Ahlak

Yanımızda Gıybet Edildiğinde Ne Yapmalıyız?

İnsanın en çok bulunduğu ortamlar iş, aile, arkadaş… Bu ortamlarda İnsanlar farkında olmadan çok rahat konuşuyor. Oruç tuttuğumuzda bizi en çok zorlayan (hele bir de yaz ayları ise) susuzluktur. Gıybet orucu tutmanın En zor tarafı gıybet yapanlara sus diyebilmektir.

Zor olan gıybet etmemek değil, yanınızda gıybet eden insanlara mani olmak. Ortamlarında bulunduğumuz insanların gıybet ve dedikodu yapmalarını engelleyebilmemiz için uygulayabileceğimiz birkaç yöntem var; eğer ki, gıybeti yapan kişi akrabamız, yakınımız ise “bu konuştuğumuz gıybete giriyor” deyip onu susturmaktır.

Eğer ki Ortam müsait değilse ve bunu söyleyemiyorsanız susturamazsınız. Böyle bir durumda ya konuyu değiştirmeye çalışmalıyız, yada o kişiyle ilgili iyi şeyleri konuşarak, güzel taraflarını anlatmalıyız. Baktık ki bu da olmadı, yapabileceğimiz en güzel hareket hemen o ortamı terk etmek. Bakın, değerli Müslümanlar! gıybet bulaşıcı bir hastalık gibidir. Bir ortamda gıybet eden biri varsa diğerlerine de bulaştırır. İş yerlerinde, evlerde, cami avlularında insanlar farkında olmadan bu bulaşıcı hastalığa kapılıyor. Dikkat etmek gerek.

Özellikle evlerimizde çocuklarımızın karakter sahibi, kişiliği düzgün bireyler olarak yetişmesini istiyorsak konuştuklarımıza dikkat etmeliyiz. Çünkü çocuklarımız bizi aynen kopyalıyor. Lütfen Allah rızası için Geleceğin gıybetçilerini yetiştirmeyelim. Aslında gıybet tek başına işlenen bir günah değil, toplumsal olarak işlenen bir günahtır. Gıybette mutlaka insana bir suç ortağı lazım. Çünkü dedikodu yapabilmek için en az bir kişiye daha ihtiyaç vardır.

Abdullah İbn-i Ömer (r.a) anlatır: Bir gün Rasûlullah (s.a.v) minbere çıkıp yüksek sesle şöyle dedi: “Ey kalbiyle değil de, sadece diliyle iman etmiş olanlar! Müslümanların gıybetini yapmayınız, ayıplarını araştırmayınız. Zira kim kardeşinin ayıp ve kusurlarını araştırırsa Allah’ da onun kusurlarını araştırır. Allah, kimin kusurunu araştırırsa onu evinin içinde bile olsa rezil ve rüsva eder.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 40)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu