbine karşı itaatsiz ve nefsine köle olan insanlar cehennemi hak etmektedirler. Bu kimseler kimi zaman sorunuzda olduğu gibi psikopatlık derecesine kadar ilerlemektedirler.

Özetle, insanı iyi veya pisikopat yapan insanın kendisidir. Yüce Mevla’mız insana özgür iradeyi nasip etmiştir. Yüce Mevla’mız  iyilik yolun da yürüyen Kulunun da, kötülük yolunda yürüyen kulunun da yolunu açmaktadır. Özgür iradeye sahip bir insanın Ya Rabbi madem ben kötülüğe doğru gittim benim gitmeme neden izin verdin demesi çok yanlış olacaktır. Zira Yüce Mevla’mız böyle yapmış olsa idi insanın özgür iradesinden bahsedemezdik. Hatta durum böyle olsa idi Dünya imtihanının da bir gereği olmazdı. Dolayısı ile normal bir insan yapmış olduğu iyiliklerden ne kadar hayır sahibi ise psikopat biride o kadar hayır sahibidir veya normal bir insan yapmış olduğu hatalardan dolayı ne kadar günahkar ise psikopat biride o kadar günah sahibi olmaktadır. Yüce Mevla’mız psikolojik rahatsızlıkları olan ve özellikle psikopat olan bütün kardeşlerimize ruhunda ki güzellikleri fark ederek nefsin esaretinden kurtularak çok daha iyi kullar olmalarını nasip eylesin. Yüce Mevla’ya emanet olun.

Sorular & Yorumlar

  1. Unutmayın imtihan ne kadar büyükse mükafatta o kadar büyüktür. Bununla birlikte Yüce Mevla’mız adalet sahibidir ve hiç bir kuluna haksızlık etmemektedir.

    1. Kişinin “doğuştan” gelen günah açlığı ne kadar büyük ise Allah’ın onu affetme olasılığı o kadar yüksektir diye düşünüyorum.Ayrıca her insan eşit değildir.Bana sorarsanız insanların birbiriyle kıyaslandığında çıkabilecek tek ortak özellikleri “ölüm”dür.

    2. Psikopatlığı da delilik gibi aşılamaz bir hastalık olarak düşünürsek insan yaptıklarından sorumlu tutulamaz Allah insanlara neyin doğru neyin yanlış olduğunu göstermek için peygamberler gönderdi ancak bu çok eski zamanlara rivayet ediyor.Şimdi ise birçok günahkar insan tiplemesi(psikopatlar vb.)var.Yani bizim izleyipte ders çıkarmamız için gönderiliyor gibiler.Onların sınavdan geçtiğini veya herhangi bir sorumluluk taşıyor olduğunu sanmam.

  2. Peki bir şey soracağım psikopatlık doğuştan gelebiliyor dediğimiz ibi doğuştan gelme olayıda su anne ile bebek arasındaki o bağın bebek doğunca hiç kurulamamış ve anneden emzirilemis olması sonucunda beynin empati vicdan irade duygu devgi ask gibi bolumu bozuk oluyor peki sunu soracağım irade az olur bozuk olduğu için e bu insanlar geçmisşte çok kötü yaşamış oldukları için iradeside böyle bi durumda zaten yok nasıl diğerleriyle ayni oluyor olabiliyor tabi ki her insan edittir fakat beynin o bolumu bozuksa bunu kontrol etmek daha da güç değil midir

  3. Cevap veren ‘hocamız’ gerçekten psikopatın ne olduğunu bilmediyi çok bariz! Bir kere gerçek anlamda psikopat olan insanın beyninde bir sorun vardır. Bu sorun doğuştan olabiliyor ve MR çekilince bile belli oluyor beyninde bir takım deyişiklikler olduğu. Bağzı insanlar ise doğuştan değil küçük yaşta geçirdiyi aşırı travmatik bir olay yüzünden beyninin kimyası deyişiyor ve psikopat oluyor. Psikopat ne demek bir kere burda cevap veren şahıs biliyormu? Psikopatın empati duyusu YOKTUR. Karşısındakinin hislerine anlayamaz ve bu beyninde olan bir sorun sebebi ile böyle. Empati duymazlar vede pişmanlık duyularıda yoktur manipilasyon ustasıdırlar vs. İslamda psikopatın yeri hükmü nedir bende çok merak ediyorum fakat şu kadarını biliyoruzki insan psikopat olarak doğa bilir ve bu o kişinin elinde değil. Yani doğuştan hasta mesela. Bu konuyu bence siz hocalar iyice psikologlar ile konuşup öğrenip doğru düzgün bir fetva vermelisiniz artık! Böyle yarım yamalak değil.

    1. Değerli ziyaretçimiz Yüce Mevla’mız her insana belli imtihanlar vermektedir. Ancak her insan kendi imtihanına göre değerlendirilmektedir. Bir insanın doğuştan psikopat olduğunu ilkdefa sizden duyuyoruz. Bizce sizde bu konuyu biraz araştırmalısınız. Unutmayın Yüce Mevla’mız hiç bir kulunu cehemnem için yaratmamıştır ve bununla birlikte hiç bir kuluna içerisinde bulunduğu rahatsızlıktan dolayı aklı yerinde olduğu halde günahlardan muaf tutmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu